Boşanmak yeni bir başlangıç mı, yoksa son mu?

Evlilik kurumunu sorgulamak günümüzde doğal bir hale geldi. Eskiden kurum sorgulanmazdı pek; dokunulmazlığı vardı. Boşanmak çok kötü bir durum olarak kabul edilebiliyordu. Kişi kurum içerisinde mutlu değilse bunu dile getirme özgürlüğünü kazandı artık. Boşanmada genel neden geçimsizlik olabiliyor. Bir üçüncü kişinin çiftin ilişkisine dahil olması da sık rastlanan boşanma nedenlerinn biri. Çiftlerden biri kurumun içerisinde mutlu ve memnun olmadığını da dile getirebiliyor; kendini daha geliştirmişse ve eşi ona yeterli gelmiyorsa, bu da bir boşanma nedeni olabiliyor. Uzun zamandır bazı şeylerden yoksun olarak evlilik hayatını sürdüren biri için de boşanmak doğru bir seçim olarak görülebiliyor.

Boşanmak yeni bir başlangıç mı, yoksa son mu?

Boşanmak bir travma; insanları gerçekten kötü etkiliyor. Çünkü evlilik, içine çok fazla umut konan bir başlangıç; hayat boyu süreceğine dair bir umut var. Gerçi şimdiki nesil daha kısa süreli birlikteliklere de normal bakıyor. Her şeye rağmen, zaman ne kadar değişse de, genel olarak evliliğe alışıldık o eski idealle, ömür boyu birlikte olmak amacıyla başlandığı için evlilik devam etmediğinde kişilerde öncelikli olarak başarısızlık duygusu yaşanıyor.Sorun kimde olursa olsun, her iki taraf da özgüveni çokça örseleyen bu başarısızlık duygusunu yaşıyor. Boşanmak isteyen taraf belki biraz daha yaşıyor bu duyguyu; boşanmak istemeyen taraf da “istenmemiş olma” duygusunu ağır bir şekilde yaşıyor. Derin bir reddedilmişlik ve istenmemişlik yaşayan bu tarafın da özgüveni oldukça zedeleniyor. Ancak her iki taraf da beraber, diyalog içerisinde boşanmaya karar verirse boşanma travması bir nebze hafifliyor. Yine de boşanmaya karşılıklı diyalogla karar verebilen çiftlerin sayısı çok az. Bu kadar iyi diyalog kuran çiftler zaten niye boşansın ki?

Kadınlar bilinçlenme sürecinde daha önde ülkemizde. Okur kitle genelde kadınlardan oluşuyor; kişisel gelişim kitapları ve çalışmaları daha çok kadınlar tarafından rağbet görüyor. Dolayısıyla kadınlar gelişmeye başladıkça ne isteyip istemediğinin ayrımına daha fazla varabiliyor. Ekonomik güce daha fazla sahip olmaya başladıkça, daha çok eğitim gördükçe ve özellikle bilinçlendikçe, kötü muameleye karşı koymayı öğreniyor. Bunu yapabildikçe de boşanmayla sonuçlanması muhtemel ilişki, toplum tarafından kadının “istemediği ilişki” olarak algılanıyor.

Erkeler kadınlarla aynı hızda kendini geliştirmiyor. Buna da çok ihtiyaç duymuyorlar açıkçası. Çünkü toplum tarafından zaten korunuyorlar; erkek böyle bir kaygı taşımıyor. Toplumumuzda “kocam olsun, duvarda sinek olsun” bile denir. Buradan da anlaşılacağı gibi “erkek” olmak “koca” olmaya yeterli olarak algılanıyor toplumda. Kendi geliştiren kadın, kendini geliştirmeyen erkekten ayrılmak istediğinde erkeğin egosu çokça yaralanıyor. Kadın cinayetlerinin artmasının bir nedeni de kadınların artık istemedikleri ilişkiye teslim olmamaları…

Eskiden neden ne olursa olsun, boşanmanın çocukları çok kötü etkilediği düşünülürdü. Oysaki çift arasındaki şiddetli geçimsizlik de çocuklar için çok kötü bir örnek. Her ne kadar çocuklar sistemi korumayı sevseler de kötü giden bir sistemin, sürekli kavga eden bir çiftin ilişkisinin değişmesini, yaşadıktan sonra daha iyi anlayabilirler. Bununla birlikte yaşları çok küçük olan çocuklar sistemin, ne olursa olsun sabit kalmasını ister.

