Unutulmaya Yüz Tutmuş Düğün Adetleri

Merhaba KS üyeleri;

Kadın ve erkeklerin en mutlu günlerinden biri de düğünleridir. Biz de bu mutluluğa şahit olmak ve paylaşmak için geçen gün memlekette köy düğününe katılmıştım.

Teknoloji ve bilişim çağında yaşadığımız şu dönemde eskiye duyduğumuz özlem bir kez daha depreşti. O an bir çoğuna benim de şahit olduğum eski düğün adetleri gözlerimde canlandı. Orada bulunan dost ve arkadaşlarla artık unutulmaya yüz tutmuş bu adetleri tekrar hatırladık.

Aşağıda saymaya çalıştığım adetler bizim yöreye ait adetlerdendir. İçinizden bu adetleri yaşayanlar, bilenler ve hatırlayanlar olacaktır.

Ağırlık Gönderme

Salı veya Cuma gününden başlayan ve 3 gün süren düğünden bir önce yapılan adetlerden biridir.

Unutulmaya Yüz Tutmuş Düğün Adetleri

Bu günde oğlan evi tarafından geline ve ailesine alınan eşyalar, giysiler ve hediyelikler sandığa konularak kız evine gönderilir. Buna ağırlık gönderme denir.

Ağırlık gönderme aynı zamanda düğünün başlayacağının duyurulmasıdır. Ağırlık gönderme yapılacağı, bir gün önceden okuyucular tarafından köy ahalisi hane hane dolaşarak şifaen davet edilir. Buna davete "okuntu" denir. Şimdiki karşılığı düğün davetiye kartı dağıtımıdır.

Unutulmaya Yüz Tutmuş Düğün Adetleri

Oğlan evince gönderilen sandıktan çıkan hediyeler ve kızın çeyizi kız evinde bir odada iplere asılarak sergilenir ve ziyarete gelen kadınların beğenisine sunulur. Buna da "çevirme" denir.

Unutulmaya Yüz Tutmuş Düğün Adetleri

Şerbet İçme

Kız isteme ve söz kesmeden kısa süre sonra şimdiki nişan merasimine denk gelen adettir.

Unutulmaya Yüz Tutmuş Düğün Adetleri

Şerbet içme günü öğle namazı kılındıktan sonra imam gelin ve damatın ismini zikrederek cami çıkışında şerbet içileceğini duyurur ve dua eder.

Unutulmaya Yüz Tutmuş Düğün Adetleri

Cemaate cami çıkışında şerbet ikram edilir. Bu şekilde gelin ve damadın bir anlamda nişanlandığı ilan edilmiş olur.

Bu günde damat adayının babası tarafından söz kesmede vaat edilen başlık parası ve gelin adayına takılacak altınlar kız evine gönderilir.

Unutulmaya Yüz Tutmuş Düğün Adetleri

Ayrıca şerbet içme günü kadınlar kız evinde çalınan "tef" eşliğinde oynarlar.

Yiğitbaşı Tutma

Yiğitbaşı düğünün ana figürlerinden biridir. Düğünün organizesinden sorumlu, tabiri caizse eli sopalı külhanbeyidir.

Unutulmaya Yüz Tutmuş Düğün Adetleri

Elinde uzun değnekle dolaşır, düğüne gelenleri karşılar, davulcu ve zurnacı ona bağlı çalışır. Halaya katılacakları davet eder, nazlananlar Yiğitbaşının değneğinden nasibini alırlar. Sopayı yiyen kimse Yiğitbaşına itiraz edemez, bu yüzden saygı duyulan ve otorite sahibidir.

Töre Merasimi

Günümüzün takı merasiminin karşılığıdır.

