Çocuk İstismarı Konusunda Toplumca Neler Yapılabilir?

Gizli Üye

Merhaba 🌺

Bugün toplum olarak hepimizi ilgilendiren bir konuya değinmek istiyorum. #ElmalıDavası ve niceleri gibi çocuk istismarı hakkında birçok haber okuyoruz, duyuyoruz ve bu durumda neler yapmamız gerektiğini maalesef bilemiyoruz. Aslında herkesin, kendince yapabileceği bir şeyler var, az ya da çok... Bir de bu konuya genel olarak toplumsal bilinç konusu altında bakmak gerekiyor çünkü sadece birkaç kişinin bunlara dikkat etmesi yeterli değil. Çoğunluk olunmalı. Bu tarz konularda özellikle sosyal medyada kin ve nefret kusup ayaklanmak çare değil. Elbette ses getirir, ama dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Çocuk ve çocuk hakları hakkında bilgilenmek adına bu hususlara özen gösterilmeli, çünkü verilen tepkiler mağdur çocuğa daha çok zarar verebilir. Bu en önemli noktalardan biridir.

Çocuk İstismarı Konusunda Toplumca Neler Yapılabilir?
Çocuk İstismarı Konusunda Toplumca Neler Yapılabilir?

Çocuk İstismarı Konusunda Toplumca Neler Yapılabilir?

Çocuğun kişisel bilgilerinin gizliliği korunmalıdır.

Çocuk İstismarı Konusunda Toplumca Neler Yapılabilir?

Öncelikle mağdur çocuğun, mozaikli ya da karartılmış bile olsa, hiçbir şekilde fotoğrafı paylaşılmamalıdır. Bunun yanı sıra, çocuğun iletişim bilgileri, okulu, arkadaşları yani kısacası kimliğini açık edecek hiçbir bilgi paylaşılmamalıdır. Çocuğun gizlilik hakkı kuralı asla çiğnenmemeli ve geleceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Çocuğun çevresiyle ilgili yorumlar ve eylemler yapılmamalıdır.

Çocuk İstismarı Konusunda Toplumca Neler Yapılabilir?

Çocuğun kişisel bilgileri gibi evi, ekonomik durumu, kültürü, memleketi hakkında da yorumlar yapılmamalı ve konu bu şekilde genişletilmemelidir. Elbette bu gibi durumlarda ben de sizler gibi çok sinirlenip sesim çıktığı kadar bağırmak, protesto etmek istiyorum, ama düşünerek hareket etmek önemli. Bu yüzden konuyla ilgili o çevrede eylemler yapılmamalı. Bu durum çocuğu ve ailesini daha travmatik bir hale sokacaktır. Gerekli organlara şikayetler yazılmalı, imzalar toplanmalı. Bu şekilde toplum olarak hareket edilmeli.

Konuyla ilgili kulaktan dolma bilgiler paylaşılmamalıdır.

Çocuk İstismarı Konusunda Toplumca Neler Yapılabilir?

Konuyla ilgili herhangi birinden duyulan bilgilere itibar edilmemeli, her şeye inanılmamalı ve paylaşılmamalıdır. Sadece olayın bizzat tanıkları ve yasalarca uygun görülmüş avukatları gibi kesin bilgi veren kişilerin yazılı olarak beyan ettikleri bilgiler esas görülmelidir.

Konu derinlemesine, her detayıyla paylaşılmamalıdır.

Çocuk İstismarı Konusunda Toplumca Neler Yapılabilir?

Olay nerede, nasıl olmuş gibi detaylar asla konuşulup paylaşılmamalıdır. Bu detaylar hem çocuğa hem de aileye zarar verip daha çok can acıtacaktır. Ayrıca sosyal medyanın artık herkes için kolayca ulaşılabilir olduğunu düşünüp bu detayların belirli haber organları aracılığıyla diğer çocuklara da ulaşabileceğini ve travmaya sebep olabileceğini unutmayın.

