Bir Sosyolog'un Not Defterinden; Hayata Dair Gözlemler

Merhaba,

Hepimiz yaşadığımız toplumun birer parçası olarak yaşıyoruz. Milyonlarca farklı kimlik, kişilik, yaşam tarzı. Peki merak uyandırıyor mu bunca farklılık içerisinde insan nasıl başarır birarada olmayı? Bende uyandırdığı gün not almaya başladım ve parça parça bu notları sizlerle paylaşacağım.

Toplum farklı olanı yok eder

Bunu öğrenmek çok canımı acıtmıştı aslında. Toplumsal hayatın düzenine aykırı kim varsa tüm toplum biraraya gelip onu eritmeye çalışır. Transeksüeller, akıl hastaları. Ya da daha basit bir örnek. Arkadaş gurubumuzdaki en neşeli olanlar. Hepimiz birbirimize benzemek için uğraşırız. Ya da başkalarını kendimize benzetmek için. Bir diken bahçesinde bir papatya yetiştiyse ilk o fark edilir. Ve gider o papatyayı koparırız.

Değiştirmenin yolu mu? İmkansız.

İyi olan bir gün mutlaka batağa saplanır

Eğer her konuda iyilik düşünüyorsanız bu sadece size zarar verecektir. Çünkü toplum zıtların içinde barınmadığı, çatışmanın yaşanmadığı bir kişiliği kabul etmez. Sizin iyiliğinizden faydalanmaya çalışanlar ile başlar, sizi takıntı haline getirenler ile devam eder. En son içindeki iyilik cevheri sizi saçmasapan bir hayatın ortasına bırakmış şekilde bulursunuz kendinizi.

Saf iyilik sadece kötülük doğurur.

"Eh be adam toplumda hiç mi güzel olan bir şey yok?" sorusunu duyuyorum. Elbette var. Ama güzellikler hemen fark edilir. Asıl olan görünmeyeni göstermektir. Devam edelim.

Toplum bilinmezliklerin odak noktasıdır

Cehalet mutluluktur.

Haklı değil mi bu düşünür sizce? Eğer araba nedir bilmiyorsanız arabanız olmadığı için üzülmezsiniz. Bilmediğiniz şeyler size mutsuzluk getirmez. Ama öğrendiğiniz her şey size birer mutsuzluk hediye edecektir. Ve evet siz öğrendikçe toplumun bilinmezliklerinin içinde daha da yok olursunuz. Her saniye biraz daha var olduğunuzu zannederek hemde.

Toplum içinde insanlığınızı kaybetmemeniz dileğiyle.

#DebernusVeKitmir


1|0
11

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

 • Eline sağlık…

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

 • "Toplum farklı olanı yok eder" banada baya koydu. Sevdiğim bir söz vardı: "Okul toplumu bu haliyle kabullenmeniz için çalışan bir reklam ajansıdır." Ivan Illich sanırım bu makaleyi destekleyen ve marjinaller için söylenmiş bir söz.

  Birde "değişme" olayı var değinmiyorum bile... Fakat her yönüyle çok doğru ve hemfikir olduğum bir yazıydı. Çok acıttı ama çok iyiydi, yazarlığına ilgin var sanırım devamını dilerim :)

  Bunu karamsarlık olarak nitelendiricekler ama bu realitedir :) Teşekkürler.

  0|0
  0|0
Yükleniyor... ;