Çocuk Büyütürken Ebeveynlerin Yanlış Tutumları

GaripKızbüş

Çocuk büyütmek zor ve zahmetli iştir bilirim bazı ebeveynlerin yanlış bulduğum tutmalarını yazdım umarım yararlı olur sizler için.

Çocuğa Asla Şiddet Uygulamayın!

Çocuk Büyütürken Ebeveynlerin Yanlış Tutumları

Hiçbir çocuk dövülmemeli ne yazık ki çevremden ve bazı ortamlarda gördüğüm kadarıyla çocuğu üzerine çok titremesine rağmen çocuğun yaptığı yanlış hareketlerde şiddete eğilimli oluyorlar defalarca şahit oldum.

Çocuğunuza Davranışlarınızla Örnek Olun

Çocuk Büyütürken Ebeveynlerin Yanlış Tutumları

Küçük yaşta çocuklar anneyi ve babayı örnek alırlar ve çocuklukta yaşanan bazı olaylar ve travmalar onların beynine işlemekte ve hayatları boyunca bu konuda sıkıntı yaşamaktalar.

Otorite Doğru Eğitim Şekli Değildir!

Çocuk Büyütürken Ebeveynlerin Yanlış Tutumları

Anne ve babaların çocuklarına tek taraflı otoriterlik yapmasını doğru bulmuyorum anne ve baba bu konuda eşit olmalı toplumumuzda aile yapısına göre anne ya da baba otoriter ve baskın oluyor bu doğru eğitim şekli değildir. Hele ki otoriter figüründe ebeveyni şiddete baş vuruyorsa çocukta cinsiyette göre farklı etkiler bırakmakta ve öz güven problemi yaşamakta.

Ebeveynler Fikir Birliğinde Olmalıdır

Çocuk Büyütürken Ebeveynlerin Yanlış Tutumları

Bir diğer yanlış tutum ise ebeveynlerin kararlarının farklı olması mesela çocuğun anneden dondurma istemesi durumunda annenin hayır babanın evet demesi ya da tam tersi olabilir hayır diyen taraf için beni sevmiyor algısı yaratmakta ve evet diyen tarafa daha ilgi ve sevgi göstermekte bir başka kötü davranış şekili olan ağlayarak kendi istediklerini yapma algısı oluşturmakta.

Doğru Tuvalet Eğitimi Elzemdir!

Çocuk Büyütürken Ebeveynlerin Yanlış Tutumları

Küçük yaşta bir diğer önemli olan konu ise tuvalet eğitimi maalesef ülkemizde bunun eğitimi ya da farklı şekillerde bilinçlendirme kursları falan açılıyor olsa da ebeveynler şiddete baş vuruyor. Bu durumda çocuk dışkısından korkabiliyor, hatta tuvalette gitme korkusu , gece altını ıslatma sorunu oluşabiliyor ve tuvalet eğitimi sanıldığından daha önemli. Alt yapıyı sarsan türden bir travmatik durum geçirdiyse ergin döneminde bile altına kaçırma nedenleri olabilir. Bu konuda eğitim almaktan asla çekinmeyin ve tuvalet eğitimini eğlenceli hale getirin.

Çocuk Büyütürken Ebeveynlerin Yanlış Tutumları
1
2
Görüşünü yaz
1Kız Görüşü
2Erkek Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

12
 • cocuklar hassas noktam ellerine saglik cok guzel yazmissin
 • yarakim
  Tuvalet eğitimi başlığı eksik kalmış sanki.. Yine de değerli bir paylaşım.. Teşekkürler ✋
 • Thorneux
  çocuk gelişim uzmanlarının büyük bir eksiliğini görüyorum, bence daha fazla örgütlenip toplumda fazlasıyla farkındalık yaratmaları gerekiyor
  • Malesef öyle ama yani Sosyal medyada YouTube gibi ortamlarda başarılı gelişim uzmanları bulunmakta bence ailenin çabasına çok bağlı bunlarla ilgili kitap okumalılar zaten Türkiye'nin kitap okuma alışkanlığı gençlerde bile düşük oranda

  • Thorneux

   muhtarlar yardımıyla gerekiyorsa kapı kapı baskılı broşürler dağıtabilirler ya da benzer şeyler, haklısınız toplumda okuma veya araştırma örnekleri yok ama aile de tutup sosyal medya da bunları takip etmiyor. belediyeleri bu konuda pasif görüyorum, kreş açmakla olmuyor maalesef

  • Haklsınız , Yani aslında sağlık ocakları aşı zamanlarında bilgilendirme ya da ebeveynlerin bilgi edinebilecekleri şekilde herangi bir şey dağıtabilirler

  • Hepsini Göster
YÜKLENİYOR...