Kadınlık onurumu yıllar içinde kaybettim...

Temel amacımız kendimizi sevmek değilmi?

Toplumda bozulmasın diye kurulan yuvalarda kurban edilen kadınlar var. Ne hanım deniliyor ne de cariye, hertürlü amaca uygun olarak kullanılan, imzayla sahip olunulmuş kadınlar var. Bize, yemek ve temizlik yapmayı kocaya iyi bir hizmetçi yetiştirmeyi amaçlamış analarımız var bide . Üzücü değilmi? Keşke en önce kendimize saygı duymayı hiçbirşeye mecbur olmadığımızı ve dünyaya gelme amacımızın bir erkeğe adanmak olmadığını öğreten bilinçli ebeveynlerimiz olsaydı !

Her şiddete maruz kaldığımda buna bağışıklık kazandığımı farkettim. Bende artık yıllar içinde buna alıştım. Canım nerdeyse hiç acımıyor. Esas düşündüğüm şey; ben niçin ısrarlıyım dayak yemeye? Sevgili büyüklerimizin "herkeste var kızım herkes çekiyor yuvan dağılmasın çocukların öksüz kalmasın kocandır o senin otur ekmeğini ye" diye beynimizi yıkadıkları için olabilirmi? Bu sevgili büyüklerimizmi bizi köleleştirdi? Onurumuzun mücadelesini sessiz kalarak kazandıkmı sizce?

Kadınlık onurumu yıllar içinde kaybettim ..

Bir sadisti tatmin etmekten öteye geçtimi?

Beni yüreklendirip kefen paramı boynuma altın yapan aileme teşekkür ederim. Günaha girmek istemeyen yuvamın bozulmasını istemeyen bencil akılveren büyüklerime teşekkür ederim. Bana ne büyük bir iyilik yaptıklarını keşke kendileride görebilseler..

Ben bu şekilde belki uzun bir müddet devam edicem, belki ömrüm yettiği kadar.. Cesaretim yok. Fikrim yok. Özgüvenim yok. Öğrendiğim kadar dert çekmeye, öğretmedikleri kadar özgürlüğe kilit vurmaya devam edicem.

Evlenmeden önce yaratılış amacınızın ne olduğunu bir düşünün!


12|10
162251

En İyi Erkek Görüşü

 • Babamın bana kattığı en büyük ve tek şeydir; annemle birlikte dayaktan gözlerimizi hastanede açtığımız günlerde ettiğim yemin; Gözümün gördüğü, şahit olduğum her ezilen kadının hesabını fazlasıyla soracağım. Bu uğurda 25 yıllık hayatımın 8 yılını cezaevlerinde feda etmeme karşın, güle oynaya 80 yılımı daha feda ederim, eğer bir kadının gözyaşlarını dindirebileceksem. Söylemek istediğimin anlaşılmış olduğunu düşünüyorum ve mesaj kutum açık. Geçmiş olsun ve umarım bu son olsun.

  9|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • Ben yaşadıklarımı , yaşamadıklarımı anlatsam ya okumazsınız, ya da anlamazsınız büyük ihtimalle. Sadece şunu söylemek istiyorum. Ailemden şiddet görmedim. Büyük kavgalarımız oldu , ama şiddet görmedim. Fakat annem ve babam birbirlerine şiddet uyguluyordu , ben buna daha çocuk yaşta şahit oldum. çok küçüktüm , bir yerde yatılı kalmaya korkuyordum. yurtdışını bırak , şehir dışında bile okuma hayalim yoktu. onları yalnız bırakınca birbirlerini öldürecek kadar ileri gidiyorlardı ve ben elimden geldiğimce engel olmaya çalışıyordum. Babamın anneme tokat atışı , annemin babamın boğazına yapışması , ne aklımdan , ne gözlerimin önünden gitmiyor maalesef. Daha 10 yaşında bir çocuğun yaşamaktan bıkması , bu yükü kaldıramaması ve ölmek istemesi ne demek biliyor musunuz? 5 yaşındaki bir çocuğun bağıran anne ve babasına bakarak yalvarması , ağlaması? 14 yaşımda ise işin günah kısmını geçmiş, arkamdan ağlayacak insanları geçmiş ve en son kısma gelmiştim. Maalesef intihar edemedim. Acıyacaktı , biliyordum. İşte ben o zaman hayal kurmaya başladım. Ailemde görmediğim mutluluğu görebileceğim bir yuva kurmak , yalnız bırakmaya korktuğum ailemi sanki yabancı insanlarmış gibi umursamayıp , başka yerlerde üniversite okumak. Bunları hayal ettim , yaşayamadığım yılların acısını çıkarıp mutlu olmak için. her şeyi olan varlıklı aileleri , varlıklı olmasa bile mutlu olan aileleri , mutlu çocukları , mutlu insanları kıskandım. Belki konuyla alakası yoktur söylediklerimin. Sadece çok küçük bir kısmını paylaşmak istedim , bunlar daha neredeyse hiçbir şey. ama beni en çok üzen şeyler. Yaşımdan büyük yükler taşımak zorunda kaldığım şeyler. çok duygusal biri olmama rağmen , insanların karşısında gülmeye çalıştığım , ama eve gidince tekrar ve tekrar aklıma dolan şeyler. Ne olursa olsun , ailede şiddet hem o insanları , hem de çocukları mahveder. Özellikle çocukları. Ben bunları ağlayarak yazarken , 19 yaşıma gelmiş, başka ailelerin mutluluğuyla mutlu oluyorum. Umarım kimse benim yaşadıklarımı yaşamaz.

  4|2
  0|0
  • Suçluluk duygusu hissetmeye başladım şu an yazdıklarından sonra

  • Kendi küçük oğluma karşı :(

  • Hayır hayır , ben suçluluk hisset diye yazmadım ki. Sen böyle olacağını bilemezdin , gerçekten iyi bir annesin bence. Kocasıyla yaşadığı sorunlar yüzünden çocuklarına bağıran , onları döven insanlar tanıyorum ben. Sen ise çocuğunu korumaya çalışıyorsun. Bence kendinle gurur duymalısın. Ama sana sadece tek bir şey diyeyim, eğer imkanın varsa o ilişkiyi bitir. Susma , ağlama , içine atma , bir yere kapanıp olacakları bekleme. O çocuğun iyi bir hayat yaşamaya hakkı var. Kendimden biliyorum , eğer kocan sana ne yaparsa yapsın ondan ayrılamıyorsan , çocuğun hem psikolojik sorunlar yaşayacak hem de aile kurmaya korkacak. Mesela ben , hep bu aileden kurtulup kendi mutlu yuvamı kurmak istemişimdir ama annemin yaşadıklarını ben yaşayacağım diye , benim yaşadıklarımı çocuğum yaşayacak diye hep korkmuşumdur. Önceliğin her zaman oğlun olsun , eğer sen onu korumazsan ve daha iyi bir hayat vermezsen senden bile nefret edebilir.