Ebeveynin çocuğu için boşanmadığını söylemesi sadece bir bahane… Üstelik ebeveynin içinden çıkılamaz bir ilişki içerisinde halen boşanmamakta diretmesi, çocuğa çok kötü rol ve ilişki örnekleri sunacaktır. Böylece çocuk dahil olmak üzere tüm aile örseleniyor. Çocuğu genelde “bahane” olarak kullanan ama aslında boşanmaya kendisi hazır olmayan veya hiç istemeyen çok kişi var. Boşanma sonrasında erkeğin yeni bir ilişki kurması toplum tarafından hoş karşılanır; fakat kadının boşandıktan kısa süre sonra bir ilişkiye başlaması kendi hemcins tarafından dahi kınanabilir. Dolayısıyla boşanmış kadın böyle durumlarda kendini geri çekme zorunluluğu yaşıyor. Yine de çok ender olsa da sevdiği kişiyle bir birliktelik yaşamaktan kaçınmayan cesur kadınlar da var. Sizce?


1|3
73132

En İyi Erkek Görüşü

 • ülkemizde boşanma sebeplerinin bir çoğu geçimsizlik. Ancak Bunu atlatabilecek kabileyeti, sevgisi olmayan insanları aynı çatı altında barındırmak başlı başına bir hatadır Zaten.

  Bilinç Seviyesinin yükselmesi, insanı olgunlaştırır ancak Ekonomik gücün artması aynı etkiyi yaratmamaktadır. Hatta öyle ki Bazen Tam tersine sebep olmaktadır. Bu yüzden Ekonomik yönden Eşit büyüklükte olan Kadın-erkek arasında Sürekli olarak Tartışma bahaneleri ortaya çıkacaktır. Buna sebep olmamak için, Ya adım attıgınız ilk günde Eşit ekonomik güce sahip olacaksınız, ya da başlangıçta var olan Güç bozulmamalıdır.

  Çocuk psikolojisine gelince, toplumdan damga yiyen sadece boşanmış kadın ya da erkek değildir. Ülkemizde ki "dul" kavramı kadar kötü bir etikette aynı şekilde çocuk içinde üretilmektedir. Aile içinde yaşanan tartışmaların hiç biri çocukta gördüğü muamelenın travmasını yaşatamaz. Bu yüzden Çocugunu düşünen Anne ya da Baba, kısmen doğru olanı yapmaktadır. Zaman herşeyin ilacıdır. 25'inde sizden nefret eden eşiniz, 35'inde Size sırılsıklam Aşık bir adama Dönüşebilir.

  Başlığınıza gelince, vereceğim cevap Sondur. Sebebine gelince, Bir evlilik bitiyor ve bir aile Dağılıyor. Belki yeni bir aile kurmak için başlangıç olabilir ama, aynı şekilde eski ailenin de sonu olacaktır. Hayat insanları yıpratır, bu yıpranmalar ders verir ve olgunlaştırır. Kısacası ; Eski evliliğin Sonu gelmeseydi, yeni bir başlangıç olmayacktı.

  Boşanmaya gelince; Boş ver Kızım Sana Erkek mi yok Diyen Anneller susmadıkça, ben senden vazgeçerim Gelinimden vazgeçmem diyen Babalar olmadıkça Evliliği ayakta tutmak Gerçekten Zor.

  1|2
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • Çocukları düşünüp mutsuz bir evliliğe devam etmek de bence yanlış seçim. Hiçbir çocuk huzursuz bir ortamda büyümek istemez. Siz ayrılınca çocuklar yetim ya da öksüz kalmıyor. Bu düşünceden de çıkmak gerektiğini düşünüyorum.

