Çocuk İstismarı ve Çocuk İhmali

Ülkemiz de ‘’istismar’’ kelimesi genellikle cinsel yakınlaşma sonucu zarar görmüş bireylerin yaşadığı eyleme verilen tanımlama olarak görülür. Aslında ‘’istismar’’ bireye yapılan her türlü fiziksel yâ da psikolojik zarar verme eylemidir. Çocuk istismarı ise 18 yaş altın da bulunan bireylere herhangi bir yetişkin tarafından yapılan zarar verme eylemidir.

Çocuk İstismarı ve Çocuk İhmali

Burada bir kavram daha var ki Dünya’da suç olarak görülmesine rağmen ülkemiz de bir suç teşkil etmeyen ‘’çocuk ihmali’’ kavramıdır. Çocuk ihmali ise çocuğa bakmakla yükümlü olan kimsenin, çocuğun gerek eğitim gerek temel ihtiyaçlarının karşılanmaması ya da göz ardı edilmesi demektir.

Ne yazık ki ülkemiz çocuk istismarı konusun da Dünya ortalamasın da çok üst sıralarda yerini almaktadır. Son 1 yılda 250 bin çocuğumuzun bu eyleme maruz kalması bu sayının ne kadar korkunç büyüklükte olduğunu göz önüne sunuyor sanırım. Buna rağmen çocuk ihmali ülkemiz de suç olarak görülmemektedir. Sırf bu sebepten dolayı çocuğa istismar uygulandığı halde bunu ihmal olarak gösterip ceza almayan geniş bir kitleye sahibiz.

Bence çocuğa yapılan her kötü muamele istisnasız eşit ölçüde ceza hükmüne sahiptir. Bu yüzden bunu tecavüz veya şiddet gibi maddelere bölmeden yorumlamak istiyorum.

Neden tek derdi geleceğini planlamak olan ve sadece gönlünce eğlenebilmenin zevkini yaşaması gereken bu kardeşlerimizi hayattan koparıyoruz?

Çocuk istismarı yâda çocuk ihmali eyleminde bulunan kişiler genellikle aile de bulunan anne ve baba tarafından uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra akrabalar ve yabancı insanlar tarafından da bu eylem gerçekleştirilmektedir. Bu eylemi uygulayan kişilerin başlıca sebebi toplumdan fiziksel, psikolojik veya cinsel mana da negatif bir yapıya sahip olmalarıdır. Ayrıca eğitimsiz ve yeterli bilgi birikimine sahip olmayan bireylerin kurdukları aile’de yetiştirilmek de buna en büyük etkenlerden biridir. İstismar yâda ihmal edilen çocukların sonu psikolojik bozulmaya, evden kaçmaya hatta intihara kadar gidebiliyor.

Peki, bizler bu durum da neler yapmalıyız?

Böyle bir eylemi gerçekleştirmiyor olmamız yarın aynı eylemi yapmayacağımız anlamına gelmez. O yüzden kendimizi, önce kendimize ardından topluma yararlı bir birey haline getirmeliyiz. Çünkü bizim göstereceğimiz her türlü kötü muamele bizden sonra gelen her yeni nesle kötü bir anı ve davranış biçimi olarak yansıyacaktır. Şu an yapılan istismar ve ihmal için bizlerin yapacağı bir şey yok gibi, sadece devlet bunu belli hükümlerle azaltabilir. Bizler ise kuracağımız aile ile geleceğe yeni nesiller aktarabiliriz. Bu yüzden Aile kurmadan önce kendimize şu soruları sormalıyız;

 • Yeterli bilgi birikimine sahip miyim?
 • Geçmişim de bastırdığım ve hayatıma yansıyan kötü bir anım var mı?
 • Yetiştireceğim birey de neyi amaçlıyorum?
 • Yaşayacağım çevre ailemize ne katacak?

Kısacası iyi bireyler yetiştirmek, Dünya’nın bu karanlık tarafın da kalpleri örümcek ağlarıyla kaplanmış insanlar için onlara bir ışık kaynağı olabilir.Sadece iyi bireyler yetiştirmekle kalmayıp, çevremizde ki insanları da toplumdan dışlamamalıyız. Unutma senin çocukların da, kız kardeşin de, erkek kardeşin de aynı toprak parçası üstün de aynı havayı soluyor.


0|0
02

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Erkekler Ne Diyor 2

 • Faydalı

  0|1
  0|0
 • burada karılı kızlı şeyler yazsaydın 177 görüş vardı su an en az. ks üyelerinin duyarlılığı...

  0|0
  0|0
  • yine de 1-2 kişiye faydalı birşeyler gösterebiliyorsak ne mutlu.

   Okuduğunuz için teşekkür ederim :)

Yükleniyor...