Çocuk İstismarı Nedir? Çocuk İstismarına Karşı Ne Yapılmalıdır?

Evet, evet, evet. Biliyorum son derece can sıkıcı bir konu ama aynı zamanda konuşmak zorundayız ki insanlar bilinçlensin.

Öncelikle istismar nedir?

TDK istismar kelimesini şöyle anlatıyor:
1.Birinin iyi niyetini kötüye kullanma
2.Sömürme
Biz çocuk istismarı deyince yaygın olarak cinsel istismarı kullanıyoruz fakat istismar yalnızca taciz, tecavüz vakalarını kapsamıyor. Çok daha kapsamlı.

Duygusal istismar, cinsel istismar, fiziksel istismar ve de ihmal de istismar konusuna dahil. Evet evet. İhmal. İncelemeye ne dersiniz?

Duygusal İstismar

Çocuğa psikolojik yollarla zarar vermek. Azarlama, alay etme, küçümseme, yok sayma, tehdit etme, hakaret etme gibi davranışları kapsıyor. "Bunu yapmayı kes artık! Artık senin annen/baban olmayacağım!" demek duygusal istismara örnek verilebilir.

Fiziksel İstismar

Çocuğun fiziksel olarak zarar görmesi veya çocuğun fiziksel gücünden yararlanılması. Genel olarak şiddet bu kapsamdadır. Zorla çalıştırılan çocuklar da buna örnektir.

Cinsel İstismar

En çok bilinen istismar türüdür. Çocuktan cinsel amaçlarla yararlanmayı ve yararlanılmasını sağlamayı kapsar. Okuldan kaçma, anti-sosyal davranış bozuklukları, intihar meyli, içe kapanıklık gibi belirtileri olabilir.

İhmal

Aslına bakarsanız bunun birçok ebeveyn farkında değil. Çocuğu ihmal etmek de istismar kapsamındadır.
Bir çocuk birden çok şekilde istismar ediliyor olabilir.

Peki biz istismara karşı ne yapmalıyız?

İstismar edilen çocuğun ebeveyni, akrabası, komşusu, öğretmeni veya hiçbir şeyi olabilirsiniz. İstismara uğrayan çocuğa nasıl davranılmalı, hukuki süreç nasıl işlemeli, çocuğun ailesi çocuğa karşı nasıl bir tutum benimsemeli, istismarı yetkililere bildirdiğim durumda çocuğun hayati tehlikesinin oluşma ihtimali, istismarın aile içinden olması veya ailenin istismardan haberi olup olmaması, istismar ebeveynlerden birisi tarafından yapıldıysa diğer ebeveynin bundan haberi var mı, ben bu istismarı Çocuk Şube'ye bildirdiğimde süreci nasıl takip ederim, aile iddiadan kaçmak için şehir değiştirirse nasıl takipçi olurum, istismarı aile yapıyorsa çocuğun aileden alınması söz konusu mudur gibi bir çok soru var aslında. Ne yazık ki hepsini yanıtlayamayacağım ama genel bilgiler vereceğim.

Kafanızdan "Bizim ailemizde, çevremizde olmaz." veya "Biz Müslüman bir toplumuz. Mümkün değil." gibi savları uzak tutun.

(Not: Afişteki film bu konuya eğilmektedir.)
Çocuklarınıza özel bölgelerine dair bilgiler verin. Kimsenin dokunmaması gereken yerleri anlatın. Bunlara banyo yaptıran anne ve babanın, doktorun dışında kimsenin temas etmesine izin vermemeleri gerektiğini söyleyin. Bakın bu konuda aşağıya bir Youtube linki bırakacağım. İzleyin:

Çocuklarınızın sizden korkmasına sebep olmayın. Bu konuyu sürekli konuşmak yerine 5-6 ayda bir onun rahatsız olduğu bir durumda sizinle konuşabileceğini hatırlatın. Sizden korkmasına sebep olmayın.

