Çocuk Yetiştirirken Annelerin Yaptığı Hatalar

Subarusti

Çocuklar evliliğin en güzel meyvesidir kuşkusuz. Fakat bu meyveleri yetiştirirken annelerin yaptığı bazı hatalar vardır. Çocukları yetiştirirken yapılan hatalar ilerleyen zamanlar da olumsuz etki yaratıyor. Şimdi bu hatalara bakıyoruz.

Çocuğa şiddet uygulamak

Çocuk Yetiştirirken Annelerin Yaptığı Hatalar

Çocuklar yaşları gereği çevreden özenerek birçok yanlış davranışlarda bulunur. Anneler çocuklarla daha çok vakit geçirdiği için bu yanlışlara en çok anneler tanık olur. Çocuk bir hata yaptığında ona fiziksel şiddet uygularlar ve bu durumu çocuk hayatı boyunca unutamaz. İlerleyen zamanlarda da çocuğun ruh ve akıl sağlığının bozulmasına sebep olur. Kesinlikle çocuklara şiddet uygulanmamalıdır.

Hata yaptığında bağırmak

Çocuk Yetiştirirken Annelerin Yaptığı Hatalar

Çocuklar gelişimlerini tamamlayana kadar defalarca hata yaparlar. Annelerin bu hatalara karşı daha sakin davranmaları ve uyarıp öğretici bir üslupla hatayı önlemelidir.

Yanlış cezalar vermek

Çocuk Yetiştirirken Annelerin Yaptığı Hatalar

Anneler çocukların suç işlediği ya da bir hata yaptığında tekrarının olmaması ya da azalmasına karşı çocuklarına cezalar verirler. Çocuklara şiddet içerikli veya psikolojisini bozacak cezalar değil düşündürücü cezalar verilmelidir. Bir hata yaptığında dövmek, odadan çıkmama cezası vermek yerine en sevdiği bir eşyadan kısıtlayın.

Anne sevgisini gösterememek

Çocuk Yetiştirirken Annelerin Yaptığı Hatalar

Çocuklar bebeklik evresinde çok tatlı olduğundan o dönemler aşırı bir ilgi ve sevgi yağmuruna tutulurlar. yaş ilerledikçe bu sevgi grafiği düşmektedir. Çocukları sadece o sevimli bebek hallerinde değil annelerin çocuklarının hayatının her zaman diliminde yanında olması ve ona sevgi göstermesi gerekir.

Bir başka çocuklarla olumsuz yönde kıyaslamak

Çocuk Yetiştirirken Annelerin Yaptığı Hatalar

Çocukların en çok üzüldüğü durumlardan biride annenin çaresiz kaldığı anlarda çocuğunu bir başka çocukla kıyaslaması ve çocuğunu küçümsemesidir. Çocuklar bu durumlarda kendi benliklerini bırakıp annenin kıyasladığı çocuk gibi olmaya çalışırlar ve bunun sonucu da hiç iyi olmayacaktır.

Çocuğun kararlarına saygı duymamak

Çocuk Yetiştirirken Annelerin Yaptığı Hatalar

Çocuklar bazen büyüklerden daha mantıklı ve zeki olabiliyor. Ortaya bir fikir atacakken annenin çocuğu bastırması onun düşüncelerine ve kararlarına saygısızlık etmesi çocuğun bütün duygularını çökertmek demektir. Bunu büyükler dahi kimse istemez. Annelerin çocuklarının aldığı kararları hemen reddedip bastırmak yerine çocuklarının kararlarına saygı duymalıdır.

Evet arkadaşlar sizlere bu bence de annelerin çocuklarını büyütüp yetiştirirken yaptığı bazı hatalardan bahsettik. Annelerin bazı konularda daha anlayışlı ve özenli olması gerektiğini söylüyoruz. Ağaç yaş iken eğilir sözünden yola çıkarak annelerin küçük yaşlarda çocuklarına en güzel eğitimi doğru bir şekilde vermesi gerektiğini de söyleyerek benceyi burada noktalıyorum. Sağlıcakla kalın. :)

#Subarusti

Çocuk Yetiştirirken Annelerin Yaptığı Hatalar
9
0
Görüşünü yaz
9Kız Görüşü
0Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • afternoonshat
  Babaların yaptığı hatalar; çocuğu sadece annenin yetiştirmesi gerektiğini sanmak.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

80
 • Gizli Üye
  birtane haric hepsi ne yazikki yasanmis..
 • DegajeYaka
  tam isabet bir bence...
 • Eliifblue
  Mükemmel bir bence olmuş. Emeğine sağlık.
 • kaaveehanım
  ne yazıkki annelerimiz bilinçsiz
 • Minikpatiler
  Herkes şanslı doğmuyor ne yazık ki... Yeni nesilin bu konuda daha şanslı olduğunu düşünüyorum.
  Emeğinize sağlık.
 • mitraninkizi
  Ben çocukken yukarıda yazan maddeler bana uygulanmamış olsaydı, en azından bugün ruh sağlığı yerinde olan bir birey olurdum.
 • MaSksTeR
  Emeğine sağlık canım
 • ÇİLETOS
  Çok bağirmaları.
YÜKLENİYOR...