Çocuk Yetiştirme ve Toplumsal Baskı Üzerine

Toplumsal baskı aslında çocuk değil bizim yetişmemizi önlüyor.Toplumsal baskının mantığına ve nasıl çalıştığına gelelim öncelikle.

Toplum baskısı nedir?

Bir topluluğun yönetimi için gerekli kurallar vardır bunlar toplum içindeki dengeyi sağlar.Toplum baskısı kuralları bireyden daha çok önemser.Toplum sizin fikirlerinizle veya amaçlarınızla değil mesleğinizle ve güzelliğinizle sizi yargılar.Toplumda fikirleri ve amaçları farklı olanları dışlar kendi fikirlerine ölesiye bağlıdır farklı fikirleri düşman ilan eder sorgulamaz.Kısacası toplum birey olmanızı engellemek için elinden geleni yapar.

Neden birey olmamızı istemiyorlar?

Birey sorgular düşünür kendi fikirleri ve amaçları vardır bunları sonuna kadar savunur.Bireyi patlamalar olduğunda evde tutamazsınız,birey gelecekte çocuklarına aynısı olacağını bilir.Birey hakkını arar özgüveni yüksek olur gelecekte bu özgüveni ve eğitimi gelecek nesillere aktarır.Bu yüzden birey olmalıyız toplumsal baskılara boyun eğlememeliyiz.Bunu sadece okuyarak başarabiliriz egonuzu yenin açın önünüze çocuk yetiştirme üzerine kitaplar okuyun.Yabancı dil öğrenemem demeyin ingilizce eğitim seti indirin internetten bakın.Gelecekte işime yaramaz demeyin çocuğunuza verebileceğiniz en önemli hazine eğitimizdir.

Peki bu kadar şeyi neden anlattım, neden kendimi eğitmeliyim?

Toplumda hala çocukların aptal olduğunu düşünen insanlar var.Çocuklar aptal değil beyinleri esnek yapıda siz yabancı dil öğrenirseniz o çocuk gayet rahat öğrenecek.Eğitim sistemimiz insanları eğitmeye değil tek tip insan yaratmaya çalışıyor.Çocukları siz eğitmelisiniz onlara neyin doğru neyin yanlış olduğunu siz öğretmelisiniz.
Çevredekiler gibi çocuğu 8-9 yaşında kuran kursuna gönderirseniz çocuğun beynini boş şeylerle doldurursunuz.Çocuğa öğreteceğiniz arapça ingilizce kadar işine yaramayacak sureler redditten bilgileri okumasını sağlamayacak.
Arkadaşıma redditi ilk attığımda çocuk kahroldu resmen,mühendislik hakkındaki çizimleri ve yazıları gördü ama okuyamıyordu ingilizcesi yoktu. Ailesi bu çocuğa ingilizce yerine arapça öğretti bu çocuk dindar bir birey şu an ingilizce öğreniyor. Geçmişte ailesi 6-7 yaşında kuran kursu yerine evde ingilizce öğretseydi gayet hızlı öğrenecekti.Bunu bir örnekle açıklayım ikna olacağınıza eminim.

Bu videoda çocukların beyninin ne kadar esnek yapıda olduğunu öğrebiliyorsunuz.Bu adam kendini eğitmiş çocuğunu aptal olarak görmüyor.Çocuklar aptal değildir içgüdülerine göre hareket ederler buda eğitimini kolaylaştırır.

Çocuk yetiştirmeyi bilen bir anne çocuğuna tek çikolata vererek odasını toplatabilir. Yetiştirmeyi bilmeyen anne çocuğa tablet bilgisayar tipi şeyler versede çocuk yine toplamaz. Aradaki fark çocuğun içgüdüleridir anneden ödül vermesini bekler bunu yaparkende annenin taktirini kazanmak ister. Bunları sadece kitaplardan öğrenebiliriz çocuğun beyin yapısına inmezseniz problemi çözemezsiniz.
Çocuk ergenlik dönemine girdiğindede aynı şeyler devam ediyor ailede. Toplumda ergenliktendir geçer diyen kesim var, hayır geçmiyor ergenlikte uğradığınız şoklar geçmiyor hep arkanızdan geliyor. Ailem ergenlik hakkında kitaplar okuyup beni nasıl yönlendireceğini öğrenseydi belki iyi bir birey olarak yetişecektim.
Çocuklar sorgular yapılarında bu var beyinleri esnek yapıda sürekli öğrenme ihtiyacı duyar. Örnek sorgulama videosu atıyım bu videodaki çocuk üstün zeka değil. Videoyu izleyen pek çok kişinin aklından aynı cümle geçeceği için bunu yazdım.

