Kapat

Doğa Yürüyüşüne Hevesliler İçin Tavsiyeler

Evet, arkadaşlar bu bencemde doğa yürüyüşüne meraklı ve istekli arkadaşlar için birkaç ufak tavsiye vermeye çalışacağım.

Başlamadan önce birkaç konuda uyarmak istiyorum, ben kesikle bu koda profesyonel değilim sadece birkaç yıldır doğa yürüyüşlerine birkaç aydır ise kaplara çıkıyorum. Böyle bir işe kalkışmadan önce bir uzmandan görüş almayı ya da en azından sıkı bir araştırma yapmayı unutmamanızı tavsiye ederim.

Son olarak, bu bence aşırı uzun ve karmaşık olmaması için birkaç parça halinde yayınlayacağım. Böylede daha anlaşılır olacağını düşünüyorum ayrıca ilgi görmez ise boşu boşuna devam etmeyiz.

Doğa yürüyüşü için bence olmazsa olmaz malzemelerden başlamak istiyorum.

1- Ayakkabı

Doğa Yürüyüşüne Hevesliler İçin Tavsiyeler - 1Bence kesinlikle en önemli eşya. Yanlış bir ayakkabı seçimi ilk 10 dk. dan sonra tüm yürüyüşünüzü eziyete çevirebilir. Ayakkabı seçerken öncelikle hangi mevsimde ve nasıl bir ortamda yürüyüş yapacağınızı göz önünde bulundurun. Ben yaz kış su geçirmez spor ayakkabı veya bot tercih ediyorum çünkü adı üstünde doğa yürüyüşü su birikintisi çamur filan çıkabilir veya benim kadar şanslı iseniz yaz yağmuru bile bastırabilir. :)

Peki, ayakkabıyı nasıl seçiyorum öce rahatlığına bakıyorum malum 15-16 saat çıkarmadığım oluyor kesinlikle rahat olmalı. Sonra hafif olmalı zaten yanımızda yeterince malzeme taşıyoruz daha uzun süre yorulmadan dolaşabilmek için ağırlık önemli. Güvenilir olmalı güvenilirlikten kastım dağ yürüyüşü ayakkabısı diye aldığımız ayakkabı 3-4 kayaya sürtündükten sonra yırtılmamalı o yüzden ucuza kaçmamakta fayda var. En önemli eşyamız olan ayakkabımız için birazcık fazla ödemek sorun olmayacaktır benim 6 senedir kullandığım ayakkabım var. Tabii ilk kullanımda patlayan ayakkabımda oldu başıma geldiğinden uyarmak istedim.

2- Uygun Kıyafet

Doğa Yürüyüşüne Hevesliler İçin TavsiyelerSiz de öngörürsünüz ki yürüyüşe mini etek veya smokin ile gidilmez. Kışın veya yazın fark etmez sizi terletmeyecek ve üşütmeyecek kıyafetler seçin güzel ülkemizin doğusundaki karlı dağlara gitmiyorsanız aşırı kalın paltolara ihtiyacınız yok. Ben üşürüm diye abartmayın. Zaten kampa değil yürüyüşe gidiyoruz geceyi dışarıda geçirmeyeceğimiz için fazla kalın paltolara ihtiyacımız yok ben çoğu zaman resimdekine benzer bir mont ile rahat ediyorum.

Mont seçiminizde kapüşonlu su geçirmeyen ve fermuarını açınca serin kapatınca iyi ısıtan bir mont seçmenizi tavsiye ederim. Bazı arkadaşlarım polar montlardan tercih edip çantalarına yağmurluk alıyor. Sizde kolay kolay üşümeyip çabuk terleyen bir yapıya sahipseniz sizde öyle yapabilirsiniz. Mont olayı tamam.

Montun altına kışın kazak yazın ise hava sıcak olduğundan kasa kollu bir şeyler tercih ediyorum.

Sıcak olursa montu belime bağlayıp kısa kollu ile yürüyorum. Gelelim alta ne giyeceğimize yine su çekmeyen bir kumaş olması lehinize olacaktır. Ayrıca dikene filan karşıda birazcık kalın olması iyi olur kışın zaten kalın olması iyi hatta içlik bile giyiyorum bazen ama yazın çok kalın olursa terletir ki pantolonumuzu değiştiremeyeceğimize göre baya sorun olabilir seçiminizi bu koşulları göz önünde bulundurularak yapın.

