Vücut Geliştirmek İçin Gerekli En Elzem 5 Takviye!

Criytical

Vücut geliştirmeye hevesli ve bu işi yaparken de en doğru yoldan sağlıklı adımlarla ilerlemek isteyen vücut geliştirmecilerin kullanması gereken en elzem amino asitler ve sporcu takviyelerini sizler için sıralayacağım.

Kreatin

Bir çok hayvansal gıdada bulunan kreatin doğal yollarla gün içerisinde yeterli miktarda almak neredeyse imkansız olduğundan kreatini takviye olarak almanızı öneririm.

Kreatin
Kreatin

Kreatin vücutta Kas hücrelerinde su içeriğini arttırarak Bu sayede hacim kazanan kas hücresi, kas kütlesinde bir hayli artış sağlar, kas hücresi içerisinde de daha fazla besin alır.

Kreatin ATP üretimine de olanak sağlayıp spor yaptığınızda veya gün içinde daha enerjik olursunuz.

Protein Tozu

Protein tozları peynir altı suyu veya çeşitli varyasyonlardan elde edilen saf şekilde, katkılı veya bunların karışımıyla oluşturulmuş protein tozları mevcuttur.

İnsan anotomisinin tamamen sentezlediği protein çeşiti olan yumurta proteini vücut tarafından %98'i kullanılır.

Protein Tozu
Protein Tozu

Protein tozu takviyeleri aileler tarafından veya bazı kişilerce yararsız bulunsa da kaliteli izole protein tozlarının sağlığı etkileyen bilindik bir zararı yoktur.

Şu da unutulmamalıdır ki protein tozları veya takviyeler besin yerini tutmaz.

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Protein tozları günlük olarak almanız gereken protein değerinin altında besleniyorsanız ve yeteri kadar protein aldığınızı düşünmüyor veya hesapladığınızda yeterli çıkmıyorsa bilindik bir markadan protein tozu kullanabilirsiniz.

Vitaminler

Vücut geliştirme sporuyla ilgilenen kişiler normal bireylere göre çok daha fazla mineral ve vitamin ihtiyacı oluştururlar. Bu vitaminleri de yine çeşitli besinler tüketemiyor gün içerisinde yeşillik meyve et vb. çeşitlilikte bulunamıyorsanız. Sizler için önereceğim bir kaç vitamin ve takviye olacak.

Vitaminler
Vitaminler

Balık Yağı Omega 3

Balık yağı eklem, kalp ve beyin sağlığı için doktorlar; diyetisyenler tarafından özellikle haftada 2 defa balık yenilmesini önermektedir. Vegan veya vejeteryan kişiler hayvansal gıda yiyemediği için balık dışında maalesef omega 3 takviyeleri de alamazlar bu sebeple ceviz tüketerek cevizin içerisinde bulunan doymamış omega-3 yağ asitinden yararlanırlar.

Yine sporcu vücut geliştirmeciler için bu yağ takviyesini kesinlikle öneririm.

D vitamini

D vitamini bir çok besinde mevcut olarak bulunmakta mesela balık, et, tavuk, yumurta, mantar gibi bir çok çeşit besinde zaten Vitamin D bulunmaktadır.

Vitamin D
Vitamin D

Aynı zamanda Güneşlenerek de D vitaminini vücudunuza sentezleyebilirsiniz. Fakat güneşlenirken de bunun bir saati var öğlen 13:00 ila 15:00 arası D vitaminini en çok vücudunuza aldığınız zaman aralığıdır.

Multi Vitamin

Bir çok markanın multi vitamin kapsüllerinde bir bireyin ihtiyacı olan tüm mineral ve vitaminler bu kapsüllerin içerisinde yeteri miktarda bulunmaktadır.

Multi Vitamin
Multi Vitamin

Multi vitaminleri her gün kullanabilirsiniz değerleriniz bu takviyeyi kullandıktan sonra aşırı artmaz çünkü minimalize günlük ihtiyacınız yani kullanacağınız kadarını verir.

Kan tahlili yaparak da eksik olan değerlerinizi tamamlamayı da ayrıca önermekteyim.

Vücut Geliştirmek İçin Gerekli En Elzem 5 Takviye!
23 Cevap