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 250

 • Kadına meta muamelesi yapanlara yazıklar olsun.

  3|0
  0|0
 • Kara yazgımı şimdi kim bilir
  Hangi kitabın arasında saklıyorsun tanrım?
  Ah.. dedim sonra
  Ah!
  İç ses, diye söylendim,
  Başımda rüzgar vardı
  Başımda uğultular...
  Kalbim usulca kıpırdardı
  Ve ses çıkarırdı dokununca
  Çan çiçeğiyle karıştırırdı onu belki
  Bir başkası olsa.
  Başımda rüzgar vardı,
  Yine esiyordum
  Hızla dönmeye başladı kalbim
  Rüzgargülüyle karıştırırdı onu belki
  Bir başkası olsa.
  Başımda uğultular...
  Fırtına çıktı sonra,
  Yaşadığını anladı kalbim,
  Böyle yaşanamaz derdi
  Bir başkası olsa.
  Bir zamanlar meydan okumak isterdim.
  Kaç meydanını okudum da bu hayatın.
  Yalnızca iki harfini öğrendim:
  A
  H!
  Ah benim nergis kokulu cehaletim...
  Ruj lekeleri bıraktın bardaklarda
  Anlatmak isterdin kendini durmadan
  Bir bardağa bile olsa.
  Ne diyecektin, ne söyleyecektin
  Şairlerin şahı olsan,
  Bir AH’dan başka.
  Ah benim nergis kokulu cehaletim
  Bana yıllarca, bunca sözü boşa söylettin.
  AH!
  Güçlü bir el silkeledi beni sonra
  Sanırım tanrının eliydi,
  Sayamadım kaç ah döküldü dallarımdan,
  Çok şey geçmiş gibi başımdan
  Ah dedim sonra,
  Ah!

  İç ses, diye söylendim.
  Gel!
  Ahlar ağacından sen de biraz meyve topla.

  Vasiyetimdir:
  Bin ahımın hakkı toprağa kalsın...

  2|1
  0|0
  • Didem Madak şiiridir.

  • Hepsini Göster
  • kendini anlattığın yazı insanım diyen herkesi etkiler. üzüldük. duygulandık. galiba bu şiirde biraz duygularımızın paylaşımı. üzülmeyin desem boş ama bilinki bedenen olmasa da ruhunuzun yanındayız. umarım bir gün dileklerinizin gerçekleştiği bir sabaha uyanırsınız.

  • Teşekkür ederim. Dualarınızda unutmayın..

 • Neden uzun bir süre buna devam edeceksiniz?
  Yeni bir tokat için mi?
  Yoksa bir hakaret daha gelsin diye mi?
  Bir insan bozmasının iğrenç yüzünü görmeye neden hala devam edeceksiniz?
  Bunları buraya yazmak bile sizin için bir cesaret örneğidir. Bir yangının kıvılcımıdır...
  O kilidi kırmak sizin elinizdeyken neden hala karanlık bir şafağa daha uyanmak istiyorsunuz ki?
  Çocuklarınız için mi?
  El alem, ne der diye mi?
  Geç değil... Harekete geçin! Lütfen bunu yapın!

  9|0
  0|0
 • 1-Kadını erkeğe köle yapan şey başta erkek egemenliğini topluma dayatan o çok sevdiğiniz dininizdir. 2-Hal böyleyken toplumsal değerler maalesef ne kadar da kokuşmuş ta olsalar halen büyük bir kitle tarafından savunulup size de buna uymanız, kaderinize razı gelmeniz söyleniyor. 3-Ekonomik özgürlüğünü sağlayıp kendi ayakları üzerinde dimdik durmayı beceremeyen kadınların devlet eliyle pozitif ayrımcılıktan medet ummaları kendilerine atfedilen "saçı uzun aklı kısa" yakıştırmasını ne denli hak ettiklerinin göstergesidir. 4-Herkes hak ettiğini yaşar. Özgürlük kimseye gökten zembille hediye edilmez.

  6|0
  2|1
  • Hayırdır? Dininin eleştirilmesi rahatsız mı etti? @wilkinson

  • Hepsini Göster
  • yani 'oh olsun sana' diyorsun dolaylı bir ağızla, ama dinimden örfümden adetimden dolayı yaşadıklarımı nasıl hakettiğimi söylersin? Kendini geliştirmiş bir bencil psikopattan başkası değilsin sen!

  • Fikre fikirlekarşılık verilir.. Hakaret acizliğin göstergesidir.. Size de daha fazla yazmayacağım.. Sonuçta herkes hakettiğini yaşar.

 • Bu sizin suçunuz değil ki o din ucubesi şerefsizlerin eseri.. Erkek milletini hoyrat ve acvımısız yapan Allah ile aldatan kadın hastası din ucubeleri.. Her zaman söyledi ve söyleyeceğim kadına şiddet uygulayan erkek benim gözümde en aşağılık hayvandan daha hayvandır ki hayvanlardan özür dileyerek onlara hayvan diyorum.. Sizler ki onları dünyaya getirip emziren bakıp büyüten insanlar olarak cennet bile ayaklarınızın altına layık görülmüşken bu tip hayvanca ve hunharca ezaya uğramanız beni çok üzüyor.. Elimde güç olsa inan o hayvanları meydanlarda günlerce kırbaçlatırım.. O hayvanlar adına ben özürlerimi sunuyorum.. Size kalkan eller kırılsın.

  2|0
  1|1
 • valla boyle seyler gordukce bunlari yapan adamlarda ne soy birakiyorum nede sop... bir adam esine hayat arkadasina , evinin kadinina nasil el kaldirabilir.. ? allah sasirtmasin yarabbim hep derim cokmu sinirlendin esine ceketini alcik 1saat yuru ya ben suanda babamla falan tartistigimda yaptigim bisey cok faydali.. sakinlesiyorsun aklin basina geliyo ve emin ol bunu yap git1saat yuru 1saat bir yerde oturmak icin dur. ve eminim hata sende olsa bile o kadin arar seni nerde kaldin diye hatta hatali sen olsan bile alttan alicaktir... allah sasirtmasin yarabbim ha bu sasirmiz okuzleride biran once yola koy...

  4|0
  0|0
 • Her şeyden önce sizin yetiştirilişinizden önce "Erkeğin" bu kadar rahat olması ve hanımına iyi gün kötü gün diye söz verdiği canı ciğerine el kaldırabilmesi. Şöyle örneklendireyim ;

  Bir genç kızımızın "bekaret"'ini erkeğe verdiğinde sonraki süreç genelde nasılsa bu durumda da aynen öyle.