Sorgulamayı bilen birey böyle yetişir küçük yaşta olan bir heves bu. Aile cevap verirse çocuk sorgular sorgulayan çocuk öğrenir ve gelecekte daha iyi bir birey olur.

Bu İsviçre'de yaya geçidinin nasıl verildiğini gösteren bir video. Biz sokakta karşıdan karşıya geçerken koşuyoruz araç sürücüleri yayaların üstüne sürüyor. Çocuklar erken yaşta eğitimini görüyor bunun sürücü kursu ile alakalı değil anlayacağınız. Avrupa'ya ilk giden bireylerin söyledikleri söz hep aynıdır araçların durması güzel bir duygu. Dikkat ettiyseniz kamyon sürücüsü normal sürücülere çocuk korkmasın diye daha geride duruyor. Eğitimin yine önemi burada açığa çıkıyor sürücüler empati yoksunu değil. Avrupa'da lisedeki gençlere toplumsal dersler veriliyor farklı fikirlere saygı duymanın önemi anlatılıyor.

Cinsel eğitim ve empati üzerine kitaplar okutuluyor bizde bunlar yok. Zor olabilir ama bunları da biz karşılamalıyız yani Türkiye'de çocuk yetiştirmek tam bir işkence.

Toplum baskısından korunmak için en büyük adım farkındalıktır. Çevrenizdeki insanlarla sohbet edin sözlerini karşılaştırın, büyük bölümünün aynı görüşe sahip olduklarını göreceksiniz. Hepsi başarılı insanları kıskanır mahallede fikirlerine uyumsuz hayat yaşayanlar hakkında dedikodu yapar. Hep bir kalıba sokarlar bireyleri sizde bu kalıba giren bireylerden olabilirsiniz kendinizi eleştirin.
Avrupa hakkında araştırma yapın adamların düşünce biçimini örnek alın. Eğitim sistemine göz atın orada yazan kitapları okuyun. Çocuklarınızın eğitimini siz üstleceksiniz Türkiye'de sistem malesef ki bu, kendinizi eğitmelisiniz.

Okul çocuklarınıza eğitim vermez, paranın nasıl yönetildiğini öğretmez, beden dili eğitimi vermez, özgüven aşılamaz ve geleceğe umutla bakmasını istemez. Dünya artık global şekilde işliyor yani ülke olarak olaya bakamazsınız. Bunları her birey öğrenmeli global dünyanın gereksinimlerindendir başka toplumlarla konuşmanız için gereklidir.

Toplum sizin bu tip bir eğitim almanızı istemez, bunları öğrenirseniz zor yönetileceğinizi bilir.

Benim özgüven sahibi bir kadınla evlenmek istememin tek sebebi bu.

Bende bir zamanlar beden dilinin önemini kavramayan bir insandım.Beden dilim değiştikten sonra bazı şeyler değişti ailemin ve çevremin bana davranışları değişti.Lisede bunların eğitimini almamız gerekiyordu ama bize trafik dersi dayadılar.


0|0
85

En İyi Kız Görüşü

 • Katılmadığım konular var. Örneğin bir annenin çocuğuna çikolata vererek odasını toplatması çocuğunu doğru eğitmiş demek değildir. Aksine çocuğuna hiç bir şey vermeden görev bilinci aşılayarak odasını toplatabilen anne doğru eğitmiştir. Çocuğa çikolata vererek yaptırmak her şey için ödül isteyen ve ödülsüz hiç bir şey yapmayan bir çocuğa dönüşmesine sebep olur zamanla.
  Ayrıca çocuğu kuran kusuna göndermek konusundaki düşüncene de katılmıyorum. Benim ailem hem kuran kursuna gönderdi beni, hem italyanca, hem grafikerlik. Kuran kursunda beynimi falan da yıkamadılar mesela. Kuran kursuna gönderiyor olmak çocuğu cahil bırakmak anlamına gelmez. Aksine inançlı bir birey olmasını (ki bu bana göre iyi bir şey) sağlar. Çocuklar çok zekidir. Sen ne verirsen aynısını alırlar. En basit örnekle etrafta kızımla yaşıt bir çok çocuk oyuncaklarını fırlatırken, birilerine vurup ısırırken benim kızım oyuncaklarına cici diyor, bebeğini öpüyor ve hatta ayağında sallayarak uyutuyor. Bu da bizden gördükleriyle alakalı pektabii. Kuran kursuna gitmiş olmam çocuğumu eğitemeyeceğim anlamına da gelmez haliyle. Bu da dipnot olsun.