Daha sonra kız erkek fark etmez bir bandana veya şapka kışın ise bere başımıza güneş geçmesini istemeyiz. Şayet güneş geçerse dönüş yolu işkenceye dönüşüyor. Aksesuarlar size kalmış ama sağa sola geçecek takılar veya gereksiz ağırlık yapacak kadar kaba kolyeler ve bileklikler kullanmayın. Ben genelde hafif bir saat takıyorum sadece. Son olarak ben genelde parmak uçları açık eldiven kullanıyorum ellerimin zedelenmesini önlüyor tavsiye ederim.

3- Matara

Doğa Yürüyüşüne Hevesliler İçin TavsiyelerEngebeli zeminde yürümek uzun süre yürümek toprakta, kayada, kumda yürümek yorar hele birde yazınsa aşırı susarsınız. Gideceğiniz yeri iyi araştırın yakınlarında su kaynağı var mı diye ilk etapta öyle 10 saat filan yürüyüşlere çıkmayın birkaç saatlik yürüyüşler ile başlayın. Ben yazın uzun süre yürüyeceksem ve yabancı bir yere ya da su kaynağı olmadığını bildiğim bir yere gidiyorsam yanıma 3 matara su alıyorum.

Ben aşırı su içen biriyim ve anca yetiyor ama çoğu kişi kısa yürüyüşlerde 1 matara ile idare ediyor sizde ilk etapta kısa yürüyüşlere çıkacağınız için yanınıza fazladan ağırlık etmeyin 1 matara yeterli. Matara olması önemli hem dayanıklı düşerse filan kolay kolay hasar almaz taşıması kavraması açması daha kolay ve özellikle yazın suyun ısınmasına bir nebze olsun engel oluyor. Tabi su çantaları denilen çantalarda var onlar daha çok su taşımanızı sağlıyor ama sonuçta biz kampa gitmiyoruz ihtiyacımız yok kamplar ile ilgili bencelere geçtiğimizde onlardan da bahsederim.

3: Diğerleri

Fark ettim ki böyle tek tek yazmak aşırı uzun oluyor bence en önemli olan ilk 3 eşyayı yazdıktan sonra geri kalanlarını burada madde madde yazıp kısa kısa açıklayıp geçeceğim.

Çakı:

Doğa Yürüyüşüne Hevesliler İçin TavsiyelerBelli mi olur, bir kıymık batar çıkarmak için yabani bir meyve görürsünüz yıkamak için suyunuzu harcamak istemezsiniz kabuğunu soymak için her an lazım olabilecek birkaç aleti üzerinde bulunduran bir çakı bazen çok iş görür.

Çanta:

Ben yürüyüş esnasında ceplerimin boş olmasını seviyorum o sebepten yanıma alacağım eşyalara göre küçük veya büyük bir sırt veya bel çantası taşıyorum.

Baton:

Veya sopa çoğunlukla yanıma almam gittiğim yerde bir tane sopa bulurum ve kullanırım özekle engebeli arazide veya ormanlık arazide çok iş görür. Yürürken destek almak için veya dokunmaya çekindiğiniz bir şeylere dokunmak için. Ama tutupta yılan olabilecek bir deliğe sopa sokmayın.

Halat:

Ne işe yarıyacak demeyin. Ağaca tırmanmaya kullanmayacağız belki ama normalde kaldıramayacağımız kadar ağır olan kütükleri filan çekmek gerekirse bağlayıp sürükleyebiliriz ya da en basitinden yorulduk atarız yüksek bir dala halatı çantadaki sert cisimleri çıkarıp halatın üstüne yerleştirip rahat bir koltuk yaparız. Ağacın gövdesine yaşanıp yere oturmaya gerek kalmadan dinleniriz. Veya salıncak bile yapabiliriz ve söyleyeyim tek başınıza veya sevdiğiniz arkadaşınızla doğada yalnız kalmak kadar güzel bir şey yok bence. Tabi öyle 30 kilo halat makarası almaya gerek yok 10m bile hayli hayli yeter çok kalın bir halatada ihtiyaç yok ne böyle kavrarken eli rahatsız edecek kadar ince nede taşırken gereksiz ağırlık yapacak kadar kalın olmaması iyi olur sonuçta kocaman bir gemiyi karaya bağlamaya kullanmıyoruz.

