Dünyanın bir tarafı Aç kalırken, Diğer Tarafı Nasıl Tok Yatabiliyor?

OnBirinciKöy11

Esselamu Aleyküm,

Evet değerli arkadaşlarım sorumuzdan da anlaşılacağı üzere israf konusuna değinmeye çalışacağız.

Sordunuz mu kendinize: Tok olan anlar mı Aç olanın halinden diye?

Dünya nüfusu yaklaşık olarak 8 milyar civarına yaklaşmıştır. Peki bu 8 milyarın kaçı aç, kaçı ise tok girer yatağına hiç düşündük mü?

"BM'nin 2012 de yayınlamış olduğu rapora göre 4 çocuktan biri yetersiz beslenmektedir, Saatte 300,yılda yaklaşık 2 milyon çocuk açlıktan ölüyor."

İnanılmaz bir rakam öyle değil mi? Dünyaya gelirken etrafına tebessüm saçan, her şeyden habersiz bir şekilde yaşayan, oyunlarını oynayan bu çocukların ölüyor olmasına Dünyanın sessiz kalması ne büyük insanlık(!).

Dünyanın bir tarafı Aç kalırken, Diğer Tarafı Nasıl Tok Yatabiliyor?

Dünyayı yaşanılmaz bir hale sokan bu sözde medeniyet nöbetçileri, sözde insanlığın aydınlanmasına sebep olanlar(!) neden kendilerinden ekonomik anlamda kat kat küçük olan bu ülkelere yardım etmekte bu kadar yetersiz kalmaktalar?

Her hususta özgürlükten dem vuran bu zavallı insan toplulukları neden söz konusu "Müslüman" çocuklar olunca ellerini kıpırdatmıyorlar?

Çocuklarda bile din, dil, ırk ayrımı yapanlar hangi medeniyetten bahsediyorlar?

Tek dişi kalmış bu sözde insanların(!) sadece kendi çevresinde olup bitenlere bakmaları, dünyayı tarafsız bir şekilde görmemeleri insanlığın yerlerde olduğunu bizlere bir kere daha hatırlamaktadır. Bakınız sizlere bir araştırmayı daha sunmak isterim.

"The Guardian gazetesinin 2009 yılındaki haberine göre, yalnızca ABD ile İngiltere'de her yıl çöpe atılan yiyecekler ile bir milyardan fazla insan, yani şu anda dünyada yetersiz beslenen nüfusun tümü doyurulabilir.Her yıl dünyada 4 milyar ton gıda maddesi üretildiği düşünülürse 2 milyarı tonu çöpe atılıyor."

Yapılan bu araştırma her şeyi en ince ayrıntısına kadar bizlere göstermektedir. Dünyada milyonlarca insan en temel besin ihtiyacı olan ekmeği bile bulmakta zorlanıyor; lakin ne AB ne de Gelişmiş Ülkeler bu hususta en ufak bir adım atmaya dahi tenezzül etmemektedirler.

Attıkları adımlar yeterli olmuş olsaydı şu an dünyamızda açlık oranı yok denecek kadar az olurdu.

Bir taraf açlık, sefalet, hastalık ile boğuşuyorken diğer taraf ise oburluk, rahatlık, şikayet ve "İSRAF" ile hayatlarını devam ettirmektedirler.

Dünyanın bir tarafı Aç kalırken, Diğer Tarafı Nasıl Tok Yatabiliyor?

Yüce Kitabımız Kuran'ı Kerim'de israf konusunu, Allah azze ve celle ayetlerinde şöyle ifade buyurmaktadır:

"O, çardaklı-çardaksız olarak bahçeleri, ürünleri, çeşit çeşit hurmalıkları ve ekinleri, zeytini ve narı (her biri) birbirine benzer ve (her biri) birbirinden farklı biçimde yaratandır. Bunlar meyve verince meyvelerinden yiyin. Hasat günü de hakkını (öşürünü) verin, fakat israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez." (En'am Suresi 141.ayet)

"Ey Âdemoğulları! Her mescitte ziynetinizi takının (güzel ve temiz giyinin). Yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez." (A'raf Suresi 31.ayet)

"Onlar, harcadıklarında ne israf ne de cimrilik edenlerdir. Onların harcamaları, bu ikisi arası dengeli bir harcamadır."(Furkan Suresi 67.ayet)

İslam tüm boyutlarıyla israfı yasaklamış ve haram kılmıştır, bundan dolayıdır ki bir Müslüman "İsraf" hususunda herkesten daha fazla ihtiyatlı ve ölçülü davranmalıdır

Oysa Müslüman ülkelerinin bazıları bu durumu yanlış anlamış olmalılar ki, "Komşusu aç iken, tok yatan bizden değildir." diye buyuran, Allah'ın Elçisini(sallallahu aleyhi ve sellem) tamamen yanlış anlamışlardır.

