Deniyor 1 ay

Kariyerinin Zirvesinde Doping Sebebi ile Hayata Veda Eden 4 Profesyonel Vücut Geliştirme Sporcusu!

joeblack18 s

Yeni yılın ikinci gününde sporun her alanında kullanılan, özellikle profesyonel sporcuların çok tercih ettiği fakat bunu büyük bir titizlik ile sakladığı ''o olmaz ise olmaz'' denilen doping sebebi ile hayatını kaybeden vücut geliştirme sporcularından bahsedeceğim. Bir çok sporcu özellikle profesyonelliğe adım atınca sağlığın her zaman arka plana atıldığı konusunu yadsınamaz bir gerçek olarak da kabul etmekte.. Şimdi bunun sonuçlarına gelin hep birlikte bakalım;

1- Mike Matarazzo

Kariyerinin Zirvesinde Doping Sebebi ile Hayata Veda Eden 4 Profesyonel Vücut Geliştirme Sporcusu!

1991 yılında NPC ABD şampiyonası ağır siklet 1. elde ederek pro card sahibi olan Mike, 2001 yılına kadar sırası ile bütün Dünya şampiyonluklarında dereceye girerek büyük başarılara imza attı. Kendisi daha fazla kas kazanımı ve gelişim için günde 4 kiloya yakın kırmızı et tükettiğini ve öğünlerinde sebzeye ve meyveye yer vermediğini söylüyordu. 2004 yılında 39 yaşında iken kalbindeki damar tıkanıklığı nedeni ile açık by-pass ameliyatı oldu. 2007 yılı içerisinde kardiyak sorunu yaşayarak kalp krizi geçirdi. Kalp komplikasyonları devam eden Mike Kalp nakli için beklediği yoğun bakım ünitesinde 16 Ağustos 2014 yılında 49 yaşında iken hayatını kaybetti.

Mike Matarazzo bir dergiye verdiği röportajda; Yaşadığı sağlık sorunlarının tek sebebinin yarışmacı iken aldığı performans arttırıcı doping ilaçları nedeni ile olduğunu söyledi.

2- Dallas McCarver

Kariyerinin Zirvesinde Doping Sebebi ile Hayata Veda Eden 4 Profesyonel Vücut Geliştirme Sporcusu!

21 yaşında girdiği 3.yarışmayı kazanarak 2012 yılında IFBB Pro kart sahibi olarak kariyerinde hızla ilerleyen Dallas, kendisinin yeterince büyük ve iri olmadığını düşünerek bir süre podyuma ara vermeyi tercih etti. 2015 yılında devasa kütlesi ile tekrar ortaya çıkarak kendisi için bir çok çevre geleceğin Mr olympia yarışmacısı olacak kişi diye söz ediyordu. 2017 Arnold Clasic yarışmasında podyumda poz verirken fenalaştı. 22 Ağustos 2017 akşam saatlerinde arkadaşı eve geldiğinde Dallas'ı yerde hareketsiz halde buldu. Derhal hastaneye kaldırılan genç sporcu 26 yaşında hayata ne yazık ki veda etti.

Otopsi raporunda genç sporcunun; kalp krizi geçirdiği ve kalbinin normal büyüklüğünden 3 katı olduğu, kalp kapakçığı büyümesi, karaciğer büyümesi, böbreklerinde iltihap, yüksek seviyede akciğer sertleşmesi olduğu, aynı zamanda sporcunun Tiroid kanseri olduğu ve bundan haberi olmadığı ortaya çıktı.

3- Andreas Münzer

Kariyerinin Zirvesinde Doping Sebebi ile Hayata Veda Eden 4 Profesyonel Vücut Geliştirme Sporcusu!

Kondisyon, yağsızlık ve podyumdaki kuru görüntüsü sebebi ile en formda vücut geliştirme sporcusu olarak bilinen Münzer'in verdiği pozlarda en büyük puan alma sebebi olan kas liflerinin tek tek ortaya çıkması ve çok ince görünen deri kalınlığı ile dikkat çekiyordu. 1996 yılındaki Arnold Clasic yarışmasının ardından karın ağrısı sebebi ile hastaneye gitti. Doktorlar kendisinde iç kanama olduğunu tespit ederek ameliyata almaya karar vermişken karaciğer ve böbrek iflası nedeni ile 12 Mart 1996 sabahı 32 yaşında hayatını kaybetti.