İlk yardım Çantası:

Ben çoğu zaman arabadakini alıyorum yanıma ne olur ne olmaz her zaman ufak kazalar olabilir.

El feneri:

Öyle kocaman ağır bir şeye gerek yok zaten geceye kalmayacağız ama yine de her ihtimale karşı geceye kalırsak yardım çağırdığımızda işaret vermeye bir şey lazım.

Çakmak:

Söylememek gerek yok sanırım ateş yakmak icap ederse diye tabi çok dikkatli olmak lazım bir orman yangını başlatmak istemeyiz.

Telefon:

Bunu da söylememe gerek yok sanıyorum gerek acil durumda yardım çağırmaya gerek fotoğraf çekmeye gerek müzik dinlemeye… Tabi tavsiyem telefon için bir taşınabilir şarj cihazı almanızı alın.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar tabi ki unuttuklarım vardır o yüzden iyice bir araştırma yaptıktan sonra böyle bir işe kalkışın birde ben benim için olmazsa olmazları yazdım sadece, keyfi olarak yanınıza istediğinizi alabilirsiniz.

Bencemi okuduğunuz için teşekkürler. Diğer bancelerime buradan ulaşabilirsiniz.

#DijitalŞizofren


6|3
1319

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

Benzer Benceler

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 18

 • 1 -Aya kabı seçimi rahatlığı önemli tabi ama önde ve arkada çarşaklarına bakmalısın ve taban ya viper taban ya da anti şok taban olmalı viper taban trekking için san sıkıcı ola bilir ama yüksek zirve yapacaksan kesinlik 4*4 viper taban olmalı ve goretexs özellikte olmaz ise olaması resim de gördüğünüz ayakkabı markasını ben sevmiyorum tabanı yapışkan bir çamurda kalabiliyor ben bu tecrübeyi yaşadım =) 2- üstünüze yürür iken seçeceğiniz mont hafif olmalı tabi trekking için yüksek zirve benim bunda da tercihim goretexs özellik ve hava biraz serin ise içlik durumu olacaksa kesinlik le termal özellik çünkü terinizin dışarı atılması gerekli ve ayakkabınız da tozluk olmaz ise olmaz olsun ayakkabınızın üstün den su almaması ve dikenle uğramamanız için kesinlikle tavsiye ederim. matara kısmı önemli ama tavsiyem su açıp içmek yerine ağza yakın hortumu olan cins de mataralar çanta dan çıkar tekrar yerine tak sıkıcı bir durum ola biliyor bazen.4-Çakı kesinlikle İsveç çakısı cinsin de olmalı. Diğer baton çakmak ve fener yerine ben letli kafaya takıla bilen bir şey seçiyorum baton da doğadan bulduğum bir sopa seçiyorum yüksek zirve de sadece baton alıyorum bıçak ama kesinlikle paslanmaz bir bıçağım var onu alırım yanıma el yapımı bildiğin bursa çakısı birde en önemlisi çanta çanta önemli onun için öyle sıradan bir çanta yerine tam donanımlı trekking çantası almalısınız matınızı kolayca bağlaya bileceğiniz ve sırtınıza yapışıp kalmayacak bel korumalı ve sırtımızla çanta arasın da boşluk kala bilecek bir çanta muhakkak seçin terden çok sorun yaşarsınız paylaşım güzel olmuş eline sağlık.