En sık yaptığımız hatalardan birisi. Onları zorlamak. "Annecim. Hadi bir tane öpeyim." diyerek zorla temas etmeyin. O an sizin temasınızı da istemiyorsa temas etmeyin. Kimseye karşı "Annecim amca seni sevecek. Hadi git. Otur kucağına. Misafire ayıp oluyor. Aaaa!" şeklinde zorlamayın. Bu onu istismara açık hale getirir.
Çocukların bir çoğu istismara uğradığında kendisini rahatsız hissediyor fakat bunun sebebini bilmiyor. İstismarcıları onlara sevme bahanesi ile yaklaşıyor. Çocuk da kendisini sevildiği konusunda ikna etmeye çalışıyor.

Çocuklarınızı istismar ve istismarcıdan korumak için evlere hapsetmeyin. Bir çocuğun arkadaş edinmesini engellemek, sosyalliğine ket vurmak, oyun oynamasına engel olmak da istismardır ve ona zarar verir. Biliyorum. Çok ince bir iş ve zorlu bir yol gibi gözüküyor. Fakat onlar bu uğraşa değer.

Bir çocuk güler. Dünya güler.

milankundera


0|4
28

En İyi Erkek Görüşü

 • Ülkemizin her kesiminde duygusal istismar ve fiziksel istismar bence var; hem de yaygın şekilde, zira farkındalığın dışındaki bir çemberde olduğundan dikkat eden dahi yok.
  Neler yapılabilir, tartışılır.

  Cinsel istismar ise en az yaygın olanı bence; ama en tehlikeli ve en iğrenç olanı. Çünkü diğer iki istismara nazaran tahrip gücü daha yüksek bir etkisi var; ve çok üzücüdür ki bir bireyin ve onun ailesinin hayatını tamamen karartabilir de. Nereden ve kimden geleceği bilinemeyen bu tehlike karşısında sadece elimizden gelen çocukları doğru şekillerde bilinçlendirmek ve şüpheli durumlarda ısrarla şüphelerimizin peşine düşmek en iyi yol bence. Geçenlerde iki farklı yazı okumuştum linklerini de paylaşayım, olur da birileri görür ve biraz olsun farklı bir yerden bakılmasını sağlarız; mutlu olurum.
  www.anneoluncaanladim.com/.../cocugun-cinsel-egitimi-icin-gec-kalmayin
  m.haberler.com/.../

  Sana da teşekkürler; doğru konu ve doğru anlatımın için.

  1|1
  0|0
  • ikinci linkteyi bilgiyi farklı bir kaynaktan okumuştum ama ilk link benim için çok faydalı oldu. çok teşekkür ederim. hatta bazı noktalarda daha da netleştim.

   ne yazık ki cinsel istismar çocuklar arasında belki de en az görüleni ama her 5 çocuktan 1'i cinsel istismara maruz kalmış rakamlara göre ve bildirilmeyen rakamlarla tahminler daha da artıyor. cinsel istismar yalnızca kız ve erkek çocuklara karşı da değil kadınlara da yaygın. çok üzücü.

  • Hepsini Göster
  • filmin baş rolü yani tecavüzcüsü rolünde mert fırat var. kendisini çok beğenirim. kaliteli bir oyuncu. kadına karşı şiddet ve istismar konusunda da çok harekete katıldı. hatta "pişmanım hakim bey. mağdurum." diyen bir reklam filmi çekti. ama bu filmi izledikten sonra uzunca bir süre mert fırat'tan soğumuştum. ben de hassasım sanırım ama sanırım kaçmamaya çalışıyorum. bireysel tercih sanırım. :)

  • ''Mert Fırat var, ben neden izlememişim ki bu filmi?''
   Sorusuna şaşkınlığım kısa sürdü benim; bahsettiğim durumdan, ben o kelimeyi söylemekten dahi kaçınıyorum. Hangisi doğru bilmem ama, kaldıramadığım şeyler var işte yaşamda; onlardan sanıyorum bu da.
   Evet, haklısın.