  Boşanmak bir son mudur sorusuna gelince, son olmadığını kesinlikle savunmakla beraber, yeni bir başlangıcın da herkes için çok kolay olmadığını söyleyebilirim. Bizler birkaç aylık ilişkiyi bitirdiğimizde bile yorulduğumuzu ve kafa dinlemek istediğimizi dile getirirken, evliliğin bitimi oldukça zorlu geçecektir. Özellikle çocuk varsa eski eş ile görüşmelerin devam etmesi gerçeği kaçınılmaz olup, insanı tamamen yeni bir sayfa açmak için cesaretlendiremeyebilir. Üstüne yaş kriteri de ekleniyor. Bir şeylere geç kaldığınızı düşünerek hayatı ertelemeye devam ediyorsunuz. Bana kalırsa yapılması gereken bu hayatın sadece size ait olduğunu unutmamak. Her şeyden önce kendi ruhi huzurunuzu kazanıp, daha sonra etrafınızdaki insanlara karşı sorumluluk üstlenmeniz daha sağlıklı olacaktır. Ancak sağlıklı bireyler sağlıklı çocuklar yetiştirebilir zannımca.

  0|0
  0|1

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 131

 • Yaşanmış, aklında yer etmiş en güzel günlere, zamanlara ölüm gibi,
  Ve sabah yeni bir güne uyanmak kadar da yeni bir başlangıç... ¦¬)
  https://i.hizliresim.com/oYrrl9.jpg

  0|0
  0|0
 • Hayat tüm alanlar da tezleri zıddı ile değerlendirmiş. Her son, yeni bir başlangıç için zemin yaratır, Her başlangıcında bir sonu vardır elbette.
  Önemli olan başlangıç ve son arasındaki zaman içine ne sığdırabildik?
  Kavga, tartışma ve sevimsiz anlar ise boşanma nimettir.
  Yaşamda ümit kalmamışsa ölümün nimet olduğu gibi.

  0|0
  0|0
  • Haklısınız bitmiş bir şeyi devam ettirmekte ısrar etmek gelecekten ümidi kesmiş olmaktır bana göre...

  • Haklısınız. Bu güzel çalışma için teşekkürler. Yeni yılda daha sevimli konularda yeni çalışmalar dileği ile :)

 • evlılık ne kadar dogalsa ayrılıkta o kadar dogaldır, cok kolay evlendıgımız ıcın kolay gorunur gıbı ayrılıyoruz sadece.. kimse bosanmak ıcın cıkmaz o yola ama olmuyorsa bunyeye uymuyorsa o kişi ısı fazla uzatmadan ayrılmak en ıyısı, boşanmak yenı baslangıclardır sadece..

  0|0
  0|1
 • Genel olarak iyi bilgilendirme sağlayan bir yazı olmuş. Ancak söylediğiniz kadın türü Türkiye'de sadece çok küçük bir azınlık. Bununla birlikte medeni, eğitimli ve iyi karakterli erkeklerde yok denecek kadar az. (Bu siteden de belli oluyor zaten.) Benim düşüncem; ilişki süresince "gerçekten" sevmiş, ilişkiye ve karşısındakine emek vermiş, fedakarlık yapmış bir insansanız boşanma asla bir başlangıç olamaz aksine acı bir son olur. Bir süre sonra küllerinizden doğup yeniden sevecek gücü kendinizde bulabilirsiniz. Fakat kafada onlarca soru ve kuşku ile karşınızdaki insana objektif yaklaşmak zor olacaktır. Vicdanı, karakteri ve mantığı olan bir insan zaten kendisi gibi bir insanı bulmalıdır. Evlenmeden önce iyi tanımalıdır ve hayata hangi pencerelerden baktıklarını iyi belirlemelilerdir. Ortak yaşam için bu gereklidir. Bir de kesinlikle bu ülkede aileleri ilişkinin içine fazla sokmayın derim.

