Biz Kimsenin Anası, Bacısı Değiliz; Şanımızla Kadınız!

Kadına şiddetten bahsederken klişelere girmek istemiyorum çünkü duymaya o kadar alıştık ki, o kadar doğallaştırdık ki bu rezaleti, utanmasalar arada olur öyle diyenler bile çıkacaktır. Duyunca vah, tüh dediğimiz, sonra başımızı ünlü mankenin son firikiğini izlemeye çevirdiğimiz için çözülemeyen bir konu olduğunu düşünsem de, kimse kendinde sorun görmeyeceği için hiç o konuya da girmiyorum.

Size şiddet gören, şiddetin ağa babasını gören bir kadının notlarını bırakıyorum.

Şiddet bizde aile geleneğidir; kızını dövmeyen dizini döver

şiddete sessiz kalma!
şiddete sessiz kalma!

Tabağı mı düşürdü? At bir tokat. Kapıyı mı süpürmedi, küfret. Telefonu elinden düşürmüyor mu, çözüm basit; telefonu kafasında kır!

Kızdan hıncını alamazsan araya giren annesini de döv mesela. Yetmez çünkü, sadece kız çoğunu dövmekle fayda sağlayamazsın. Komple evde östrojen salgılayan sineği bile dövmen lazım. Baş edemiyor musun? Kolayı var, kocaya ver gitsin. Sevmesi önemli değil, bir de keyif alacak değil ya!

Şiddetini nasıl alırsın? Fiziksel, ruhsal, cinsel?

Şiddetin her çeşidine dur de!
Şiddetin her çeşidine dur de!

Zamanla tek düze vurup kırmak da lezzet vermeyebilir. Bunu biraz çeşitlendirmek lazım. Mutfak gibi düşünün mesela, ne kadar geniş bir yelpazen olursa o kadar tatmin olursun. Erkeklerin bazıları da böyledir. Şiddeti çeşitlendirmekten sadist bir keyif alır, olmayan karakterlerini tatmin etmek için kadının üzerine oynarlar. Burada tabii göz görmeyince gönül katlanıyor, ruhsal veya cinsel şiddeti duyduğumuzda diyoruz ki:

''Yahu bu neyin entelliği? Kocandır arada söylenir, arada sen istemeden üstüne atlar ne var? Tecavüz öyle bir şey değil ki, tecavüz zorla sana sahip olunması. Belediyeden imzalı sevişme belgesi varsa onun adı tecavüz olmaz çünkü.'' Öyle mi? Gerçekten öyle mi?

Kendinizi boşa kandırmayın sadist zihinler, budalalar ve anlamamakta ısrar eden düşüncesizler! İstemeden sana birinin dokunması tecavüzdür. Bunu yapan tecavüzcüdür! Bunları ne ara normalleştirdik, ne ara bu kadar hıyarlaştık bilmiyorum ama siz de biliyorsunuz. Hepsi gerçek.

Okuyanla okumayanın kadınlığı bir mi?

Şimdi şey diyenler türeyecek, erkek eline bakan, çalışıp üretmeyen kadınlar şiddete maruz kalıyorcular. Çok bilmeyin rica ediyorum. Bakın size bir araştırma sonucunu ileteyim.

şiddete maruz kalmış kadınların eğitim seviyeleri
şiddete maruz kalmış kadınların eğitim seviyeleri

Bu bilimsel bir makaleden alındı. Okumak, para kazanmak, boy, pos, göz rengi, memleket... Şiddetten kaçmak için hiçbiri çare olamıyor. Avrupa'nın göbeğinde yaşaman ya da Afrika'nın çöllerinde sürünmen de öyle. Kaçamıyorsun ya, kadın kaçamıyor arkadaşlar. Bu şeref yoksunlarının elinden bir yere gidemiyoruz. Ama biliyor musunuz, gitmeye de hiç niyetimiz yok!

Sesin özgürlüğün anahtarı, sesimiz olur musun?

Hayır hayır demektir!
Hayır hayır demektir!

Bakın biz kimsenin anası, bacısı, karısı falan değiliz. Yani öyleyiz ama öyle anılmak istemiyoruz. Ana bacı duyarı sakın yapmayın. Biz insanız ya, insanlığın devamı için üreteniz, kutsal olanız, ayağının altı öpülesiyiz. Bizim birilerinin bilmemnesi olmaya ihtiyacımız yok yani. Kendimiziz, kadınız! Lütfen kirli ellerinizi çekin kadınlardan.

