Sohbet 1 ay

SMA ile Savaşan Bir Annenin Kaleminden: SMA Nedir, Bizler SMA Hastaları İçin Neler Yapabiliriz?

Doktorkedii r

KizlarSoruyor sakinleri hepinize merhaba;

Bugün sizlerle ve bir misafirimizle son dönemlerde gündemizde sıklıkla gördüğümüz bir konuyu konuşacağız. Konumuz SMA hastalığı. SMA hastalarının yaşadıklarına, çektikleri sıkıntılara televizyondan, sosyal medyada önümüze sıklıkla düşen imza kampanyalarından aşinayız. Ancak bugün SMA’nın tüm gerçeklerini birinci ağızdan, SMA ile göğüs göğüse çarpışmak zorunda kalan bir anneden dinleyeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

Hoş geldiniz Ece Hanım, sizleri aramızda görmekten çok mutluyuz. Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ben Ece Soyer Demir. SMA Tip 1 hastası Çağan Meriç Demir’in annesiyim. 31 yaşındayım. Sınıf öğretmeniyim. Eskişehir’de yaşıyoruz.

SMA hastalığı nedir, sizin SMA ile yolunuz nasıl kesişti?

Instagram

Spinal Musküler Atrofi, kısa adıyla SMA; kalıtsal, ilerleyici hareket kabiliyetini kısıtlayan bir kas hastalığıdır. İstemli kasların güçsüzlüğüne ve erimesine (atrofi) yol açan SMA, sinir-kas (nöromüsküler) hastalıkları grubuna dahildir. İstemsiz kaslar bu hastalıktan etkilenmez. SMA hastası bireylerin görme ve işitme duyuları hastalıktan etkilenmez. Zeka, normal veya normalin üzerindedir. SMA otozomal resesif geçişli bir hastalıktır. Yani hastalık; anne ve babanın taşıyıcı olması durumunda görülür. Yaklaşık olarak her 50 kişiden biri SMA hastalığı taşıyıcısıdır. SMA hastalığı 4 farklı tipte görülür. En hafif tip hastaların, yaşam kalitesi düşerken; en ağır tip hastalar ise; yutma, baş kontrolü, nefes alma, oturma, öksürme, kol-bacak hareketleri gibi temel becerilerden yoksundur.

SMA ile Savaşan Bir Annenin Kaleminden: SMA Nedir, Bizler SMA Hastaları İçin Neler Yapabiliriz?

Hastalıkla nasıl tanıştığımıza gelince, Çağan Meriç’in hastalığı, gebelikte fark edilmedi. Hamilelik sürecim çok rahat geçti. Yapılan bütün testler normal, bebek hareketliydi. Oğlum doğduğunda başını ilk günden tutabilen, kolları hareketli, doktorumuzun deyişi ile diri bir bebekti. Zamanla kol ve bacaklarındaki hareket azaldı. Bize gülüyor, gösterdiğimiz cismi takip ediyor, fakat almak için uzanmıyordu. 2 aylık kontrolünde doktorumuza hareketlerinde azalma olduğunu söyledim. Doktorumuz moro refleksi alamadığını söyleyerek bizi çocuk nöroloji polikliniğine yönlendirdi. Beyin ultrasonu normal bulgulardaydı; fakat gelişim testinde, kaba motor becerilerden kaldı. Nöroloji muayenesinde, kol ve bacaklardaki reflekslerin hiçbirinin olmadığı görüldü.15 gün içinde genetik test ile kesin tanı kondu.

Çağan için nasıl bir bakım gerekiyor, bize Çağan ile geçirdiğiniz bir gününüzü özetleyebilir misiniz?

SMA ile Savaşan Bir Annenin Kaleminden: SMA Nedir, Bizler SMA Hastaları İçin Neler Yapabiliriz?