Otopsi sonucunda; Vücut yağ oranın %0 olduğu, karaciğerinde çok büyük tümörler bulunduğu, kalbinde normalin 2 katı büyüklüğünde olduğu ortaya çıktı.

4- Mohammed Benazzia

Kariyerinin Zirvesinde Doping Sebebi ile Hayata Veda Eden 4 Profesyonel Vücut Geliştirme Sporcusu!

Cezayir doğumlu olan özellikle 1990 yılında katıldığı 7 yarışmadan da 1. olarak çıkarak adından söz ettirmeye başladı.1.58 boyu ve 85 kg ağırlığı ile katıldığı 1 yarışmada Dorian Yates gibi bir efsaneyi yenerek 1. olunca, Joe Weider tarafından kendisine ''Devlerin Katili'' denildi. 1992 yılında daha 33 yaşında iken arka arkaya katıldığı yarışmalardan ötürü aynı yılın 4 ekim günü Hollanda da bir otel odasında ölü olarak bulundu.

Otopsi raporuna göre Benazzia; Yarışma öncesi kullandığı bir su atıcı idrar söktürücüden dolayı içindeki etken maddeler sebebi ile bunun da kalp yetmezliğine sebep olduğu bildirildi.

Okudunuz ve incelediniz. Siz siz olun, profesyonellik adına bu ne olduğu belirsiz ve her insanda farklı tepkimelere yol açan Doping maddelerden uzak durun!

Unutmayın ki Spor, sağlık için yapılır..

Kariyerinin Zirvesinde Doping Sebebi ile Hayata Veda Eden 4 Profesyonel Vücut Geliştirme Sporcusu!
8
15
Görüşünü yaz

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • EtiFit
  Steroid , Anabol, Danabol falan filan vb ürünler Kazandirdiklarindan çok daha fazlasını Götürür insandan.
  ve Maalesef ulkemiz de köprü alti tabiri ile bircok sacma span ürünler satiliyor.
  Üzücü olan kisimlardan birisi ise Spor yapmayı öğrenmeden ilaclarla Yonelmek Bilhassa Gençler
  hirsla ben iyiyim vs vs gibi modlarda olduklari icin ve tabii ki hızlıca yapma hevesinden Bunlara yoneliyor.

  Salonumda da görüyorum kullanan arkadaşlari vs güzel Sisiyorlar Nasil bir madde alıyorlarsa artik 1 aya bombalar😅😅😅😅

  ne beslenme duzeni var ne uyku düzeni var ne dogru duzgun antrenman yaparlar ama sonuclara bakiyorsun Oldukca iyi.

  Ee tabii bunun gözükmeyen sonuçları da var taabi onları simdi hissetmeyecekler yaslari Genç ilerleyen dönemlerde hissedecekler.
  bir kere alan ise hep aliyor dozu yukseltiyor.

  Vucut geliştirme hayatima başladığım ilk gunden bu zamana kadsr ne bir ölçek protein tozu ictim ne de baska bir yapay madde.
  Yapammazsin edemezsin falan filan daha iri olamazsin gibi soylemler cok duydum .)
  ve sadece güldüm.

  Sporu Sevdiğiniz için hobi icin yaptiginiz takdirde Mutlu olursunuz.
  Görüş hala geçerli mi?
  • EtiFit

   Steroidi Su sekilde tanimliyorum
   iki insan dusunelim Ayni yasta ornek 25

   A kişisi Spor yapiyor steroid kullaniyor vs vs

   B kişisi sıradan normal insan duzgun besleniyor saglikli yaşamaya çalışıyor,

   A kişisi Hiz 200 Km 25 yasinda.)
   B kisisi Hiz 150 km 25 yasinda .)

   35 Yasina geliyorlar
   A Kişisi 150 Km.)
   B kişisi 120 km

   40 Yasina geliyorlar

   A kişisi 70 km
   B Kişisi 100 km

   50 Yasjna geliyorlar

   A kişisi 20-0 km.)
   B kişisi 50 70 km.)

   Umarim Anlatabilmismdir.

   B kişisi

  • joeblack18

   Yapan kendine yapar zaten sıkıntı da komple doz aşımında ortaya çıkıyor. Her bünye farklı salondakiler daha profesyonel olmadan iğne işine giriyorsun artık yazık yani..

