Psikolojik Rahatsızlıklarda Yeni Terapi Modeli: Bibliyoterapi

Merhaba.

Öncelikle psikolojik rahatsızlıkların birçok çözüm yöntemi olduğunu biliyoruz. Örnek verecek olursam bilişsel terapi, davranışsal terapi, antidepresanlar vb. bunlara örnek olarak verilebilir. Ancak şuanda Türkiye'de tam anlamıyla uygulanamayan bir yöntem olan bibliyoterapi'den size bahsetmek istiyorum.

Bibliyoterapi, kitap okumaya dayalı olan bir terapi yöntemidir. Türkiye'de şuanda psikologlar veya psikiyatristler, sosyal hizmet uzmanları tarafından uygulanan yöntem seans aralarında danışana belirli bir süre okuma ödevi verilerek yapılır. Fakat aslında tam anlamıyla bu değildir. Bu sadece tedavinin ilerlemesine destek olabilir.

Psikolojik Rahatsızlıklarda Yeni Terapi Modeli: Bibliyoterapi

Bu yöntemi ilk olarak Sawuel Crothers 1916 yılında uygulamaya başlamıştır. O günden bugüne bilişsel terapi olmak üzere diğer terapi yöntemleri de kişisel gelişim kitaplarında geniş yer edindi ve tedavi sürecindeki insanlara faydalı olmaya başladı.

Ama şundan bahsetmiyorum kişisel olarak bana sorarsanız Türkiye'de birçok insan para kazanmak amacıyla veya kendini tatmin etmek amacıyla kişisel gelişim kitapları yazıyor. Şöyle iyisiniz böyle iyisiniz mantığıyla bir şeyleri düzeltmenin imkansız olduğunu kendimden biliyorum. Gerçekten işe yarayacak bilimsel temellere dayalı, birçok insan üzerinde uygulanmış yöntemleri gösteren kitaplar satın alabilirsiniz.

Örnek olarak bibliyoterapiyi anlamak için tavsiye ediyorum.

Dr.David Burns - Feeling Good(İyi Hissetmek) bu kitabı lütfen diğer kitaplarla karşılaştırmayın özellikle depresyon hastalarına öneriyorum. Bu kitabı okurken hem bibliyoterapi hem davranışsal terapi hem de bilişsel terapinin nasıl uygulandığını öğreneceksiniz.

Bu arada hiçbir yöntem sihirli bir değnek değildir. Çabalamak gerekiyor. Kitaptan bir alıntı yapmam gerekir ise:

Bu tedavi Stanford Üniversitesi tarafından uygunanmış olup detayları kitabın o sayfasının en altında yazmaktadır.

Bibliyoterapi ile ilgili diğer bütün detayları öğrenmek isterseniz Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak'ın makalesine göz atabilirsiniz: https:// goo.gl/Bxjj3H (https:// ile goo arasında boşluk yoktur)

Teşekkürler okuduğunuz için.


0|0
30

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 3

 • Aa ilk defa duydum, güzelmiş. Ellerine sağlık.

  0|1
  0|0
 • Teşekkürler

  0|1
  0|0
 • Güzel olmuş eline sağlık

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...