  0|1
  0|0
 • 15 yil dayanabildim. Hiç kimse ağız tadını bozmaz. sıkıntı ve dertler elbette var. çözümsüz değil demek enteresan olan. .
  insanlar tüm yolları denemiş ve bu karari almış diyen pek yok cevremizde:)
  bende bosaniyorum. Dava devam etmekte. Seni surundurebildigim kadar surundurecegim diyor tek imzada , 1 günde hayatıma giren kişi
  saygı herseyin başında gelir. sevgisiz olsada bir sekilde (çocuk vs) bir şeylerin hatırına yürütülebilir. Saygısızlık herseyi bitirir. yemek ütü temizlik çay çorba bile yapmayan, bir bardak su vermeyen, psikologa gidelim gerekiyorsa, aile danismanina gidelim diyen adamı bile ben ruh hastası değilim diyerek herseyi bitiren kadın neden ısrar eder anlamış değilim. Herkes.'O' an gelmişse kuculmeden çekip gitmesini bilmeli.

  0|1
  0|1
 • Eskiden insanların evlilik kurumuna saygısı varmış. Şimdi böyle bir durum yok. Boşanma olayları o kadar çok arttı ki, artık çok doğal ve sıradan oldu. Kimse ince eleyip sık dokumuyor tanımadığı bilmediği insanla hemen evlilik kararı alıp sonra anlaşamadık diyip ayrılıyor. Bunun bir diğer sebebi ise bence kadınların bir çoğunun maddi özgürlüğe kavuşmuş olmasından kaynaklanıyor. Ancak ülkemizde boşanmış bir kadına bakış eskisinden çok fazla değişik değil. Eskisi gibi olmasada boşanmış biri ile ilişki yaşanıyorsa pek ciddi düşünülmüyor. Eskiden erkekler rest çekerdi şimdi tam tersi oldu. Her kes özgürdür hür iradesi ile her şeye karar verebilir.

  0|0
  0|0
 • Ne yeni bir başlangıcı , ilkinde dikiş tutmazsan ikinci şans olayı hikaye. Yaşamayan bilemez bunu hayat böyle sözlerle, hayallerle yaşanmıyor maalesef , kor gibi ateşin içine düşmektir bunları yaşamak. Dışarıdan gören fikir söyleyenler o ateşin sıcaklığını bile hissedemezler.

  0|1
  0|0
 • Bence bir ameliyat gibidir. Sancılı ve korkunç gözükse de kalan hayatına daha rahat devam edebilmek için hastalıklı parçayı söküp atmak gerekir.

  2|0
  0|0
 • evlenmedim ama evlenirsem boşanmaya izin vermem. Boşanma sebepleri
  Aldatma
  İlgisizlik
  Sevmeme
  Şiddet
  Aile ferdleri
  gerisi boş sebepler

  2|0
  0|0
 • Cocuklar anneden babadan ayri kaliyolarsa lanet olsun bosanmalara , hic biseyin baslangici olamaz bosanmak

  0|1
  1|0
 • Bosanmak erkeğinde, kadınında en doğal hakkı. Beraber olmak istemediğiniz bir insanla niye hayatınızı tüketeceksinizki. Türk erkeğinin gelişmemesinin en büyük nedeni , erkeğin geleneksel yetişme tarzından kurtarılamaması (kollayıcı, koruyucu, sahiplenici) burada en büyük görev annelere düşüyor. Çağdas, duygusal, birey haklarına önem veren oğullar yetiştirmeliler. Toplum tarafından erkeğin korunduğu fikrine katılmıyorum. Cevremde bosanmış, cok maddi, manevi erezyona uğramış; toplumun kadını gördüğü mazlum bakış açısını bir silah olarak kullanmış eski eşinin mağdur ettiği o kadar çok erkek varki. Türk erkeğinin en büyük sorunlarından biri duygularını ifade edememesi.

  0|0
  0|0
 • gün bugün herkes istediğini yapıyor hala demokrat ülke değiliz diyenler var sözüm sana değil bu konuda değinmişsin ondan

  0|0
  0|0
 • evlenıde bosanan kısının demekkı hersey bıtmıskı sevgı sadıklık ask hasretlık gönül yok olup gıtmıskı bosanmıslar :)

  0|0
  0|0
 • bir boşanmada en kolay alısabılecekler cocuklardır. ama yok erkek gelışmış yok kadın gelışmış gayet sacma olmus. aile demek yuva demek eksikleri tamamlamak değilmi sizce? karım benı kucuk dusurdu boşa. erkek benı kucuk dusurdu boşa. yuva için aska bile gerek yok bence. ama sunuda belirteyım aşk yok die zorlama olcak anlamında değil karşılık lı sevgi saygı ve içinin alması gerekmekte. kultur okumus bilmiş olupta kaba saba ve anlayışsız yokmu? bu sene sevgilisi yuzunden bı prof iş arkadasını öldürmedimi. cehalet soguk bir kalp demek değildir. cahıl insanda sıcacık sever ve gozunden cok korur.

