Doğru diş fırçalama nedir, doğru diş fırçalama işlemi nasıl yapılır?

canselcanım
Selam canlar :)
Dentist Ali Bakkaloğlu ile soru işaretlerini kaldırmaya devam ediyoruz!
Oral hijyende önemli rolü olan diş fırçalamanın doğrusunu Dt. Ali Bakkaloğlu şu şekilde anlatıyor:
1- Dişleri kapatarak fırçalanmamalı, ağız açılarak alt ve üst dişler ayrı ayrı fırçalanmalı.
2- Bilinmelidir ki, diş fırçalamanın telem görevi; ağzımızda var olan yumuşak dokunun dolaşım sistemini hızlandırmak için yapıldığını bileceğiz. Bu doku kanla beslenecektir, sağlıklı bir yapı olacaktır, mikroorganizmaları yerleşerek üremesine engel olacaktır. Temel görev budur. Dolayısıyla, var olan diş eti rahatsızlıklarından uzaklaşmış oluruz.
3- Diğer temel görev ise temizlik tabii ki. Nasıl yapacağız: manuel fırça kullanıyorsak şayet, dişin diş etiyle birleştiği yerler fırçayı yerleştiriyoruz ve dairesel hareketlerle fırçalamaya başlıyoruz. Dikkat ederseniz dairesel hareketinin üst yarı çapı diş etini, alt yarı çapı da dişleri temizlemektedir. İkisi beraber fırçalanmalıdır.
4- Dairesel hareketlerle fırçalama işlemini tamamladıktan sonra 4-5 kez süpürme hareketi yapılmalı. Dairesel fırçalama sırasında kırıntılar ara yüze birikebilir, bunu da süpürme hareketi ile atabiliriz.
5- Her diş fırçalama sırasında dilimizin üzerini 10-15 saniye sürecek şekilde fırçalamalıyız. Ayrıca her fırçalamada, dişlerimizin üst yüzünü alt-üst olarak fırçalamamız gerekiyor. Manuel fırçayla dişlerimizi iç taraflarını da süpürme hareketi ile dışa doğru süpürmeyi tavsiye ediyoruz.
6- Fırça seçimine gelince; biz elektronik fırçayı tercih ediyoruz. Bunun 2 sebebi var, 1.si: en yeteneklimiz bile manuel fırçalamada 200 kere hareket edebiliyoruz, elektronik fırçaların ise 1500-2000 devirli olduğunu biliyoruz, dolayısıyla aynı süre içerisinde 10 kat daha çok fırçalama elde ediyoruz. 2.si ise: dişlerimizin iç yüzlerinin fırçalanmasıdır. Elektronik fırçalar döner başlıklı oldukları için dişe fırçayı yerleştirince dönme işlemi devam ediyor, biz sadece fırçanın yer değişimine müdahale ediyoruz. Dışta da keza aynı şekildedir. Dolayısıyla dişlerimizin elektronik fırça ile fırçalanması önemlidir.
7-Böyle fırçaladığımızda yani 2-3 dakikalık fırçalamada diş etlerimiz bir parça kanıyor olabilir, azıcık tahriş oluyor gibi olabilir alışmadığı bir düzen olduğu için. Bu kanama ve tahriş hissi, bizim günlük fırçalama adedi ve süresini eksiltmemeli ve kısaltmamalıdır.
#ccsoruyor
Doğru diş fırçalama nedir, doğru diş fırçalama işlemi nasıl yapılır?
15 Görüş