"Aydın insan" dendiğinde ne gelir aklınıza?

Okuduğum bir kitap var beni gerçekten çok etkiledi. Orada Johan Wilhelm Snelman tarafından yetiştirdiği insanlara söylediği bir şey var ve çok hoşuma gitti. Sizce aydın insan kimdir, nasıldır, nasıl olmalıdır? Snelman'ın söylediğine katılıyor musunuz? Ben aydın insan algısının bizde çok farklı olduğunu düşünüyorum artık

"Aydın olmak gösterişli bir kıyafet giymek yahut kolalı bir yaka ve modaya göre şapkayla dolaşmak değildir. Aydınlar halkın beynidir. Halk bizi eğitimimiz bittikten sonra iyi maaşlı bir işe girerek akşamları lokantalarda oturmak veya sözde 'okuma salonlarında' kağıt veya domino oynamak için yetiştirmedi. Bu hayatı yaşayanlar aydın değil, aydın süprüntüleridir. Aydın olarak sizlerin vazifesi halkın zekasını, vicdanını, irade ve enerjisini uyandırmak ve harekete geçirmektir.Halkın düşünme yeteneğini canlandırmak, işçileri, köylüleri ve toplumun alt kesimlerini daha iyi bir hayat kurmak için ne yapmaları gerektiği konusunda eğtimek - sizin göreviniz budur."

Güncellemeler:
Bahsettiğim kitabın adı Beyaz Zambaklar Ülkesinde yazarı Grigory Petrov. Soran arkadaşları gördüğümde mutlu oldum :) link

1|0
3375

En İyi Erkek Görüşü

 • mütevazı.yol gösterecek kadar bilgi birikimi olan,ayrımcı olmayan,insanı sadece insan olduğu için seven,geleceği görebilen,idealist,değer yargıları olan ve değer yargılarına saygılı,eşit vs vs devam eder gider işte.

  aydın insan bizimkiler gibi 'ötekileştirmekle beslenen' değilde toplumun tümünü kendi ülkesinin refahı için kucaklayabilen insandır.

  6|1
  0|1

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 74

 • aydın insan öncelikle toplumda bir bütünlük sağlayan kişidir , okumakla aydın olmaz aslında aydınlık öncelikle toplumsal bütünlüğü bozmayan ve onları bir noktaya yönlendirebilen ama asla öfke oluşturmayan kişilerdir, topluma bir şeyler kazandırıp gelişim sağlayanlardır. anlayacağınız sokakta taş atanların asla aydın olma şansı yoktur. toplumda bölünme olupta millet birbirini kesince tebrik edileceklerini sanan bir avuç acuzedir onlar. 12 eylülde ölenlerin bile hala üzerindeki sis dağılmadan yenisini oluşturmaya çalışmak aydınlık değil ancak aptallık olur.

  1|0
  0|0
 • Ben kendi kafamdaki aydın insan tanımını yapayım:

  Aydın insan halkını çok iyi tanıyıp ürmet ettiği gibi, halkın da çok iyi tanıyıp hürmet ettiği kimsedir. Bugün aydın denilen kaç kişi halk tarafından tanınıyor?

  Açıklamak:

  Tanınmak tan ne kastedilmiştir. Tanınmak derken sadece isim olarak tanınmayı kastetmedim. Bugün insanlar sadece isimleri ve yazıları ile tanınıyor ve halka karşı bir prestij sağlıyorlar. Halbuki bu insanlar halk tarafından yeterince tanınmadığı gibi, bu insanlar haklıda tanımıyorlar. Aydın insan halkın içinden gelip, halkın da neredeyse akşam evinde ne yiyip ne içtiğini bilecek kadar iyi tanıdığı insandır. Gerisi aydın insan değildir. Sadece etikettir.

  2|0
  0|0
 • Cehaletle savaşmalı insan oğlu

  Düşünceleriyle karanlığa mum olmalı

  İşe yarayan bir şey yapıp

  Okumalı, okumalı, okumalı

  Okutmalı, okutmalı, okutmalı

  Edepli, saygılı, sevgili

  Kibar, efendi, dürüst olmalı

  Işığıyla aydınlatmalı

  Dünyaya faydası olan keşifler yapmalı

  Vatanı milleti satmamalı

  Hainlerin,nankörlerin arasına girmemeli

  Memlekete, millete hayrı dokunmalı

  Aydınlık günler görmeli, göstermeli

  'Böyle gelmişse böyle gitmez’ demeli

  Çalışarak kaderini değiştirmeli

  Çıkar için geçmişin karanlığına girmeyip,

  Yüz yıl sonrasına erişmeli

  BUNLARIN çoğuna katılıp gerçekleştirmeye çalışan AYDIN insandır.