Müslüman coğrafyasının bir tarafı kan ve betonla yığınlarıyla beslenirken; diğer yanının ise zevk ü sefa içerisinde olması anlaşılacak bir durum değildir.

Dünyanın bir tarafı Aç kalırken, Diğer Tarafı Nasıl Tok Yatabiliyor?

Kafalarını rahat bir şekilde yastıklarına koyan bu sözde Müslümanlar(!), Allah celle celaluhu'ya nasıl hesap verecekler?

Dünyanın bir tarafı Aç kalırken, Diğer Tarafı Nasıl Tok Yatabiliyor?

Yukarıdaki görseli görüyorsunuzdur, evet yanlış görmediniz! Türkiyemizde bu canım Memleketimde maalesef günde 5 milyon yılda ise 18 milyar "ekmek" çöpe atılmaktadır. Yani bizde göründüğü üzere hiç masum değiliz. Aksine israf konusunda birçok hali vakti yerinde oran Batılı ve Müslüman devletleri geride bırakmaktayız.

Elinizi vicdanınıza koyunuz lütfen, ekmekleri çöpe atmayalım; atan birilerini gördüğümüz zaman uyarmaya özen gösterelim. Sadece "ekmek" olarak düşünmeyin en ufak bir nimeti dahi çöpe atmamamız gerekiyor, çünkü böyle bir lüksümüz yok böyle bir ayrıcalığımız yok!

Yarın bizim de aç kalmayacağımızın bir garantisi yok!

Allah celle celaluhu'nun vermiş olduğu nimetlere yeterince nankörlük yapmıyor muyuz?

Bir ekmek nasıl geliyor soframıza? Bir meyve, sebze nasıl geliyor soframıza? Hiç düşündünüz mü?

Peki neden her daim "israf" yolunu seçerek kendimize zulm ediyoruz, neden paylaşmak yerine, aç bir karnı doyurmak yerine nankörlüğün zirvesini yaşıyoruz?

Peygamber Efendimiz(sallallahu aleyhi ve sellem) hadis-i şerifte şöyle buyuruyor:

"En üstün sadaka aç bir canlıyı doyurmaktır."

Bugünden sonra bu "hadisi" ilke edinelim olur mu? Baktınız ki yemek insana verilemeyecek derecede mi o halde hayvanları doyurunuz, ekmekleriniz çok mu bayatladı suyla yumuşatıp kuşlara veriniz. Meyveler yenilemeyecek şekilde mi çürüdü, o halde bir ağacın altına bırakın o meyvede kimlerin hakkı var biliyor musunuz?

Değerli okuyan arkadaşlarım uzun bir yazı olduğundan "Hakkınızı Helal Ediniz". İnşaAllah zerre miktarınca da olsa bir şeyleri harekete geçirmeyi başarabilmişsizdir. Değerli yorumlarınızı bizimle paylaşarak bu konu hakkındaki fikirlerinizi dile getirmeniz bizleri mutlu edecektir.

Sevgi ve Saygılarımla.

Dünyanın bir tarafı Aç kalırken, Diğer Tarafı Nasıl Tok Yatabiliyor?
2
2
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • bay_enco
  Balık denizin kıymetini, karada çırpınırken anlarmış.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • ceylan_irem
  Çok güzel ve gerekli bence ellerine sağlık.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

11
 • SinirliHatun_
  İnstagram'da bu konu ile ilgili bir akım başlatılmıştı. Proje de diyebiliriz. Doğru hatırlıyorsam o yenilen yemeklerin resimleri silindiğin de felan birşeyler oluyordu. Burda bencesi vardı hatta..
  • OnBirinciKöy11

   Uzun zamandır burayı kullanmadığımdan ve de sosyal medya kullanımda aktif olmadığımdan bilgim yok hanımefendi :) Bizlerde içimizde olanı yazmak istedik. :)

  • SinirliHatun_

   Tamam, birşey demedim ki.. Destekleyici konuştum. Neyse yinede teşekkür ediyorum iyi günler.

 • Maestro94
  Allah razı olsun süper bence olmuş çok haklısın
YÜKLENİYOR...