Çekmeyeni görünce tepki verin, sesinizi çıkartın, polisi arayın, ayırın veya hiçbir şey yapamıyorsanız bağırın! Çığlık çığlığa duyurun şiddeti. İyiler kötülerden fazla sesini çıkartmazsa çözülmez. Kadına şiddeti durdurmak için senin sesine ihtiyacımız var. Sen de ses çıkar,

#KadınaŞiddetiDurdur

Biz Kimsenin Anası, Bacısı Değiliz; Şanımızla Kadınız!
79
27
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Erkek Görüşleri

 • Hçkms

  Steinbeck bitmeyen kavga adlı kitabı geldi aklıma

  Ve insan, karşısına çıkan her engeli aşmış, her düşmanı yenmiş. Yalnız bir tanesinin üstesinden gelememiş. Evet, yalnızca kendisini yenememiş. İnsanlık nasıl da nefret ediyor kendi kendisinden.

  İnsanin kendisinden nefreti devam ettiği müddetçe bugün kadına şiddeti, yarın Pedofiliyi, ondan sonraki gün savaşları.

  Bir keresinde neden savaş karşıtı gösterilere katılmadığım soruldu. Ben de bunu asla yapmayacağımı ama barış için bir yürüyüş yapıldığında orada olacağımı söyledim. Demiş rahibe Teresa.

  Bende karşı olmanın, karşı olunanını guclendirecegi kanaatindeyim. Bu yüzden barıştan ve sevgiden yanayım.

  • evladiye

   Cok guzel bir bakis acisi cok tesekkur ederim

  • Hçkms

   Teveccüh buyuruyorsunuz efem 😊

 • johnyx

  Bir toplumun yozlaşmış ve kokuşmuş olduğu veya ne kadar medeni olduğu, kadına verdiği değer ile doğru orantılıdır.
  Okul belki cehaleti alır ama ahlaklı eğitim yoksa o birey eşekten farksızdır.
  Nice üniversite mezunları şiddet uyguluyor.

  Ya da üniversite mezunu kadın şiddete maruz kalıyor.
  İşte bunlar toplumun değerini gösteren davranışlardır.
  Şiddete hayır!

  • evladiye

   Cok dogru yazmissin. Egitimle degil insaniyetle alakali.

En İyi Kız Görüşleri

 • PembePanzer

  Aaha acısı hala bunu bazen haklı görebilen, utanmadan "ama o da..." diyerek sözlü siddet uyguladığından habersiz, kendini sadece cinsel organ farkıyla "üstun insan" sayan, cahil, ve en önemlisi bilinçsiz, sorumsuz erkekler var etrafimızda. Yetmedi, benzer düşunen kadınlar dahi var! Diplomalarla ilgisi yok bunun, tamamen görgü meselesi. Bu Ortadoğu batağına saplandıkça daha da kötüye gidiyor.

 • hazan35

  kadına el kaldıran erkek adam değildir zaten. hele ki bazı kızları hiç anlamıyorum ya kısa giymiş açık giymiş diye sevgilisi ona şiddet uyguluyor onlarında hoşuna gidiyor uyanın kızlar aşk şiddet değildir. Hiçbir erkek kıskançlığını şiddetle gösteremez.

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

2577
 • EvreninEvrimsizAdamı

  Güzel paylaşım lakin ülke de bazı kadınlar feminizm anlayışını yanlış benimseyip erkek düşmanı oluyor

  • evladiye

   onlar onların yanlış anlayış problemi, şiddet gören zavallıların değil.

 • nickalmamis

  Siz diyorsunuz ki şiddet kadına dursun, erkeğin erkeğe şiddeti, büyüğün küçüğe, küçüğün büyüğe, insanın hayvana şiddeti devam etsin ŞİDDETE DUR Demedikten sonra, Diyemedikten Sonra Başına ne koyarsan koy kadın, çocuk vs bir çözüm olmayacaktır. Ben Ayrım Yapmadan ŞİDDETE DUR Diyenlerdenim.