  2|0
  0|0
 • Beyaz Zambaklar Ülkesi'nde bahsedilen keşiş/rahip, toplumu iyi yöne sevketmek için tüm varlığını seferber etmiş "aydın" bir kişi olarak tanımlanıyor. Ben burada toplumun çok büyük bir yanılgısının gün yüzüne çıkmış olduğunu görüyorum. Doğru davranışların gerçekleştirilebilmesi için bir öndere ya da bir lidere ihtiyaç duyulması. Biz hem kendi kendimize hem de başkalarının yardımıyla öğrenebilen canlılarız. Bu cümle üzerinde durursam toplum olarak "kendi kendimize" kısmını hep es geçmiş, "başkaları yardımıyla" öğrenen kısmına odaklanmışız hep. Kafamızdaki öyle bir aydın imajı var ki, topluma yöndür gazdır ne varsa onu verir.

  Size kendi toplumumuz hakkında kullandığımız bir düşünceden muhtemelen sizin de katılacağınız bir düşünceden bahsedeceğim: Bir iş olmaya dursun topu hep başkalarına atarız. İşte düşünme, insanları güzel yöne sevketme konusunda da topu yine birine atmışız: Aydınlar.

  Bizim araştırmamıza gerek yok, onlar aştırsın, onlar bilsin ve sonra bize anlatsın, onlar yön versin, onlar yönetsin. Tamamen bedava olduğu halde insanlar neden düşünmekten bu kadar kaçınıyor ki?

  Her neyse burada vurgulamak istediğim aydın insan denilen varlığın topluma yön verme gibi bir sorumluluğu yok. Her koyun kendinden sorumlu. Bana göre aydın doğruya ulaşma ve doğru davranışı sergileme konusunda kendi çabasıyla yol alabilen her hangi bir insandır.

  0|0
  0|0
  • Din adamlarıyla ilgili olan bir sonraki kısımdı kitapta burada direk okuyan, okutulan insanlara söylenen şeyler var. Şu konuda katılıyorum sana: İnsanın düşünme yetisinin olması gerekiyor.

 • Sözümüze şu cümleyle başlayalım.Olgun başakların boynu eğiktir. Aydın kişi konuya üç noktadan giriş yapar. Sorunu düşünür, çözüm yolları arar ve uygulamaya gayret eder. Bir anlamda önyargıları yıkabilmiş kişidir aydın. Çünkü yeni fikirler sınırlarımızı genişletir :) Gösteriş konusuna geldiğimizde bu entellektüel kavramı ile daha net anlatılabilir

  1|0
  0|0
 • Herşeyden önce aydın insan kendisini bilen kimsedir.

  Kendisini bilen ve etrafındaki topluluktan kendisini ayırt etmeye yarayacak özellikleri fark edebilen insandır aydın insan.

  Kalabalığı bilmek istiyorsan önce kendinden başlamalısın misali..

  Aydın insan ile entelektüel insanı bağdaştırmak ne kadar doğru olur bilmem ama, sanırım aydın insan olabilmek de, günümüzde sadece entelektüellere ait bir özellik.

  Aydın insanın birçok tanımı yapılabilir, birçok şey ile örneklendirilebilir ve birçok şeye benzetilebilir.

  Ben, kendimce genel olarak ele almaya çalışacağım aydın insanın tanımını.

  1. Herşeyden önce kendisini bilebilmesidir dedim.

  2. Toplum gerçekliğini görebilen ve buna göre hareket etme, edebilme veya bu hareket doğrultusunda ilerlemeye eğilimli olan kişidir.

  3. Basit bir tanım olacak ama, kitap okuyan insandır aydın kişi.

  4. Okuduğunu sayfa üzerinde bırakmayan, onu kendince düşünüp, nedenlerini ve sebeplerini kendi içinde arayan, aynı zamanda belki de şekil vermeye çalışan kişidir aydın insan.