  Bir erkeğin küçüklüğünde "Göster bakayım amcana." 'nin verdiği serbestlik nasılsa ve ona nasıl öğretilmişse bu da aynen öyle.

  Bir erkeğe "Manitan var mı?" sorusunu soran baba kızı söz konusu olunca "Duyarsam ağzını kırarım." nasılsa bu da aynen öyle.

  Bir dayının yeğenine "Milli olma zamanın geldi." nasılsa bir ananın kızına "Oranı buranı sakın elleme" si aynen öyle.

  Kısaca erkeği yere göre sığdıramazken sırf erkek diye cinsi ayrımı tavana çıkarırken, kızını canını ciğerini her manada yerin dibine gömüp erkeğe bu rahatlığı tanırsan eğer o erkek temelinde karaktersizse bunu yapacaktır.

  Baba "Kızım kocandır." derse , Ana "Kızım beyindir yemeğini pişir çocuğuna evine bak. Ses çıkarma." derse ve her şeyden önce eşi bunca yıl sırf o organı yüzünden erkek diye nitelendiriliyor cinsiyeti sayesinde çocukluğundan beri küfürlerle , göster amcalarla büyüyorsa ve üstüne üstlük sırf koca diye kadının bu kadar ezilmesine müsamaha gösteriliyorsa kusura bakmayın. Ben bu düzenin... !!!

  Hep düşünmüşümdür. Ninelerimizin hiç bir konuşma hakkı yoktu hala da maalesef bu mantık yavaş yavaş kırılıyor olsa da devam etmekte. Gözlerindeki acıyı görebiliyorum. Bu işler bu kadar kolay olmamalı ! Kadınlar o kadar sinmiş ki 2-3 cümle kursalar ağlayacak duruma gelmişler. Gözlerine biraz bak arkasında sadece "ACI" gizli. Sorsak "kocan sana ihtiyacı olduğu dışında kaç kere dokundu? " "Kocan sana ihtiyacı olduğu dışında kaç kere güzel söz söyledi?" "Kocan ne zaman bir ev işinin elinden tuttu?" "Kocan ne zaman sana güzel bir hediye aldı?" "Kocan ne zaman ellerini tuttu? Yüzünü okşadı?" 1 kez sorabilsem sanırım sabaha kadar ağlarlar.

  Her şeyden önce değer. Can doğuruyorlar. Can. Yazık.

  3|0
  0|0
  • Olsaydı Yazımın devamına güncellemek isterdim bunu.. Çok iyi anlattınız Tebrik ederim

  • Hepsini Göster
  • Yanlis yetistiriliyoruz.. kiz cocuklari köle erkek cocuklari aslan parcasi gibi buyutuldugu surece bu duzen devam edecek.. bedelini de kadinlar cocuklar ödüyor. Kadin siddet gordugu kocasina dayanamayip cinnet gecirip o hayvan bile denilemeyecek yaratigi olduruyo 18 yil hapis cezasi veriliyo. Kucuk kiz cocuklari tecavuze ugruyo tecavuzcu idam edilmesi gerekirken bir hafta hapiste kalip cikiyo.. iste burasi türkiye, böyle bir yer...

  • Anlatabileceğimiz o kadar detay var ki bir de bunun aile içi durumları da var. Çocuğun ne kadar etkilendiğini onun ileriki yaşamına ne kadar etki bırakıldığı hiç önemsenmiyor. Her şeyi geçtim hepsinin vebali o kadar büyük ki. Burada hesap vermese öteki tarafta altından kalkamaz. ALLAH da kaldırmasın.

 • Paylaşımını okuyunca çok üzüldüm, senin adına değil, aynı durumu paylaşan tüm kadınlar adına..

  Canın acımıyor belki ama, görüyorum ki ruhun paramparça.. Çok iyi bilirim anlattığın çemberi, boşanmanın ayıplandığı ve kızları birer bütünleyici olarak gören bir yapıyla büyüdüm.. Doğrudan şiddete maruz kalan annemi gördüm ilk, sonra ablalarımı, komşularımı..

  Çocuk ruhuyla izlemek dışında hiç bir şeyin gelmediği dönemlerde aldım konuyla ilgili ilk kararımı..

  Kadın, dövülmez, kadına sövülmez..

  Kadın dövmek aciz erkeklerin işi, ezik erkeklerin işi, hayata dair topluma dair her şeyden önce kendine dair başarısız olmuşların işi şiddet.. Er ya da geç hesabını verecekler unutma..

  Kadın bir yana sırf çevreye mahçup olma psikolojisi ile çocuklarını döven kadınlara bile tepkimi olduğu yerde koyuyorum artık, toplumun bu konuda ki tüm baskılarını bir yana bırakıp insan olmanın ağırlığı ile tek bir defaya mahsus olmamak üzere her baskıya baş kaldırmalı insan..

  Özellikle evlilik bir zorunluluk halini almamalı kişilerde, el alem ne der? ailem ne der? eş dost akraba ne der leri bir yana bırakmalı..

  Olası her şiddet girişiminde tüm saydıklarımız bizi yalnız bırakanlar değil midir?

  Başkaları için mutsuz etme kendini...

  Ve yeni başlangıçlara kapanma, ömür dediğin kısacık şey..

  Mutlu ol mutlu et..

  3|0
  0|1
 • burada bazı konular görüyorum ve konu hakkında abarttığımı düşünebilirsiniz fakat kitap yazacak kadar açıklamalar yükleniyor kafama o anda. fakat nereden başlayacağıma karar veremiyorum ve anlatsam anlayan olur mu..

  çok kısaca şunu demek istiyorum; özür dilerim çok sert olabilir fakat benim diğer açıklamalarımı bilmeden, fevriliğinize engel olun! bir çok kadın mazoşist, acı çekmeye eğilimli, bu onların sorunu değil aslında, yetiştirilmeleri kültürleri, kadını mazoşist erkeği sadist yapıyor. sevgi zannedilen şey bile, geçici cinsel çekim gücündan başka bir şey değil. bizim amacımız hep daha çok sevilmek ve nasıl sevileceğimizi düşünmek, ama asla nasıl seveceğimizi düşünmüyoruz ve buna dair bir şey öğrenmek istiyoruz. sevgiyi ve aşkı, şanslı olanlarımızın kapıldığı bir duygu zannediyoruz. çocuk ailesinden gördüğü esrarengiz bilinmez havayı, sert vs birçok sebebi var ileride ilişkisinde kendisine sert davranacak bir erkeği o atmosferi dağıtacak bir kurtarıcı olarak görüyor...

  siz sorunu arabesk bir dille anlatmışsınız. bu olağan fakat; bu durumu arabeskleştirmek kirli çamaşırları dökemez. bu çok detaylı gerçekten çok derin bir konu. bana ulaşmak isterseniz yapabileceğim bir şey varsa, yardımcı olmaya çalışıcam psikolojik olarak.