SMA kliniği ağır, zor bir hastalık. Çağan Meriç şimdi 4,5 yaşında, 2. Ayından beri neredeyse hiç hareket edemiyor. Baş kontrolü yok, oturamıyor, kollarını bacaklarını hareket ettiremiyor, başını sağa sola çeviremiyor. Fakat ne yazık ki SMA sadece kol-bacak hareketlerini etkilemiyor. Solunum ve beslenme ile ilgili kasların da işlevini yerine getirmesini engelliyor. Bu nedenle Çağan Meriç 8 aylıkken 3 tane ameliyat geçirdi. Trakeostomi ve gastrostomisi var. Bu sayede cihazların yardımı ile besleniyor ve solunum yapıyor.

Evimizin bir odası yoğun bakım gibi, 6 tane tıbbi cihazı var. (Ventilatör, konsantratör, pulse-oksimetre, enteral beslenme makinesi, humindifer, aspire cihazı) Sürekli yatmaktan kaynaklanan cilt ve deri hastalıkları, basıdan kaynaklanan yatak yaraları, kas ve kemik dokusunda azalma, eklem çıkıkları, skolyoz, akciğer enfeksiyonları, kemik erimesi, eklemlerde kısıtlılık gibi durumlardan korunmak için düzenli olarak fizik tedavi alıyor. Günümüzün büyük bir kısmı fizik tedavi ödevleri ile geçiyor.

Hastalık sürecinde sizi en çok zorlayan ne oldu, biz ülke olarak tedavide hangi durumdayız?

Çağan Meriç’in ön tanısını aldığımızda hemen araştırma yapmaya başladık. Karşımıza çıkan ilk yazıda, SMA hastası bebeklerin %65’nin 2 yaşını göremediği yazıyordu. Bu yazıyı okuyunca şaşırmak, üzülmek için bile zamanımız kalmadı, her dakikamız çok kıymetliydi. Zaten hastalık çok hızlı ilerledi. 2 ay içinde bütün eklem hareketlerini kaybetti. 6 aylıkken solunum sıkıntısı başladı, ağızdan beslenmeyi bıraktı. Bir sabah fenalaştı ve yoğun bakıma aldılar. Ben trakeostomi ve gastrostomi açılmasından, cihazlara bağlanmasından çok korkuyordum. Daha önce çevremde hiç görmediğim, yoğun bakımda kullanılan cihazlarla nasıl bir yaşam süreceğimiz konusunda çok endişeliydim; ama bu süreç korktuğum gibi geçmedi. Hastanede aldığımız eğitimlerle yeni sürece çok kolay adapte oldum. Şu an beni asıl zorlayan Çağan Meriç’in çevresinde olan her şeyin farkında olması; ama tepki verememesi. Konuşmak isteyip konuşmaması, oyun oynamak isteyip oynayamamak, yiyecekleri görüp yiyememesi, tepkilerini göstermesi.

SMA hastalığının tedavisinde kullanılan EMA ve FDA onayı almış 3 farklı ilaç mevcut. Bu ilaçlardan bir tanesi yaş ve tip ayrımı yapılmaksızın ülkemizdeki tüm hastalar için geri ödeme kapsamına alındı; fakat ne yazık ki idame dozlarında belirli kriterleri sağlayamayan hastaların tedavisi kesiliyor. Diğer 2 ilaç SGK geri ödeme kapsamında değil. Hasta ve hasta yakınları olarak büyük bir umutla tüm tedavilerin geri ödeme kapsamına alınmasını bekliyoruz.

SMA hastaları neye ihtiyaç duyarlar, bu ihtiyaçlarının hangilerini karşılamakta zorluk yaşıyorlar?

SMA ile Savaşan Bir Annenin Kaleminden: SMA Nedir, Bizler SMA Hastaları İçin Neler Yapabiliriz?

İhtiyaçlarımızı aslında 2 farklı şekilde gruplandırabiliriz. İlki engellilere karşı toplumun bakış açısı ve yaklaşımı. Toplumda hala dışlayıcı, küçümseyici bakış açısına sahip bir kesim var. Sadece SMA hastaları için değil, engelli pek çok kişi için; bu düşünce yapısındaki toplumda yaşamak çok zor. Engelli çocuklar sınıflarda istenmiyor, toplumda dışlanıyor, engelli çocuğu olan aileler kiralık ev bulmakta bile zorlanıyor. Şüphesiz daha duyarlı, hoşgörülü, koşulsuz kabullenen bir toplumda yaşamak çok daha kolay olurdu. Hastanede oğlumun yüzüne, kullandığı cihazlara bakarak yanındaki dürtüp, bizi göstererek sesli sesli şükreden kişilerin hissettirdikleri çok acı.