  1|1
  0|0
  • teşekkür ederim bu bencemi yeni başlayanları düşünerek hazırladığımdan çok detaya girmedim birde yeni başlayanlar bencemdede dediğim gibi öyle birkaç gün ya da 10-14 saatlik gezilere çıkmamalarını öneriyorum en azından yanlarında tecrübeli biri olmadan 4-5 saat ormanlık arazide günü birlik bir yürüyüş için yanıma ben bunları alıyorum ama ileleyen zamanda kampa giderkende neler aldığımı anlattığım bir bence hazırlıycam orada dediklerinize yer veriricem zaten ama önce acemi yürüyüşçüler için alınması bence önemli malzemeler i anlatan bir bence hazırladım bundan sonrakinde yürüyüş alanı seçim kriterlerimden bahsetmeyi planlıyorum daha sonrada yürüyüşlerimde yaşadığım anılarım ve ondan sonrada kampçılık ile alakalı yazmayı planlıyorum

  • Hepsini Göster
  • he benimki de kahve dökmüştü lap topun üstüne iyi yırtmışsın bence =)

  • Geçmiş olsun :D

 • Ellerine sağlık. Yaklaşık 15 yıldır doğa yürüyüşü ve kamp yapan biri olarak, bu konunun ayrı başlık altında toplanmasını bile isterim. Keşke ks haftasonu kampı düzenlense :)

  1|0
  0|0
 • Yeni gördüm güzel bir bence olmuş. Ne zamandır istiyorum doğa yürüyüşüne katılmayı ama nereden başlayacağımı bilmiyorum. Önce etrafta yürüyüşe çıkan birilerini bulmam lazım.

  1|0
  0|0
 • Mont olarak polar yağmurluk va ayrı ayrı gerek yok 3 in 1 gore tex columbia, la fuma, salomon, the nort face vb markalardan alınabilir. terleyen çıkartır poları sadece yağmurluk kalır dileyen komple takım giyer ama profesyonel olarak yapmıyorsanız aynı veya bir kalite daha aşağı markaların shoft shell lerinden level 3-4 olanlar iş görür.

  Ayakkabı çok önemli lakin spor ayakkabı kesinlikle tercih edilmemeli, bilek yaralanmalarına karşın bilek boğumları destekli olan özellikle salomon, merrel ve columbia nın arazi ayakkabıları kullanılmalı.
  Ağırlığını kendiniz seçersiniz bayanlar çok ağır ayakkabıları uzun süre kullanmaları zor.
  Kilit nokta vibram taban yerine, contagrip tercih edilmeli

  Çakı yerine, kaliteli bir bıçak tercih edilmeli çünkü makas turbişon ve tırnak törpüsü hiçbir işinize yaramayacak.

  Çanta konusu önemli gore tex olması zorunlu değil ama yoğun yağış altında su geçirmez denen çantalarda hayli su geçirecektir 10dk dan sonra. ve meblağlı ürünler olduğundan en azından mckinley den oldukça iş görür ve fonksiyonel çantalar alınabilir.

  Ve en önemlilersen biri yanınızda kırılınca yanan fosforlardan bulundurun ama oltacılardakinden değil büyük el tipi olanlar var 24 saat aralıksız çok keskin ışık verenlerden.

  Vs vs liste daha bayağı uzar.

  0|0
  0|0
  • listeyi uzatmak elbetteki mümkün tabii ama ben daha yeni başlayanlar için hazırladım bu benceyi ve bende yeni başladığımda 3-4 saatlik kısa yürüyüşlere çıkarken ne aldıysam yanıma onları yazdım

  • Yinede spor ayakkabı yanlış bir tercih bu konuda

 • eline sağlık çok güzel. bir de senin tercih ettiğin yerler neresi, nerelerde yürüyüşünü gerçekleştirdin onları da yazar mısın.

  1|0
  0|0
  • en çok yedi göller milli parkı, menekşe yaylası, erikli yaylası ve ballıkayalar milli parkını tercih ediyorum ama pekçok farklı yerde yürüyüş ve kamp deneyimim oldu elimden geldiğince de daha önce gitmediğim yerlere gitmeyi seviyorum

 • Biz daha çok kamp tercih ediyoruz zaten bu vesileylede baya bir yol katediyoruz :)
  Emeğine sağlık :)

  1|0
  0|0
 • Güzel paylaşım ellerine sağlık bende 1 yıldır camp yapıyorum cumadan çıkıp pazar gününe kadar malum hafta içi mesai olduğundan bide Atv motorum var dağ bayır geziyorum. Ayvalıklı olduğumuzdan genelde Deniz kenarı oluyor balıkla avcılıkla aramız çok iyi😂😂 zıpkınla dalmayı da seviyorum ha birde bu akreplere dikkat edin defalarca camp yapmama rağmen hiç akrep sokmadı sadece bir hafta sonu kız arkadaşım geldi onu akrep soktu hastaneye zor yetiştirdim ve bu konularda ne kadar eksik olduğumu gördüm acil sağlık müdahaleleri Hakkı'nda bilgi alacağım birileri varsa iletişime geçerse çok sevinirim.