  1|2
  0|0
 • büyüklerin bu mantığı olacağına hiç olmasın. hatta böyle büyüklükte olmasın.
  durumuna üzüldüm kardeşim. geçmiş olsun.
  bu gibi şeyler, ülkemizde çok büyük sorunların olduğunun göstergesi. ve çözülmesi gereken sorunlar. ama ne yazık ki bazı nedenlerden dolayı kadınlarımız susuyor ya da susmak zorunda kalıyoır. devlet ise bu konuda yeterince çalışma yapmıyor.
  kısaca şunu söyleyim: kadına değer vermeyen toplumdan çokta güzel şeyler beklenemez. çünkü bizleri yetiştiren her zaman annelerimiz olmuştur. eğer annelerimiz bize yeterli bir eğitim verirse bu tür hatta hiç bir tür sorun olmaz. demek ki toplumumuzun ya da bazı ailelerimiz çocuk eğitiminde yetersiz kalıyor.

  3|0
  0|0
  • Kendi içimizde kendimizi kalkındırmalıyız. Boşanmak hâlâ kusur olarak görülüyor. Boşanmış kişilere de ne gözle yanaştıklarını zaten biliyorsunuz. Bu kafa bu ülkede değşşirmi?

  • asla. görev yine size düşüyor. bir ülkenin gelişmişliğini belirleyen kriterlerden birisi de kadına verilen önemdir.

 • Bazı yorumları okudum da ne demek ümit yok! Ne demek kabullenmek. Kader düz bir çizgi değildir. Dalları olan bir ağaç gibidir. Özgür irademizle hareket ederiz ve olanların %90'ı bizim sebebimizle gerçekleşir olumlu yahut olumsuz.
  Birincisi şunu ezberle, dünyada sana en büyük emanet sana verilen beden. Ruhun tek sahip olduğun şey. Bedenini, aklını hatta ruhunun sağlığını korumak da görevin. Düşün, taşın bir yol bul. Yollar asla bitmez, göremediğin ne varsa tekrar bak, tekrar düşün.
  Fikrin sensin. Özgüvenin sensin. Cesaretin sensin. Burada sana 3. sınıf kişisel gelişimcilerin gaz verme edası ile yaptığı konuşmalardan birisi için tek kelime etmiyorum. Farkına varmanı istiyorum sadece. Nefes aldığın sürece asla geç değil. Son cümlenden alıntı yapayım, belki daha açıklayıcı olur; Kendinizi ölü ilan etmeden önce yaradılış amacınızı ne olduğunu düşünün!
  Ölmüş gibi konuşuyorsun çünkü.

  2|0
  0|0
  • Görüşüne teşekkür ederim. Bulunduğum bu aciz duygu durumundan sıyrılmalıyım, farkındayım.

  • Hepsini Göster
  • Beni yüreklendirdiğiniz için teşekkür ederim. Nasihatlerinizi kulak ardı etmiycem.

  • Her şey bittikten sonra kendinize teşekkür edersiniz. Ben hiç bir şey yapmadım. Hayatınız boyunca şunu asla unutmayın, dünyada sizin için en önemli kişi sizsiniz. Siz yoksanız kimsenin önemi yok. Ona göre yaşayın. Kararlarınız da kararsızlığınız da ona göre olsun. Kimse eziyet çekmeye gelmedi bu dünyaya, siz dahil. Dilerim Allah'ın yardımı ile yaşadığınız her şey geçmişte kalır ve hak ettiğiniz şekilde yaşarsınız.

 • Hep isyan etmisimdir bu düzene cinsiyetimden utanıyorum hep de dikkat ediyorum kaliteli kadınlar bu durumda allah sabir versin annemin ergenlik döneminde bana söylediği söz var hic unutmam
  BAK OĞLUM YARADAN BİLE CENNETİNİ ANALARIN AYAKLARI ALTİNA SERMİŞTİR VE HER KADİN BİR ANNE ADAYIDIR YARADANIN CENNETİNİ AÇTIĞI BU VARLİKLARA OLAKİ BİR YANLIŞ YAPMAYASİN SENİNDE ANAN BACİN VAR YAPARSAN HESABINI NE VİCDANINA NE BANA NEDE ALLAHA VEREBİLİRSİN. UNUTMA KIZI İCERİYE GİRDİGİNDE AYAĞA KALKAN BİR PEYGAMBERİN UMMETİYİZ...
  o saatten sonra dakikalık hazlarim için hic bir kadının hayalleri duyguları onuruyla oynamadım en azından ahh almadım

  3|0
  0|0
 • Yazınızı büyük bir şaşkınlıkla okudum aslında bu şaşkınlıkta değil yaşadığınız acıyı öyle güzel ifade etmişiniz ki öncelikle bunun için teşekkür ederim, fakat bu yaşadığınız zor durumu anlamayı beynim almıyor, bir insanın bunu yapabiliyor olmasını kabullenemiyorum, şiddetin hangisi ve kime karşı ne olursa olsun sonuna kadar karşıyım, bunları okuduğumda , haber köşelerinde duyduğumda ise Erkeklik onurumdan da ben şüphe ediyorum, şiddeti bir güç meselesi görenleri insan yerine koymuyorum. Sizi sonuna kadar destekliyorum,

  1|0
  0|0
 • Tarihler boyunca kadının toplum içindeki yeri için hep belirli bir hizmetkarlık formunda kadının nesne olduğu şekliyle çizilmiş maalesef. Tarihsel süreç içerisinde bazı toplumlar bunu çeşitli kültürel ve sosyal reformlarla bir nebze olsun ileri götürmüşler. Ne var ki her toplum aynı hızda hareket etmemiş ve dolayısı ile (özellikle) doğu toplumları bu konuda geride kalmış.

  Mona Lisa Smile diye bir film vardı. İzleyenler bilir. Orda ABD toplumundaki kadına bakış açısı anlatılıyordu. Kızlar çok iyi kolejlerde kaliteli eğitimler alıyorlar kendilerini bilimsel anlamda yetiştiriyorlar ama sonuçta sadece eğitimli olan kocalarına iyi bir eş ve çocuklara iyi bir anne olmak için. O süreci geçirmiş olan ABD toplumunun şimdiki hali ortada.