  0|1
  0|0
  • Ödül oyunları tabikide alışkanlık haline gelmeyecek, zaten alışkanlık haline geldiğinde sonu gelmiyor bu konuda haklısınız. Yazımdaki sanırım hatalı kısım buydu yorumunuzu okuduktan sonra farkettim. Birde yanlış örnek vermişim. değiştirme şansımızın olmaması biraz problem bu sitede.
   Aileniz bu durumu bilinçli biçimde yapmış olabilir ama bu doğru olduğu anlamına gelmez. Çocuğun kendi seçimi olmalı biz 3-4 yaşındayken sünnet olmuş insanlarız bizim fikrimiz alınmadı. Bu ailemin bencilliğinden kaynaklanan bir durumdu aynısı o arkadaşım içinde geçerli. İslamiyette sünnet zorunlu yazmıyor ancak toplum aileme bunu aşıladı.
   Ben çocuğumun inançlı birey yerine ahlaklı birey olarak yetiştirilmesini isterim. Ancak her çocuk için geçerli değil bu fikirlerine saygı duymak zorundayım. Bazı çocukların küçük yaştan manevi duygusu gelişmiş oluyor, gelecekte din adamı olacak bir çocuğu sırf kendi inancıma göre şekillendirmek bencillik. Değerli görüşlerinizi patlaştığınız için teşekkürler.

En İyi Erkek Görüşü

 • emeğine sağlık kanks

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 7

 • Gayet basarılı olmuş su kuran kursu kısmında yanlıs söylemlerle diger okuyuculardan tepki alsanda ben asıl demek istedigini anladım ve sana katılıyorum bu konuda

  0|1
  0|0
 • Bazı konulara katılmamakla birlikte emeğe saygı diyorum

  0|1
  0|0
 • Ellerinize sağlık çok güzel olmuş

  0|1
  0|0
 • Bazılarına katılmıyorum

  0|0
  0|0
 • çocugu kuran kursuna göndermek boş beleş işlerse siz en boş insansınız demektir.

  0|0
  0|0
  • Çocuğumun isteği dışında ona kendi dini bilgimi aşılayacak kadar bencil olacağıma boş insan olurum daha iyi.

  • Altta yazdığım cevapta dediğim gibi çocuğun manevi duygusu yüksekse gönderirim. Her insanin zekası ayrıdır, baskın olan bölümü vardır manevi duygusu olan çocuk küçük yaştan belli olur. Bunlar tek din hakkında araştırma yapmaz ve o tek dışındakini dışlamaz.
   Bizim ilk okulda din hocamız vardı bu adam Dinlere sahip birden fazla kitap taşırdı. Bize dinlerin ortak noktalarını anlatırdı çelişkileri anlatırdı bunların arasında islamiyette vardı.
   -Çocuğunuzu ahlaklı yetiştirin belli yaşa gelince okumak isterse kutsal kitapların hepsini okutturun. Çocuk farklı inanışları görsün kendi inanışını seçsin , bütün inanışlar aynı kapıya çıkar. Sadece farklı inançlar hakkında bilgisi olan insanlar farklı inançlara karşı saygılı olur.
   Adam peygamberin hayatını anlatırken duygusal moda bağlamazdı, adam gayet ayrıntılı biçimde anlatırdı. Ben şahsen çocuğumun bu biçimde yetişmesini isterim sonuçta gerçekten farklı düşünen bir birey. Çocukların bir din öğretmenine ihtiyacı var bir imama değil.

 • Bazılarına katıllmıyorum

  0|0
  0|0
  • Haklısınız bazılarını hangi kafa ile yazdığımı bende çözemedim. Katılmadığınız konular hakkında görüşleriniz paylaşırsanız mutlu olurum, okuyan insanları aydınlatmış olursunuz.

 • Çok beğendim eline sağlık

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 4

 • süper bir bence ancak sondan 3. cümlene katılmıyorum

  0|0
  0|0
  • Onlar kendi görüşüm katılmamakla haklısınız, her insan bir görüşe bağımlı kalamaz araştırmamla ilgili değildi o bölüm.
   Her insan tek görüşe katılsaydı politika ve felsefe gibi kavramlar oluşmazdı.

 • Eline, emeğine sağlık

  0|0
  0|0
 • Ellerine sağlık...

  0|0
  0|0
 • Güzel bir bence emeğine sağlık kardeşim 😊

  0|0
  0|0
Yükleniyor...