  Aydınlığın özelliklerinden biri de gördüklerini ve algıladıklarını kendince harmanlamaktır. Yeni bir boyut kazandırmaya çalışmaktır.

  5. Bilinçli insan demektir diyecektim ama bilinçli insan zaten aynı tanıma geliyor. Bilinçli insan = Aydın insan.

  ...

  Soru içeriğinde güzel örneklendirilmiş aydın insan. Ama her aydın insan bu özelliğe sahip olmaz.

  Olmayan bir şeyi var etmek için çabalamaz veya bunu oluşturmaya çalışmaz. Dalında bırakır bazen, onu daha da yeşillendirmez.

  Çünkü bazen, bu doğrultuda sadece kendisi veya yanında birkaç nitelikli kişi gitse bile, boşa kürek çekildiğinin farkına varılmasıdır aynı zamanda aydın insan.

  2|0
  0|0
 • medya ve destekçileri sayesinde şöyle bir görüntü beliriyor kafamda

  erkek aydınlar için

  - kel ince çerceve gözlük ve mutlaka atkı

  - kel değilse uzun dagınık saç kalın cerceve gözluk ve mutlaka atkı

  kadın aydınlar için

  -kısa saç ya da uzun dalgalı kıvırcık gıbı ama bakımsız

  -kesinlikle makyaj olmayan yalın bir surat

  - mutlaka kalın cerceveli gözluk

  haa gercekten aydınlarmıdır bilmiyorum ama o tarz ınsanları gözumuze sokuyorlar işte

  1|0
  0|0
 • Yazar demiş zaten ne denmesi gerekiyorsa.. Ama malum bizim halkımız öyle uzun yazıları okumayı sevmez. O yüzden kısaca özetleyelim:

  Aydın içinden çıktığı halka kıçını dönmeyendir.

  Okuduğu kitapları eşşek kafasına yük olsun diye değil yaşadığı ülkede birşeyler düzelsin diye okuyandır.

  Kısacası tıfılken halk çocuğu geçinip koltuk sahibi olduğunda orası burası oynamayandır!

  Doğru anlayabilmiş miyim acaba? :)

  1|0
  0|0
 • Hiç kimse diğerlerinin üzerinde bir hükmedici ya da yön gösterici rolü oynayacak güce sahip değildir. Aydın olmak toplum önderi olmak, toplumu şekillendirmek, yönlendirmek değildir. Aydın olmak hepimizin sahip olduğu kişisel algıdan kurtulup; düşüncelerini, kendi istek ve arzuları, kendi çıkar ve kazançları çerçevesinde değil geniş bir bakış açısı ile gerçek bilgiye ve doğruya göre şekilendirebilmektir. Benlik koruma algısının yarattığı basit düşünce tarzından kurtulup olaylara ve olgulara tarafsız ve anlamlı bir bakış açısı ile bakabilmek, sadece kendisi gibi olan insanların anlayacağı ve kabul edeceği fikirleri değil her yönden anlaşılabilir (kişisel algıya uygun olmadığı için destek verilmeyecek olsa da) düşünceyi ortaya koyabilmektir.

  1|0
  0|0
  • Farklı bir bakış açısı evet ama yön gösterilmesi gereken insanlar olduğunu düşünmüyor musun? Şu anki gençliği düşündüğün zaman özellikle

  • Hepsini Göster
  • Tarafsız düşünemeyen insanlar için gidilecek yol değildir ?

  • bir düşünce alternatifidir. İnsanlar gün olur da kendi zayıflıklarından kurtulabilecek olurlarsa değerlendirebilecek farklı bir fikir bulmuş olurlar. İnsanların ne düşüneceklerini nasıl hareket edeceklerini değil zihinlerini gerçeğe açtıklarında bulabilecekleri enginlik hakkında ipuçları verebilecek fikirleri ortaya koymaktır aydın olmak.

 • Herhangibir aydın tanımı yapılabileceğini sanmıyorum. Bundan 100 yıl önceye bakarsak toplumu yönlendiren onlara fikir önderliği eden kim vardı diye sorarsak birkaç isim üzerinde uzlaşılır genelde. Bu soruyu günümüz için sorduğumuzda herkesin farklı bir isim verdiğini gözlemleyebiliriz. Artık halkların kendini yönetmesi için bir gruba, zümreye ya da bilge kişilere olan ihtiyacı giderek azalmaktadır. Aydın kesimde sofistler gibi zamanla işlevini yitirerek yok olacaktır.