 • Kadına verilen değer sözde kalmadığı, kadının obje, hizmetkâr görülmediği, kadın bir iş yapıyorsa görevinden değil lütfûndan yapıyor şuuru vûku bulduğu gün bu konu kapanır.
  Toplum da kadın, akşama kadar evde/işte, akşam mutfakta, gece yatakta erkeğe hizmet etmeli, bu kısır döngü ölene dek sürmeli bilinci ne korkunç! Oysa kadının yaratılıştan gelen fıtrat gereği "güç" kavramı dışında hiç bir farkı yok.

  Değindiğiniz konu kanayan yara, teşekkürler.

  • evladiye

   Bunu oyle zor sagliyoruz ki anlamiyorum bu siddeti kadin uzerinde cocuk uzerinde gosterenlerin amaci nedir...

  • Amaç yok. Onlar güçsüz, zayıf, karaktersiz insanların kendini tatmin ettiği, ego kastığı eylemler. Kadına aslan kesilen insan görünümlü mikroplar.

 • oldmann

  KADINLAR İNSANDIR, BİZ İNSANOĞLU.
  Neşet Ertaş ne güzel demiş. Üstüne söz söyleyemem.
  Allah razı olsun, doğuran sizsiniz, büyüten de adam edende. Eksiğini gediğini düğmesinin iliğini bile siz tamamlıyorsunuz.
  Ben hep kız kardeşime de söylerim ben arkada değilim yanındayım diye. İnşallah memleket olarak sizlerin arkasında duvar değilde yanında yoldaş olmayı öğrendiğimizde herşey güzel olacak.

  • evladiye

   Ne guzel bir abi. Iste senin gibi insanlarin aileleri kendine guvenli sahane insan olurlar.

  • oldmann

   Sağolasın arkadaşım.

 • ahmetgökdemirpala

  Evvel emirde kadına şiddet ülkemizde affedersiniz şiddetin dışına çıkmış bir terör haline gelmiş bulunmaktadır insanlık ayıbı işleniyor yapanları şiddetle kınıyorum eline sağlık güzel dizayn etmiş gündeme getirmişsiniz yasa mecliste her insanın başına bir poliste dikemezsiniz toplumun bilinçlendirilmesi gerekir duyarlı olmaya mecburuz kınayacağız yetmiyor komşuları bilinçlendirilecek hep bilikte karşı çıkmamız gerekir bu tür zalimlere karşı bence derim

  • evladiye

   Çok haklısın yani buna sadece kadınlar tepki göstermemeli, taşın altına herkes elini sokmalı. Bir şey oldu mu film izler gibi seyre duruyor erkekler.

 • ugur_istanbul

  Evet kadın bir bireydir. Sonuna kadar okudum. Yazdıklarınızı, bu malesef üzülerek söylüyorum bizim ülkemizde böyle. Doğu ülkelerini hesaba katmıyorum. Kadına şiddet ülkemizde her geçen gün artıyor. Nasıl bir toplum olduk. Nereye gidiyoruz. Kadınlarımız olmadan biz erkekler birer hiçiz. Ayaklarının altı öpülesi kadınlarımız. Daha duyarlı bir toplum nasıl oluruz, bunun için ne yapılması gerekiyorsa bir an adım atılmalı diye düşünüyorum.

  • evladiye

   Teselkur ederim kiymet kattin

 • JustMy25

  Cidden bıktık ya ne boş konu. Artik su meseleyi konuşup halledip aşmış olmamız lazim kadına şiddet kadına şiddet ulan memleketin erkeğe uyguladığı şiddeti kimse konuşmuyor her yerde kadına şiddet. Ne bitmez konuymuş. 1000 sene bunumu konusacaz kardeş?

 • _король

  Hiç şüphesiz bu gördüğüm en güzel yazı oldu. Kadın kadındır! Bizim yarımız, öteki yanımızdır... Kadına zarar veren kendisine zarar verir.

 • _Expendable

  Zaten bana yapılmasın diye yapmıyorum mantığı bile yanlış.

  Ama kadınlarda kendine dikkat etmeli , önce edep ve ahlak. Sonra bekleriz daha güzel olsun her şey.

  İnsanlar genellemeyi severler, kim olduğuna bakmazlar.

  Birisi bir şeylerini aldımı onlardan sanırlarki herkes benden bir şey alacak.