  Avrupa'ya bakarsak (Tabi bu konuda en önde olan medeniyet Avrupa şu anda) Fransız ihtilali ile başlayan ve özellikle sınıfsal ayrımları ortadan kaldırmaya yönelik aydınlanma hareketi bir çok statü farklılığını yıkmaya çalışmış ve nihayetinde bugünkü halini almıştır.

  Öte yandan Mekke toplumunda kadına bakış açısı ve kadının toplumdaki yerini sorgulayıp ona yepyeni bir anlam ve değer katan İslam Hareketi de ortadoğu ve doğu toplumlarında etkili olmuştur. Fakat bizim içinde bulunduğumuz kültür tohumlarını Orta Asya'dan gelen Türk Medeniyetinden almıştır. 10 ve 11. yüzyıllarda İslam dinini kabul eden Türkler bu dini, Mevcut dinleri olan Şamanizmle harmanlayıp Türk kültürü ile entegre edince de ortaya Ata-erkil sosyal anlayışının egemen olduğu şu anda yaşadığımız o kokuşmuş, hastalıklı ve mide bulandırıcı kültür-din anlayışı ortaya çıkmış...

  Evet gerçekten midem bulanıyor...
  Namus kavramını sadece 4 kadın için ( ana, bacı, eş, kız çocuk) kabul eden bu ahlak ve kültür yapısı kimin midesini bulandırmaz ki?
  Bir babanın erkek çocugu okulda bir sevgili edindiğinde "vayy erkek oğlum benim" diyen aynı davranışı kız çocuk yaptığında ise "senin dizlerini kırarım, okuldan alırım seni o... spu mu lacaksın?" şeklinde tepki vermektedir.

  1|0
  0|0
  • Daha yazacaktım ama 2000 karakter sınırı vardı... hırsımı alamadım... lanet ediyorum bu zihniyeti de bu kültürü de ve kabul etmiyorum...
   Biz kadınlarımızı güçlü yetiştirmeliyiz... Erkek çocuk olana kadar çocuk yapmaya çalışan kız çocuklarını mirastan mahrum bırakan ve "kol kırılır yen içinde kalır" gibi atasözlerini barındıran bu kanserli kültürün üstüne pislemek istiyorum... küfretmek istiyorum...

  • Hepsini Göster
  • Fuzulinin bir sozu var "diploma cehaleti goturur eseklik varsa serde baki kalır"...
   tam da bunun gibi olmasa da benim dusunceme gore egitim dedigin sey ailenin icinde baslar ve okullarda verilen standart egitim onu pek degistiremez. Daha once bir soruda da detayli aciklamistim bu ulkenin hangi tabular arasina sıkışmış olduğunu ne var ki o kabuklardan siyrilip "ben" olabilmek kolay bisey degil.
   Guneydogu anaerkil diuorsun ama. katilmiyorum sana. Ben guneydogu kokenliyim. Ordaki kulturu bilirim. Orda ana ve ataya bicilmis. misyonlar vardır ve bu karadenizdekinden biraz farklidir. Her ne kadar da ananin hakimiyeti sezilse de bazi konularda yine de otorite atadadir. Kadin sadexe kendisine bicilmis alanda hukum surer ve de diger. konularda soz dinledigi, sınırlarını bildigi surece..!

  • Ikinci cevabindan once yazmistim. yorumu ama. ona da degindigimi dusunuyirum. Sana bu konuda katiliyorum. Evet bu topraklarin mayasinda bu kokusmusluk var. maalesef. lazi. kurdu turku arabi farketmiyor.

 • İs bu noktaya geldikten sonra..
  ve sende durumun vagametinin farkindaysan ki farkindasin
  hic kimse degilsede sen
  kendin icin birseyler yapmak durumundasin...

  sorun su bence sen kendine olan özgüvenini kaybetmissin..
  güvenin olmadigi icin kabullenmeyi secmissin.
  ancak kendin icin birseyler yapmak istiyorsan harekete gecmelisin

  1|0
  0|0
  • Evet son paragrafta da söyledim artık özgüvenim yok. Denemediğim şeyler muhakkak kalmıştır ama bunada artık cesaretim yok.

  • yani yapamadigin seyleri bulmak denemedigin ve özgüvenini kazanmanin yollarini araman gerekiyor
   belki bir uzmandan destek almalisin..

 • Önceleri insanlar özgecan için "erkekliğimizden utanıyoruz" derken, kızıyordum onlara. evet, bunu yapan bir erkekti ve biz değildik. bu nedenle neden "o iğrenç erkekle aynı iğrenç duyguyu yaşayarak utanalım ki?" diye düşünüyordum. ve haklıydım bu zamana kadar. yalnız aşağıda gördüğüm üzere erkeklerin ve hatta hemcinsleriniz bile bu şekilde yaklaştığını görünce, hem insanlığımdan hem de erkekliğimden oldukça utandım. ben sizin bu yazdıklarınızı okurken içim acıyor ama diğer insanlar okuduğunda benim hissettiğim şeyleri hissetmiyor veyahut dalga geçebiliyordu. Aşırı özgüvenli biri olarak, diğer insanlar kadar özgüvenim olmadığını dahi düşündüm.

  Tecavüze uğramış bir kadının boynundaki ve başka yerlerindeki morlukları görünce de mi böyle tepkiler verecekti aşağıdaki "diğerleri".

  Gerçekten acınası bir durumda olduğumuzu görüyorum. Yalnız bunlar dışında söylemek istediklerim var. Bu kadar düzgün yazabilen, vurgularından "kendine güven" akan bir insanın kendisini korumaya yönelmeyip başka yollar aramaması da beni düşündürmüyor değil. Omuzunuzu dik tutun, bize ve tüm insanlığa aşılanan "kadın evinin şeysidir, şusudur, busudur" mantığından uzak, gerçek kadın kimliğinizle hareket edin. Hayatta çözümlenmeyecek hiçbir şey yoktur. Yeter ki; tüm içtenliğinizle bunu isteyin ve uygulamaya sokun. Siz güçlüsünüz, siz size vurandan da, size el kaldırandan da daha güçlüsünüz. Gücünüzü gösterin, gitmek gerekiyorsa da çocuğunuzu alın ve gidin. Yeni, temiz bir hayat kurun. Zorlanacaksınız elbet ama huzurlu da olacaksınız. Bunu deneyip, başarılı olan onlarca kadın varken, başarısızlık içinde bekleyen ve hiçbir şey yapmayan milyonlarca kadın var. o milyonlardan biri olmayın, on'lardan biri olun. Ya kendiniz, ya da çocuğunuz için... Umuyorum hayat daha güzel geçer sizin için. Sevgi ve güvenle kalın.

