#İYİLİĞİSEÇ

Johnson's

Çocuk Yetiştirme Konusunda Ebeveynlerin Yaptıkları Hatalar

Hep duymuşuzdur büyüklere saygı diye. Ama bu sözün devamında gelen bir söz daha var, küçüklere sevgi. Ama bu kavramların içini çok boşaltıyoruz. Küçüklere sevgi diyoruz ama ebeveynlerin çoğuna baktığınızda çocuk yetiştirme konusunda binlerce hatalar yapıyorlar. Bu konuda bu hatalara değineceğim.

Umarım faydalı olur.

1. Çocuklara emir ve öğüt vermeyin, baskı yapmayın

Çocuk Yetiştirme Konusunda Ebeveynlerin Yaptıkları Hatalar

Çocuğunuzla arkadaş gibi olun, ona baskı yapmayın, öğüt ve emir de vermeyin. Sadece arkadaş gibi olun. "Nasıl yani, nasıl öğüt vermeyelim, öğüt verelim ki doğru yolu gösterelim" diye düşünmeyin, çünkü bu yanlış ve en çok yapılan yanlışlardan biri. Çocuk kendi hayatını yaşamalı. İyisiyle, doğrusuyla, yanlışıyla. Tabi yeri gelecek onu kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için öğüt verebilirsiniz ama sadece böyle çok önem teşkil eden konularda. Gereksiz yere öğüt vermeyin, "bak şöyle yap, böyle yap, şöyle yaparsan daha iyi, saçını şöyle kestir, şu oyuncakları al daha iyi bence" falan böyle gereksiz öğütler vermeyin. Bırakın çocuk kendi hayatını yaşasın.

2. Çocuğunuza asla bağırmayın ve şiddet uygulamayın

Çocuk Yetiştirme Konusunda Ebeveynlerin Yaptıkları Hatalar

Ne olursa olsun ama ne olursa olsun, çocuk televizyon kumandasını televizyona fırlatsa da, yemeği yere dökse de ama ne olursa olsun herhangi bir istisnai durum olmaksızın çocuklara asla şiddet uygulamayın. Bağırmak da bir şiddettir, psikolojik şiddettir. Baskı yapmak da bir şiddettir, bağırmıyor olsanız bile. Çocuklar hassastır. Onların üzerinde açacağınız küçük bir yara onların dünyalarını alt üst eder.

3. Çocukların zekasını geliştirecek, yaratıcılığını geliştirecek oyuncaklar alabilirsiniz

Çocuk Yetiştirme Konusunda Ebeveynlerin Yaptıkları Hatalar

Özellikle gelişme evresinde olan küçük çocukların lego ile oynamaları, zekalarını ve yaratıcılıklarını geliştirecektir. Hem eğlenmelerini hem de öğrenmelerini sağlar bu tarz oyunlar. Onlara güzel hikayeler, fıkralar okuyabilirsiniz. Çocuklarınızla arkadaş gibi olun, birlikte oyun bile oynayabilirsiniz.

4. Çocukları kısıtlamayın

Çocuk Yetiştirme Konusunda Ebeveynlerin Yaptıkları Hatalar

Çocuklar araştırma ve öğrenme isteği ile doludurlar. Onlara "şunu yapma, bunu yapma, oraya gitme" vs gibi kısıtlayıcı şeyler söylerseniz, özgür çocuklar yetiştirmemiş olursunuz. Tabi ki tehlikelerden koruyacaksınız, arabalardan uzakta tutacaksınız, can güvenliğini vs koruyacaksınız. Ama çocuğun zarar görmeyeceği durumlarda çocukları kısıtlamayın. Bırakın araştırsınlar, hayatı kendileri özgürce keşfetsinler. Çocuklarınız ileriki yaşlarda çok daha zeki olur.