 • reaxsy

  en uzucu taraf ne biliyormusunuz sizin gibi kadinlar gerek feminizmler gibi erkeklerin sizin arkanizda durdugunun bilincinde oldugunuz icin cesaretlendiniz bilmem siddete dur vs bir kere siddetin nedenini biliyormusun o siddet uprayan kadin ile karsinda erkek arasinda ne gibi tartismalar olaylar konusmalar gectide adami bu raddeye getirmis bilirmisin hic perspektif bir sekilde bakmazsiniz zaten gerek medya bununla ilgili yapilan onca dernekler ve videolar haberlar arti makalar dair olmak uzere sadece kadina olan siddeti gösteriyor peki erkek kadindan 5 kat daha fazla katlediliyor bunun en buyuk nedeni erkegi suc gibi eylemlere itmeleridir bir de erkekte kadin gibi siddet ugruyr ornek olarak ben ailemden siddet yedim gerek annemden babamdan amam annem babam oldugum ici ben onlara siddet uygulayamiyorsun eger yapsaydim oteki dunyada vebali buyuk olacakti her halukarda imkani yoktu. son bir sey daha eger iliskiler vea evlilik hayallleri kuran sahislar in yapmasi gereken erkege itaat etmektir örnek olarak gece yarisi disari cikmak icin izin alirken eger adam izin vermezse o zaman bir bildigi var diyip tamam demektir ve tam tersi yapip karsi cikmayiniz bu kavga baslatir sözel kavga sonrasi bu fiziksel kavgaya gecis yapar. örnek olarak sen bir is yerinde isverenin emirlerini yerine getirmedigin zaman kavga basliyor dogrumu demekki bunlari en az duzeye indergemek icin yapilmasi gereken karsi cikmamak sonuna kadar itaat etmekte geciyor

  • Oomegaa

   Utanmasaniz kendinizi haşaa Allah ilan edeceksiniz. Yahu sen kimsin de sana sonsuz itaat edecekler? Disarda kimsenin umursamadiklari evde kadina krallik tasliyor.
   Kadinlar akillanip sizin gibilere taklasmadiginda akillanacaksiniz.

  • reaxsy

   @Oomegaa o zaman şiddetin dur diyemezsin o yüzden sadece kendinle çelişirsin adam bana ifşaat etme diyor ulan zaten siz itaat etmediği niz için şiddete maruz kalıyorsunuz sojrada sosyao medyadan agliyorsunuz siddete hayor hayir diye iste itaatka her insanin dogasinda var hayvanlsr bile. insana itaat editörsüz uydur huysuz bir köpek ve itaat etmeyen köpeğe güvenemezsin doğrumu çünkü sana saldırır sebebi sana itaat etmeyi red ediyor ve karşı çıkıyor o yüzden bor kez daha düşünün cahil varlıklar

  • Oomegaa

   Kimseden itaat etmedim diye dayak yemedim. Seni itaat etmediginde döverek buyutmusler demek ki. Insani köpek yerine koyuyorsun. Ben köpegimi bile dövmedim egitirsin szcik insan olmayi ogrenin.

  • Hepsini Göster
 • Elbette şiddeti görünce sessiz kalmamak gerek şu memlekette okuyanla okumayan bir mi diyen okumuş cahillerde okusun bu benceyi türkiyeyi kendi yaşadığı mahalleden ibaret görünler bakın ne alakası varmış şiddetin okuma ve okumama ile eline sağlık iyi değinmişssin konuya.

 • HelloKlabir

  bence dizilerde reyting uğruna yapılan kadına bağırma çağırma aşağılama bölümleri kaldırılsın hala kaldıysa tabii

  • evladiye

   Dizilerde aman göstermeyin demek de bence aşırı doğru değil. Onlar hayattan kesit gösteriyor.

  • doğru o açıdan da bakmak lazım

 • İllegal57

  Başlıkta problem var sen benim bacımsın anamsın. Her kadın anadır bacıdır.

  • evladiye

   hayır problem yok. Erkeğin anası bacısı bilmemnesi olarak anılmaya gerek yok. Erkekler abimiz, babamız mı diyoruz? Hayır, erkek diyoruz. Onun gibi.

