Ya Bir Gün, "Neden Ağlıyorsun" Diye Sorarsa Kızım?

İlk orada gördüm O’nu. Annesinin karnına o sıvıyı sürüp, ekrana ilk görüntülerini verdiklerinde. İlk kalp atışlarını orada duydum. Bir mucizeydi bu. Gözlerim parladı önce, sonra kalp atışlarım karıştı O’nunkine. Ellerini tuttum Nefesimin, dudaklarıma götürdüm. “Nefesim” derim ben O’na, soluğum olduğunu bilir. Gözlerim gözlerine değdiğinde, ne denli minnettar baktığımı anlamış olacak ki, gülümsedi. Biliyordu aslında ayaklarına kadar kapanıp parmak uçlarından başlayarak doyumsuzca öpmek istediğimi. Önünde eğilip, sonsuza değin itaat edercesine dizlerimin üzerinde kalmak istediğimi de. Sadece gülümsedi.

İlk kez orada görmüştü kızım ağladığımı.

Görmeyip hissetmişti belki. Ama sormadı. İçime hapsettiğim çığlıklarımı duyar gibi, sevinçlerimi gizlemeye çalıştığımı hisseder gibi. Sormadı.

Ya bir gün,

Aylarca sürecek bir hesaplamalara girdik hiç olmadığı kadar. Hiç bilmediğimiz kadar toplamalar, çıkarmalar, bölmeler yaptık elimize geçirdiğimiz her kâğıt parçasına. Günlerin hesabını. Haftaların hesabını. Hiç almadığımız kadardı artık aldıklarımız. Yemediğimiz kadar oldu yemeklerimiz. Ekşisi, tatlısı, tuzlusu karıştı birbirine biz istemeden. Biz istemedik ki zaten. O istedi. Hiç bulamayacağımızdı bulduklarımız artık. Hiç yazmadığımız kadar mektuplar yazıyorduk şimdi kızımıza. Daha görmeden özlemimizi anlatan mektuplar.

İçim içime sığmazlarımla kucakladığımda tuttu ilk kez parmağımı. Daha bana “neden ağlıyorsun” diye sormadan başlamıştı ağlamaya. Ben şaşkın, ben ürkek, ben hiç olmadığım kadar zayıftım oysa. Hiç titremediği kadar titriyordu ellerim. “Sus” diyordu bana. “Şimdi benim sıram, sana da ne oluyor. Babasın sen. Ağlayamazsın. Sus” der gibi çığlık çığlığa ağlıyordu. Haklıydı. Ömrünce bitmeyecekti ağlamaları. Ben hep susacaktım, O hep ağlayacak. O düşecek ağlayacak, ben kaldıracak susacaktım. O yorulup ağlayacak, ben omzumda taşıyıp susacaktım. O uyumayıp ağlayacak, ben sırtını okşayıp susacaktım.

O büyüdükçe ağlayacak, ben güçlü olup susacaktım.

Haklıydı. Ben Babaydım. O hep gördü ağladığımı, ama hiç sormadı.

Çok güçlü olmalıydım. Kızım vardı benim.

Savaşlarım vardı, savaşmalarım savaşacaklarım. İnsana insan gibi bakamayan, kadın - erkek diye başkalaştıran bakışları kör edecek savaşlarım.

Siz vardınız savaşmaktan korkmadığım. En acımasız düşmanlarım. Siz mi kimsiniz?

Kahpece vuracak, onursuzca saldıracak, en acımasız silahlarınızı kuşanacaklardınız Siz. Çok güçlüydünüz. Birdiniz, çoktunuz, dededen toruna şahtınız, Padişahtınız. Hüküm veren hükümdarlardınız. Size öğrettikleri gibiydiniz hep. Kadını hiçe sayan, onursuz erkekliğinize toz kondurmayan, uçkuruna sahip olamayan, anasına bile arkasını dönebilen, kız kardeşini sırtından vurabilen katillerdiniz siz.