Diğeri ise hastalığın maddi boyutunun getirdiği zorluklar. Tip 1 hastalarımız 6 tane cihaza bağlı yaşıyorlar. Bu cihazların maliyetleri çok yüksek. Ne yazık ki bazılarında SGK ödemesi var, bazılarında ise yok. Tıbbi cihazlar 24 saat kesintisiz elektrikle çalıştığı için; elektrik faturaları çok yüksek geliyor. Yaşadığımız en büyük sorunlardan birisi elektrik kesintileri. Cihazların tamamı elektrik ile çalışıyor, bazılarının bataryası var bazılarının yok. Elektrik kesintisi olduğunda bir çoğumuzun aklına sadece telefonunun bilgisayarın şarjına bakmak gelir. Ama ne yazık ki hayatı elektriğe bağlı insanlar var. Kısa süreli kesintilerde UPS, jenaratör yeterli oluyor ama uzun süreli kesintiler çocuklarımız için hayati risk taşıyor.

Hastaları enfeksiyondan korumak için her malzemenin sadece bir kez kullanıp atılması gerekiyor. Trakeostomi kanülü, gastrostomi pegi, aspirasyon seti gibi malzemelerin belirli aralıklarla değişmesi gerekiyor. Bu malzemelerin fiyatları çok yüksek, ayrıca sürekli değişim gerektirmesi ailelerimiz için maddi anlamda yıpratıcı oluyor. Yatağa ve solunum cihazına bağlı hastaların; fizik tedavi hizmeti veren merkezlere gitmesi mümkün değil. Sağlık kurumlarına gidemediğimiz için; devletin sağladığı fizik tedavi hakkından faydalanamıyoruz. Hastaların elektrik faturası, sarf malzeme, tıbbi cihaz ve fizik tedavi masrafları aileler için yıpratıcı oluyor. Bir hastanın aylık ortalama 4000 TL civarında gideri var, bunu karşılamada zorlanan aileler aynı malzemeleri tekrar kullanmak zorunda kalıyor, bu da enfeksiyon riskini artırıyor.

Bir dernek kurma kararını nasıl aldınız?

Instagram

Aralık 2016’da SMA hastalığına dair bir tedavi yönteminin ilk kez onay almış SMA hasta ve hasta yakınlarına umut olmuş, onları harekete geçirmiştir. SMA Hastalığı ile Mücadele Derneği,SMA hastalarının tedavisine zaman kaybetmeden başlanması ve yaşanan diğer sorunları çözmek amacı ile; hasta, hasta yakınları, uzmanlar ve gönüllülerin bir araya gelmesi ile Nisan 2017’de kurulmuştur. SMA-DER olarak SMA hastalarının insan onuruna yakışır hayat sürmesi, evde bakım, fizik tedavi, sağlık ve eğitim hizmetlerinin iyileştirilmesi; yerel ve ulusal politikalara katkıda bulunmak, otoriteye çözüm önerilerini sunma amacı ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.


Derneğinizin faaliyetlerinden kısaca bahseder misiniz?

SMA ile Savaşan Bir Annenin Kaleminden: SMA Nedir, Bizler SMA Hastaları İçin Neler Yapabiliriz?

SMA tip 1 hastaları; yutma, baş kontrolü, nefes alma, oturma, öksürme, kol-bacak hareketleri gibi temel becerilerden yoksundur, solunum ve beslenme için 6 tane cihaza bağlı yaşamaktadır. Yüksek maliyetli bu tıbbi cihaz ve sarf malzemelerin sadece bazıları SGK geri ödeme kapsamındadır. SMA hastalığı, hastaların kullandıkları tıbbi cihazlar, sarf malzemeler, elektrik faturaları, fizik tedavi gibi giderler dolayısı ile yüksek maliyetli bir hastalık. Hastalığın kliniğinin ağır olması nedeniyle, çalışan anneler genelde çocuklarına bakmak için işlerini bırakıyor. Azalan gelir ve artan gider ile birlikte ailelerin büyük bir kısmı medikal malzeme ihtiyaçlarını karşılayamıyor.

