Şiddet En Büyük İnsan Hakkı İhlalidir

Son senelerde sanki daha öncesinde yokmuş gibi kadınlara uygulanan şiddet ile ilgili çok fazla şey duyar olduk. İnsanlar sürekli kadın şiddetine hayır diyerek gerek sosyal medya adı verilen platformlarda gerekse televizyonlarda konuşmalar yaparak kendi duygularını paylaştı. ya da öyle göründü. Tabi Özgen’in katledilmesiyle de bu hat safhaya ulaşarak ülkemizde kadınlara karşı bir hassasiyet meydana gelmiş bulunuyor. Ancak bu ne kadar doğru?

Bir kaç sene öncesine kadar kadınlara uygulanan şiddet ile ilgili bir şey konuşulmazken neden şimdi kadınlara uygulanan şiddetle ilgili bu kadar çok fazla paylaşım bulunuyor. Ben bunu çok doğru bulmuyorum. Tamam. Toplum olarak kadınlara uygulanan şiddete karşı olduğumuzu söyleyip, ”biz bu konuda duyarlı insanlarız” mesajını veriyoruz.

Hatta öyle ki erkeklerimiz sanki suç kendi üzerilerine atılmış gibi

”kadına şiddet uygulayanlar bizden değil”

diyerek kendilerini temize çekmeye çalışıyorlar. Açıkçası bu konuda onları suçlayamam. Sonuç olarak bu kadar yükseltilen Kadına Şiddet haberleri vs. sonucunda aslında anlamı sadece kadınları korumak olmayan feminizim hareketlerinin artması ve kadınlarımızın erkeklerimize karşı ön yargı ile yaklaşarak ” tüm erkekler aynıdır” düşüncesine sahip olmaya başlamasından kaynaklanıyor. Bu sebeple erkeklerimiz de kendilerini korumak için gerçeği yansıtmayan ve pekte samimi olmayan ”biz kadınların yanındayız mesajı” vermeye çalışıyorlar.

Şiddet, en büyük insan hakkı ihlalidir.

Belki dikkat edilmiyor ama bu çok tehlikeli bir durum. Eskiden ülkemizi bir çok ayrı guruba ayırarak kutuplaşmaya sürükleyenler bu günde kadın ve erkekleri bir birinden ayırarak ikiye bölmeye çalışıyor. Sanki ülkemizde kadınlara uygulanan şiddetten başka bir şiddet yokmuş gibi sadece kadınlara uygulanan şiddete ağırlık vererek kadınları kızdırıp erkeklerin üzerine sürmeye çalışıyorlar. Erkeklerde kendilerini savunmaya çalışıyor işte…

Kadın şiddeti ile ilgili bu kadar çok haber yayınlanması ve sosyal medyada sürekli kadınların ezildiğine dair paylaşımlarda bulunulması tesadüfü bir şey değil. Böyle yapılarak kadınlara ezilmişlik psikolojisi aşılanarak mental olarak kendi içlerinde dolmaları sağlanıyor. Kadınlar hiç ezilmese bile kadınların genel olarak ezildiğini düşünerek erkeklere karşı içten içe şiddet erkeklere karşı bir nefret beslemeye başlıyor. Bunun ilerisi kendi eşi bir şey yapmasa bile ona karşı girişilecek bir savaş olabilir. Hatta öyle ki amazonlara benzer hikayeler anlatılarak kadınlar kışkırtılmaya çalışılıyor.

Buradan yanlış anlaşılmak istemem. Ben Kadınlara şiddet yok demiyorum. Ancak ülkemizde şiddet sadece kadınlara uygulanmıyor. Yeri geliyor kadınlar erkeklere şiddet uyguluyor. Yeri geliyor bu ülke de çocuklara, ihtiyarlara şiddet uygulanıyor. Ülkemizde kadınların dışında herkesin güllük gülistanlık olduğunu mu sanıyorsunuz? Kaç tane insanların babalarına, annelerine, kaynanaları veya kayın pederlerine ve çocuklara uygulanan şiddet ile ilgili bir şey görüyorsunuz? Tamam Kadınlara karşı bir şiddet yok demiyorum. Kadınlara uygulanan şiddet daha fazla olabilir ama insanların diğerlerini unutarak sadece kadınları ayırarak ön plana çıkarmaya çalışması ileride bir kutuplaşmaya sebep olacaktır. Bu kutuplaşma da muhtemelen çatışmaya sürüklenecek. Birde herkesin ağzında dolaşan ”eğitim şart” sözü var. Tamam da kimi eğiteceğiz, nasıl eğiteceğiz? Erkekleri eğiteceğiz tabi… Nasıl eğiteceksin? Çocukluktan çıkmış olan erkeklerimi eğiteceksin? Bırak bir erkeği bir insanı ancak çocukken eğitebilirsin. Atalarımız boşuna ”ağaç yaşken eğilir” dememişler. Gelmiş kazık kadar insanları eğitmeye çalışanlar var. Yok artık!

Bir toplumu eğitmek isteyen biri önce kadınlardan başlaması gerekiyor. Çünkü erkekleri eğiten de bir kadın. Eğer anne ve anne adaylarını düzgün bir şekilde eğitirsek kadınlara uygulanan hatta diğer tüm şiddetin önüne geçilebilir. Hatta suç oranı düşer. Ülkede şerefsiz, hırsız, katil kalmaz. Bütün işin kaynağı kadınlardır. Bu gün yaşanan şiddetin kaynağı kadınlardır.Çünkü genel olarak gerektiği gibi düzgün bir şekilde çocuk eğitmeyi bilmiyorlar. Çünkü kadınlarımızı eğitebilmiş değiliz. Eğer bizler kadınlarımızı düzgün bir şekilde eğitebilseydik. Onları doğru çocuk yetiştirme konusunda bilgilendire bilseydik bu gün böyle şiddet ile ilgili bir sıkıntımız olmazdı. Sonuç olarak erkekleri eğiten ya da eğitemeyen de bir kadın.

Son olarak bizlerin sadece kadınlara uygulanan şiddete değil dünyada uygulanan tüm şiddete karşı olmamız gerektiğini düşünüyorum. Bunu da öyle sosyal medyalarda bir şeyler yazarak ya da televizyonlarda süslenip kendini bir şey zanneden malları dinleyerek değil. Kendi kadınlarımızı elimizden geldiğince eğiterek yapabiliriz. Güzellikle, hoşgörü ile… Bu konuda ciddi bir şekilde çabalamamız gerekiyor. Çocuklarımızın kalbine yeni lise, ya da bir üniversite yerleştirmek yerine düzgün bir ahlak, güzel bir ahlak yerleştirmemiz gerekiyor. Yoksa ilim cahilliği alır da eşeklik baki kalır.

İşte bu sebeple Kadına şiddete hayır değil? #Şiddetehayır


0|0
01

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor... ;