  0|0
  0|0
 • Ortada çocuk yoksa yeni bir başlangıç denebilir. Ama çocuk varken ne kadar kaçarsan kaç ayrıldığın insanla yinede görüşmek konuşmak zorunda kalıyorsun. Böylece geçmişte yaşadıklarını silme imkanında bir türlü olmuyor...

  0|0
  0|0
 • @diloşki Sana Gitme Demiştim...

  0|0
  0|0
 • Tabi ki başlangıçtır. Son olarak görürsen bunalıma girersin, yeni bir hayat şekli deneme şansıdır, belki de özgürlüktür :)

  0|0
  0|0
 • Evet boşalmak yeni bir başlangıçtır.. Dolmaya başlarsın yine..

  0|1
  0|0
 • En iyisi evlenmemek yazdigin yazilari bile useniyo insan okumaya.

  1|0
  0|0
 • Bosanmak bir sondur. tabi kisisine göre. Kimisine göre baslangic. keske bosanilma olmasa son olmasa diyoruz ama bu zamanda anlatmak anlasilmak zor. kimin ne istedigi evlilikten beklentisi nedir bunu cozebilmek zor. allah hepimizin yardimcisi olsun tabi sağlık önce

  0|0
  0|0
 • Erkekler Devam
  111

Kızlar Ne Diyor 72

 • Bunlar çok göreceli kavramlar. Evlilikten evliliğe ve kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

  Çok büyük bir sevgi ve umutlarla yapılmış bir evliliğin bitmesi bence oldukça yıkıcı ve son olarak adlandırılacak bir şeydir. Ama uzun süreli alışkanlıklar, emin olunamayan hallerle gelişine, çıkar gözeterek yapılan evliliklerin bitmesini büyük yıkım olarak değil de yeni bir başlangıç olarak değerlendiriyorum.

  Ha bir de... çiftlerin çocuk sahibi olması da boşanmanın ardından, yeni bir başlangıç olayını çok büyük oranda baltalar.

  0|0
  0|0
 • Başlangıç ama zor yani

  0|0
  0|0
 • Baslangictir, Kendine Konsantre olmayi ögrenmelk Kendine Zaman ayirip iyi biseyler yapmak icin bir sanstir.. Lakin bosandiktan hemen sonra Yeni asklara yelken acanlara anlam veremiyorm, insan önce bir nefes Alir dinlenir , Kendi icin iyi birseyler yapar ki, dogru insan dogru zamanda dogru Yerde Seni bulur NAsilsa... Ama daldan dala olayini hic anlamis degilim günümüzde... Ya bayanlarimiz Çok erkek delisi ya da ... Neyse bu konu uzar gider hahaha ;)

  0|0
  0|0
 • yaşadığın evlililğe bağlı. sıkıldım, monotana bağladı gıbı efden püfden sebeplerle boşanılırsa sondur bana göre. çunku yenı bulunan eskıyı aratır yüzde yüz bu böyledır.
  ama aldatma, yalan, şiddet gıbı geçerlı sebepler varsa çeken için yenı bır başlangıçtır.

