"SARS-CoV-2 VUI 202012/01" Virüsü Nedir, Dünyayı Nasıl Etkileyecek?

aimPediatrician
SARS-CoV-2 VUI 202012/01 Virüsü Nedir, Dünyayı Nasıl Etkileyecek?

Merhaba,

Bundan bir ay öncesinden, New World: Daha Salgına Dönüşmemiş Yeni Bir Virüsten Bahsediyorum! başlığı altında bir bence paylaşmıştım. Bir defa bu virüs için korona virüsün mutasyona uğramış hali diyerek çok büyük bir gaf yaptılar. Mutasyona uğrama konusu falan değil, paylaştığım benceye bir göz atarsanız az çok konuya hakim olabilirsiniz. Bunu derken de bilmişlik taslamıyorum daha önceden dediğim gibi "Hocalarımızdan ve sağlık gruplarında konuyla ilgili konuşulan sorulan ve paylaşılan görüşleri, yapılan ve yapılmayan açıklamaları derleyerek" tam anlamı ile değil bir kısmını sansürleyerek paylaşıyorum.

SARS-CoV-2 VUI 202012/01 Virüsü Nedir, Dünyayı Nasıl Etkileyecek?

Dünden beri takip edip notlarımda bulunan bir kısım bilgiler; İsrail, Belçika, Hollanda ve Almanya gibi aralarında Türkiye'nin de olduğu bir çok ülke İngiltere'de tespit edilen mutasyona uğrayan covid19 nedeniyle İngiltere'den gelen uçuşları yasakladı.

 • %70 oranında daha bulaşıcı olduğu görüldü,
 • Genetiğinde benzersiz değişiklikler tespit edildiği anlaşıldı,
 • Londra'daki son vakaların %62'sinin bu şekilde olduğu açıklandı,

İngiltere sağlık bakanlığı yaptığı açıklamada, ülkede mutasyona uğrayan korona virüs kontrolden çıktığını ve ayrıca; endoftalmi (göz içi enfeksiyonu), görme bozukluğu şeklinde belirtileri olurken;

 • Yapılan çalışmalarda üç hastadan biri covıd-19'dan öldü.
 • Vakalar geneli itibari ile 60 yaş üstü ve kronik sağlık problemleri olan insanlardı.
 • Diğerlerini ise gözlerinde oluşan enfeksiyondan kurtarmak için gösterilen çabalara rağmen bir gözünün çıkarılması gerekti ve üçüncü aşamada tüm görme yetisini kaybeden insanlarımız oldu.

Aşılar konusu;

SARS-CoV-2 VUI 202012/01 Virüsü Nedir, Dünyayı Nasıl Etkileyecek?

Aşılar konusunda herkesin kafasında oluşan bir soru işareti var, o da şudur; Bizim bilim insanımız bu virüsün Nisan ayı itibari ile etkisini kayıp edeceğini söylemekte ama neden bu kadar hızlı bir şekilde aşılamaya geçilmesi konusunda ısrarcı olunduğunu bilmiyoruz. Aşı üreten firmaların kendi yaptıkları açıklamalarında, aşının ne kadar süre koruyucu olduğunu bilmiyoruz diyorlar, ceridelerde var eğer açıp okursak görürüz anlarız zaten.

Çin aşısı da dahil aşıların, tahmin edilen koruyucu süresi en fazla bir sene koruyu olacağı söyleniyor. Bir sene sonunda ise yeniden aşılanma gerekecek. İnaktif aşıların anne karnından alınan fetüslerden hazırlandığı bilmeyen yok. Diğer bir takım (isim vermiyorum) aşılarda ise spike protein ve lucifer proteinlerin insan vücudu için nasıl bir etkisinin olacağını Allah nasip ederse ilerleyen zamanlarda onları da yazmak niyetindeyim.

Gelelim, "SARS-CoV-2 VUI 202012/01" virüsüne;

SARS-CoV-2 VUI 202012/01 Virüsü Nedir, Dünyayı Nasıl Etkileyecek?

