İhlal Edilen İnsan Hakları ve Görgü Kuralları

İnsanların dış görünüşleriyle alay etmek.

İhlal edilen insan hakları ve görgü kuralları.

Bu sitede ''Nasılım'' kategorisi var. Açıkçası bu kategoriyi ben hiç beğenmedim. Tamam insanlar kendi dış görünüşlerini soruyorlar ediyorlar ama bu kategori bana hiç samimi gelmiyor. Açıkçası bu kategoriyi kimse usulüne göre kullanmıyor. ''Bir davetiyeye katılacağım bu kıyafetim güzel olmuş mu, bu saç şekli bana yakıştı mı, sakalım oldu mu ?'' tarzında sorular gayet normal. Onun dışında herkes fiziğine ve dış görünüşüne yorum istiyor. Kimileri güzelsin diyor kimileri çirkin. Soruyu soran kişi de çirkin cevabını almaya hazır olmalıdır o vakit. Aslında iş soruyu soranda bitiyor. Bazıları olumlu cevap verirken bazıları ise olumsuz cevap veriyor. Fakat size şunu söyleyeyim: Bir insanın suretiyle alay etmek Allah (C.C)'a dolaylı yoldan ortak koşma gibidir. Sen Allah'ın yaratmış olduğu bir varlığa çirkin diyorsun. Üstüne üstlük kalp kırıyorsun, incitiyorsun. Bazıları ise çirkin olduğunu öldüresiye bir biçimde söylüyor. Bu karşındaki kişiyi aşağılamak gibidir. Kulağın duyuyorsa, gözün görüyorsa, bacakların yürüyorsa, kolların iş yapıyorsa şükret, gerisinin bir önemi yok.

İnsanların ırklarıyla alay etmek.

Gerek sitede gerekse çevrede çok kez rastladığım durum da bu. Kürtleri sever misiniz sorusu bile ırkçılığa girmeye başladı artık. Neden sadece Kürtler ? Açık konuşayım ben Türküm. Türk olanlara sorarım hanginizin soyu Bumin Kağan'a dayanıyor ? Hanginizin damarındaki kan saf Türk kanı ? Soyunuzdan gelen bireyler acaba kaç farklı ırktan biriyle evlendi ? Bunların bir garantisi var mı ?

Bir insanın doğuştan, kendi elinde olmadan getirdiği vasıflarıyla alay etmek akılsızlıktır. Bu kişiler toplumda küçük düşerler.

Türk isen övün değilsen itaat et !
Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur.

Yukarıda belirttiğim iki cümle ırkçılığa girmektedir. Türk olarak doğmak bir ayrıcalık değildir. Türk olduğunu, Türk vatandaşı olduğunu kabul etmek ayrıcalık olur sadece. Hangi akl-i selim kitapta Türk olarak doğmanın gurur kaynağı olduğu yazar ? Türk olanlar yaradan tarafından kutsanmış mı sayılıyor ? Hayır ! Unutmayın ki sizde bir Kürt, Laz, Çerkez ailenin çocuğu olarak dünyaya gelebilirdiniz. İnsanlar doğarken ırkını ve ailesini seçemezler.

Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır. (Malcolm X)

Milliyetçilik ırkçılık değildir.

Irkçılık başka Milliyetçilik başkadır. Milliyetçilik geleneklerine ve kültürüne bağlı kalmaktır. Unutulmamalıdır ki Kurtuluş Savaşı mücadelesinin kazanılmasında Milliyetçiliğin rolü büyüktür. Milliyetçilik o ülkede yaşayan bireyleri bir araya getirip tek bir çatı altında birleştirmektir. Peki sen başkasını ''Sen Kürt, Zaza, Çerkezsin'' deyip uzaklaştırırsan bu başarıya ulaşabilir misin ? Irkçılık ayrılık meydana getirir. Bugün beraberliğe ihtiyacımız var.

Bende Kürt bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelebilirdim. Fakat benim vatanım Türkiye, bayrağım Türk bayrağıdır. Bu bilince sahip her Türkiye Cumhuriyet'i vatandaşı ''Ben Türküm'' der. Bunu söyleyebilmek için doğuştan Türk olmaya gerek yoktur. Nitekim böyle olmasa bu ülkede ''Ben Türküm'' diyenlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmezdi. Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi: ''Kendini Türk hisseden herkes Türktür.'' Anlayacağız üzere doğuştan Türk olmaktan bahsedilmiyor.

Yediği her yemeğin fotoğrafını paylaşanlar.