Unutulmaya Yüz Tutmuş Düğün Adetleri

Cumartesi günü ikindi namazından sonra düğün odasından davul zurna eşliğinde oğlan evi önünde toplanılır. Damat elleri önde bağlı şekilde ayakta beklemektedir. Töreyi toplayan kişi elinde sepetle kalabalığın önünde töre olarak verilen parayı ilan ederek bağırır

"Dayısından 500 TL"

Miktar olarak daha yüksek verenler bu şekilde bağırttırarak töresini verirler, bu kişiler genelde damadın hısım-akrabalarından oluşur. Daha az miktarda verenler ise, adı ve soyadının yazılı olduğu zarfın içine koyarak sepetin içine bırakırlar. Sesli şekilde töre verenler, katip görevi ifa edenlerce bir kağıda yazılarak kayıt altına alınır. Zarfın içindeki paralar ise, töreden sonra aynı şekilde kayıt edilir.

Bundaki amaç kim ne kadar para verdiyse onun evladının düğününde ne kadar töre bırakacağını bilmek içindir. Bu durum bazı kimselere garip gelebilir. Bunu, kimseye borçlu kalmamak, kul hakkıyla öbür dünyaya gitmemek diye açıklarlar.

Güvey Oturtturma

Düğünün en eğlenceli ve ilginç adetlerindendir. Damada kına yakılma merasiminin ana unsurudur.

Unutulmaya Yüz Tutmuş Düğün Adetleri

Yatsı namazından sonra düğün odasında toplanılır. Kınanın bulunduğu masanın yanıbaşında damat ellerini öne bağlamış, sanki namaz kılıyormuş edasıyla, başı öne eğik vaziyette hareketsizce ayaküstü beklemektedir. Cemaatin içinden daha önce bu işi yapmış ağzı laf yapan ve gür sesli biri bir nevi cazgırlık yapar

"İbişlerin Osman Emminin oğlu Mehmet'in kınasını yakacağız, güvey oturtturmak isteyenler buyurun"

Bu çağrı ile güvey oturtturmak isteyenler açık artırmaya girerler.

Bu kişiler genelde bekar erkek evladı olan damadın hısım-akrabası ve yakın komşularıdır. Neden erkek evlâdı olanları birazdan anlayacağız. Vaat edilen rakamlar artarak devam eder. Son ikiye kalanlar için "Meheline bakalım" denir.

Meheline bakmak; içlerinden en münasip olan kişinin tespit edilmesidir"

Düğün odasında bulunan büyükler arasında kısa bir değerlendirmeden sonra (genelde hısımlık derecesi en yakın olan uygun görülür) isim açıklanır.

Güveyi oturtacak kişi vaat ettiği parayı o ana kadar ayakta hareketsiz bekleyen damadın ceketinin cebine sokar. Damat parayı verenin elini öperek sandalyeye oturur ve davul zurna eşliğinde kına yakılır.

Buradaki önemli detay şudur. Damadın babası az önce oğlunu oturtan kişinin erkek evladının düğünü olduğunda damadı oturtmak zorundadır. Bir nevi borçlu kalmış olur.

Damat oturtmanın bir diğer kuralı da, kınadan sonra damat o gece kendisini oturtan kişinin evinde istirahat etmesidir. Sağdıç ve damadın bir grup arkadaşı kınadan sonra damadın kalacağı eve giderler. Yemek yendikten sonra sağdıç ile damat bir odaya çekilir ve gerdek gecesinde damadın yapacakları ve dikkat edeceği hususlar sağdıç tarafından anlatılır.

Kapı Kilitleme, Sandığa Oturma ve Yastık Kaçırma adeti.

Pazar günü sabah gelin alma merasimi yapılır. Davul zurna eşliğindeki oğlan evi tarafı araçlarla konvoy halinde kız evine gelir. Bir odada bulunan gelinin sandığını ve çeyizini almak için kapıya dayanılır.