Görsellerin doğru kullanımına dikkat edilmelidir.

Çocuk İstismarı Konusunda Toplumca Neler Yapılabilir?

Bu gibi durumlarda kullanılan temsili fotoğrafların anlamı ve etkisi çok önemlidir. Ağzı kapatılmış çocuk fotoğrafları ve animasyonlar, çocukları kurban, hatta daha kötüsü pornografik öge haline getirebilir. Bu yüzden bu görseller doğru değerlendirilmelidir. Her ne kadar engel olunmaya çalışılsa da, bunları bazı çocukların da gördüğü hesaba katılmalıdır.

Peki bu yüz kızartıcı, hayat karartıcı olaylar olmadan önce neler yapılabilir?

Maalesef bu olayların failleri toplum içinden çıkıyor ve biz her seferinde caydırıcı, ağır cezalar verilmesini istiyoruz, bekliyoruz ama çoğu zaman öyle olmuyor. Bu yüzden önceliğimiz toplum olarak bu tür olayları önleme, çocukları koruma adına olmalıdır.

Bu bağlamda,

 • Sosyal medya paylaşımlarında cinsel istismarın her türlüsünün suç olduğu vurgulanmalı.
 • Bu gibi durumlarda mağdurun yanında olunup korunduğuna ve faillerin aşağılanıp dışlandığına, gerekli cezayı mutlaka aldığına yer verilmelidir.
 • Bilinçli şüphecilik esas alınmalıdır. Bu konuda paranoyaklığa yer vermeden çocukların, yabancı kişilerden uzak tutulması gerekir. Çocuk, birinin kötü olduğunu ve niyetini anlamayabilir ama yetişkinler bunu kolayca yorumlar.

Ne demiş Yaşar Kemal; "O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık."

 • Çocuklar öfkesini ve korkusunu yansıtmaya korkabilir. O yüzden bir ebeveyn olarak, onu büyütürken şunu her zaman vurgulayın; 'Sen bir bireysin. Duyguların ne olursa olsun, özgürce ifade etmelisin. Hislerini açıklamaktan çekinme. Her zaman, her halükarda yanında olacağız.'
 • Bilirsiniz, bazı akrabalar çocukları zorla sever. Çocuk istemediğini ifade etse de ebeveynler bunun ayıp olduğunu, sevdirmesi gerektiğini söylerler. Bu yanlış bir tutumdur. İstemediği takdirde, sevmek için bile olsa, çocuğa kimse dokunamaz! Bu baskı yapılmamalı ve sevilmek istemiyorsa sesini yükseltip direnç göstermesi gerektiği öğretilmeli.
 • 'Bedenim bana aittir. Rızam olmadığı sürece dokunamazsın' bilinci ve farkındalığı küçük yaşlardan itibaren öğretilmeli. Çocuk, kendi bedeni üzerinde hakimiyeti ve söz hakkı olduğunu bilmeli.

Lütfen 'Bunları zaten biliyoruz' demeyin. Bilenler elbette var, ama amacımız bilmeyenlere ulaşmak ve farkındalığı arttırmak! Maalesef, gerçekten kötü bir devirde yaşıyoruz. Şartları iyiye yönlendirmek de toplumca bizim elimizde!

Çocuk İstismarı Konusunda Toplumca Neler Yapılabilir?
33
13
Görüşünü yaz
13Kız Görüşü
33Erkek Görüşü
Kapat

