AMATEM Nedir? Ne İşe Yarar?

Proje ödevinden dolayı AMATEM merkezi yapmak durumunda kaldık. Arkadaşlar bana "ne yapacaksınız projede" deyince ben "AMATEM" merkezi deyince arkadaşlar ilk başta anlamadı. Ben de bu durumun vahametini anlatmak adına böyle bir konu üzerinde yazıp bilmeyen insanları bu konu hakkında bilgilendirmek istedim. Çünkü gördüm ki maalesef ülkemizde bu konu hakkında pek bir bilinç yok. Çünkü insanlar çekiniyor ve önemsemiyor. Peki AMATEM nedir? Ne işe yarar ?

Amatem, alkol ve uyuşturucu bağımlılarının tedavi görme amaçlı yatırıldıkları tedavi merkezlerine verilen addır.

AMATEM Nedir? Ne İşe Yarar?

Terminoloji olarak böyle bir tanımlaya uyuyor. Yani kısacası bağımlı insanların tedavi olması için gittikleri sağlık kliniğidir. Bu sadece alkol ve uyuşturucu bağımlılığı değildir. Çünkü günümüzde teknoloji ile birlikte bir sürü bağımlılıklar ortaya çıktı. Mesela ; Tiner ,kokain, extacy , bonzai ,internet bağımlılığı, Anoreksiya, Kleptomani gibi bir sürü bağımlılıklar ortaya çıktı. Ülkemizde maalesef ki AMATEM kuruluşları pek yok. Olsa bile halk gitmeye çekiniyor. Çünkü toplum tarafından bir tepki alma korkusu doğuyor. Millet çekiniyor. Ülkemizde AMATEM kuruluşu çok az olmakla birlikte hastanelerde ayrı bir birim olmak yerine küçük bir klinik şeklinde gösteriliyor. Avrupa bu konu hakkında biraz daha gelişmiş.

AMATEM Nedir? Ne İşe Yarar?

Ülkemizde AMATEM sayılarının az olmasından dolayı yer ve yatak sıkıntısı ortaya çıkmaya başlamıştır. Zaten son yıllarda gerek dünya çapında gerekse Türkiye'de bağımlı olan kişi sayısı artmaya başladı. Ve maalesef ki artık kullanım yaş oranları 18 yaşın altına inip artmaya başladı. Zaten sayı az olduğundan dolayı hasta en fazla 30 gün kalabiliyor hastanede ve pahalı bir süreçte. Avrupa'da günlük 100 euro ile 200 euro arasında değişiyor.

Fazla alkolün insanlarda etkisi

AMATEM Nedir? Ne İşe Yarar?

Ülkemizde pek önem göstermesek de bu duruma maalesef ki gidişat hiç iyi değil. Artık kurumlar ve yatak sayıları yetersiz kalıyor. Gönül ister ki kimse bağımlı olmasın ama maalesef bu pek mümkün görünmüyor. Onun için hem devlet olarak hem de Sivil Toplum veya bireysel olarak bu konu hakkında bilinçlenmeliyiz. Zira bağımlı olunca bir virüs gibi yayılır etrafa.

Bağımlı çocuk yoktur sorunsuz ebeveynler vardır!

AMATEM Nedir? Ne İşe Yarar?

Uyuşturucuya başlama nedenleri genel manada hep arkadaş etkisi ile oluyor. Bu nedenle çocuklarınızın veya akrabalarınız arkadaşlarına seçmesinde yardımcı olun. Başı boş bırakmayın.

AMATEM Nedir? Ne İşe Yarar?
9
2
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • canselcanım

  Amatem nedir?

  Amatem, esasen alkol ve madde bağımlılığı yaşayanların tedavi görerek bu bağımlılıklarından kurtulmasını sağlayan bir sağlık kuruluşudur. İstanbul, Ankara , Bursa ve Gaziantep gibi illerdeki devlet hastanelerinde aynı isimle varlığını sürdürmektedir.