  3|0
  0|0
  • Ben nasihat istememiştim. Bunu yazarken benim neler yaşadığımın acısıyka kıvranın istemedim. Ben sadece hem cinslerime bir öğüt vermek istedim. Mesajı hakkıyla anlayanlar çok az oldu, bide azbuçuk sen anladın ama sende birazck yanlış anladın. O boynumda ki iz zorla cinsellikten başıma gelen bişey değil, boğazıma taktığı parmaklarının çürük izleri. Söz konusu boyun olunca neden akla ilk gelen emilmek olurki? Bu şekilde saçmalayan çok olmuş kusura bakma sinirliyim.

  • yalnız sinirli olduğunuz için anlamadınız zannedersem, ben cinsellikten ve emilmekten bahmsetmedim. evet, öğüt verdim ama şiddetten bahsederken öğüt verdim. sadece "insanlara tecavüz edilince mi insan haklarını savunacaksınız" dedim. yani, şiddetin her türlüsü kötü, tecavüz edilmesini beklemeyin destek çıkmak için...

   vesaire vesaire.

   velhasıl sizin isteğiniz dışında saç teliniz dahi çekilioyrsa, bu şiddettir. ve destekliyorum tavrınızı. dipnot: sadece içimden geçenler bunlardı. siz acınacak durumda olmadığınız için acıdan inanın kıvranmadım. sadece yaşanan durumundan rahatsızlık ve üzüntü duydum. öğüt için de üzgünüm.

 • Allah güç kuvvet versin,
  Maalesef türküye de olduğu gibi dünyanın birçok yerinde sizin yaşadıklarınıza benze olaylar yaşanıyor.
  Evliliğinizin üzerinden ne kadar geçerse geçsin, yaşadığınız ızdırabı, acıyı çekmek zorunda değilsiniz, büyüklerimiz annelerimiz babalarımız kefen parasını her ne kadar boynunuza kefen de yapmış olsa, gücünüzü toplayın ve boşanmak için ilk adımı atın. Eğer eşinizden dolayı korkularınız varsa önce sığınacak bir yer bulun kendinize
  Anladığım kadarıyla çok erken yaşta bir evlilik yapmışsınız.

  3|0
  0|0
  • Çok erken evet şartlar şu an neyi gösteriyorsa onu yapıyorum.

  • Şartların ne gösterdiğini bilemiyorum, fakat birilerinin size baskı kurmasına, bastırmasına, ezmesine daha fazla izin vermeyin, etrafınızdaki insanlar ne der gibi bir düşünceniz varsa silin kafanızdan, kaybettiğinizi söylediğiniz onurunuzu, gururunuzu geri kazanın

  • Teşekkür ederim görüşünüz için.

 • "kadın erkeğe hediye ve eş olarak yaratıl"dığı için büyüklerin sesini çıkartma demesi normal. türkiyenin başına türkiye kadar taş düşsün ki gezegen kurtulsun bari. toplum kafa yapısı olarak 400 yıl geri dünyanın ilerlemiş kısmından. feodal aile yapısı, ataerkil toplum yapısıbırakın evden dışarı şıkamayan evli kadını, ekonomik özgürlüğünü kazanmış kadını bile eziyor. ben erkeğim ama tiksiniyorum burdan. gitmek istiyorum... kadın olsaydım bu zamana kadar kalmam imkansızdı.

  3|0
  0|0
  • Konuya gerçekten doğru yorum yapanlardan birisin tebrik ediyorum..

 • bunu bir yerde daha görmüştüm aynı bu resim vardı ve bir kaç resim daha vardı okuduğumda ağlamıştım resmen allah ıslah etsin diyorum başka bieşy demiyorum bayanlarında insan olduğunun farkına ne zaman varacaklar bilemiyorum

  3|1
  0|0
 • Elinden iş geliyorsa bir yere girip çalışıp kendi ayakların üzerinde durabilirsin. Kendini bu kadar güzel ifade edebilen bir insanın, hayatında bundan daha fazlasını yapabilecek kapasiteye sahip olduğunu düşünüyorum.

  3|1
  0|0
 • Erkekler Devam
  230

Kızlar Ne Diyor 161

 • 6 yaşımdayken ailemi kaybettim dedem beni büyüttü ve anneannemde dedemi annem daha bebekken terk edip gitmiş o yüzden dedem hiç evlikten filan bahsetmedi ben 17 yaşımdayken dedemde vefat etti ve o zamandan beri tek başıma ayakta kalmayı öğrenmem param yoktu garsonluk yaptım çocuk bakıcılığı yaptım hamda kesecilik yaptım tacizde bulunuldu silah kullanmayı öğrendim ihanete uğradım bırakıp gitmeyi öğrendim ama noldu okulumu okudum işimi buldum gayet iyiyim çok şükür hiç bir zaman evlenimde kutulim düşüncem olmadı sürekli kızım ne yaparsan yap kendine yaparsın ama sen yap dedim belki bu çok kötü ve zor bir durum olsada sonuçta bana benim istediğim hayatı sunduğu kendi yağımda kavrulmayı öğrettiği için şikayetçi değilim

  6|3
  0|1
  • benceden daha etkileyici olmuş Allah yar ve yardımcın olsun bacım tebrik ederim

  • Hepsini Göster
  • hayatını bir kitaba yazmalısın herkese ilham olmak için.

  • aslında öyle bir düşüncem vardı fakat henüz erken olduğunu düşünüyorum

 • Bunu neden yaptı?
  Nedeni buna bahane olamaz lakin neden yaptı merak ediyorum.
  Ya konuşulamayacak biri ya da sevgisiz büyüyen bir insan evladı daha.
  Bülent Gardiyanoğlu'na mail atıp bir destek almanızda fayda var.
  Bunları yazabilmek bile bir adım inanın.
  Allah yardımcınız olsun.
  Sevgiler..

  1|1
  0|0
  • Bunun nedenini paylaşırsam bu paylaşım amacını aşar. Ki ben acınmak istemem. Güçlü görmek istediğim kadınlar için paylaştım.

  • Acınmamayı istemek nedir biliyorum.
   O yüzden saygı duyuyorum.
   İsterseniz siz de güçlü olabilirsiniz, kim bilir..
   Dualarımdasınız..

 • Bunu farkında olman güzel. Dünya kurulduğundan beri kadınları kullanmaya ve ezmeye çalışıyorlar ve bunu biz susuyoruz diye yapıyorlar. Eğer dayak yersem hakkımı savunduğum için susmadığım için yerim ama bana veya sevdiklerimé kalkan o elleri de kırarım. Ciddi manada şiddetten korkacak değilim benim ellerim armut toplamıyor ve en az erkek kadar güçlüyüm. Bunları anlatmamın tek sebebi direnmemiz ve sesimizi çıkarmamız, kendimizi savunmamız gerektiğini hatırlatmak. Eğer edilmek istemiyorsan her konu da güçlü olmaya bak eğer kaybetmeyi kabullenirsen, sana kimse yardım edemez. Kendine yardım et.

