Neden Kitap Düşmanıyız?

"Sen de entel takılmaya başladın."

"Kadın sırf gösteriş olsun diye kitap okuyor bence!"

" Yahu niye okuyorsun? Âlim mi olacaksın?"

Size de tanıdık geldi mi bu cümleler?

Toplumca okumak mevhumuna ve okuyan insanlara kibirle yaklaşıyoruz. Ya alaya alıyor ya da afaki sebeplerle suçluyoruz.Bilgi ile malumat arasındaki farkı ayrımsayamadığımız için bu tutum kolayımıza geliyor. Nedir bilgi ile malumat arasında bulunan fark?

"Sigmund Freud psikanaliz biliminin kurucusu olan nörologtur." bu bir malumattır zannımca. Bu malumatı bilgiye çevirmek için psikanaliz bilimini de incelemek, araştırmak gerek. Yani bir malumatı bilgiye dönüştürebilmek için onu benlik süzgecimizden geçirip sindirmemiz gerek ve bu da ancak okumakla mümkün.

Ama okumuyoruz! Göz gezdiriyoruz...

Bu yüzden okuduğumuz bir mecmuadan tek bir cümle alıp; derinliğine bakmadan, gerçek olup olmadığını araştırmadan insanları çok kolay fişleyebiliyoruz. Su içmek, nefes almak kadar kolay ve olağan olmuş bizim için insanlari hedef göstermek.Yine aynı nedenle her yuzyılda ortaya çıkan, Platon'un "demagog" olarak nitelediği kişileri baştacı ediyoruz.

İşte okumamanın doğurduğu doğal sonuç olan bilmemenin en vahim tezahürü:

Bizi bu demagogların köleleri haline getiriyor.İktidarlarının garantörü,oy makinesi birer piyon ya da maddi çıkarlarına hizmet eden birer metaya...

Herkese bol kitaplı aydınlık günler dilerim(:


0|1
23

En İyi Erkek Görüşü

 • Neyi bilmediklerini bile bilmedikleri için. Bilginin günümüzde kolay erişilebilirliği, insanlara bilgiye istediği an ulaşabilme özgürlüğü sunma biçimi tamamen tembelliği getirdi.. Birşeyi bilmek farklı, istediğin an öğrenebileceğini bilmek farklı.. Şu an çok isterdim arkadaşlarımla kitap değiştirip onlarla o kitap hakkında konuşabilmeyi.. Böylesi bir konuyu ancak senden beklerdim :) Teşekkür ederim.

  0|0
  0|0
  • Halbu ki okudukça bilmenin, bildikçe bilinmeyeni merak etmenin ne büyük haz olduğunu bir bilseler (:
   Okuduğunuz kitapları bu sitede soru olarak paylaşırsanız eğer kitap uzerine konuşmaktan büyük keyif alacağımdan eminim. Ben tesekkur ederim yorumunuz için:)

  • Hepsini Göster
  • Tanrı ve devlet, ekmeğin fethi, tanrı ile sohbet, simyacı, dinlerin kökeni diyebilirim. Egerki roman tipi olsun derseniz biraz eskilerden bir kac kitap öneririm. Suç ve ceza, ana, benim üniversitelerin, das kapital, komünist manifesto, ekmeğimi kazanırken, sofinin dünyası, insan neyle yaşar, kumarbaz, sefiller, beyaz zambaklar ülkesinde, böyle buyurdu Zerdüşt diyebilirim. Bahsettiğim kitaplara bakınca sanırım daha realist sözünden kastım biraz daha iyi açıklığa kavuşmuş olacaktır.

  • @Hezeyan_Kaan verdiginiz "realizm " dersi icin cok tesekkur ederim.:) Onerdiginiz kitaplarin yuzde 70 ini okudum. Siz de benim gibi "ölü yazar ve düşünurlerden" hoslaniyorsunuz sanirim. Suc ve Ceza iclerinde favorim hatta akademik kariyerimin deyim yerindeyse belirleyici eseri.. Rus edebiyatina olan hastaligimin da sebebi belki de)) Lakin bir seye deginmek gerek herhangi bir kitabi okumadan ve incelemeden pesin hukumlu olmamak gerekir. Onemli olan bicim degil icerik ise Kafka'nin Dönüşüm kitabinda ki gercekustu anlatimi ile toplum gerceklerine isik tuttugunu kim inkar edebilir. Ya da Erasmus'un Delilige ovgu eserinde mizah ile felsefeyi bulusturup en derin insanlik konularina dogrudan egildigini... Son tahlilde realizm anlayisim edebi anlatima engel degil.. Usta bir yazar "kurmaca" karakterlerle de salt gercege dokunabilir. Bkz Raskolnikov, Golyadkin, Jan valjen, Josef K... Iyi geceler dilerim)

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 2

 • İlk önce tembel bir milletiz. Okumak zor geliyor insanımıza. Okumayı bir iş bir eylem yapmak gibi algılıyor ve zaman kaybı olarak görüyoruz. Sonra pragmatist bir toplumuz. Cıkar ve faydayı fizikiolarak göeremiyorsak bir eylemi gereksiz olarak kabul ediyoruz. Sonra maddi cıkar peşinde koşan bir milletiz. Okumayı bana ne verecek ne kazandıracak ki diyip başka cıkarları arıyoruz. Ve keyf düşkünüyüz. Koltukta yayıla yayıla oturup abuk dizileri seyretmek varken kim okuyacak yaa. Deriz. E okuyanların da bir garip halleri var şöyleki adam okuyor ama sadece okuyor görünmek için okuyor. ya okuyoruz ama ne okuyoruz. Aşkın gözyaşlarını okuyoruz. Bir fikir bir ideoloji bir tarih kitabı okumuyoruz. Hele hele birde okuduğunuzu okuduklarımızla harmanlayıp bir sentez oluşturmadıktan sonra okumanın ne anlamı kalır. İşte bu yüzden okuyup alimi olucan derler. Okuyanı anlamazlar.

  1|0
  0|0
 • Tamam haklısın okumak güzel de, Tumblr yüzünden ne kadar ergen varsa gösterişte kitap okumaya başladı. Gösteriş diyenler de haklı yani. Gir Tumblr'a herkes bir yağmurda sıcak çikolata+kitap kombinasyonu sevmeye başladı bir anda nedense. Sonra lez, gay oranı %20-30 oranında arttı. İçki, sigara satışları da bir hayli artmıştır.
  Tumblr'da çok güzel fotoğraflar paylaşılıyor da , çok da güzel canım nesil türetiliyor.

  0|1
  0|0

Kızlar Ne Diyor 2

 • Gizli okuyun

  0|0
  0|0
 • Kitap düşmanı değiliz ama okumaya gerek görmüyoruz millet olarak

  0|0
  0|0
Yükleniyor...