  Son zamanlarda artan alkol ve madde bağımlılığının halk sağlığı sorununa yol açmasından ötürü bu tarz merkezlerin de artması ön görülmekte, hatta planlanmaktadır.

  Peki Amatem'deki hizmetler nelerdir?

  Amatem'e bağımlılıklarından kurtulmak isteyip başvuracakların bilmesi gereken, uzmanlar tarafından yürütülen hizmet kapsamları şunlardır:

  - Madde veya alkol kullanımını sonlandırma,
  - Kişilerin hayatlarının kontrolünü ellerine almayı sağlama,
  - Kişiye özgü sorun ve çözümler geliştirilerek ihtiyaçları saptama,
  - Özgüveni geliştirme ve motivasyonu sağlama açısından çeşitli stratejiler geliştirme, psikiyatrist, psikolog, hemşire ve rehabilitasyon ekibi ile sağlanmaktadır.

  Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki; bağımlılık unsurları sadece madde ve alkol ile sınırlı kalmıyor maalesef. Özellikle teknolojinin de gelişmesiyle telefon bağımlılığı, oyun bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı gibi çeşitli bağımlılıklar da hızla artmakta ve Amatem ve benzeri yerlerde bu bağımlılıkların hizmetleri konusunda da planlamalar yapılmaktadır.
  Görüş hala geçerli mi?
 • Annemin öğrencilerinden biri bu kurumlarda görevli ve bu kurumların kapatılması için çok sayıda tehdit aldıklarından bahsetti.
  Bu işten para kazananlara yazıklar olsun. Ne tuttuklarının yakasını bırakıyorlar ne de yardımcı olunmasına izin veriyorlar.
  Görüş hala geçerli mi?
 • E-Lewies
  Amatemin çoğalması gerekiyor
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • ananınmmmmmmm
  hersey yazılıp çizildiği gibi kolay olsa paran yoksa hiçbirseyin karsılığı olmadığı bir ülke paran yoksa aç hasta yetim vs herseysini. parası olmayan ama tedavi olmak isteyen onca madde bağımlıları için kimsenin kılı kıpırdamaz
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

61
 • ismiminapicaksin
  Ne tesadüf dün eroinle dansı bitirmiştim kitapta da arkadaş etkisinin ne kadar büyük olduğu ve kişi gerçekten isterse bitirebileceği çok güzel işlenmiş okumadıysan okumanı tavsiye ederim
 • bidemethüzün
  Tedavi olabilmek için nereye başvurmam gerekiyor tam olarak?
  • Sen sanırım Ankara da yaşıyordun. Hacettepe'de vardı sanırım.

  • bidemethüzün

   Ankaradayım evet. Bir araştırayım ellerine sağlık çok faydalı olmuş bu benceyi görmesem tedavi olmayı istemek aklımın ucundan geçmezdi teşekkür ederim :)

  • Ne bağımlılığın var? Ve sakın hastaneye gitmekten çekinme. Toplum ne derse desin. Sen iyileşmeye bak.

  • Hepsini Göster
 • TürkKızıyız
  Bunu duymuştum sanırım emeğine sağlık
 • doksandokuz
  Bu konuya parmak basman güzel olmuş
 • KirmiiziOjemm
  Bana çok yakın biri burada tedavi görmüştü 😔
 • Gizli Üye
  Anoreksiya ne alaka 😂Bunun dışında güzel olmuş
  • İnternet bağımlılığı ne alaka niye demedin ya da kleptomani :)

  • Gizli Üye

   Onları daha önce yaşamadım çünkü 😉

  • Onun da tedavisi oluyor. Titizlik hastası olanlar var davranış bozukluğu olanlar var. Onlar da kliniğe yatırılıyor. Bunun hakkında film de vardı.

  • Hepsini Göster
 • Gizli Üye
  İlk defa duydum
YÜKLENİYOR...