Unutulmaya Yüz Tutmuş Düğün Adetleri

Tabii kapı o arada gelinin abisi veya kardeşi tarafından içerden kilitlenmiştir. Kapıyı açmak için bahşiş ister. Uzun sayılabilecek pazarlıktan sonra istediği para kapının eşiğinden içeriye uzatılır. Kapı açıldıktan sonra içerdeki sandık taşınmak istenir. Ancak sandığın üzerinde oturan gelinin yaşça daha küçük kardeşleri kalkmak için bahşiş isterler. Bu bahşişin de verilmesiyle sandık ve çeyizler taşınmaya başlanır.

Bahşiş faslı henüz bitmemiştir. Bu sefer gelinin akraba ve komşu çocukları çeyiz odasından kaptıkları yastıkları koşa koşa oğlan evine götürürler ve teslim etmek için bahşiş isterler. Düğün sahipleri verdikleri bahşiş karşılığında yastığı teslim alırlar.

Honça Gönderilmesi

Kız evi tarafından gerdek gecesi gelin ve damadın yemesi için oğlan evine gönderilen yemeğe "honça" denir.

Unutulmaya Yüz Tutmuş Düğün Adetleri

Genelde kaz, ördek veya hindi pişirilir ve bir bohça içinde gönderilir. Gelin ve damat odalarına çekilince bu yemeği yerler, daha doğrusu tadına bakarlar :)

Çarşaf Olayı

Halen bazı yörelerde uygulanan adetlerdendir.

Unutulmaya Yüz Tutmuş Düğün Adetleri

Gerdek gecesi bekaretini teslim eden gelinin kızlık zarı kanının çarşafa bulaşması ve bu çarşafın damat tarafından odanın kapısının önüne bırakılması olayıdır. Çarşafı gören damadın ailesi gelinlerinin bakire olduğunu anlamış olurlar. Bu durum kız evine de "kızınızın durumu iyi" şeklinde bildirilir.

El Öpmeye Gitme

Düğünden bir hafta sonra gelin ve damadın, gelinin baba evine el öpmeye gitmesidir.

Bu ziyarete yakın akrabalar katılır. Damat kayınpederinin elini öptükten sonra damada hediye vaadinde bulunur. Genelde büyükbaş veya küçükbaş hayvan hediye edilir.

Sizin de ekleyeceğiniz adetler olabilir. Eklerseniz sevinirim. Böylece ilk bencemi paylaşmış oldum. Görüş ve eleştirilerinizi bekliyorum.

En kötü gününüz düğün neşesinde geçsin.


4|1
4119

En İyi Kız Görüşü

 • Cok guzel olmus bayildim en son tavan yazisi harikaydi keske eskilere done bilsek.
  Elline saglik artik evliligin tadi bile kalmadi.

  0|1
  5|0

En İyi Erkek Görüşü

Benzer Benceler

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 40

 • Bana göre bunların hepsi gereksiz ama yapanlara saygı duyarım. Şu çarşaf gösterme olayının iğrençliğine diyecek kelime bulamıyorum yalnız. Kız bakireymiş değilmiş kaynanasına kayınbabasına ya da millete ne? Bilgisiz oldukları için yanlış anlaşılmalar sebebiyey vererek kaç tane kızın hayatı mahvoldu böyle saçma sapan adetler yüzünden. Karı koca arasında kalır böyle şeyler. Kadını aşağılamaktan başka hiçbir işe yaramıyor.

  9|1
  0|0
  • 2-3 tanesi dışında halen uygulananlar yok. Çarşaf olayı cidden aşağılayıcı, O devirde normal olarak görülüyormuş, halen uygulandığını sanmıyorum.

  • Uygulanıyor malesef. Tanıdığım bir kişinin anlattığı olaydan dolayı biliyorum.

  • Çok yazık.