  2|1
  0|0
 • Bazı cahil, beyni ve düşünceleri olmayan insanlara yaşı büyük diye aydın gözüyle bakıyor halkımız. Ne yazık ki durum tam tersi, bu bahsettiğin "büyüklerimiz" yaşıyla orantılı olarak görmüş geçirmiş insanlar değil, evinden dışarı çıkmamış, hayatı boyunca kendine söyleneni yapmış yüzeysel insanlardır. 16-17 yaşlarındayken bile bunlardan daha dolu bireyler görüyorum. Böyle sorunların varsa maddi bağımsızlığını kazanıp kendini kurtarabilmeni umarım.

  4|1
  0|0
 • Sen burada dalga geçenlere bakma onlarda senin bencende anlattığın pislik tipler o yüzden onları adam yerine bile koymamanı öneririm ve dediklerine tamamen katılıyorum tek üstün allahtır kimse kimseye hizmet etmek zorunda değil kölesi olmak zorunda değil herkesin eli ayağı var gitsin isteyen kendi işini kendi yapsın yemeğini suyunu kendisi koysun birini dövmek istiyorsa kendini pataklasın belki dünyadan bir pislik azalır

  2|1
  0|0
 • Oncelikle yazinin dogrulugu ve guzelligi tartisilamaz.. İcinden gelenleri, yasadiklarini cok acik ve akici anlaatmissin.. Ama bu senin kaderin olmak zorunda degil.. Kimsenin kaderi olmak zorunda degil.. Keske mecburum demek yerine nasil kurtulabilirim diye dusunmeye baslayabilsen.. Mecbur degilsin.. Malesef eskiler hep ayni gorusteler.. Kocandir, cocuklarin var, aelalem ne der... Ve benzeri bir suru sey.. Peki bunlarin icinde kadin nerede? Kimse seni dusunmuyorsa sen kendini dusunmelisin kardesim..

  1|0
  0|0
 • Hayvan herif! Kadına el kaldıran elleri kırılsın. Kadınlar birbirini yemeyip dayanışma içerisinde olsalar birbirlerini korusalar, bunların hiçbiri olmayacak. Kadın kadının düşmanı kurdu oldukça erkek kendi otoritesini kurmak için fiziksel/ ruhsal şiddete başvuracak. Kadın kendi cahilliğinden bir kurtulamadı gitti.

  1|1
  0|0
 • ... Ne hanım deniliyor ne de cariye, hertürlü amaca uygun olarak kullanılan, imzayla sahip olunulmuş kadınlar var. Bize, yemek ve temizlik yapmayı kocaya iyi bir hizmetçi yetiştirmeyi amaçlamış analarımız var...

  şu paragrafa öyle içten katılıyorum ki. anneler her zaman kocaya saygıyı, hizmeti öğretiyor baba da kızlarına kocanın dediğini yapacaksın sözünden çıkmayacaksın tadın kaçmasın diye! akıl veriyor. ulan bunu çok kez dile getirmek istedim. hani ulan benim kişilik haklarım diye dertlendim. ilk defa böyle güzel açıklayan birine denk geldim yüreğine ve yanan canına sağlık.

  bu arada. yapılan ve gösterilen şiddete sessiz kalma sakın. toplum senin ne yaşadığını bilmez, toplum b*k yesin! hıammına koyayım ben o çok bilen ağzına kolumu soktuğumun toplumun! anasının nikahına gitsin. çok sinirlendim lan!

  1|0
  0|0
 • Neden bu durumun için bir şeyler yapmıyorsun
  Özgüveninde sorun olduğu içinmi Bu duruma alıştığın içinmi Ben bunlara üzülmüyorum o pisliğin sana vurmasına üzülmüyorum Bu toplumun kadınlara biçtiği rolere üzülmüyorum
  Ama kadının buna izin vermesine böyle gelmiş böyle gider demesine üzülüyorum halen o evde durup bu adamı çekmene üzülüyorum O kapıyı çekip çıkıcak cesareti bulamadığın için üzülüyorum Belki eşin çok tehlikeli senin ölümünede sebeb olabilir Ama o evde kalıp o adamı çekmektense Öl daha iyi Sen hiç bir şey yapmayan bir kadınsın Bence kendine gelme vaktin gelmiş Ya bu işe yaramaz hayata devam ediceksin ya da kendine bir sayfa açıcaksın bunun o kadar kolay olmadığınında farkındayım
  Ama söyle bana bu acılara dayanan Sen bu Güçlüğe dayanman dahamı zor?

  2|0
  0|0
  • Evliliğin ilk yıllarında daha cesaretliydim azimliydim çok girişimde bulundum. Ben çok onurum için çok mücadele ettim. Ama senin ait olduğun yer burası diyip beni nenelerimizin çektikleriyle avuttular. Sonra çocuk sahibi oldum sonra biraz büyüdüm. Ve bişeylere adım atma cesareti hep bocalamaya bıraktı. Anne olmakta bunda çok büyük oyun oynadı. Dedim ya ben buna alıştırıldım. Alıştım.!

  • Hepsini Göster
  • Oğlunu bu adama bırakma onunda yanında götürme ihtimalin yok mu Acaba @cem34 bu konuda ayrıntılı bir fikir yazabilir Hakların neler bilgim yok maalesef Cem bayanı bu konuda bilgilendirebilirmisin Ailesinin ve diğer insanların yardım etmediğini göz önünde bulundurarak

 • Doguyoruz buyuyoruz
  Toplumun temel adeti evlenmek olmus
  İllaki evleneceksin !
  Belki ben yalniz yaslanmak iiyorum , belki bir erkegin emri altinda olup ben erkehim sen kadinsin denilerek basimi eymelerini istemiyorum
  Dayak vs. Bunlar sadece eziklik serefsizlik
  Erkek kadin esitliginden bahsedilir ben ortada hicbir sekilde bir esitlik goremiyorum
  O guc erkege kadini korusun kollasin diye verilmisken ustunde guc denemesi yapmasi serefsizlik
  Bilmiyorum bizde sinir yokmu? Biz bilmiyormuyuz sinirlendigimizde karsimizdakinin bogazina yapismayi?
  Surekli sussp icine atip disini siktikca bir yerlere kesinlikle varamazsin
  Gun gectikce haddini bilmeyecek durmasi gereken yeri goremeyecek
  Bir kadina vurmak insan isi degil heleki erkek i hic degil
  Dayanmak cekmek zorun degilsin bir yerlerden basla. Ozguvenim uok deme
  Cocuk vs. Bunlara yazik olur
  En onemlisi sensin senin gururun !
  Vurdugun caninda cok kalbin acir
  Bpyle serefsizi cekerek. Onu odullendirmis olursun sadece ;(
  Ailelerde gelinlikle ciktin kefenle donersin ayagindalar genelde. Basini agip fizini kirip oturacaksin. Genel gorus hep bu insan evlafina kiyamaz
  Bemim oglum esine eli kalksa onun o elini kirarim
  Kimsenin kimseye vurmasi eziyet etmesi bir bahane degil !
  Biz kadinlarin evlerimize eslerimize yaptigimiz hizmet birer hediye yapmak zorundamiyiz hayir dehiliz ama bunu anlayamayan eski kafalilar cok

