Oruç Tutanların Daha Çok Hayra Ve Sevaba Ulaşabilmesi İçin Tavsiyeler

1-)Gıybetten kaçınmak;

Oruç tutanların daha çok hayra ve sevaba ulaşabilmesi için tavsiyeler👇👇"Ey iman edenler! Zandan çok sakının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin ayıplarını araştırmayın. Birbirinizin arkasından gıybet etmeyin. Sizden biriniz ölü kardeşinin etini yemeyi ister mi? İşte bakın bundan tiksindiniz. Allah'a saygı duyun. Şüphesiz Allah, tövbeleri kabul eden ve merhamet sahibidir" (Hucurat, 12).Kuranda'da belirtildiği gibi gıybet ölmüş kardeşinin etini yemek kadar günah. Mazallah gıybet yapıp oruç oruç et yemeyin orucunuz bozulur :D Sözde müslüman değil özde müslüman olalım!

2-)Açlıktan ve susuzluktan sevap beklemeyin!

Geçmiş alim ve evliyaların uyarıları '''Çok musalli vardır eline yorgunluktan başka bir şey geçmez. Çok oruç tutan vardır açlıktan başka bir şey yaşamaz!''Yani siz aç kaldınız diye kimse sevap yazmıyor oruç bir amaç değil araçtır !! Amacınız Allaha yankınlaşmak oruç kapı nefsini arındırarak kapıyı açarsınız kimse size kapıyı açtın diye sevap yazmaz,Nefsi aştıktan sonra kapıyı açtıktan sonra ''dua,zikir,namaz ve kuran'' ile yola girersiniz bunun mükafatı olarak varıcağınız yer Allah olur. Sevap denen şeyde Allahın Rahmeti ve Rahmaniyetine kavuşmaktır o manaların altında huzuru ve mutluluğu bulmaktır. Allahın rızasını kazanmaktır. 3-)Oruç tutmayanları kafir ilan edip kendiniz Allah katında küçülmeyin!!Evet üstadında dediği gibi büyüklenmek iyi değil nitekim geçmiş alimler kim ki dünyada amelini küçültür Allah C.c onun amelini gökte yüksek kılar. Kim ki dünyada amelini büyütür büyüklenir Allah C.c onun amelini gökte küçültür demiş.Başaklarını aşağılamak küçük görmek sadece sizin kaybınız olacaktır.Saygı duyun ve onlar için dua edin şer iş işlemek kolay ama yapacağınız dua bile sizin hayrınıza olacaktır.

3-)İftarda Coca cola içmeyin

Her ne kadar inkar etseler de her türlü bu paralar israile gidiyor. Bizim paralarımızla müslüman kardeşlerimizi vuruyorlar. Nasıl ki ülkerin sattığı her çikolata Türkiyeye vergi olarak dönüp ülkeye katkı sunuyorsa buda öyle, tabii ki yapıyoruz demiyecekler. İftarda Müslüman kardeşlerimizin kanını içmeyelim!

4-)Nefsin istek ve arzularından uzak duralım

Oruç sadece açlık mı? Tabikide hayır ''seks, gıybet, iftira, yalan, kalp kırmak'' vs. nefsi azdıran ve tahrik eden nefsin sevdiği günahlardan uzak duralım. Uzak durdukça Allaha Yaklaşalım... Tabi nasıl nefsin köreldiği bu vakitlerde Allaha ibadet ederek!!

5-)Sofraya besmele ile oturmanın verdiği hazzı yaşayın

Besmele ile iftar sofrasına oturmak Allahım ben geldim kulun sen nefsine uyma dedin ben de uymadım şimdi bu nimetlere ne kadar ihtiyacım olduğunun farkına vardım. Diyip Besmele çekip Rahman ve Rahim olan Allahın adıyla başlıyorum demeniz. Ekmekte kebap , suda şerbet tadı yaratacaktır. Bunun zevkini tadabilenler anlar dediğimi. Tadamayanlar için tatmaları nasip olur inşallah. 👉👉''Evet geldik sona iftar saati yaklaşıyor. Gökten Rahmet iniyor. Hissedenlere ne mutlu Rabbiyle buluşuyor. ''Rabbim teröre destek veren masum insanların ölmesine sebebiyet veren insanları bu ülkeden defetsin( #ZalimlerİçinYaşasınCehennem ). Yardıma ihtiyacı olanlar maddi manevi sıkıntı yaşayanlara yardım etsin. Allahın Selamı üzerinize olsun dualarınızı başta ülkemizden yetim, yoksul, çaresiz olanlardan ve bu kuldan esirgemeyin, Ne diyor Hz Muhhammed sav efendimiz “Dua, müminin silahıdır.” De ki: «Duanız olmasa Rabbim size ne kıymet verir?» Demek ki, yalanladılar! O halde yarın ceza (yakalarına) yapışacak! Furkan 77 #HayırlıRamazanlar #İftarzamanı #barkooo


10|2
133

En İyi Kız Görüşü

 • Ben de bu konuda 'bence' yazacaktım. Ama siz daha iyi yazmışsınız. Sadece keşke tüm yazılar koyu renkle yazılmasaydı. Ama siz içeriğe odaklanmışsınız. Elinize sağlık.

  0|1
  0|0
  • Normalde bence yazmıyorum. Yani uğraşmadımda. Amacım sitede orucu şekilci anlayanlar vardı. Hatta bir çoğu öyle. Orucun açlık susuzluktan ibaret olmadığını bunun sadece bir araç olduğunu anlatmak istedim.

  • Teşekkürler.

En İyi Erkek Görüşü

 • Amin Allah razı olsun. Bendende bir kaç cümle olsun izninizle. Yunus suresi ayet 7 Onlar Allaha ulaşmayı dilemezler onlar dünya hayatına razıdırlar dünya nimetleri ile tatmin olurlar onlar bizim ayetlerimizden gafildirler. Ayet 8 Onların kaybettikleri derecelerden dolayı gidecekleri yer ebedi ateştir yani cehennemdir. Duanın kabul edilmesinin ana şartı Allaha mülaki olmak Allaha ulaşmayı dilemektir ama kalpten dilemek. İşte Furkan burda işte af ve mağfiretin anahtarı budur.

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 12

Erkekler Ne Diyor 2

 • Eyvallah bro

  0|1
  0|0
 • Eline sağlık

  0|1
  0|0
Yükleniyor... ;