 • Birbirinden guzel insana kendini degerli ozel hissettiren siradab olmayan herkesin bir isin ucundan tuttugu imece usulu her seyin yerine getirildigi kaybetmememiz gereken guzel adetlerimiz. Cok sukur bizde hala devam ediyor. Benim her zaman favorim kina gecesi :)))

  0|1
  2|0
  • Sırf kına gecesi bile salon düğünlerinden daha zevkli ve keyifli :)

  • O ceyizler serildiginde ettafa sacilan naftalin kokusu. Ceyiz gormeye gelenlerin ufak tefek de olsa getirdigi hediyeler bir baska. Insallah rabbim bana da nasip eder boyle guzellikleri :))

  • Allah gönlüne göre versin :)

 • Çeyiz sermeyi falan eskilerden hep hatırlıyorum çok güzeldi ama maalesef şu an yapılmıyor. 😔

  Bir de çarşaf olayı oldukça saçmaymış. Kızlık zarı bazı insanlarda esnek oluyor hatta bazen doğumda bile yırtılanlar oluyor. Eğer çarşaf kan olmadıysa olay çıkar falan ne saçma ve cahilce bir adet 😕

  Emeğine sağlık güzel olmuş ☺

  3|1
  0|0
  • Hele çarşaftaki kanı gördükten sonra sanki Estergon Kalesini fethetmiş edasıyla silah atılmasını yazmadım, üzerime fazla yüklenmeyin diye :)

   Teşekkür ederim.

  • ☺☺ rica ederim

 • Cok agir bu adetler hele o carsaf olayi gerikalmisligin kaniti resmen

  12|1
  0|0
 • Şerbet olayı var bizde,
  Çeyiz var,
  El öpmeye gitme var,
  Kına tabiki var.
  Düğünden sonra gelinin erkek kardeşi veya babası gelinin beline kırmızı kuşak bağlar.
  Kuaförde gelin çıkmadan kapı kilitlenir, para yoksa gelin de yok.
  Vay be ne de gelenklerine bağlı bir aileymişiz. 😊
  Emeğine sağlık...

  0|1
  0|0
  • Maşallah her adetimiz tutuyor, demekki aynı köylüyüz :P

   Teşekkür ederim.

 • Bizde hala ceyiz serme (agırlık gonderme), serbet icme, takı merasimi, kapı kilitleme, sandıga oturma, el opmeye gidilmesi yapılıyor.. Ve boyle seyler de olmasa bir anlami olmazdi bence 😊 cogunu eglenerek yapiyoruz😊

  1|1
  2|1
  • Düğüne katılanlar açısından gerçekten eğlenceli. Şahsen salon düğünlerinden nefret ediyorum. Mecbur kalmadıkça katılmıyorum, katılsam da görüntü verip kaçıyorum.

  • Kendi dügünümüz olmadıkca bende sevmem, salon veya kır fark etmez hiç birine gitmem...

 • Carsaf olayi biraz kadini asagilayici gibi geldi bana.

  4|1
  0|0
  • Maalesef, kapının önünde pusuya yatmış gibi beklemeleri hiç hoş değil.

 • İyiki bitmiş ne kadar kötü adetlerimiz var özellikle şu bakire olup olmadığını anlama yöntemi o kadar utanç verici ki...

  20|2
  0|0
 • Makas Kesmez.
  kapı açılmaz.
  Gelin eve sokulmaz falan.

  Ben gelenekleri severim. . Hiç biri durduk yere anlamsız olduğunu düşünmüyorum. . Ama malesef insanlarımız saçma buluyor.

  Beğendim emeğine sağlık.

  0|1
  1|0
 • Bu adetler hala biçok yerde yapılıyor unutulmadıki. Biçoğu banada yapıldı uygulandı.. hepsini bilirim.. 😊
  Emeğine sağlık güzel derlemişsinn hepsini ..

  0|1
  0|0
  • Öncelikle teşekkür ederim :)

   Valla bizim oralarda halen 2-3 tanesi yapılıyor. Hepsini bildiğine göre aynı yöredeniz demekki :)

 • Emeğinize sağol ,
  Özene özene özümüzü kaybettik sanırsam.