Önceki bence de yazdıklarımı yeniden yazmama gerek olmadığını düşündüğüm için yazmıyorum. İsterseniz oraya bakarak konuyla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu virüs korona virüsten çokta ağır bir süreci başlatacağı söyleniyor. Etkilerinin ise korona virüsten biraz daha fazla süreceği zaten açıklanmıştı. Bu bahse konu mutasyonun 2022 yılının sonu ve 2023 yılının Nisan ile haziran aylarına kadar dünyada etkin olacağı düşünülüyor.

Bu virüs, "Korona virüsün beyin bariyerini aştığı ortaya çıktı." Açıklaması yapıldıktan sonra ortaya çıktı. Sonra mutasyon geçirdi dediler. Bakın diğer bencemde bahsettiğim ve bu virüsle ortaklaşan, eşleşen konular nedir hep birlikte irdeleyelim isterseniz;

 • Korona virüs ailesinden bir virüstür,
 • Özellikle hamilelerde çok etkili ve şiddetli,
 • Direkt merkezi sinir sistemini etkiliyor,
 • Sinir sistemini ve sinir uçlarını tutuyor,
 • Zona virüs enfeksiyonuna çok benzerlik taşıyor,
 • Beyinde yüzde sekiz kadar küçülmeye yol açıyor,

Bu benzerlikleri bir ay öncesinden yazmış olduğum, New World: Daha Salgına Dönüşmemiş Yeni Bir Virüsten Bahsediyorum! adlı benceme bakarak sizde görebilirsiniz.

Bu benzerliklerin haricinde, insanda yakın hafızayı unutma veya unutturma gibi bir semptom ya da etkisi olduğu geçte olsa öğrenildi.

"SARS-CoV-2 VUI 202012/01" virüsü hangi ülkelerde görüldü;

SARS-CoV-2 VUI 202012/01 Virüsü Nedir, Dünyayı Nasıl Etkileyecek?

En baştan söylemek gerekirse bu virüs ülkemiz için oldukça uzakta, eğer gereken tedbiri devletimiz zamanında alırsa olabildiğince uzakta kalabilir. Şimdilik ise;

Danimarka, İngiltere, Güney Afrika, Avusturya, Hollanda gibi bu ülkeler Sağlık Bakanlıkları tarafından resmi bir açıklama yaptıkları için biliniyor.

Dolayısı ile demek istediğim, bu olanları başta hocalarımız olmak üzere, sağlık personellerimiz, bir hatta iki ay öncesinden öngörüşlerdi. Bende onlara dayanarak bu olanları sitemizde bir ay öncesinden azda olsa elimden geldiğince yazmaya çalıştım. Eğer daha önceden yazmış olduğum benceye bakarsanız bugünkü ortaya çıkan virüsle ne kadar bir benzerlik taşıdığını göreceksiniz. O zamanla bu virüs daha salgına dönüşmemiş ve ülkeler bu konuda bir açılama yapmadıklarını, yapmayacaklarını ancak ilerleyen zamanlar açıklamak zorunda kalacaklarını bile yazmıştım.

SARS-CoV-2 VUI 202012/01 Virüsü Nedir, Dünyayı Nasıl Etkileyecek?

Her zaman diyorum, yine demek istiyorum; Lütfen her şeyden önce kendi sağlığınız için, yeni bir şey çıktı diye arkasından gitmeyin, araştırın, bakın ve bekleyin. Bir önceki bence de de yazdığım gibi; Demek istediğim, anlatmak istediğim şey kısaca şu; Kimse sizi düşünmüyor, ta ki siz kendinizi düşündüğünüz zamana kadar, kimse size değer vermiyor, ta ki siz kendinize değer verdiğiniz zamana kadar. Biz kendimiz için, ailemiz için sağlıklı kalmak zorundayız, bunu bilerek hareket edip, bunu bilerek yaşamalıyız...

Her şey gönlünüzce olsun 🤲

#aimPediatrician 😇 Sağlıcakla...🤲

Konuya İlişkin Diğer Benceler;

Müzik Bence:

"En karanlık gecenin bile sabahı vardır"👍

"SARS-CoV-2 VUI 202012/01" Virüsü Nedir, Dünyayı Nasıl Etkileyecek?
26
10
Görüşünü yaz
10Kız Görüşü
26Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • aerolite
  Böyle bir hükümetin gerekli tedbirleri yeterince almayacağını tahmin etmek, günümüz salgınında yaptıklarına bakınca çok ta zor olmasa gerek.
  Bizdeki durum kısaca şudur..