En İyi Kız Görüşleri

 • suumisali_
  Maalesef çocuklar, bebekler savunmasız oluyor. İşte bu yüzden çocuklar çok mağdur oluyor, istismar ediliyor.. Çünkü savunmasızlar. Halbuki savunmasız masum melekler herkesten daha çok layık şefkate, sevilmeye..
  Aklım almıyor, yüreğim yanıyor.. Bir çocuk istismar edilirken, istismar edildikten sonra neler hossediyor, bununla nasıl başa çıkabiliyor? Halbuki çocukların zihinlerinde böyle mide bulandırıcı olaylar olmamalı.. O masum meleklerin zihninde yiyecekleri yemek, oynayacakları oyun olmalı.. Maalesef istismar edilen çocuklar çocukluğunu yaşayamıyor.. Ne iğrençtir ki dayısı tarafından, amcası tarafından, abisi tarafindan, annesi tarafından, teyzesi tarafından da istismar edilen çocuklar var. Aile içi istismar daha kötü.. Ensest ilişkiler de var.. Dışardaki leşlere karşı çocukları koruyabilmemiz mümkün ama kişi aile bireylerinden şüphe duyabilir mi? Çocuk
  istismarı maalesef normalleştiriliyor.. Yok pedafoli, yok hasta.. Hayır hasta değil onlar, asla hasta değil.. Onlar şeytan, onlar kötü, onlar cani.. Gereken ceza bu pis sapıklara verilmeli, ağır bir ceza verilmeli.. Toplum linç etmeli bunları.. Anne, babalar bu çocukları bu pisliklere yem etmek için yapmıyor.
  Artık sokaklarda kimsenin çocuklarını sevemiyoruz, gülümseyemiyoruz bu pislikler yüzünden.. Bu aşağılıkların eli, ayağı, kolu, bacağı kesilmeli, dili kesilmeli bunların, üzerlerine kaynar su dökülmeli..
  Ben aslında çok merhametli bir insanım ama konu çocuk olduğunda merhamet duygum kalmaz
  Görüş hala geçerli mi?
  • Amerika'da bir uygulama var. Pedofili insanlardan kimliği belirli olanların ismi cismi adresi paylaşılıyor. Pedofili demek çocuklara ve ergenliğe yeni girenlere cinsel ilgi duyan demek. Bence bu insanlar kimliğini kendi isteğiyle de ve adresleri ve fotoğrafları internette yayınlansa çocuklar bu insanlardan uzak tutulabilir. Bence bu çocuk istismarını normalleştirmek olmaz. Pedofili hastalık mıdır yoksa başka bir şey mi bilmiyorum. Hiç araştırma yapmadım. Belki de eşcinselliğin eğilim olması gibi bu da bir eğilimdir. Ve bana göre bunlar yapıdan kaynaklanan biyolojik hastalıklar. Tedavisi yok şimdilik. Mesela anne karnındaki hormon düzeylerinden dolayı olabileceģi söyleniyor eşcinsellik. Ama sadece teori. Mesela anne aç kalırsa çocuģun büyüdüğünde pedofili olma riski artıyormuş bir araştırmaya göre. Sakince düşünmezsek ve şiddetle çözmeye çalışırsak emin ol hiçbir şey çözülmez. Bir kısım hep gizli kalır.