  2|2
  0|0
 • Nisan tepsisi goturme ceyiz serme sandiga oturma nisanliyken kurban bayrami olursa koc goturme bunlar bizde de var :)

  0|1
  0|0
 • Çarşaf olayı ne kadar iğrenç bir adet. İyiki unutuluyor karı koca arasında kalmali bunlar.

  4|0
  0|0
 • Bizim yörede hala devam ediyor bu adetler :) Emeğine sağlık :)

  1|1
  0|0
 • iyiki unutulmaya yüz tutmuş dedim okurken , ellerine sağlık :)

  1|1
  0|0
  • Çarşaf konusu milletin kimyasını bozdu sanırım :)
   Teşekkür ederim.

  • aynen öyle insanlar kendi yediği haltlara dönüp bakmazken milletin kızlık zarına neden bu kadar takmış anlam veremedim :)

  • Doğru söze ne denir ki :)

 • Bizim oyle adetlerimiz yok la ilk kez duyuyorum tek adet kapinin onunde durup damattan para tirtiklama degisiklermiss 👍👍👍

  1|1
  0|0
  • Her yörenin farklı adetleri var, saydıklarım orta karadeniz bölgesindeki adetler.

  • Himmm degisik geldi ama hele su damat tarafinin gonderdigi ceyizlik seyleri asmalari 😃😃😃

  • Kadınlar panayır yeri gibi merakla seyderdi, duvarlara çakılan çivilere gerilen iplere asılırdı. Bir çok kadın oya ve işleme örneğinden kopya çekerdi :)

 • Şerbeti beğendim en çok. Ay bende evlenmek istiyorum yaaa o yüzden şu an için İyidir hoştur ama benana 😂😂

  0|1
  0|0
  • Allah gönlüne göre şöyle elli ayaklı kaşlı gözlü, mümkünse esmerinden adam gibi adam birini nasip etsin sana ;)

  • Hepsini Göster
  • İçime doğdu demekki, Allah bir ömür boyu mutlu ve mesut etsin :)

  • Amin amin inşallah cümlemizi

 • Çarşaf olayı hariç diğerleri çok hoş. Salon düğünlerine karşı ev düğünü candır :-)

  2|1
  0|0
 • Şu çeyiz serme kadar gerizekalıca bir şey olamaz. İyi ki de unutuluyor. Bırakın unutucaz :)))

  2|0
  0|0
 • Temel olan 2-3 tanesi hala uygulanıyor diğerleri gereksiz bence. Bilgilendirici olmuş emeginize sağlık

  0|1
  0|0
 • Kızlar Devam
  20

Erkekler Ne Diyor 18

 • Çarşaf olayı heryerde geçerli degil olan yerlerdede tamamen damat annesine baglı ister ya da istemez isteyipte oglu yok cekerse gene bir sorun oluşmuyo bu tamamen aileye baglı bişey hatta abartıp dügün evine balkona vs asıldıgıda vardır. Sadece söz ile belirtme degilde 1 2 gün asılı durdugu oluyor bazen onun haricinde biçok şey tüm bölgelerde mevcut ama tabi şimdi salon dügünleri oldugu ıcın herkez uzak köyde vs dügünler bana göre daha eglencelı ve güzel misal kadın kılıgına girerek oynatılan erkek vs :) Bazı yerlerdede misal davulsuz gelin evden cıkmaz davul şarttır dügünde mutlaka davul calar hangi hava oynanırsa oynansın mecburidir aynı zamandada yakın akrabalar sürekli oynarken başlarında para döndererek (kız ve erkek tarafından cok yakınlar oynarken) yere atarlar davulcuya para takarlar gelin almaya gidildiginde gelin dışarı cıkar çıkana kadar kimse o güne kadar o eve girmez erkek tarafından sonra bayrak kaldırma var aklıma gelenler bunlar eklenebilir güzel yazı olmuş emegine saglık:)

  0|1
  0|0
  • Teşekkür ederim.