  Her koyun kendi bacağından asılır
  Ölen ölür kalan sağlar bizimdir... vs

  Herkes kendi tedbirini alsın derim. Sokakta patlamaya hazır mayın gibi gezen çok sayıda tedbirsiz enfekte insan görünümlü yaratık var. Öyle olup toplum içinde öyle gezenlere , bunlarla gereken mücadeleyi vermeyen, hala başarısız yönetimi başarılı görüp destek vermeye devam eden herkese en hususisinden selamlarımı yolluyorum.
  Sevdim 3 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşleri

 • Affedilmeyen
  Dikkat etmek şart..
  Direk buna farklı bir virüs denmesi sanırım daha büyük bir heyecana yol açacağı için böyle yol seçmiş olabilirler diye düşünüyorum ben..
  Dünya etkileniyor ve hızlı yayılıyor bu durum en sonunda bizim ülkemize de gelecek diye düşünüyorum..

  Dikkat etmekten başka çare yok..
  elimizden geldiğince..
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?
 • RRRaskoInikov
  Bu görme yeti kaybına yol açan virüs bizim ülkemizde yok değil mi? Emin olmak için soruyorum. Mecburen spora gidiyorum polislik için.

  Covid-19 a yakalandığımızda neler yiyip içmeliyiz ve covid-19 ilaçları kalp krizine yol açıyor deniliyor bu konuda bir şey söyleyecek misiniz?
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?
 • obirrocky0
  Korona bitti şimdi sarsı çıkardılar bilerek yapıyorlar ölüm nüfusunu indirecekler ama ülkelerden ses çıkmıyor adamlar canlı canlı öldürüyor sonrada ilaç piyasası olacak alın size güzel ticaret ferah ekonomi...
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1022
 • PнiιippaİsBacк
  Geçen izlediğim bir âlim şu şekilde diyordu, bunu Coronadan önce söylemişti. "İnsanlığı bir felaket bekliyor, tarih boyunca insanoğlu hiç bu kadar azgınlaşmadı, bu kadar isyan etmedi, bu kadar yoldan çıkmadı." Demişti.
  Sevdim 3 Kişi
 • MoneyForNothing
  Bilimsel kaynaklara dayanmayan ve kesin ifadeler içeren bu tür haber ve iddialar spekülatif ve fazlaca popülist oluyor.

  Aşının 1 sene koruyuculuk göstereceğini elbette kimse iddia edemez zira ilk aşı uygulandığından bu yana 1 sene dahi geçmedi.

  Kaynak gösterilen diğer tüm bilgiler yine buradan. Bu metninse giriş, gelişme, sonuç ilişkisi ve anlatımı (kaynak gösterilen bir önceki metne göre bile) zayıf.
  Sevdim 1 Kişi
 • Karrizmatik
  Korku pompalamaya gerek yok, daha bulaşıcı fakat daha az zarar verici bu virüs...

  Yani gittikçe güç kaybediyor...

  2-3 ay sonra her şey normale döner
  Sevdim 1 Kişi
 • sılaa343
  inanılır gibi değil, allahın çininden taaa bizim ülkemize kadar geldi üstüne insanları öldürdü üstüne bir de bu kadar büyüdü mutasyon geçirdi ya pessss!!!
  Sevdim 1 Kişi
 • Need4Read
  Dünya'da varsa kesin bize de gelir. Belki de var ama tespit edilmedi. 2021 daha karanlık günlere sahne olacak anlaşılan..
  Sevdim 2 Kişi
 • Lapadula
  Eski hayatı baya özletti, anlaşılan kolay kolay da kısa vadede gitmeyecek
  Sevdim 3 Kişi
 • adrenalin64
  Bende en ufak unutkanlık olmadı, cin gibiydim muhtemelen bende beyin bariyerini aşmadı. Zaten çok hafif atlattım.
  Sevdim 1 Kişi
 • superpsikolog
  El birliği ile tüm dünyayı yok etmeye devam ediyoruz. Bakalım sonu nereye varacak.
  Sevdim 2 Kişi
 • Green_mile_devi
  Önceki yazılarınızı da okuduğum için televizyondaki haberlere korkuyla bakıyorum. İnsanları bir anda korkutmayıp yavaş yavaş kamuoyuna bilgileri vermeleri iyi bir şey aslında korku ortamı oluşturulmaması adına.

