"Spor Benim Hayatım" Deseniz Bile Spora Ara Vermeniz Gereken Durumlar!

FitDilber

Selamlar sizlere spor aşıkları.

Kabul edelim, spor gerçekten sağlığımız için ve kaliteli bir yaşam sürdürebilmemiz için çok faydalı. Ama öyle anlar oluyor ki, böyle durumlarda bir gün bile olsa spora mutlaka ara vermek gerekiyor. Ben de bu bilgileri sizler için derledim.

Akşam fazla mı kaçırdınız?

Belki akşam dostlarınızla biraz eğlendiniz ve alkol aldınız. Ama alkolün dozu biraz fazla kaçınca sabah uyandığınızda susuzluk hissi, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı yaşıyorsanız kendinizi asla zorlamayın. O günü sakin geçirmek ve bolca su tüketmek yapmanız gereken en mantıklı hareket olacaktır.

Spor hamlığı mı yaşıyorsunuz?

Bazen rutin olarak spor yapsak da kendimizi fazla zorlamış oluyoruz istemeden. Sonrasında yürürken, merdiven çıkarken bacaklarımızda dayanılmaz ve rahatsız edici ağrılarımız olabiliyor. Bu gibi durumlarda da spora bir gün ara verebilir ve ertesi gün kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Hatta bu spor molası bir günden fazla, vücudumuz tam dinlenene kadar da sürebilir.

Kadınların da adet gibi bir dönemleri var

Aslında araştırmalara göre adet döneminde yapılan spor krampların azalmasına neden oluyor. Ama kadınların % 5'i adet dönemlerinde demir eksikliği yaşadığı için yorgun, keyifsiz ve sinirli olabiliyorlar. Böylesine hassas birkaç günde spor yapmayabilirsiniz.

Havalar tam hastalık havası, dikkat edin!

Örneğin grip oldunuz ya da kendinizi hasta hissediyorsunuz. Yüksek ateş, vücudunuzda ağrı ve kırgınlıklar durumunda gücünüzü yeniden toplamanız için mutlaka dinlenmelisiniz. Hatta spor salonu gidip millete mikroplarınızı neden bulaştırasınız ki? :)

Yorgunluk başa bela bir şey

Uykusuzluk bile bazen insanın kendisini yorgun hissetmesine neden olabiliyor. Bu gibi durumlarda yapılan spor sonrasında hızlanan kalp ritmi ile kan basıncınız da yükselebilir ve dengeniz bozulur. Lütfen biraz spordan uzak durun.

"Spor Benim Hayatım" Deseniz Bile Spora Ara Vermeniz Gereken Durumlar!
35 Cevap