5. Tercihlerine müdahale etmeyin

Çocuk Yetiştirme Konusunda Ebeveynlerin Yaptıkları Hatalar

Özellikle ergenlik çağındaki çocuklarda meslek seçimi, okul ve bölüm seçimi gibi konularda karar verdikleri sırada çocuklarınıza asla karışmayın. O size bir şey sormadığı sürece hiçbir şekilde öğüt vermeyin. "Şu mesleği seçme boşta kalırsın" veya "doktor ol kızım/oğlum çok para var bu işte" gibi şeyler demeyin mesela, çünkü meslekler boşta kalma ihtimaline veya parasına göre seçilmez. Sevmediği bir işi kimse yapmak istemez. Boşta kalacak olsa bile hayallerinin peşinden gitmesine izin verin. Kendi tercihlerini kendisi yapsın, bu onun hayatı, sizin değil. Sadece tek bir hayatı yaşıyor. Hatalı bir tercih bile yapsa kendi hayatını yaşamasına izin verin.

Mükemmel ebeveyn ya da mükemmel çocuklar yoktur. Siz daha iyi bir ebeveyn olmaya çalışın, çocuklar da daha iyi olacaktır. Kimse mükemmel olmak zorunda değil. Hayatta mutlu olmaya bakın.

Okuduğunuz için teşekkürler. 👍

Çocuk Yetiştirme Konusunda Ebeveynlerin Yaptıkları Hatalar
9
7
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Kız Görüşleri

 • GöktenDüşenAşk

  Tüm maddelerin altına tek tek imzamı atarım. Günümüzdeki bilinçli ebeveyn sayısı o kadar az ki. Bağır çağır, kısıtla, müdahale de bulun falan. Tek yaptıkları şeyler bunlar. Başka yaptıkları hiçbir şey yok. Bir de çocuk büyütüyoruz diye övünüyorlar. O çocuklar adına üzülmemek elde değil.

  Emeğine sağlık.

  Görüş hala geçerli mi?
 • Libertalia

  Çok önemli bir konuya değinmişsin. İyi yetişmiş bir çocuk, umut vaad eden toplum düzeninin ilk adımıdır. Kalemine sağlık.

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşleri

 • Chaleur

  Ebeveynler azicik mantikla hareket etse bunlar zaten insan icgudusunde olan seyler. Problem ebeveynlerin kalitesiz olmawi durumunda ortaya cikiyor genelde maalesef.
  Guzel derleme. Tesekkurler 👍

  Görüş hala geçerli mi?
 • Gizli Üye

  Guzel öneriler. Özellikle bazı anneler feminizmin baskısıyla işi abartıyor

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

75
 • arzugungorr

  Onları kendi tercihlerine bırakmak gerçekten çok önemli. Faydalı paylaşım için teşekkürler

 • Gizli Üye

  Tavsiyeler Çok güzel

 • kudayay

  Ben her zaman şöyle yap böyle yap derim. Aksi taktirde çocuklar hiç birşey istemiyorlar. Benim çocuğun sınıf çocuklar Brawl stars durmadan oynuyor okulda Ekrem İmamoğlu dışında ilk konu kaç ödül aldığını. Çocuğum 3 gün oynamazsa geride kalıyor biraz kendini dışlanmış hissediyor. Bu yüzden tek derdi yaşıtlarla aynı oyunu oynamak. Bu yüzden kalan zamanında ona neler yapılır neler gerekli olduğunu durmadan söylüyorum. Şimdiki çocuklar özellikle özel okulun çocuklara baskı yapmazsa evden çıkmazlar.

 • Nooproblemm

  Cocuklariniza baskasinin yaninda kizmayin asla asagilamayin

 • Yağmur-Sonrası

  Çocuk büyütmek emek ve hassasiyet ister. Çok önemli bilgiler. Dikkatli olunmalı bu konularda.

 • Bir de çocukları çabuk büyütüyoruz biz. 5 yaşında 15 yaşında gibi davranmasını bekliyoruz. emeğine sağlık..

 • Organogenez

  Hoş olmuş.

  Aklına sağlık.

 • Okumuyorlar

 • rmznalc

  Güzel öneriler dikkat alınmalı

 • Gizli Üye

  En büyük hatalardan biri çocuğun kendi yapacağı işleri anne babanın yapması çocuklar kendi işini kendi yapmaya yönlendirilmeli sonra büyüdüklerinde pasif bireyler oluyorlar

 • Aynen

 • IAmarPresterAen

  Çok güzel ve eğitici bir yazı olmuş hocsm emeğine saglik

Yükleniyor...