   Balkona asma konusunun bazı yörelerde yapıldığını duymuştum.
   Sen yazınca aklıma geldi, kadınlar ve erkekler ayrı ayrı skeç yaparlardı. Erkekler kadın, kadınlar erkek kılığına girerlerdi, az da olsa hala yapanlar var.

  • Ayrıca birde gelin almaya gidildiginde damatın ayakkabıları cıkartılır kapkara olmuş bir kazan konur üzerinde önce oynatılır sonra temizletilir ( bu sırada gelin arabaya bindirilmiş bekletiliyodur ) sonra oradaki herkeze bir yemek yapar o kazanda damat saatlerce gelinde damatta eziyete maruz kalıyor :) buda yeni geldi aklıma

  • Özellikle damat için tam bir işkenceymiş :)

 • tümüne karşıyım. hiçbirini sevmem. emeğine sağlık ama okuması bile daraltır beni

  11|2
  1|0
 • bunlarla uğraşcagıma giderim 15-20 bin tl ye bir araba alırım o arabaylaa haftada 2 tane kız düşürürüm he hiç olmadı bir tane kız bulur uzun ilişki kapsamında bir arada yaşarım bu adetler aşırı saçma + maddi zarar çarşaf asma da nedir abi yok kapı kilitli açmıyoruz o ne öyle genel evmi bu kapıda parayı ödeyip kızı alıp eve götürüp zikcen oldu sonra başka ne vardı honca göndermesi sonuç olarak ypaılcak iş belli 30 sene mal gibi beklemişsin bu güzel olaylar için birde önüne yemek koyuyorlar =D =D daha varya burada eleştirilcek çok fazla

  5|3
  5|0
  • Benim de eleştirdiğim ve bir çoğu mantıksız gelen bu adetler beğensek de beğenmesek de bizim kültürümüz. Milletler kültürleriyle var olup yaşarlar.

   Zaten gelenek ve görenekler ülkenin gelişmesine ve değişmesine göre sürekli değişiyor. Bunlar da bu değişime örnek.

 • gayet güzel olmuş bir kısmı halen uygulanıyor sadece makyajlamışız eline emeğine sağlık.

  0|1
  0|0
 • Bilmedigim bayagi bir adet varmis. Ellerine saglik kardesim.

  0|1
  0|0
 • güzel olmuş
  ama unutulmaya yüz tutmuş olmasa keşke ;)

  0|1
  1|0
 • Eline sağlık güzel olmuş... Şimdiki düğünler takı ve musriflik den ibaret hepsi o

  1|1
  0|0
 • Ağzına sağlık kardeşim çok güzel olmuş da merak ettim bu yöre neresi?

  0|1
  0|0
  • Teşekkür ederim.

   Çorum, Amasya, Yozgat, Tokat civarında görülen adetler.

 • İyi kide unutulmaya yüz bulmuşlar.

  20|5
  3|0
 • Çarşaf olayını uygulayanların Allah belasını versin zavallı kızları ne duruma düşürüyorlar sanki malmış gibi

  1|1
  0|0
 • Bazıları çok gereksiz ama bence güzel olmuş

  1|1
  0|0
 • Süper yazılmış helal olsun. Hele hele çeşitli mizahlarla desteklenmesine diyecek yok.

  0|0
  0|0
 • Çoğu olmasada hala bazıları mevcut

  0|1
  0|0
 • İşte Türkiye hepsi farklıı tşkler bencen içinn

  1|1
  0|0
 • Hepsi unutulsun, hepsinden nefret ediyorum :D

  1|0
  0|0
 • Çoğunu bilmiyordum, emeğine sağlık hocam ;)

  0|1
  0|0
 • sisana derlerdi şimdi kalmadı :)

  0|1
  0|0
 • Kim çıkarttıysa Allah bildiği gibi yapsın

  1|0
  0|0
Yükleniyor...