“Kadın namustur” yalanıyla yıkanmış beyinler

“Kadın namustur” yalanıyla beyinleri yıkanmış, ahlaksızca “Ahlak dersi” vermeye kalkan, iki paralık değeri olmayıp iki paraya KÖLE aldım sanan ahmaklar, umut tacirlerisiniz siz. Minicik bir sabinin daha kişiliği bile oturmadan;

- “Açma! or…u mu olacaksın” diye oturmaktan KORKUTANSINIZ dizleri titrerken

- “Günah! taş olursun” diye TANRI SANANSINIZ yüreği titrerken

- “Namus! Başımı öne eğdirme” diye YARALAYANSINIZ ruhu üşürken

- “Çıkma! Otur oturduğun yerde” diyen GARDİYANISINIZ ayaklarını prangalayan

- “Öyle yürüme! Kuyruğunu salladın sanırlar” diye HAYVAN yerine koyansınız

- “Söyleme! Şarkıcı mı olacaksın başımıza” diye türkü söylemekten KORKUTANSINIZ

- “Yasak!” diye UMUTLARINI ÇALANSINIZ.

Henüz büyümeye başlarken, İNSAN olduğunu unutturdunuz. Korkular saldınız yüreğine, kendini keşfetmeye çalışan küçük bir kız çocuğuydu oysa. Çocukluğunu elinden alansınız SİZ.

Şimdi izleyin bakalım hangi ruh haliyle içinizde bir yer edinmeye çalıştığını. Nelere karşı durarak nelerden vazgeçtiğine bir bakın bakalım. Vazgeçmek zorunda bırakıldığını göremeyecek kadar kör olmadan bir bakın ama. Beceremeyeceksiniz. Beceremezsiniz O’nun yerinde hiç olmadınız. O’nun yaşadıklarını yaşamadınız.

Göremezsiniz sizden sadece SEVGİ beklediğini. Güvenmek istediğini. İnsanca ve özgürce yaşama hakkını geri almak istediğini. Yaftalarınızdan, egolarınızdan, sapıklıklarınızdan, sapkınca azmış ruhunuzdan, aşağılık taleplerinizden, tokatlarınızdan, güç gösterilerinizden bıktı. Ben de bıktım.

Hani sanıyorsunuz ya, 15-20 cm lik uzantınız sizi adam yapıyor.

Sizi kadınlara karşı güçlü kılıyor. Farklı sanıyorsunuz ya hani kendinizi. Sizden olmayanlardan üstün yapıyor ya bu egolar sizi. Bizler de buna KIÇIMIZLA gülüyoruz artık. Evet haklısınız. Siz farklısınız. Çünkü biz İNSAN olmayı, İNSAN gibi düşünebilmeyi, İNSANCA yaşayabilmeyi, İNSAN HAKKI na saygı duyan, İNSAN ONURUNU hiçe saymamayı bilenleriz. Sizin kendinize HAK olarak gördüklerinizi, hak etmediğinizi düşünenleriz.

Artık ayakları üzerinde durabilen, kimseye muhtaç olmayan kadınlarımız var bizim.

Artık sesi çıkan susturamayacağınız, öyle bir tokatla yıkamayacağınız. Artık satılmayan satın alan, sadece dişiliğini değil dişini de gösteren, korkmadan yürüyebilen, cehaletinize bilgelik yapan kadınlarımız var bizim de. Boşuna zırhınızı kuşanmayın. Kaçacak delik aramayın kendinize. Sizi o delikte boğacak kadınlarlayız biz.

Yok öyle duygularını kullanmak, yok öyle vicdanlarını sömürmek, hayallerini söndürmek, yok öyle beş santiminiz onbeş santim oldu diye bir köşeye sıkıştırmak. Aşklarını kullanmak yok artık. Eşşek gibi öğreneceksiniz ÖNCE İNSAN OLMAYI.

Biz var ya biz. Biz hepimiz el ele verdik, Baba olduk, ağabey olduk, eşine kol kanat geren kocalar olduk, Birbirimize kenetlenen KADINLAR olduk. SİZ DE KİMSİNİZ.