  1|0
  0|0
 • Allah yardım etsin.. çok üzüldüm.. Şu varki kimse kırk yıl tanıdıgı birine bile güvenemiyor. DAyak atmadıgı bilenen bir erkek bile dayak arabiliyor, içmiyor denilen biranda içebiliyor.. hiçbirimizin bir güvencesi yok. Evlilikte zorunlu bir şey, evlenemzsen kötü gözle bakıyorlar. kızlarımızın ahlaksız ve haysiyetsiz olmalarından dolayı, erkekler evdeki kadınlarını da onlar gibi görüp onlara duydukları hıncı evdeki masum hanımlarından alıyorlar.. ondan sebep ben bu gibi dayak olaylarını gördüğümde asıl kızlarımızdan nefret ediyor ve hayata küsüyorum.

  1|0
  0|0
 • Her şey ailede başlayıp ailede bitio neyazıkki böyle benciil aileler war bizden çıktın hadi güle güle bir küçük manewi desteği bile çok görürler artık karşına çıkan kişi şansına ya iyi ya da kotu çekiosun mecburiyetten ayaklarının üzerinde durabiliosan çekmek zorunda deilsin ama mecburiyetse mesele kotu zor çok zor yani işte her çocuk yapan kendini aile zannedio biliolarmıki ewlatlarında anne baba üzerinde hakları war artık dier dünyada hesap wersinler oldum olası nefret etmişimdir böyle aile tiplerinden her gecenin gündüzü wardır umut we, inanç...

  1|0
  0|0
  • Çok güzel söyledin. Ne yazıkki ekonomik gücünü sağlayamayan kadınlar için umut yok.

 • iste bunlar hep kadinlar calismadigi icin oluyor. Her kadinin maddi ozgurlugu olsa hicbiri bunlari cekmek zorunda kalmaz. Iste bunun icin okuyoruz kimseye muhtac kalmamak icin.

  8|1
  0|1
  • Evlendiğin zaman senin kocana kocanında sana sevgi yönünden birbirinize muhtaç kalmayacaksaniz hic evlenmeyin derim.
   Ne kadar okumuş olursanız olun kadın erkeğe erkekte kadına muhtaçtır.

  • sevgi yonunden birsey demedim. kocasindan 24 saat dayak yiyen kadin calisiyor olsa basar bosanma davasini. ben boyle durumlardan bahsediyorum

 • Böyle yetişiyor bizim çocuklarımız;
  https://pbs.twimg.com/media/B_M5vEIUsAE59tp.jpg

  4|0
  0|0
 • Açıkcası herkes bir fikir verebilir bnde öyle ama gerçekten çok üzüldüm bu durumda olan çok kadin var ama artık adelette kadına şiddete yer yok lütfen kendin için çocukların için en yakın karakola git şikayet et bu dünyaya bir kez daha gelmeyeceksin kimse gelmeyecek yaşamak seninde hakkın herkesin hakkı bu tip şiddete eğilimli adamların düzelme gibi bir lüksü yok ancak tedavi olurlarsa belki hiç bişe için geç değil yeni bir hayat kurabilirsin evet akrabalar tabi ki önemli annen baban ama sonuçta o kapı kapaninca evinde yaşadıklarını bir sen bir coçıkarın bilir kendini ve çocuklarını düşün sadece ve kendine yeni bir hayat kur geç değil emin ol ama planlı yap bunu bir yerden baslamak gerek

  1|0
  0|0
 • Ne yazık ki bunları aileler evlatlarına öğretmek yerine boyun eğmeyi, susmayı, itaat etmeyi öğretiyorlar. Çok şükür ki bunlara katlanmayacak kadar bilinçleniyoruz artık

  1|0
  0|0
 • Olamaz, butün türk kadınları siddete mi maruz kaliyor? Bir kurum kuruluş yok mu?

  Annem bana turkiyede kadinsan yemek yapmak temizlik yapmak zorundasin derdi. İnanmazdim

  Gercekten cok acıdım size. Bunu yasamak zorunda degilsiniz

  3|0
  0|0
  • Maalesef Türkiye de hayvan olan hemcinslerim var. Türkiye de kadına şiddet normalmiş gibi karşılanıyor. Kadın devletten yardım istiyor beni koruyun kocam zarar vericek diyor ama devlet korumuyor ve kadınlar kocaları tarafından bıçaklanarak veya silahla ya da döve döve vahşice katlediliyor. Türkiye de kadın olmak çok zor.

  • Hepsini Göster
  • Calismasam* Turkceyi yedim kusura bakmayin

 • Bence artık kendini bırakmak yerine toparlanmalı düştüğün yerden kalkmalı ve bugüne kadar mecbur kaldığın hayatın ve o hayata seni mecbur kılan bütün insanların karşısında durmalısın.

  Bütün herşeyi hiçe sayarak ve gözünü karartarak.
  Sen değerlisin başkalarının seni değersizleştirmesine izin verme.
  (Ailen bile olsa! )

  1|0
  0|0
 • Her zaman yanındayım.
  Her türden maddi manevi ki bunları çekmek zorunda degilsin :/ benden belki büyüksün belki tecrübelerin var ama şu an seni en iyi anlayan benim.
  Bu ortamlarda büyüdüm bunlarla yaşadım mücadele ettim hala ediyorum. :/ Sabret Allah bizi yalnız bırakmaz , o hep bizimledir.

  0|0
  0|0
  • evet sizinle oldugu için bu acılara katlanıyorsunuz size acı cektırerek sınıyor sizi...

  • Rab bizi sınıyor...
   Kimisini imansızlıgıyla , kimisini ise acılarla hastalıklarla. :* Bu inançsızlıgına saygım sonsuz ama bunu ölünce hatırlayacaksın. Keşke inansaydım diyeceksin.

 • Ayakta alkışlıyorum seni..

  2|1
  0|0
 • Kızlar Devam
  141
Yükleniyor... ;