Poli̇ki̇sti̇k Over Nedir, Nasıl Tanınır?

derinbirbilgi

Merhaba Güzel Kadın,

PCOS(Polikistik Over Sendromu)

Doğuştan gelen farklı bir yumurtalık yapısı olan polikistik over sendromu Türkiye'de 5 kadından 1'inde gözlenen oldukça yaygın bir durumdur.

Poli̇ki̇sti̇k Over Nedir, Nasıl Tanınır?

Yumurtalıklardan her ay bir yumurta seçilir ve büyür. Döllenme olmazsa o yumurta kırılır, adet görülür. Polikistik Overde bu büyüme olmaz ve inci tanesi gibi birçok yumurta birikir ve çoğu zaman reglde düzensizlik görülür.

PCOS olup olmadığımı nasıl anlarım?

Ilk iş bir kadın doğum uzmanına gitmektir reglleriniz 21 günden kısa 35 günden uzunsa ve periyodik şekilde regl olamıyorsanız bu düzensizliktir.

Kadın doğum uzmanı eğer yumurtalıklarınızda pco görünümü yakalarsa şüphelenir ve regl düzensizliği olup olmadığını sorar. Son olarak kıllanma ve sivilcelenmeyi inceler ve sizden içinde fsh lh estradiol testosteron dheas prolaktin gibi hormonların olduğu bir test ister.

Bunlardan ikisi varsa teşhis konur tek başına ultrasonografik görüntü yetersizdir çünkü fazla yumurta rezervi benzer görüntü yaratabilir.

Kıllanmanız olması pcos olduğunuz anlamına gelmez idiopatik yani genetik olabilir bunu anlamak için endokrinoloğa görünmeniz gerekir.

Sivilcelenme 25 yaşına kadar normal kabul edilebilir ergenlikte de rastlanır o da tek başına tanı icin yeterli değildir.

Regl düzensizliği her zaman pcos belirtisi değildir farklı sebepler de olabilir.

◇Bundan bahsetmek istedim çünkü bazen kişi doğum kontrol hapı kullanıyor fakat pcos değil bulgular benzeşiyor olabiliyor.

Polikistik over bir hastalık değil sendromdur belli semptomlara yol açar.

Semptomlardan en çok görülenleri:

-Regl düzensizliği (35 günden uzun sürede regl görmek ve periyodik şekilde görülmemesi)

-Erkek tipi kıllanma (yüzde göbekte siyah kıllar)

-Erkek tipi saç dökülmesi(saç ayrım çizgisinden genişleme şeklinde olur)

-Çene yanak ve sırt bölgesinde büyük kistik geçmeyen sivilceler

-İnsülin direnci(her zaman oluşmasa %60' ında görülür)

Poli̇ki̇sti̇k Over Nedir, Nasıl Tanınır?

Elbette her kişide her semptom görünmez insülin direnci arttıkça androjen üretimi artar bu yüzden ilk iş insülin direncini dengelemek ve kilo vermek olmalıdır kilo vermek bile bu sendromu en az şekilde hissetmenizi sağlar.

Poli̇ki̇sti̇k Over Nedir, Nasıl Tanınır?

Biz kadınlar her halimizle güzeliz bu önemli konuya parmak basmak istedim,çözüm tarafından da bahsedeceğim bir yazı gelecek. Pcos savaşmanız gereken bir hastalık değil onla yaşamayı öğrenmeniz gereken bir sendromdur.

Sizi seviyorum sağlıkla kalın.🌸

Poli̇ki̇sti̇k Over Nedir, Nasıl Tanınır?
1
0
Görüşünü yaz
Kapat

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

01
  • zec17
    Kızlar için çok güzel bir yazı
    Tebrik ederim.
    Tabii bunları erkekler de bilmeli.
YÜKLENİYOR...