   Steroidlerin kalbe genel bir etkisi mevcut olduğu için kardiyak sorunları, damar tıkanıklığı sürekli görülen bir şey verdiğin örnek çok güzel klavyene sağlık. 1. örneğimdeki Mike Matarazzo 2004 yılından sonraki kalp krizinden sonra kalbinin %30 çalışıp, bununla birlikte hareket kısıtlığı oluşmuş. Çok fazla hareket etmmesine rağmen, kalbi zorlanıyor aşırı yorulduğunu belirtiyordu...

   Teşekkürler..

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

814
 • Bazen kullanılan dopinglerin, tahmin edildiğinden daha kötü sonuçlara neden olabildiğini anlatan çok güzel bir bence olmuş emeğine sağlık. Seçimlerini yapmış insanlar onlar, inandıkları şey için vefat etmişler. Yaşları da çok gençmiş...
 • Hepside genç yaşta hayata gözlerini yummuş ne yazık ki..
  Emeğine sağlık, bilgi birikimi harika. Her ne kadar trajik bir sonları olsa da...
  Bu vücut geliştirme işine hiç akıl sır erdiremiyorum.

  Emeğine sağlık.
 • Antisosyalsizofrenik
  Keşke Rich Pianayıda Ekleseydin

  Emeğine sağlık güzel olmuş
  • joeblack18

   Benazzia dan önce sıra onundu ama çok uzuyordu bence onun için mecbur kısa kestim kardeşim. Rica ederim..

 • çakır222
  kendimde vücut geliştirme içindeyim doğal olmak daha iyi ve şu an kollarım 45cm 50 yaklaşıyorum kendilerine yazık etmişler spor değil gösteriş yapmış bandılcılar sizi
 • isibala
  bunlari isin b**kunu cikarmislar bu buyuklukte vucutmu olur tabikide ölecekler. bende 1 yil falan halter bencpres bisesps triseps falan calisdim guclu olmak icin protein bile icmedim.
 • theİlbey
  Şunların tiplere bak ya, her şeyin doğalı güzeldir. Bende spor yapıyorum ve ilaç falan hiç bir şey kullanmıyorum sadece yediklerime içtiklerime dikkat ediyorum o yetiyor bana...
 • alision
  Bu kadar salakça Kaslarim olacağına minik bir göbeğim olsun daha iyi. Bu kaslar uğruna hayatlarıni kaybetmeleri bir yana zaten bana göre iğrenç görünüyor.
 • focussblue
  Bunlar adı bilinenler birde bilinmeyen salona başlayıp ilaca düşenler var Steroid petid vb şu an da çok yaygın 5-10 yıl içinde biz genç neslin çoğunda da bunların yan etkileri ortaya çıkacak
 • Grandiflora
  Daha iyisini yakalamak için hırsla hareket etmişler canlarıyla ödemişler çok üzüldüm. Profesyonelliğede çok güvenmemek gerekiyor. herşey dozunda güzel.
 • Rawad_dem
  güzel yazı olmuş hepsini okudum eline sağlık.. herşeyin fazlası zarar dır Anreas Münzer vücut yağ oranı nasıl 0% olur aklım almıyor.. bu kadar kas bence iyi değil herşey dozunda gerek
 • Bunlar insan mı?😊Korktum ben😅Benceni okudum gerçekten üzücü okurken benim bile kalbim ağrıdı.😬
 • 06romeo
  Doping çok zararlı. Doğallıktan ayrılmamak lazım. 😎
 • süperbenn
  Vay be. Bilmiyordum. Onca emeği çöpe atmak gibi olmuyor mu? Bedelini de canıyla ödemek.
 • halilim123
  Demekk ki o kullandiklari seyleri bir sure sonra vücut apsorse edemiyor. Umarim dogru yazmisimdir.🙂
 • Meslek olarak bu olayı bağdaştırmıyorum.
  Spor insanın kendisini sağlık, zinde hissetmesi içindir.
 • asosyal69
  Insan hayatini tehlikeye atar mi spor ugruna enayilik
 • uygurmelisa
  Hepsi genç yaşta vefat etmiş ne üzücü. Anlayamıyorum böyle bir görüntüye sahip olmak sağlıklarıyla oynamaya değer mi?
 • Melankolikpoll
  Genç yaşta yazık etmişler kendilerine
 • Olaf_Qastn
  Öğrenmiş oldum eline sağlık
 • avucumdakikelebek93
  emeğine sağlık
 • Ozyoz
  Ne dopingi
 • fatherkul
  Doğal yaparsan tamam gerisi önemli değil
YÜKLENİYOR...