27 gün önce

Olgun Bir İnsanın Haksızlık Karşısında Takınması Gereken Tavırlar Nelerdir?

Bence kapağım
Bence kapağım

Özellikle iş hayatında bezdirme politikası uygulayan, rekabet iç güdüsüyle diğer çalışma arkadaşlarını kötü etkileyerek onların performanslarını düşüren ve tepeye çıkmaya çalışan milyonlarca insan var. Bazense arkadaş ortamlarında sivrilmeye çalışan ve sizin grup içerisindeki dikkate değer yönlerinizi yıkarak yerinizi almaya çalışanlar olacaktır. Bu tip durumlarda nasıl davranılması gerektiğine binaen kendi tecrübelerime dayanarak birkaç tüyo vermek istiyorum.

Haksızlığa uğradığınızı fark ettiğiniz anda yüz ifadenizi sertleştirmeyin, bozulduğunuzu göstermeden standart tavırlarınızdan taviz vermeyin. Bu kişiyi mutlu ederek daha fazla üzerinize oynamaya teşvik eder.

Standart sen olmaya devam et
Standart sen olmaya devam et

Orada bulunmanızı istemeyecek kişi gitmeniz, bir daha bulunmamanız için her türlü psikolojik baskıyı ve saldırıyı deneyecektir. Eylemi "sözlü tartışmaya ya da kaba kuvvete dökmeden" aynı silahla siz de ona karşı oyun kurun.

Oyunu kur ve bekle :)
Oyunu kur ve bekle :)

Hayat bir nevi satrançtır. Kişilerden gelecek her hamlenin nedenlerini ve sonuçlarını düşünün. Karşı atakta bulunacağınız ve yapacağınız hamlenin en az iki adımlı olarak size kazandıracaklarını hesap edin.

İyi düşün :)
İyi düşün :)

Rakibinizin ve ortamınızda bulunan insanların hareketlerini çok iyi bir şekilde takip ederek analiz edin. Kuracağınız strateji bir kişiye uygun değil, tüm alandaki insanları kapsamalı. Bu sebeple kişiye özel değil, genel kanıya uygun strateji belirlemekte fayda var!

Takibi elden bırakma :)
Takibi elden bırakma :)

Haksızlık karşısında alacağınız tavırları ve gelecek atakları bir oyuna dönüştürerek eğlenceli hale getirin. Ne kadar zevk alırsanız pes etmek o kadar zor olacaktır. ;)

Eğlenin ;)
Eğlenin ;)

Bakışlar çok önemlidir. Size karşı psikolojik saldırıda bulunan kişileri baştan aşağıya süzmeyin! Kişi, negatif yönde etkilendiğinizi düşünecektir.

Süzmek
Süzmek

Sık sık mutlu olduğunuzu gösterecek kahkahalar atmanız rakibin haksızlık uygulama isteğini ve motivasyonunu düşürecektir.

Motivasyonunu düşürün :)
Motivasyonunu düşürün :)

İkna etme yeteneğinizi geliştirerek, arkadaş ortamlarınızda sizi ekarte etmek isteyen kişinin yanınızda sönük kalmasını sağlayın. Böylelikle insanlara "benden başka seçeneğiniz yok." mesajını verin. Haksızlık edecek olan kişiye sizden evvel arkadaşlarınız gerekli cevabı vereceklerdir. ;)

İkna et onu ;)
İkna et onu ;)

Öfkelenip, fevrileşerek bulunduğunuz ortamı terk etmek gibi bir hata yapmayın. Bu, yenilgiyi kabul etmek anlamına gelecektir.

Ortamı terk etmeyin!
Ortamı terk etmeyin!

Önce oyunun kurallarını öğrenin sonra herkesten iyi oynamayı. Albert Einstein

Olgun Bir İnsanın Haksızlık Karşısında Takınması Gereken Tavırlar Nelerdir?
10
11
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • BedriSwift

  Valla ben haksızlığa uğradığımda yüzüm düşüyor. Burnumdan soluyorum. Zaten sinirlenince de konuşamıyorum direk vurmak istiyorum. Vurmak için de şartlar uygun değilse içimden çıldırıyorum. Sinirlendigimde soğuk bir sakinlik olur üstümde sesim hiç çıkmaz nedense. Vurdugumda çılgınca bagiririm. Hele etkisiz hale getirirsem benden mutlusu yoktur.
  Ama vuramiyorsam ağlayacak gibi oluyorum. Tanrıya yasalara insanlara her şeye küfür ediyorum. Anarşist bir sosyal hayat olsaydı ben bu kadar acı cekmezdim diye düşünüyorum.
  Genellikle uyuduktan sonra sakinlesiyorum. Ama beni sinir edeni görünce yine deliriyorum. Vurursam niye vurdun diye birileri bana hesap sorması ihtimali de beni deli ediyor. Çünkü ben durduk yere kimseye zarar vermem. Adalet benim. Bu soylediklerin benim gibi adamların işine yaramaz ancak düello yasalaşırsa biz rahatlariz.