  1|0
  0|0
 • Aydın insan dediğin Turan Dursun gibi insanlardır. Ayrıca Sivas Şehitlerine bakarsan katledilenlerin ve oraya gidenlerin tamamı aydın kişilerdi.

  2|0
  0|0


 • derin bir kelime arti olarak farkli yerlere cekilerek kavramlasabilir mecazi anlami yogun

  aydinlik; bir edep adap ve kultur olarakda gorebilirsin

  dayanisma ve saygi olarakda vs

  bir caba olarakda

  insanlar kendi kendinin aydinligi olup baskalarina bulasmiyorsa o da bir aydindir kendi capinda

  turkiyede aydiniz diye gecinen gariplerin aydin olmadigi bir gercek

  uzun konu aslinda

  1|0
  0|0
 • Katılıyorum . Nice aydınlar var toplumda kimse tarafından tanınmayan , oysa ki anlatacak çok şeyleri olan . Bizim vatandaşımız bir kaç ünlüyü aydın zannedip ne derlerse ciddiye alıyor .

  1|0
  0|0
 • yobaz değilse aydındır

  2|0
  0|0
  • yobaz nedir peki?

  • Hepsini Göster
  • bu her iki taraf için de geçerli bence, karşısındakini dindarlığından ya da inançsızlığından dolayı ötekileştiren yobazdır benim için. Senin fikrini merak ettiğim için sordum aynı şeyi söyleyecek misin diye.

  • tabiki.bence kapatılan bütün kiliseler yeniden ayine açılmalı,cem evleri ibadethane statüsüne kavuşmalı,kamuda türban ve sakal serbest olmalı.Ancak o zaman söylemler samimi olur.

 • Aydın insan, ayakları yere basan, gerçekçi düşünebilen, araştırmacı ve sürekli kendini geliştiren kişidir...

  1|0
  0|0
 • soru başlığını görünce benim aklıma Kuşum Aydın geldi o.O

  ama ciddi olmak gerekirse; İnsanları inançlı ve inançsız diye ayırmadan, Cinsiyetlerini,Irklarını,Cinsel Tercihlerini,Dillerini,Renklerini yadırgamadan ne yadırgamaya da hakkı olmadığını bilen. Lider görüşlü ancak kendini toplumdan üstün görmeyen, Onları düşünen. Cesur,Mert,Açık görüşlü kimseler gelir aklıma :))

  1|0
  0|0
 • çok üstün düşünebilme kapasitesine sahip kişilerdir.yakın gündemden örnek:tuncel kurtiz.onun haricinde sırrı süreyya önder,ufuk uras,hayko bağdat,ismail beşikçi.bunlar türkiye için çok çok fazla insanlar.

  Benim gözümde bu aydın olma meselesi iki gruptur bir entelektüeller bir de enteller.entel dediğimiz avrupa özentisi,iki kitap okuyup üç şehir gezince kendini bir halt zanneden tiplerdir

  1|1
  0|2
 • Aydın insanlar halkı uyutmak için kullanılan bir grup iyi yetiştirilmiş insandır ama nasıl olmalı dersen zaten onu kendin yazmışsın hiçbir aydının fikrine ihtiyaç duymuyorum herşeyi kendim araştırırım kendim düşünürüm benim için olması gerekende budur.

  0|0
  2|0
  • Yazdığım snelman ın sözleri, kendi fikrimi ayrıntılı şekilde belirtmedim burada

  • Belirtmenede gerek yok zaten sen üç aşağı beş yukarı bu adamın fikrini benimsemişsin.

 • Tamamen katılıyorum.Fikirlerin dillendirilmesi ve savunulması önce aydınlara, düşer sıradan insanlar hayat telaşıyla boğuşurken onların farkındalıklarını sağlamalıdır aydın risk almalı ve bir adım öne çıkmalıdır..

  1|0
  0|0
 • Bu soruyu Anasayfada cok gördüm, yorum yapıcam artık.

  Okuduğun kitaptaki tanım galiba eksiksiz olarak aktarmış. Bence de öyle, Atatürk bunu yapabildi mesela. Ve o bir aydın.

  Bizim su anki aydınlarımıza(!) baktığımızda, takım elbiseli, fosforlu, altinda araba, twitterdan sallayan(Bkz melih gokcek) ..