  1|0
  0|0
  • bende 7-8 aydır kamp yapıyorum en uzun 10 gün kadar kamp yapmıştık bir arkadaşımla bazen sıkı ekipmen alıp alıp öyle kapa çıkıyoruz bazende minimum ekipmanla, birilerinden bilgi almakla pek olacak iş değil sağlık vaktin varsa bir ilk yardım kursuna filan git zaten 2 günlük bir kurs ile temel ilkyardım belgesini alabiliyorsun benide bir defa akrep sokmuştu ve yalnız başımaydım antalyada olmama rağmen şehirden çok uzaktaydım ve arabaya varsamda kullanabilecek durumda değilim ama çoğu akrep zehri insanı öldürebilecek kapasitede değildir sadece güneydoğu anadolunun kurak ve sıcak bölgelerinde tesirli zehri olan akrepler vardır onun bildiğimden arabada birkaç saat akrebin soktuğu ayağımdaki hissizliğin ve kasılmanın geçmesini bekleyip sonradan hastaneye gitmiştim

 • Fotograf makinesini unuttun :) o kadar gezipde resme dökmek güzel olur. Dağ gezisi iyidir. Temiz hava oksijen güzel bence teşekkürler :)

  1|0
  0|0
 • İstanbul civarinda yapıyorsaniz bu yürüyüşleri beni de alır misinz. ben de geliyim nolurrr

  1|0
  0|0
 • aaa bıçak dememişsin çakı farklı bıçak farklı. Böyle güzel bir bıçak doğada karşılaşıcağınız tehlikelere tedir olabilir. ya da sadece kesme işine kullanırsınız ama genelde çakılar bıçak kadar kolay değil onu çıkart felan ooo bu yüzden lisenin 2 inci sırası bıçak olsa iyimiş.

  urun.gittigidiyor.com/.../columbia-otomatik-kurukafa-celik-caki-ikili-tk-200003214

  0|0
  0|0
  • doğa yürüyüşü bu kampa giderken bir av bıçağı ve ufak bir balta zaten yanıma alıyorum :D

  • Ooo benceye ekleseydin mesela karşılarına bir kurt çıktı ne yapıcak muhterem kişi? hemen montunu çıkartıp sol koluna ve av bıçağını alıp sağ koluna alıcak kurt saldırmadan gidersede direkt arabaya çünkü kurtların şakası olmaz. Yani bu şans çöle düşsem kutup ayısı siker demekle aynı şey ama :) olabilir.

  • şimdiye kadar kurt ile hiç karşılaşmadım ama 1 defa ayı denk geldi sives suşehri taraflarında ama neyseki ben ayını gördüğümde toparlanmış ve arabaya binmiştim 1 defada tilki ile karşılaştım o zaten benden ürküp kaçtı yürüyüşleri genelde vahşi hayvanların pek olmadığı yerlerde yapmayı tercih ediyorum kampa giderkende zaten yenımda güvenlik için pek çok şey götürüyorum ki zaten bu benceyide daha yeni yeni gitmek isteyenler için hazırladım ilk defa giden biride bir zahmet ayının kurdun çakalın olduğu yerlere gitmeyi versin :D

 • Ilginc bir bence olmus 🙊

  1|0
  0|0
 • amma gereksiz malzeme var...
  dağ taş dolaştım çakmak ve çakı gereklidir...

  0|0
  0|0
 • Artik nerde biseydn anlamayan adam var bu ayakkabidan giyiyor

  0|0
  0|0
 • Yararlı bir paylaşım olmuş. Elinize sağlık :)

  1|0
  0|0
 • Yararlı bir bence teşekkürler.

  1|0
  0|0
 • Yerinde, doğru bilgiler teşekkürler :)

  1|0
  0|0
 • Profesyonel dagciyim malzemelerimvar:)

  1|0
  0|0
 • Severim doga yuruyusunu gore-tex botlarim var

  1|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 12

Yükleniyor...