Üşüyen Yorganı Çekiştiriyor. Yorganı Değiştir!

Önce Yorgan Almalı

Ayşe okul bitince çalışmaya başladı. "İlk maaşımla size ne ısmarlayayım arkadaşlar" ya da "Aileme teşekkür hediyesi alacağım" dedi. Aldığı para 5 kuruş çok zengindi ilk ay. Bir sene geçti üzerinden hala her ay 5 kuruş alıyordu. Şükretti karnım doyuyor. Aldı yedi, aldı giyindi, aldı gezdi....

Gençlik zamanında para ile ne yapılırdı? Hayaller gerçekleştirilecekti özgürdü bizim Ayşe, hesapsız sadece ona aitti hayat.

Evlilik yoktu, çocuğu yoktu bakacağı başka kimse de. Ev kira ya da ailenin, iki çek yat, bir masa, bir tüp, bir buzdolabı ve yatak.

Bunun için 18 sene okumuştu. Hayaleri gerçek oldu.

Rüyadan uyanması 3 seneyi buldu. Etrafında ki yaşıtlarına baktı onların mesleklerine,paralarına ve sahip olduklarına. Gençti, zaman içerisinde birikitiririm, 5 kuruş! Bende sahip olabilirim daha fazlasına diye düşündü. Teselli etti kendini.

Üşüyen Yorganı Çekiştiriyor. Yorganı değiştir!

Şimdi de Yorganı Üstümüze Örtelim

Ayşe'nin uzmanlık alanı ekonomi değildi ama başladı hesap kitaba. Tüp bitiyor koltuk eskiyor evi de bazen değiştirmesi gerekiyor ha bu arada tabiki karnını da doyurması. Nedense yaptığı iş zamanın şartlarına ve ortama bağlı olarak onu tatmin etmemeye başlamıştır. Hep daha fazlasını arzuladığından mıdır bu memnuniyetsizliği yoksa çalışmasına karşılık aldığının yetersiz olması düşüncesi miydi bilinmez. Belkide her ikisi.

Yorganın Rengi Solmuş Sanki

Acabaaa başka bir iş hani olabilir mi yani başka bir işyeri. Beyninde ufacık ufacık düşünceler beliriyordu. Boşveer ya şükür karnım doyuyor dedi geçiştirdi.

Ayşe'nin maaşı artmış 7 kuruş olmuştu. Domatesin kilosuda artmıştı e bu işte bir yalnışlık var dedi Ayşe. Çok çalışıyordu peki nerede bunun ödülü. Yaşam herkese güzelde ona niye kıt kanaatti.

Beyin verilmişti insana düşünsün diye güç verilmişti taşları kaldırsın diye gönül verilmişti herkesi kucaklasın diye. Bunların hangisini kullandı ? Sadece olduğu yerde durdu Ayşe kendini avutmak için şükretti mevcut durumu korumak için gösterdiği çaba için. Beynini, yüreğini ve gücünü kullanıp yükseldiği nokta için değil.

AA Başlarım Bu Yorgana !

İş yerindekiler meslektaşlar canlarım ciğerlerim kankiler peki onların hayatları nasıldı? Seçimlerini kendi yapmıştı eğitim-iş-kanki. Fakirler arasında olsa kendini padişah sanacaktı Ayşe. Etraf değildi onun içini dar eden başkalarının sahip oldukları umurunda olmadı. Her birey kendi yaşamından sorumlu, çoğa aza kim karar verecekti. Senin yeterli dediğin benim için de mi aynı olmalıydı. Belki sen yalnış düşünüyorsun aza kanaat etmek mi gerek yoksa yapabildiğinin en iyisini mi yapmak. Yeterli diyenlerin beyni mi çalışmıyor dedi Ayşe. Demekki zeki değiller. Birden aklına işe ilk başladığı günler geldi. Başta şükretmişti Ayşe yeterli demişti. Kafası karıştı kaçış yok.

Bir seçim yapmalı ya tamam ya devam. buna karar verirken de zamaan geçiyor. Keşke şu kursa da gitseydim keşke şu sınavı da geçseydim şimdi başka olurdu.Zamana karşıda kin beslemeye başladı. Kendine kızıyordu eskisi gibi kıvrak zekası eskisi gibi çalışma azmi de yoktu.

Madem Sevmedim Başkasını Alırım

Kendine güvenini kaybetmemek için sıyrılmalıydı, pişmanlıklardan, kararsızlıklardan, isteksizliklerden, "YETERLİ" demelerden. Bu onun hayatıydı. Çok istiyorsan yapacaksın mecbur. Peki ne yapacaksın?

Kendini tanımak için yeteneklerine hobilerine ilgi alanlarına odaklanan Ayşe evet ben bunları yapmayı seviyorum diyerek aynı anda iki olaya odaklanmaya başladı. Bir taraf mecburiyet diğer taraf mutluluk olmuştu. Belki ikinci olay bana 5 kuruş fazla para kazandırırdı. Denemeden bilemezdi.

Bu arayış doyumsuzluk hissi değildi temel duygu başarma isteği. Hedeflediği 100 basamak ise bugün 1 basamak çıkmıştı. Gerçekleşmese de uçuk rüyaları bu rüyalar onu hep dinç kılacaktı. Çabalayacak böylelikle bedeni kalbi ve beyni hep dinç kalacaktı.

Ayşe birgün yorganını değiştirecek güce eriştiğinde işte o zaman tekrar şükredecek iş için değil para için değil bunu başardığı için.

SON


0|0
32

En İyi Erkek Görüşü

 • Yorgan, bütün mesele yorgan...

  0|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • never give up on your dreams follow the sings..
  bunu söylemek geldi içimden. gerçekten güzel olmuş :)

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 1

 • Çok başarılı tebrik ederim

  0|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 2

 • :dDd BAŞARILI

  0|0
  0|0
 • Güzel olmuş, ellerine sağlık =)

  0|0
  0|0
Yükleniyor...