  Aydın diyebileceğim 3 insan var.

  Atatürk

  Nicola Tesla

  Albert Einstein

  1|0
  0|0
 • Erkekler Devam
  54

Kızlar Ne Diyor 33

 • Konuştuğunu bilen, dinlemesini bilen, anlatmayı bilen, anlatma kabiliyeti olan, araştıran, yargılamayan kişidir.

  2|0
  0|0
 • Ben aydin insan dendiginde hic bir zaman temiz pak giyinen bir insan dusunmedim, dusundugm tek sey akli basinda kararlar verebilen, ileriye dönuk aydin, ileri göruslu, acik fikirleri olan bir insan dusundum hep. Aydin olmak, dar göruslu, bagnaz olmakdan daha zordur, cunki fikirlerin genelde zor kabul görur ama okadar aydin fikirlisindir ki insanlara illaki benim dusuncem dogrudur diye diretmezsin bile:))

  0|0
  1|0
 • Bana gore aydinlik bilgi birikim kultur ve sanatla gelir moda popularite akimcilik ya da zekayla degil ayni zamanda aydin insan bunlara sahipken baskalarina da isik tutan cok daha bilgili olmasina ragmen kendini hala ogrenmeye ac olarak gorendir

  1|0
  0|0
 • Bir arkadaşım bana aydın tanımını şöyle yapmıştı , her konuda bir şey, bir konuda her şeyi bilen kişiye denir.:)

  1|0
  0|0
 • adam demıs denmesı gereken her seyı zaten.

  Kısaca gormus gecırmıs bılgılı egıtımlı kendını sureklı gelıstırmeye calısan onyargısız her turlu bılgıye acık ve bulundugu toplumu ve etrafındakı ınsanları da gelıstırmeye ve olumlu yonde degıstırmeye calısan ınsanlar.

  1|0
  0|0
 • toplumda adıyla sanıyla ünlü olmuş belirli bir yer etmiş, ileri görüşlü ,toplumda ,değer verilen kişi.

  0|0
  1|0
 • Nur inmiş.

  0|0
  1|0
 • yazı uzundu okumadım ama başlığa cevabım;

  her tür öküzümsü davranışı, edep erkandan yoksun konuşması ve o leş kokusuna rağmen abim olan aydın sığırının insan olduğu

  0|0
  1|0
 • Bkz:Ulu Önder:Mustafa Kemal Atatürk...

  1|0
  0|0
 • Düşünce sistemini geliştirmiş olan,genel kültürü yüksek,ileri görüşlü,farklı açılardan bakabilen,empati yeteneği yoğun olan kişiler..

  1|0
  0|0
 • direkt aynaya bakıyorum :))

  1|0
  1|0
 • Ben 'okumuş diyorum,' yanımda ki arkadaş, 'kendini geliştirmiş 'diyor.

  1|0
  0|0
  • İkisi de diyelim ama okuduklarının faydasını etrafıyla da paylaşsın

 • nur yuzlu insandir. namazinda niyazindadir. aksini soyleyince iceri aliniyoruz. :(

  0|0
  1|0
 • şak şakçılıktan uzak ve özgün şahsına münhasır ve onurlu insan.

  1|0
  0|0
 • Okunduğu gibi bir insan,görüldüğü gibi bir insan... Medeni,çağdaş,ve bilinçli insan... Bilmediği bir konuda eleştiri yapmayan insan...Bildikleriyle yönelen ve yönelten bir insan... Buna yönelik şeyler vb... Tabii arkasında yatan daha bir çok şey vardır arkadaşlar açıklamıştır zaten :)

  0|0
  0|0
 • Aydın insan bilgili, kültürlü, herşeyin farkında olan, gerçekleri görüp, topluma yön veren, faydalı bir insandır, aklıma bu gelir hep.

  1|0
  0|0
  • güzel :)

  • Hepsini Göster
  • Evet kaç kişi varsa o kadar da fikir var

 • Snellman olacakti o :) aydın bir insan dürüst ve doğru yolu gösterendir.

  1|0
  0|0
 • Aydın insan deyince aklıma aleviler geliyor.

  1|0
  1|1
 • Kitabin ismii neydi?

  1|0
  0|0
 • aklıma ilk gelen bilgeç bir insan oldu

  1|0
  0|0
 • Kızlar Devam
  13
Yükleniyor...