  Ama umarız ki arka planda da bu yeni tip virüsün ülkeye gelişi/ya da gelmişse de yayılışının kontrol altına alınması konusunda gerekli adımları atıyordurlar 🙏🏻🙏🏻

  Bu yazınız için de teşekkür ederim, yazılarınızın/bilgilendirici-ufuk açıcı bencelerinizin de devamını dilerim👏🏻👏🏻👑👑🎩
  Sevdim 1 Kişi
 • MrSelim
  Millet Vekili modundayım. bırakın gelsin gel hele gel gel
  Sevdim 1 Kişi
 • isibala
  hayat nasilda karanliğa donusdu. nezaman biticek bu virusler acaba.
  Sevdim 1 Kişi
 • darkleyl96
  Çok korkunç bir şey ya kör olmak
  Bu önemli bilgileri bizle paylaştığın için teşekküler 🤗
  Sevdim 2 Kişi
 • goraci
  Arzu gızım naptin sen kararttin icimizi.. hele bi veriver bakayim faydalandigin kaynaklari sana zahmet.. telas yaptim iyice..
 • Leading_Leader
  Herifler öyle geliştiriyorlar ki virüsü bir dahakinde gözden bile bulaştırmak için çaba harcıyorlar.
  Sevdim 1 Kişi
 • SirJorah
  Koronavirüsün müthiş bir laboratuvar buluşu olduğunu düşünüyorum, sayesinde yeni dünya düzeni diye bir şeyin dillendirildiğini, ekonomileri bozup, paradan para, ilaçtan para kazanıldığını, borsalardan ve emtialardan dünya para kazanıldığını hep beraber izliyor olmamız gerekiyor. Mutasyon ve daha fazla bulaş, muhakkak olacaktır ama olan hep gariban insanlara oluyor. Bu durum üzücü, ben bir doktor değilim ve bakış açım farklı, elbetteki incelenecektir ama virüsün nasıl çıktığına dair bir kanıt sunulabileceğini sanmıyorum.
 • itsrobin
  off of bi daha asla normal hayatımıza dönemeyeceğiz 😓
  Sevdim 1 Kişi
 • thealphaman
  Daha doğru düzgün tedbirler alınamıyorken... Off ya off!
  Sevdim 1 Kişi
 • restinerest
  Bunlari hala bilmemen aci
  Sevdim 1 Kişi
 • Pullman
  Emeğine sağlık güzel bir bence, güzel bilgiler..
  Sevdim 1 Kişi
 • jonywick
  Bu sefer 14 gün değil 2 ay olur heralde kapanma
  Sevdim 1 Kişi
 • DoubleU
  Bencelerini ilgiyle takipteyim. Teşekkürler 👍
  Sevdim 1 Kişi
 • suntotheworld
  Cidden yeter artık ya
  Sevdim 1 Kişi
 • olalaqqq
  korkunç
  Sevdim 1 Kişi
 • asdbetul
  Guzel ve faydali bir bence olmus
  Sevdim 1 Kişi
 • fangoria
  valla hayattan bıktırdı bizi bu virüs
  Sevdim 1 Kişi
 • Serdarcihan
  Allahın cezası bir o eksik ya
  Sevdim 2 Kişi
 • emre00488
  Aşılara güvenen var mı cidden?
 • Meseleiyi
  benim beynim zaten küçüktü bana bişey olmaz.
  Sevdim 3 Kişi
 • Cennetbenim
  gerçekten güzel paylaşım
 • Pen-pal
  Göz çıkarma olayını duymamıştım.😕
  Sevdim 1 Kişi
 • hurkusgokcehurkus
  Virus level atladi bi biz atlayamiyoruz
 • Gizli Üye
  Önümüzdeki 2-3 yıl daha maskeyle yaşamak zorundaymışız gibi gözüküyor. Keşke insanlar bencilce düşünmek yerine kendi yasaklarını kendisi koyup uysa.
  Yüz yüze eğitim gelecek yıl dahi hayal gibi duruyor..
  Sevdim 3 Kişi
YÜKLENİYOR...