“Bir kadını sevmekle baslar her şey ama bir kadını tanımakla varılır hayatın sırrına. Bir kadını tanımaya soyunmak zor ama keyifli bir yolculuğa çıkmaktır. Dört mevsimi bir yürekte buluşturur, bu yüzden de sürekli şaşırtırlar. Sürprizlerin ardı arkası kesilmez. Zordur anlamak onları. Benzemek gerekir anlayabilmek için belki de! Kendi zekâsını hatırlatanları sever, sevgisini göstermekten ürkmeyenleri, sürprizlere hazırlıklı olanları bir de. Muson yağmurları gibi yağarken, Sahra` da çöl fırtınası koparıp ardından güneş olup ısıtabilirler. Dedim ya bir dünyadır kadınlar, yürekleriyle konuşan, gözleriyle gülen...

Bir kadını sevmekle başlar her şey ama, bir kadını tanımakla anlaşılır, hayatın
sırrına ancak aşkla varılacağına. Sevgi arsızıdır kadın. Verdiğinden daha
fazlasını isteme bencilliğini gösterecek kadar sevgi arsızı... Bu yanını doyurunca şımaracağından korkanlar, birlikte çoğalacaklarını bilmeyenlerdir. Bir kadını sevmekle başlar her şey ama, bir kadını tanımakla kanat çırpılır özgürlüğün bütün maviliklerine. Kendine inananlara, aşka inananlara koşar. Hem yaman bir aşk avcısı, hem de
engebeli yollarda koşmaktan bitap aşk yorgunudur kadın. Bir kadını sevmekle baslar her şey ama bir kadını tanımakla çıkılır keyifli serüvenlere. Hayatla dalga geçmesini bilir kadın, tıpkı kendiyle dalga geçmesini bildiği gibi. Ağız dolusu gülüşlere teslim olur. Bir kadını sevmekle başlar her şey ama bir kadını tanımakla tanık olunur
tutkuların gücüne. Göze alandır kadın. Çekip gitmeyi, sahip olduklarından
vazgeçmeyi, karşılık beklememeyi...”

Kızım hiç sormadı bana neden ağladığımı. Ben hep ağladım. O hep gördü. Ben ağladığımı gizlediğimi sandım. O gizlediğimi sanmamı istedi. Ben neden ağladığımı hep biliyordum. O da biliyordu. O bilmezden geldi hep, ben ağlamazdan. Ya bir gün “Neden ağlıyorsun” diye sorarsa kızım.


1|3
126
Blueobsession KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

 • Okurken agladigim, duygu seline kapildigim, kah agladigim kah birseylere kizdigim harika ve yurege isleyen bir bence oolmuss... Emegine, yuregine, bencene saglik...

  1|1
  0|0
  • Çok teşekkür ediyorum. O zaman duygulanma süreniz dolmuştur. Artık gülümseme zamanı. Sevgiyle kalın.

En İyi Erkek Görüşü

 • Ben de hep bir kız çocuğum olsun istemişimdir. Senin yazın da özellikle başlık çok anlamlı olmuş eline sağlık.

  ~ Emeğine Sağlık ~

  0|1
  0|0
  • Sizin de yüreğinize sağlık. Teşekkür ederim. Rabbim size de nasip etsin inşallah.

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 11

 • Okudum ve beğendim. Beğenmemin nedeni bir kadının sözcüsü olan bu erkek. Sizin gibi erkekler oldukça bu dünyada öyle uçkurlarıyla düşünenler beyinleriyle düşünmeyi öğreneceklerdir. Ve bizim gibi kadınlar oldukça bu dünyada susmayı öğrenmektense konuşmayı öğrenecektir kızlar. Hayalleri unutan çocuklara hayal kurmasını öğretmek bizim görevimiz

  0|1
  0|0
  • Ayakta alkışlıyorum sizi.

  • Asıl ben sizi ayakta alkışlıyorum. Bir kadına bu kadar değer verdiğiniz için

  • Ben vermedim. Kadınlarımız zaten çok değerliler. Bu bir ayrıcalık değil. Haktır. Herkes için de böyle olmalıdır. Yenisi geliyor bir iki saate kadar. Yeni görüşler daha da ve yenilerini yazmama neden oluyor. Dilerim okur ve görüşünüzü paylaşırsınız. Sevgiyle kalın.