  0|0
  0|0
 • çevremde çoğu kadın, eşlerını sevmemelerine rağmen, şiddet gormelerıne rağmen dul bayanlara bakış açısı yüzünden boşanamıyorlar, ya aileleri boşanmasını kabul etmıyorlar ya da dul kadınsın diyerek evde hapıs hayatı yasamaya zorlanıyorlar, bana gore evlenmek kadar boşanmak da gayet normal bırsey.. Bosanmıs bayanlar ıcın bu durum cıdden gayet zor Rabbım yardımcıları olsun

  0|0
  0|0
 • Zor bir durum ama iş bosanmaya kadar gelirse katlanilmaz hal aliyor. Benim başıma böyle bişey gelirse -ilerde düşüncem değişir mi bilmiyorum- çocuğum için bosanmama kararina sıcak bakmam. Mutsuz bir aile ortamina, çocuğum sırf "annem-babam birlikteler" diyebilsin diye suruklemem. Bunun bilincinde olmasını da saglarim/sağlarız. Kısaca benim icin kötü bir evliliğin sonu, yeni ve daha iyi seçimler yapabilecegim bir hayatın baslangicidir.

  0|0
  0|0
 • Yeninin gelmesine izin vermek için eski geride bırakılmalı...

  0|0
  0|0
 • duruma göre son ya da başlangıç olur eğer yanlış bir evlilikse neden son olsun ki evlilik nasıl helal se boşanmada helaldir

  0|0
  0|0
 • bayankurukafa diyorki. kişiye bağlı mesela senin çocuğun varsa kocanı seviyosan boşanmak zorunda kaldıysan sondur ama mesela sürekli kavga ediyosunuz sende sevgini kaybettin ve boşandın önünde kariyerin var geleceğin varsa başlangıçtır

  1|0
  0|0
 • Bana kalırsa hem son hem başlangıçtır. Sondur çünkü biriyle olan ilişkin bitiyor, eğer çocuk varsa sadece çocuğumun babası adı altında bir sevgi ve saygı olacak. Başlangıçtır çünkü yeni bir şeyler yapıp, kendine gelip devam ettirmen gereken hatta yeniden başlaman gereken bambaşka bir hayat vardır. Ve bu hayatın dizginleri senin elindedir, sevdiklerinle beraber eksik kalan senin huzurunu sağlayan şeyleri yaparak mutlu olmaktır.

  0|0
  0|0
 • İkinizin arasindaki birliktelik icin bir son.
  Ama senin hayatin icin yeni baslangiclar olabilir

  0|0
  0|0
 • +Düşünceler güzel, buna teknolojinin zararları mutlaka eklenmeli.
  Teknoloji evlilik düşmanı, daha doğrusu teknolojiyi kullanmayı bilmeyen insanlar diyelim.

  0|0
  0|0
 • her doğan güneş yeni bir gün ve yeni başlangıçsa bu da onun gbı bir şey.. kişi nasıl bakarsa olaya odur aslında

  0|0
  0|0
 • Kendin de diyorsun artik bosanmalar o kadar kolaya indirgendi ki bosanma nedeni genel gecimsizlik bile olabiliyor diye. Kosullar bile bu kadar gelistiyse insan zihniyeti de gelismis olmali. Evliligin hemen ardindan ilişki kinanmamali hele de toplumumuz da bir erkeğin evlilik dışı iliskisinin normal karşıladığını düşünürsek ama tum bunlar kisinin zihniyeti yasam tarziyla alakali bence bosanmanin bir son mu yoksa baslangic mi olduğu da bununla alakali

  0|0
  0|0
 • Bosanma sebebine bagli gecimsizlik asiri siddet ise bosan ama hevese evlenip cocuk var iken baskasina asik olup ya da aldatip bosanma cok sacma kulturumuze uymayan biseydir., şu an ki insanlar eskilerin yasadigi hayati yasayp yedigi dayagi yeseler bir bardak su vermezler :D alakasi ne bilmiyom yazdm ole

  0|0
  0|0
 • Yeni bir başlangıç

  0|0
  0|0
 • Yaşadıklarına göre, başlangıç olma şansı çok yüksek

  0|0
  0|0
 • duruma göre değişir , ümitsiz olma.

  2|0
  0|0
 • Hem yeni bir başlangıçtır hemde sondur.

  0|1
  0|0
 • Başalangıçta değil sonra. Bu kadar büyütmemek lazım. Hayatta karsılastıgımız bir sorun sadece. Geçip gidiyor. Takılıp yasamamak lazım

  0|0
  0|0
 • Kızlar Devam
  52
Yükleniyor...