Sitede bir de ''Yemekler&Tarifler'' adlı kategori açıldı. Dikkatinizi çekerim ''tarifler'' yazmakta. Kategorinin ismi ''Ye, çek, at'' değil. Ramazan ayına girdiğimizden bu yana yemek paylaşımları doruk noktasına ulaştı. Bu yemeği paylaşan arkadaşlar hangi amaçla paylaşıyorlar bilmiyorum ama buna değinmeden edemeyeceğim.

Eğer oruç tutanlara inat olsun diye yediği yemeğin fotoğrafını paylaşıyorsa bu saygısızlıktır. Şahsen benim yanımda yemek yiyenlere ve su içenlere bir şey söylemem. Fakat karşımdaki kişi oruçlu olduğumu bildiği halde gözüme sokarak yapıyorsa bu saygısızlık olur. Bir insan inançlı olsun inançsız olsun, insanlık adına bu yapılmamalı.

Eğer yediği her yemeği göstermekse amaç, bu da görgüsüzlüktür. Görgüsüzlüğün ya da sonradan görmenin ne olduğunu sonradan merak edenlere ibretlik örnektir. Ben Ramazan öncesinde de yediğim her öğünü burada paylaşıyorum diyenler var. Buna katılmıyorum. Fakat bir pasta, kurabiye veya salata yapar ve buradan nasıl olduğunu, nasıl göründüğünü sorabilirsiniz. Bunda bir sakınca yoktur. Ben yediği her öğünü burada paylaşanlara sesleniyorum. Onu bulamayan insanlar var. O yemek üzerinden ego kasmak yerine, otur da şükret.

Dilerim ki Allah, yediğinizi başkalarına göstermekten çok çekineceğiniz yemekleri size yedirmek zorunda kalmaz.

Argo ve kaba kelimelerin kullanılması.

Toplum içerisinde dikkat etmediğimiz en önemli hususlardan birisi de nerede nasıl konuşmamız gerektiğini bilmemektir. Toplum içerisinde kullanılan bazı kelimeler argodur. Bunları bir bayanın yanında kullanmak çok çirkin bir hadisedir. Bu kelimeleri özellikle bayanların kullanması daha da çirkin bir hadisedir. Toplum içerisinde dikkat edilmeden kullanılan bazı argo kelime ve cümleler:

-Oha ! -Kıç atmak

-Yuh ! -Şapa oturmak

-Avrat -Hıyar

-Karı -Ger-zek

-Herif -Frikik

-Anam avradım olsun. -Becermek

-Andaval -Fortçu

gibi daha birçok kelime argo sınıfına girmektedir. Bu kelimeleri yetişkin, okumuş, makam sahibi insanların yanında söylemek sizi küçük düşürür. Fakat aralarından bazıları arkadaşlar arasında kullanılabilir.

Sokak ortasında öpüşmek.

Bu biraz tartışmaya açık bir konudur. Kimileri sokak ortasında öpüşmenin doğru olmadığını kimileri ise bunda bir sakınca olmadığını dile getirir. Sokak ortasında, başka insanların içerisinde öpüşmek görgü kurallarına aykırı bir durumdur. Her şeyin bir yeri ve zamanı vardır. Dolayısıyla ileri boyuttaki sevgi göstergesi çiftlerin kendi aralarında olmalıdır, başka insanların ortasında değil.

Yere tükürmek ve çöp atmak.

Yere tükürmek ve çöp atmak görgü kurallarına aykırıdır. İnsan her yönden temiz olmalıdır. Fakat bu temizlik sadece beden temizliğinden ibaret değildir. Beden temizliği kadar çevre temizliği de önemlidir. Yere tükürmek erkek için de kadın için de çok itici bir durumdur. Her yönden çevreyi temiz tutmalıyız. Evinizi nasıl temiz tutuyorsanız dışarısını da o şekilde temiz tutun.


0|0
22

En İyi Kız Görüşü

 • Çok üzüldüm şahsen. Neye mi üzüldüm? Ksbencenin böyle benceleri değil de iki kelimelik benceleri göz önüne koymasına.
  Halbuki hepsi de ne kadar güzel anlatılmış.
  Anlatılmak istenen mesaj açık ve net.

  0|1
  0|0
  • ksBence magazin, moda ve daha çok eğlenceye yani gırgır şamatanın olacağı Benceleri ön plana çıkarıyor.

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 2

 • Guzel olmus ellerine saglik

  0|0
  0|0
 • Eline sağlık..

  0|0
  0|0
Yükleniyor...