30 Yıl Sonra Gelen Buluşma

Merhaba KS Üyeleri;

Bu bencemde unutamayacağım özel anılarımdan biri olan ilkokul öğretmenimle 30 yıl sonra buluşma hikâyemi anlatacağım.

İlkokul öğretmenlerimizin bizde ayrı bir yeri olduğunu hepimiz biliriz. Bazan en yakın dostumuzun, arkadaşımızın ismini hatırlamakta güçlük çekeriz, ancak ilkokul öğretmenlerimizin ismini asla unutmayız. İlkokul arkadaşımızla buluştuğumuzda ondan bahsetmeden geçemeyiz. Eğer hala görüşüyorsak gördüğümüzde önlerinde saygıyla eğiliriz. Özel günlerde yakın akrabalarla birlikte aradığımız ilk kişiler arasındadır.

30 Yıl Sonra Gelen Buluşma

Ne yazıkki ben bunları öğretmenimle yapamıyordum, çünkü yaklaşık 30 sene önce başka bir şehire tayini çıkmış ve bir daha da izine rastlayamamıştım. İlkokul arkadaşlarımla buluştuğumuzda birbirimize hep öğretmenimizi sorardık, izine rastlayan oldu mu diye.

Yaklaşık 6 ay önce tesadüfen öğretmenimin izini buldum. İstanbul'da yaşadığını ve emekli olduğunu öğrendim. Üstelik telefon numarasını da elde etmiştim. Heyecanla aradım, duygusal bir andı benim için. Birbirimize 30 yılın özetini geçtik, sınıf arkadaşlarımı sordu, bildiklerimi tek tek anlattım. Daha sonra arkadaşlarıma hocamla görüştüğümü söyleyerek telefonunu dağıtacaktım.

İstanbul'a gittiğimde mutlaka yanına uğramamı istedi. Bu fırsatı asla kaçırmayacağımı söyledim. Buna karşılık, telefonda zaman zaman memleketlerine ziyarete gittiklerini öğrendiğimde, bulunduğum şehire teğet geçtiklerini, onları misafir etmekten onur duyacağımı ilave ettim.

Ve 6 ay sonra geçen gün öğretmenimle buluştuk.

Eşiyle birlikte memleketlerine gidiyorlarmış. Yoldayken beni arayarak, eğer müsaitsem bir kaç saatliğine yol uğratacaklarını söyledi. Israrla bir kaç gün misafir etmek istediğimi söylesem de, vakitlerinin kısıtlı olduğunu, amaçlarının bir kaç saatliğine de olsa beni görmek olduğunu söyledi.

Aradan geçen 30 yıllık özlemin verdiği heyecan ile onları şehir girişinde karşıladım. Zaten hafif dökülmüş saçları, biraz daha azalmış ve beyazlamıştı hocamın. Ancak tanınmayacak kadar değişmemişti. Elini öptüm, hasretle sarıldık.

Onları iyi ağırlamak adına buluşmadan önce ayarladığım nezih bir restoranta gittik. Bana ayırdıkları bir kaç saatlik zaman, yemek eşliğinde 30 yılın acısını çıkarırcasına yaptığımız keyifli sohbet sayesinde su gibi gelip geçmişti.

Çaylarımızı içerken hocam lavobaya gitmek için müsaade istemişti. O sırada yine öğretmen olan ve beldemizde görev yapan hanımıyla sohbete devam ettim. Bir müddet sonra hocam geldi, masaya oturmadan gitmeleri için müsaade istedi. Biraz daha kalmalarını ısrar etsem de, geç kaldıklarını, bir an önce yola devam etmeleri gerektiğini söyleyince ısrarımdan vazgeçtim.

Restoranttan çıkmak için hareketlendiğimizde hocama yol gösterdim ve "Siz buyurun hocam" diyerek kasaya yöneldim. Hesabı ödemeye yeltendiğimi anlayan hocam kolumu tutunca ne olduğunu anlayamadım.

"Evladım gerek kalmadı, hesabı ben ödedim"

O an yaşadığım şoku ve mahcubiyeti siz tahmin edin.

Meğerse lavobo çıkışında hesabı ödemiş. Terasta oturduğumuzdan kasayı görme imkânım yoktu. O an çıkışmak için gözlerim şef garsonu aradı. Niyetimi anlayan hocam hesabı ödediğinden onun da haberi olmadığını söyledi. O an neden lavabodan çıkana kadar takip etmediğim için kendime çok kızacak oldum. Ancak hem öyle bir şey yapacağı aklıma gelmedi, hem de eşini masada yalnız bırakmış olacaktım.

O şok esnasında çaresizce ve dilim döndüğünce, bu durumdan duyduğum mahcubiyeti ve rahatsızlığı anlatmaya çalışsam da, hocamın verdiği cevap karşısımda dilim tutuldu ve ona olan saygım kak kat arttı.

Evladım, yaşça büyümüş ve iş, güç sahibi olmuş olabilirsin. Ancak unutma ki, sen benim hala evladımsın, öğrencimsin. Öğretmenlerin yanında hesap ödemek öğrenciye düşmez"

Neyseki buluşmaya giderken hediye almıştım. Bir nebze de olsa takdim ettiğim bu hediye ile kendimi teselli etmeye çalıştım.

Bu vesileyle öğretmenimi tekrar saygıyla anıyorum. Allah sağlıklı ve uzun ömür versin.

Umarım beğenmişsizdir.

Diğer Bencelerim;

Kızlar Soruyor'da Güldüren Sorular ve Diyaloglar

Eskimeye Yüz Tutmuş Düğün Adetleri


0|1
12

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

 • Çok güzel bir anı, duygulandım. Umarım yılar yıllar sonra bu tatlı heyecanı yaşayabilirim :)

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 2

 • Güzel anılar. Mutluluğunuz adına ben sevindim. Ama benim öğretmenim o. çocuğu idi. Bunu çok iyi hatırlıyorum.

  0|1
  0|0
  • Öncelikle nezaketiniz için teşekkür ederim.

   Her şeyde olduğu gibi öğretmenler içinde de kötü anılarla hatırlananlar olacaktır. Sizin öğretmeniniz de bu istisnalardan biri demekki :)

   Zira benim de lise hocalarımın içinde hiç hayırla yad etmediklerim vardı.

  • Ben teşekkür ediyorum insanlara ve sevdiklerinize verdiğiniz değerden ötürü. Yorumunuz konusunda da mutabık olmak ayrıca sevindirici

 • Eline sağlık duygulandım o günler geldi..

  0|0
  0|0
Yükleniyor... ;