 • bu yazıya bayıldım

  0|1
  0|0
 • Paylaşımına, emeğine sağlık. Soluksuz okudum denilecek bir yazı olmuş.

  0|1
  0|0
 • Çok güzel bir yazı duygulandım teşekkürler

  0|0
  0|0
 • Wow bu sahi mi erkek mi yazdı? Kadınları bu şekilde sevmek seni kolay yaralanır sevimli Bence yazan.
  Alkışlıyorum. Başka konu da değ lütfen. İyi akşamlar!

  0|0
  0|0
  • Değerli bir o kadar da sevimli yorumunuza teşekkürler. Bazı harflerin eksikliği mi, yanlış tuşlanması mı bilemedim ama, Kadınları bu şekilde sevmek beni ne yapar anlamadım ve Başka konu da ne yapayım onu da anlamadım. Hoşgörünüze sığınıyorum.

  • Hepsini Göster
  • Eşsiz bir tabloya gözünü dikip, eli çenesinin altında bir durumda bırakıyorsunuz beni. Bu yazımda konuştuğum ile diğer yazımda konuştuğum aynı kişi değilmiş gibi. :)

  • Bunu diyen Siz ilk kişi değilsiniz. Sanırım o an ruhsal durumuna göre cevabı veriyorum, bugün pek keyfim yoktu. Kadın işte, değişken ruhuna sahiptir:).

 • Sen kimsin?

  0|0
  0|0
  • Neden nefesin olmak istedim ve aynı zamanda kızın. Onlar gerçek mi? Gerçektende böylesine seviliyorlar mı? Bilmiyorum brlki de kıskandım haddimden fazla. Ruhuna aşık olmuş olabilirim. Gözlerinin rengini merak ediyorum. Ilk defa birini merak ediyorum. Sahiden ışığım oluyorsun. Teşekkür ederim.

  • Hepsini Göster
  • Hiç olmaz mı. En okkalısından hem de. Sizinle her şeye varım ben. Yüzünüzden tebessümü kaleminizden şiiri, yüreğinizden sevinci, gözlerinizden umudu, yudum yudum içmeye hep varım ben.

  • 😊 Anlardaki sonralara taşkınlıklara. Harf harf cogalıp cümleler olmaya diye diliyorum oyleyse

 • Mükemmel olmuş gerçekten ya takdir ediyorum
  Bir erkek tarafından bunların yazılması çok umut verici

  0|0
  0|0
  • Çok naziksiniz. Çok teşekkür ederim. Sizi yeniden görmek de mutluluk verdi. Fitili ateşleyen siz olunca fikirleri en çok merak edilen de siz oluyorsunuz elbette. Sevgiyle kalın.

  • :) teşekkürler

 • Bloğunuzda okurken ağladığım bir yazıydı, tekrar okumak istemiyorum yine ağlayabilirim yoksa.

  0|0
  0|0
 • Bir yildir bu sitedeyim ilk kez bir benceyi okur iken gozlerim doldu

  0|1
  0|0
  • Dolmasın gözleriniz. Gülümsesin hep. Ve siz gülümsedikçe gülümseyebilsin herkes.

 • Mükemmel bir yazı olmuş soluksuz okudum.
  Emeğinize sağlık.

  0|1
  0|0
 • Tek kelime. Olmuş.

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 5

 • Bu sitede ilk defa bir benceyi sonuna kadar hic sıkılmadan usanmadan okudum ellerine yuregine saglik cok guzel cok duygulu bir bence olmus devaminida bekleriz...

  0|1
  0|0
  • Çok teşekkür ediyorum. Yorumunuz çok değerli. Aynı penceren bakabildiklerimizle paylaşmak çok güzel inanın. O yüzden neredeyse her gün bir tane yazıyorum. Sevgiyle kalın.

 • harikasın...

  0|1
  0|0
 • Ellerinize sağlık

  0|0
  0|0
 • Çok güzel eline sağlık

  0|0
  0|0
 • güzel bir yazı olmuşş

  0|0
  0|0
Yükleniyor... ;