 • İncisena
  Bütün çocuklara aileleri tarafından kimsenin onlara dokunmaması gerektiği dokunduğu takdirde tepki vermeleri bağırmaları ve bunu direk yakınları ile paylaşmaları öğretilmeli. Lanet olası ülkede bu şerefsizlere doğru düzgün ceza vermeyen adaletin Allah belasını versin
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1133
 • ButNowTakeMeHome
  Merhaba,
  Öncelikle elinize sağlık. Ve belirtmeliyim ki, beni derinden üzen bir konu. Ve bu mecra da buna yer vermeniz oldukça umut verici...
  Birkaç şey de ekleyelim izniniz ile, toplumsal ölçekte yapılabilirliklere ;
  * Çocukların bilinçlendirilmesi, şu an için de anaokulu ve okul öncesi eğitimlerinde resmi olarak ta yapılmakta. Ancak ebeveynlerin bu konuya duyarlı olmaları çok daha önemli.
  * Küçük yaştaki çocukların ebeveyn kontrolü olmadan, kendilerini savunmaktan yoksun olmaları nedeniyle, apartman, giriş, çıkış, asansör, veya alışveriş nedeniyle yalnız kesinlikle gönderilmemesi.
  * Toplu kullanım veya sosyal alanlarının güvenlik kameleraları ile bireysel tedbirlerin artırılması. Örneğin yaşadığınız iş merkezi, apartman vs. alanlarda bu tür tedbirleri ilgili yönetimlerde alınması.
  * Düğün kutlama, vb. gibi halka açık, yaz ayları nedeniyle, olası aktivitelerde ne yazikki bu tür sapkın zihniyetteki kişilere alkol ve eğlence bahanesi ile imkan ve fırsat doğmakta herkesin bu konuda çocuklara karşı duyarlı, koruyucu davranması konusunda bilinçlendirilmesi gerekmekte...
  * Bir de bu aksaklıklar bireylerde çözümlenmeli, pedofiliye varan hastalar, sapık, sapkın ve hasta ruhlular ne yazik ki etrafımızda gezinmekte, ancak kimi insanların bunlardan haberi dahi olmamaktadır... Açık alanlarda, park ve bahçelerde, kent mobilyalarında bu tür davranışları olan insanlara özellikle dikkat edilmeli, gerekli uyarılar doğrudan kolluk kuvvetlerine iletilmelidir... Duyarlı olunmalı. Tacize, istismara, uğrayan sizin de yakınınız, evladınız, torununuz olabileceği insanların bilinçaltlarına ve kamu spotlarına mutlaka içerik olarak işlenmeli...
  * Şu an ki yasal düzenlemeler, çocuk esirgeme kurumlarında evlat edinmeyle ilgili dahi bekar bir erkeğe kız çocuğu evlat olarak verilmemektedir.
  * Bu tür istismar olaylarını akraba, eş, dost ziyaretlerinde farkettiğiniz an da derhal ilgili resmi idareler, ve bilgi alabileceğiniz bağlantı linklerini de yazı sonunda ekliyorum.
  Yaşar Kemal in sözüne yanıt ise :Çocuk İstismarı Konusunda Toplumca Neler Yapılabilir? Ahmet Arif - Anadolu eserinden bir yanıt verelim... Umut ile... Atına binip gitmek yerine, ne olursa olsun diyerek kalmayı seçenler de elbette az da olsa var... Dünya kötü ve kirli bir yer haline geldi. Bu bir realite, ancak kötü, iyi ile, çirkin güzel ile anlamlı... İyiyi, doğruyu ve güzeli artırmak, büyütmek, çoğaltmak sadece bizlerin elinde... Öncelikle buna bir birey olarak inanmalıyız.
  https://www.nirengidernegi.org/tr/cocuk-istismarina-karsi-destek-hatti/
  Bir akademik makale de paylaşalım :
  KAMU SORUMLULUĞU VE SOSYAL HİZMET PERSPEKTİFİNDEN ÇOCUKLARIN ÇEVRİMİÇİ CİNSEL İSTİSMARI: BİR OLGU SUNUMU
  https://dergipark.org.tr/en/pub/ombudsmanakademik/issue/60089/727873
  Birinci basamakta çocuk istismarı ve önlenmesi
  https://openaccess.mku.edu.tr/xmlui/handle/20.500.12483/934

  Vatandaşların çocuk istismarı olaylarını 0 216 450 54 54 numaralı "Alo Çocuk Destek ve İstismar İhbar Hattı"na bildirebileceklerini hatırlatırım.
  • Gizli Üye

   Harika 👏 Elinize, emeğinize sağlık 🙏

  • Rica ederim.