 • sewen

  tabi ya hep kadınlar şiddet görüyor, hep masumlar. peki kadınların erkeklere yaptıkları? kocasından bosanıp kırıştırdığı sevgilisiyle evlenecektir, yasalardan yararlanıp, dayak, aldatma, kumar, içki hepsini öne sürüp tazminat peşinde koşanlar. daha çocuk dediğiniz yasta öğretmenine kinlenip taciz etti diye iftira atanlar. öz amcasına miras yüzünden taciz etti diye iftira atanlar. öz babasına bile bunu yapan var.

 • recalar

  Şiddete maruz kalma oranına bakıldığında bu durumu aslında en iyi ekilde açıklıyor. Keşke şiddet uygulayanlarında eğitim durumları bir tabloda gösterilebilseydi.

 • mesut_boztas

  kadınlara el kaldıracak kadar şerefsiz olmayı bir insan nasıl seçer ben anlam veremiyorum

  • evladiye

   şerefsizliği maharet sayanlar var maalesef.

  • o maharet sayanlar ezikliklerini egolarını kendisinden güçsüz gördüğü üstünde tatmin etmeye çalışan merhamet insanlık yoksunu şerefsiz gereksiz insanlar ağzımı bozmamak için zor tutuyorum kendimi bir insanın kadın erkek fark etmez kendinden fiziki/manevi olarak daha az güçlü birine fiziksel/cinsel/manevi şiddet uygulaması o insana çok büyük yaptırımlar uygulanması konusunda zemin oluşturması gerekiyor aslında ama malesef o ortam günümüzde pek yok dedigin gibi yapanların yanına kar kalıyor insanlar sadece izliyor

 • 45likdelikanlı

  Kadına Şiddete HAYIR
  Kadın erkek birlik , iş ekmek özgürlük

 • Yokkkkkkkkkk

  Herşeye rağmen bir insanı sevmek aptallıktır fiziksel şiddete karşıyım ama seni sözleriyle döven bir kadına cevap vermek hakkındır yapmam ama yapana saygı duyarım duruma göre

 • Yeditepeİstanbul

  Kan ve gözyaşının olduğu bir toplum istemiyorum. Ne zaman ki eğitimin sadece okul ile bitmediğini anlarsak şiddette o vakit bitecek diye umut ediyorum.

 • ÇelikKartal

  bir kere kadınların kendisini iten kakan söven adama seviyor beni, sevgisinden böyle yapıyor diye düşünmemesi lazım. Seven insan sevdiğini iter kakar sövermi? Sert erkek dışarıya sert kadınına anlayisli davranan erkektir , diğerleri hanzo

 • DοriαnGrαy

  ''Biz Kimsenin Anası, Bacısı Değiliz; Şanımızla Kadınız!'' kusura bakma ama ilk cümle çok abes duruyor. emeğine sağlık yinede.

  • evladiye

   Valla degiliz, kimsenin bilmemnesi degiliz direkt salt olarak kadiniz.

  • Kendi gerçeklerinizden uzak durmak veya gerçekleri ortadan kaldırmak dışında başka bişey değil bu.

  • Siz her ne kadarda biz kimsenin anası bacısı değiliz deseniz de bu sizin bir evladınız olmayacağı veya bir kardeşinizin olmadığı ya da olmayacağı anlamına gelmez. Kendinizi kandırmaktan bir adım öteye geçin isterseniz. Saygılar.

 • Centurion

  Şiddet gören kadınların sorunu bu. Beni ilgilendirmiyor.

  • Aynen böyle duyar kasa kasa iyice insanları kışkırttıklarının farkında değiller hayvan severlerde aynı bunun gibi hatta daha fazla duyar kasmıştı bir ara artık hayvan sevemiyorum iki dakka rahat duramıyolar ya

  • evladiye

   seni ilgilendirmiyor? Ülkenin yarısı kadın ama sen ilgilenmiyor musun cidden? şaşırtıcı.

  • Madem oyle bu ulkede 10 gun evli kalinca bile nafaka vermek zorunda kalan erkekler var. Ben bir hanim olarak bunun Islam'da haram oldugunu ve erkege ekonomik siddet oldugunu soyluyorum. O halde ben de "Bu nafaka odeyenlerin sorunu beni ilgilendirmiyor!" diyeyim. Ne dersiniz?