 • herkülx

  Mobbing terimini duymamıştım ilk iş tecrübemde yaşayarak gördüm. Bu davranışları beraber çalıştığım 3 mühendis arkadaş yapınca mücadele etmek istedim. Sonra şefinde bunlarla beraber olduğunu anladım. Çünkü en yeni mühendis bendim. Ben yeni fikirlerle ona gittikçe ezmeye çalıştığını ben olmadığım zamanlarda ağır dedikodu yaptıklarını farkettim. Mücadeleyi terkedip istifamı bastım. Çünkü işyeri in standartları zaten beklentimin çok altındaydı, onlar köy muhtarı olmak için birbirini yesin ben ilçeye gidiyorum bari mücadeleme değecek bir şey olsun dedim 😎😎😎

  • Ayrılırken de çok sağlam iş teklifi aldım dedim, firma soranlara söylemedim. Ayrıldıktan sonra 10 defa aradılar sırf meraktan, mesajla döndüm müsait değilim sonra görüşürüz 😃😂😂😂

En İyi Kız Görüşleri

 • Doughface

  Konuşurum hakkımı savunurum susup köşeye çekilmek yersiz. Susuladabilir ama hak yerini bulur sen görür müsün o meçhul

 • Bende de var bir tane anlatmıştım sana😌

Senin görüşün nedir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

89
 • omer_ss90

  Bence iş hayatı biraz farklı bu yazıyı nerden aldın bilmiyorum ama özellikle bu aralar piyasa kötü ve herkes maske ilr dolaşıyor eyvallah çekiyor.. znormal piyasa koşullarında tekra konuşalım.. Bir kere kişiye gorede değişir gücü elinde tutan yani alternatifsiz isen çok farklı davranırsın..

  • Yazıyı bir yerden almadım, benim bencelerimin arasında başka yerlerden alıntı hiçbir makale yoktur. Siz siyaset yapmayı bilmiyorsanız her yerde eyvallah demeye mahkumsunuz zaten... :)

  • Hepsini Göster
  • Yalnızca söz Einstein'in sözü... :D Siyaset, yalnızca mecliste dönmüyor. Ortada bir teşbih var ama anlamadınız, boşverin. İyi forumlar ;)

  • Anlamaz olurmuyum tekrar okuyun cevabımı: siyaseti yapsak siyasete atılırdık (espiri), sahtelikler kişilik sorunu yaratır" (teşbih anlaşılmasa bu cevap verilir mi?)

 • Daha mütavazi olurum ortami terk etmem edersem ortalik ona kalir arkamdan atar tutar ortami ona bırakmam laf söylüyorsa bende söylerim yani bu kadar kacmak korkakliktir niye kacayim mertce savasmak varken gözümü sakinmam bence böyle olmak gerek

 • masalllllllll

  Ani bir tepki vermeyip o anı geçirdikten sonra eskisinden de güçlü bir şekilde geri dönün ve oyunu bozun ama karşıdaki kişiyi mutluluğunuzla çıldırtarak.

 • The_Quest

  Çok güzel bence kardeşim emeğine sağlık.. lakin insanları anlamak mesele bazen konuşmak gereken yerde susmak çok zordur..

 • arzugızım01

  Davranış ya da sözü anlamamış gibi yapıp sakinliğimi korurum. Gülerek konuşmaya devam ederim.

 • by_teacher

  Kellemin gideceğini de bilsem haksızlığın karşısında dururum her zaman. Yapı meselesi

 • pitar

  Bide bulunduğu yerde akraba çoğunluğu var yani kralda olsan çoğunluğa hitap edemiyorsan ezilirsin

 • Bunları geçin o an sadece sabr edip Allaha hevale etmesi gerekir

 • Mirelerva

  Tepkisiz kalamiyacagim tek şeydir haksizlik

 • Bu tavırları sevmem ben

 • MagRipOgLu

  Teşekkürler

 • Ararat344

  Hakkini savunmasi

 • Perceptron

  Bence güzel emeğine sağlık x

 • zenci21

  asla kabul etmem etmemeli bir insan haksızlığı

 • muallimecik

  Haksızlık karşısında sessiz kalmam

 • irice45

  susup oturmak

 • Gizli Üye

  Sessiz kalmam

Yükleniyor...