Diken Üstünde Bir Bölüm: Yaşlı Bakım

Herkese merhabalar ilk Benceme hoş geldiniz.. Son zamanlarda iki yıllık hangi bölüm okunmalı diye birçok soru gördüm ve kendi okuduğum bölümü sizlere anlatmaya karar verdim.. Hadi o zaman başlayalım 🥳🥳

İki yıllık bölüm deyince herkesin aklına kolay atanabilecekleri sağlık bölümleri geliyor onlardan biri de yaşlı bakım...

Peki yaşlı bakım nedir?

🥺🙏🏼
🥺🙏🏼

Yaşlı bakım; Sağlık hizmetleri bölümünün alt bir programıdır. Günlük aktivitelerini yerine getiremeyen ihtiyacı olan yaşlılara verilen hizmettir.

Yaşlı bakım mezunu olanlar Önlisans KPSS ile doğrudan atanabilecekleri gibi DGS ile geçiş de yapılabilir.

DGS ile hangi bölümlere geçiş yapılabilir?

Diken Üstünde Bir Bölüm: Yaşlı Bakım

Yaşlı bakım bölümünden mezun olanlar DGS ile:

  • Beslenme ve diyetetik
  • Gerontoloji
  • Fizyoterapi ve rehabilitasyon
  • Hemşirelik
  • Hemşirelik ve sağlık hizmetleri

Geçiş yapılabilir.

Yaşlı bakımda daha çok sözel dersler mevcuttur bu yüzden fen bilimleri dersinizin çok çok iyi olması gerekiyor özellikle de biyolojinin ⚠️⚠️

Eğer ki sağlık meslek lisesi çıkışlıysanız, bu bölümde hiç zorlanmazsınız ama Anadolu lisesi çıkışlıysanız biraz zorlanabilirsiniz özellikle de Anatomi ve fizyolojide.

(Ben ilk başlarda çok zorlanmıştım 🤦🏼‍♀️)

Yaşlı bakım 2 yıllık bölüm olduğu için TYT sınavına girmeniz gerekmektedir. Hangi üniversiteye gitmek istiyorsanız onun puanlarına bakabilirsiniz. (Benim puanım 277 idi sanırım)

Yaşlı bakım bölümü teorik ve uygulamalı derslerden oluşmaktadır. Her dersin ayrı ayrı uygulamalı ve teorik kısmı mevcuttur.

#yaslibakim
#yaslibakim

Yaşlı bakımda staj var mı?

Evet. Yaşlı bakımda staj vardır. İlk yılın 2. döneminin sonunda 20 günlük staj yapılır. Staj yapacağınız yeri KARİYER KAPISI ya da siz kendiniz bizzat başvurabilirsiniz. İkinci yılınızın ikinci döneminde ise seminer olacaktır.

Yaşlı bakım mezunu nerede çalışır?

Yaşlı bakımın aslında çalışma alanları oldukça geniştir. Hastaneler, Aile sosyal hizmetler bakanlığı, Huzurevleri, Yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezinde, Yaşlı bakımevlerinde, Gündüzlü bakım ve Özel bakım merkezlerinde, Özel hastanelerde çalışabilirsiniz.

DİKEN ÜZERİNDE BİR BÖLÜM DİKKAT!

Diken Üstünde Bir Bölüm: Yaşlı Bakım

Evet. Böyle söylüyorum çünkü gerçekten de öyle. Yaşlılarımız; bizim geleceğimizdir. Anne ve babalarımız da ileride yaşlanacaklar ve tabii ki biz de ileride yaşlanacağız, bu kaçınılmaz bir gerçektir. Onlara saygı göstermeli, sevip ilgimizi belli etmeliyiz.

Bu bölümü ilk seçtiğimde ailemin içine fazla sinmemişti. Hatta annem ısrarla DGS ile geçiş yapmamı söyleyip duruyordu. O zamanlarda yaşadığım ailevi sorunlarım yüzünden bu bölümü tercih etmiştim. Peki pişman mıyım? ASLA‼️ Bu bölümü seçtiğimden beri çevremde hangi yaşlıyı görsem onlara karşı daha dikkatli davranmaya çalışıyorum. Bazen iyi ki seçmişim dediğim bile oldu. Ve ben bu bölümden KPSS ile atanmayı düşünüyorum bu yüzden çalışmaya bile başladım.

DGS konusuna gelecek olursak bu bölümü okuyanların birçoğu hemşirelik bölümüne geçmek istiyor. Ama unutmayın ki ne kadar hemşirelikte atama kolay olsa da önünüzde milyonlarca insan olacak ve çok sıkı çalışmanız gerekir. Disiplinli bir şekilde çalışırsanız elbette başarırsınız. Karar sizin...

Benim anlatacaklarım bu kadardı. Bencemin sonuna geldik. Umarım faydalı olmuşumdur. Atladığım bir şey varsa yorumlarda yazarsanız cevaplarım. Güzel gününüz olsun ☺️🌸🫶🏼

Diken Üstünde Bir Bölüm: Yaşlı Bakım
Cevapla