  • Hepsini Göster
 • Berke3574

  Kadınlar savunmasız birer çiçektir el kaldıran bir erkek aciz korkak şeref yoksunudur

 • İskeletor_

  Dizilerdeki kadına şiddet kaldırılmalı ve kadına şiddet uygulayanların evlilik belgesi kurs yardımı ile tekrar verilmeli. Cezası çok ciddi miktarda para olmalı ki bir daha bu işi yapamaz hale gelmeli.

 • dunya-00

  Oyle bir zamandayiz ki bazi erkekler bile daha duyarli kadinlardan bir kadin bile bir kadina kesin bisey yapmistir ki dayak yemistir diye yorum yapiyo sen de bir kadinsin ya ona gore davran

 • Fkusna_Huy

  Atatürk sen omuzlar üstünde taşınmaya layıksın demişti.

 • Prettygirl25

  Bu konuda herkesin bilinçlenmesi lazım gerçekten. #KadınaŞiddetiDurdur

 • _Çepni52_

  Tabiki şiddete karşıyız ama çok rahatlıkta iyi değil kanımca..

 • Trista-Pena

  "Biz Kimsenin Anası, Bacısı Değiliz"

  Nasil yani =/

  • dunya-00

   Devami... Oyleyiz ama oyle anilmak istemiyoruz

  • Herkes birilerinin bişeyidir 😂 öbür tarafta bile hasan oğlu hüseyin diye çağırılacağız 😎

  • @dunya-00 Ingilizler buna freak der ama Türkçe'de bence karsiligi yok. Freaks.

 • _KARAKTERLİ_

  Şiddetin her türlüsüne hayır ! Eline sağlık. Emeğine değmiş 💓

 • candoğan10

  Bir kadına el kaldırmak ya da onu çaresiz bırakmak hangi vicdana yakışır anlamıyorum. Ben çok üzülüyorum kahroluyorum

 • scorpion026

  Dayak atan şerefsizi seven bir topluma ne yapabiliriz ki

 • _ΛqresiF_

  Sorsan hepsi şiddete karşı ama evde karısına, kızına, bacısına baskı ve şiddet uygulamaktan beri gelemezler..

 • bbilemiyorumaltann

  Şiddet sadece fiziki deildir hepimz kadin oldugumuz icin zmn zmn siddete maruz kalioruz

 • Balim0606

  Bir anket yapılsa şiddet uygulayanların yüzde 80 ben yapmıyorum der kadına kalkan eller kırılsın bunu yapanlar utanmali elinize sağlık

 • ErosOkuKırdı

  Biz erkekler ne zaman kadınları güç gösterisi yapabileceğimiz cinsel olbje sıfatından çıkartırsak o zaman düzelir. Ayrıca aile eğitimi de önemli.

 • AtLaS_006

  Kadin 1 anne 1 oğretmen bir emanettir sitdet asla tasnif etmiyorum desteklemiyorum ancak kadın kadındır.
  Asirı özgürlük var zaten..

  • evladiye

   Emanet midir? Neden emanet olsun herkes kendinden sorumludur.

  • AtLaS_006

   Size göre evet bana göre emanet'tir
   Rmanete hıyanet olmaz hadis'i serifte oyle buyrulmuştur.

 • afrodizyak-etkisi

  Durum neyi gerektirirse o olacak..
  Kadını dizine yatırıp poposunu tokatlicaksın ama tokat iz yapmicak. Bunun doğrusu budur

 • öpöcök

  Güzel paylaşım. destekliyorum tabiki. şiddete hayır.

 • Blackrainbowsouls

  O kadar güzel yazmışsınız ki duygulanmamak elde değil

 • sado2525

  Şiddete sonuna kadar karşıyız. #KadınaŞiddetiDurdur

 • Sılaa81

  Tek bildiğim şu kadına el kaldıran erkek, aciz bir insan.

 • dragon3131

  şiddet cehalettir

 • DuygusalSarik

  bir erkek olarak her saman kadinlarin yanindayiz

 • Kadına Şiddete Hayır !!!

 • bensanaaşığım

  önemli bir konu. teşekkürler

 • everkeğii

  Güçsüz bir kadın görmeye dayanamıyorum

 • ErisCagtemur

  Önemli noktaya değinmişsin. Düşüncene sağlık.

 • Burciztan

  Harika !!!

 • BırakBeni

  Güzel bence eline sağlık..

Yükleniyor...