 • Wlesya
  Duyarlı olmamız gerekiyor toplum olarak sessiz kalınmaması gerekiyor, ama dediğiniz gibi çocuğun kişisel haklarını ve hayatını da riske atmamak gerek, emeğine sağlık.
 • Alfa07tr
  Miniklerin sesine yargı bile ses çıkarmadı Başsavcılıklar bile istismar olduğunu açık açık beyan ediyor ama antalya 10. agir ceza mahkemesi salsak mi tutuklasak mi kafasında afedersin ama böyle karaktersiz kişileri bile bile ceza evine insanların önüne atacaksın miniklere nasıl dokundularsa oradakilere de bu yönde izin vereceksin ki yaşadığına lanet okucak
 • karsiyakaliali
  Türk ceza kanununda bu tür suçlarda hafifletici neden olmamalı. Aile içinde olay kapaklanmaya calisilmamali. Tacizci üvey baba olması halinde uzaklaştırma kararı çıkarılmalıdır. Bu konuda hukukcularimiz daha duyarlı olmalıdırlar.
 • Pulsarr
  Eline, emeğine sağlık çok güzel bir bence olmuş. Her şeyin başı eğitim. Her şeyden önce.
 • sedefcnn
  Çocuklarımızı bilinçlendirmeliyiz. Cesur anne babalar olmaliyiz. Toplumu bireyler oluşturur önce kendimizi eğitmeliyiz. Algilarimiz açık olmali bu tür insan musveddelerine ağır cezalar gelmeli. Cesaretleri kurulmalı nasıl olsa salinirim diye düşünceyle yapmadıkları pislik yok bu yaratıkların. Kim bilir kaçıncı tacizleri kaçıncı hayat sondurusleri. Bu tür insanlarin aileleri çevreleri de susmamali. Sustukca bu yaratıklar çoğalıp cesaretlenecekler. Gordugumuz yerde bizde susmamaliyiz. Vicdanen borçluyuz içimizi bir ömür susturamayiz.
 • Sadecemeraklı00
  Bence ailelerin bilinçlenmesi gerekiyor, çocuklarını eğitmeleri gerekiyor.
 • neredenbaslayayim
  Çocuk istismarcılarının elleri, belleri ve dilleri kesilmesi.
 • MimariuS2
  Toplumca dediğin için söyleyeceğim şey şu olurdu.
  Herkes kendi çocugunu bilinçli yetiştirsin. Bilinçli bir çocuk bilinç sahibi bir gelecek demek. Bu durum bu tür olaylarda nasıl davranılması gertktiğini aşıp, bu tür olayların yaşanmamasına sebep olur. Bugun yetişkin olan her birey bir zamanlar çocuktu. Çocukluk döneminde donanımlı yetiştirilmiş olsaydı bugun bu eylemlerde bulunmayacaktı.