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 7

 • Öncelikle paylaşımın ve bgilendirmen için tesekkur ediyorum. Toplum da cinsel ve şiddet tarzın da gelişebilen istisnalar da aileler az da bilinçli olabilmektedir ama ben kendim gözlemlerime ve yaşadıklarıma bakınca okuduklarimi inceleyince özellikle duygusal istismar bir çok aile de ve toplumun büyük çoğunluğun da olduğu görülüyor (TÜİK verileri var mı bilemiyorum ama bakacağım ) ve bu durum bilinçsiz bir şekilde devam ediyor ve çocuğu korudugunu düşünerek yapıliyor bunun için genel bir bilgilendirme calismasinin yapılmasi gerektiğini dusunuyorum

  1|0
  0|0
  • Ne demek. Elimden geldiğince... Ben teşekkür ederim. :)

   TÜİK rakamlarına ulaşılsa bile gerçeği yansıtmaktan uzak olacağını düşünüyorum.

  • Hepsini Göster
  • aynı zamanda her istismar yansıtılmıyor yetkili birimlere.

  • Toplimsal baskı çok yoğun aileler üzerin de ve ailelerin kendi içlerinde eril bir zihniyet ile hareket ettikleri için baskilaniyor

 • öncelikle bu güzel paylasımın için tesekkür ederim. yararlı paylasım görünce mutlu oluyorum. hukuki olarak değinecek olursak cocukların cinsel istismarı baslıgı türk ceza kanunu 103. maddede düzenlenmiştir. bakmanızda yarar var. istismar gördüğünüzde hemen polis, jandarma, mümkünse direk savcılığa şikayette bulunulmalıdır. vakit kaybetmemelisiniz ki sair cisim sokularak bu suc işlenildiğinde 24 saat içinde saglıklı rapor hazırlanabilir. sadece şüphe içindeyseniz alo 183 ü arayabilirsiniz. hukuki açıdan az ve öz faydalı bilgiler asagıdaki linktedir. bakmanız iyi olur.

  www.bbc.com/.../160407_cocuk_istismari_hukuk

  1|0
  0|0
  • Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. :)

  • asıl ben tesekkür ederim :)

  • megerse hep böyle güzel kaliteli görüşler paylasan biriymişsiniz. sizi takdir ettim ve takip etmekten mutluluk duyarım :) alanınızı da merak ettim. mesaj atamıyormusum burdan yazdım o yüzden.

 • İstismarın her türlüsü kötü. Siz de hayatın içinde yaşananları güzel ifade etmişsiniz. Elinize sağlık :)

  1|0
  0|0
 • Bence çocuklarla aileler çok sağlam bir bağ kurmalı özellikle bu konularda çocuklara daha fazla güven verilmeli. Çocuklar ailelerinden korkup çekinmemeli. Her konuda ailelerine başına gelen herşeyi anında söykeyebilmeleri gerekiyor. Ayrıca çocuklara küçük yaşlardan itibaren mahremiyet duygusu aşılanmalı yani cinsel bölgelerinin kendilerinin özel mahrem bölgeleri olduğu ve buralara yönelik en küçük bir istismarın bile anne ve babalarına söylenmesi gerektiği öğretilmelidir. Yabancı tanımadığı insanlardan uzak durmaları öğretilmelidir.

  1|0
  0|0
 • Bu anlattıklarına göre babam beni çocukken sürekli istismar ediyordu // (yanlış anlaşılmasın babamı savunduğum falan yok) // da ben bayağı biistismara uğramışım anlaşılan

  1|0
  0|0
 • Eline sağlık çok güzel yazmışsın.

  1|0
  0|0
 • Bence için teşekkür ediyorum. Ellerine sağlık. Çocukken bende istismara uğradım. Aklım gidiyor o anları hatırlayınca. Erkek erkeğe olması çocuk olmam işleri dahada zorlaştırdı. Aklıma gelince daha kotu oluyorum. En kotusude kimseye anlatamamistim. Sanki suç benimmis gibi. Allah belalarini versin. Ve şu cevabi bile utanctan gizli yaziyorum

  0|0
  0|0
  • Utanmamalısın. Senin hatan değildi ve bütün çocuklar aynı şeyi hissediyor. Üzme kendini. Yaşandı fakat senin suçun değil. Profesyonel yardım da alabilirsin.

Kızlar Ne Diyor 1

Yükleniyor...