  Bence içeriğine gelince; bu tür bir olayın yaşanmış olması durumunda o kişinin başına gelen olayın herkesin başına gelebileceğini, bunun onun suçu olmadığını hissettirmemiz lazım. Aksi halde kimliği gizli kalsa bile, acaba bilir mi, duyulur mu baskısıyla o kişi yine mutsuz olacaktır. Bunu yaşamamaları için gizlemek yerine (fişlensin demiyorum), destek olmak ve bu gerçekle herhangi bir olumsuzluk yaşatmamamız gerekiyor.
 • Disconnected
  Duyarsız kalmamak, çocuklarımızla yakından ilgilenmek gerekiyor
 • AtLaS_006
  Evlatlarımız geleceğimiz öperken dahi ayırt edilmemesini söyleyen islam dini.
  Istismarlar v, s hepsi avrupadan bizim topluma enpoze olmuş davranışlar
 • lotus-patra
  İnsanları bilinçlendirecek bir bence olmuş emeğinize sağlık👏👏👏👏
 • _ALCHERA_
  Toplumları var eden ortak değerler çevresinde yaşayan bireylerdir.
  Konuya böyle bakarsak birşeyleri değiştirmek çok daha kolay ve gerçekçi olur.
  Bireylerin karakterleri ve davranısları öncelikle aile şekillenir bize düşen çocuklarımızı her yanlişında pohpohlamak yerine daha çocukken kız erkek ayrımı yapmak yerine onların eşit olduğunu sadece sözlerle değil hissettirerek yetiştirmeliyiz.
  Düzgün ve iyi bir insan olarak yetistirmeye odaklanırsak ileride bu iyi niyetli insanlar toplumada sirayet edicektir.
 • Şştbayım
  Çok güzel bir bence olmuş eline aklına fikrine sağlık
 • pelinyavuz
  Bence konuşmayı öğrenen her çocuk ayda 1 kere 1 saatliğine psikolokla konuşmalı eğer gerek görülürse ayda 2 kereye çıkarılabilir biraz zor iş ama denenebilir gibi
 • betamanyak
  Bir parti mitingine binlerce insan giderken bunun gibi insanı değerlerde herkes klavye delikanlılığı yapıyorsa kimse birsey olmasını beklemesin
 • kardanadam28
  Toplum olarak daha agir cezalar verilmesi icin hukumete baski yapilmali protestolar yapilabilir ki baskasi bunu yapinca neler olacagini gorup yapmasin
 • Külhayaller
  Ellerinize emeğinize sağlık güzel bir paylaşın olmuş
 • bi_tubaa
  Böyle camilere eziyet etmek gerekiyor idam falan hak getire
 • LokiOdinson
  silivride zengin olunabilse yazardım da olamıyoruz soğuk malum
 • deliyurek97
  sessiz kalmamalıyız, çocuklarımız geleceğimizdir
 • 1AsilAşk
  Tabiiki eğitim
 • OverNow
  Çok güzel anlatmışsınız, ellerinize sağlık.
 • Gergous
  Emeğine sağlık hepimizin yarası malesef
 • SwordOfDemocles
  Emeğine sağlık
 • IAmarPresterAen
  Harika duyarlı bir bence emeğine sağlık
 • HesapsızHayat
  toplum el atıyor da bazı korkaklar ses çıkarmıyor
 • babyface06
  Düşünenlerde pek birşey yapamıyor ya neyse saol.
 • El-Turco-Stuttgart
  entersan.
 • hELixO
  Hükûmet düşünsün
 • Üyeismi6392
  cezalara cok agir katkilar gelmeli
 • Seviselimmi0661
  onları anlamak lazım
 • Elorf1
  cezalara cok agir katkilar gelmeli
 • Gizemliboys35
  Toplum olarak günden güne duyarsizlasiyoruz
 • Gizli Üye
  Guzel bir icerik olmus
 • Gizli Üye
  Herkes ayaklanıp cezasiz kalmalarını protesto edebilirler mecburen cezalandirirlar
 • Gizli Üye
  En ağır ceza uygulanmalı
 • Gizli Üye
  Nsıl bir ülkede yaşıyoruz iğreniyorum bunlardan insan çocuğa nasıl yapar böyle bir şeyi
 • Gizli Üye
  Bunları konuşmak bile mide bulandırıcı. Bilgilerici bence olmuş...
 • Gizli Üye
  Harika bir bence olmuş. Eline sağlik.
 • Gizli Üye
  Söylenicek şey çok devlet başlarına. Silivri soğuktur şimdi
 • Gizli Üye
  Önlemler alınmalı
 • Gizli Üye
  Güzel yazı olmuş
 • Gizli Üye
  Bu yaşanan olay geçmişime taşıdı beni. Küçük yaşlarda cinsel istismara uğradım kendimden 5 yaş büyük olan kız kuzenim ve kendimden büyük bir erkek tarfından ama utandım bunu kimseye bahsedemedim. Yıllar boyu içimde kaldı bu olay, böyle olaylar olunca eskiye geçmişime dönüyorum. Hayatımda bir çok konuda bana zarar verdi. Bu çocuklarında böyle bir durum yaşaması beni çok üzüyor ve düşündürüyor nasıl bir hayatları olacak. İnşallah mutlu ve güzel huzurlu hayatları olur bundan sonra yaşadıkları travmayı en kısa sürede atlatmaları dileğiyle 🙏🏻
YÜKLENİYOR...