Hasta ve hasta yakınlarına destek olmak amacıyla 2019 yılı gelirinin %80’i ile medikal malzeme alarak sağlık harcaması olarak yaptık. 2020 yılında pandemi sürecinde maddi zorluk yaşayan ailelere gıda ve medikal malzeme desteği sağladık. SMA Hastalığı ile Mücadele Derneğinin kuruluşunun 5. ayında tip 1 hastalar, 22. ayında tip 2-3 hastaların tedavisine başlanmıştır. SMA hastaların tedavi ile ilgili sorunları; yeni ilaçlar onay aldıkça SGK geri ödeme sistemine alınması açısından devamlılığını sürdürmektedir. Mevcut tedavilerin sadece bir tanesi geri ödeme kapsamındadır.

SMA hasta ve yakınları hastalıkla mücadele ederken, hastalığa ilişkin erken tanı, doğru tedavi-bakım ve kullanılabilecek medikal ürünler konusunda doğru bilgiye organize bir şekilde erişilememektedir. SMA hastası olan ailelerin bir kısmının kurduğu sosyal ağlar aracılığıyla bu konuda bilgi ve deneyimler paylaşılsa da özellikle hastalıkla yeni tanışanlar olmak üzere çok sayıda kişi bu süreçte bilgi eksikliğinden kaynaklanan yanlışlar yapmakta ya da tedavide gecikmektedir. Bu sebeple; Hasta bakımına ilişkin doğru aspire etme, ambulama, pansuman yapma, banyo yaptırma, pozisyonlama, ağız bakımı, cihaz kontrolü-bakımı, yanlış ilaç kullanımının önlenmesi (doktor önerisi olmadan, yakın tavsiyesi ile) gibi hayati bilgileri hedef gruplarımıza ulaşmak için gönüllü sağlık çalışanları ile birlikte online eğitimler düzenliyoruz.


SMA hastası bireylerin yaşam kalitelerinin artırılması, tanı ve tedaviye başlama sürecinde zaman kaybedilmemesi için sağlık çalışanları arasında farkındalık oluşturulmasını çok önemsiyoruz. Sağlık çalışanlarına yönelik; SMA hastalığının belirtileri, tipleri, genetik nedenleri, önlenebilirliği, erken tanı ve tedavinin önemi ana başlıklarını içeren; farkındalık seminerleri düzenliyoruz.

“SMA-DER olarak amaç ve çalışmalarımızı iki ana başlıkta topladık…”

SMA ile Savaşan Bir Annenin Kaleminden: SMA Nedir, Bizler SMA Hastaları İçin Neler Yapabiliriz?

...İlki yukarıda açıkladığımız hastaların hayat kalitelerini ve sahip oldukları hakları artırmak, diğeri, hastalığın ortaya çıkmadan önlenmesini sağlamak. Bunun en güvenilir, ekonomik, sağlıklı ve bilimsel yolu taşıyıcılık taramasının yapılmasıdır. Taşıyıcılık taraması, çiftlerin bebeklerinde SMA hastalığına yol açacak bir mutasyonu taşıyıp taşıdıklarını belirlemeye yarayan bir testtir. SMA hastalığı resesif geçişlidir; bir bireyin hasta olabilmesi için hem anne hem babadan bu genetik mutasyonu alması gereklidir. Eğer iki ebeveyn de SMA hastalığını taşıyıcısı ise; doğacak her çocuğun hasta olma olasılığı %25’tir. Taşıyıcılar, hastalık semptomlarını göstermedikleri için, taşıyıcı olduklarının farkında olmuyorlar. SMA taşıyıcılık testinin evlilik ve gebelik öncesi zorunlu testler kapsamına alınması ve taşıyıcılığı tespit edilen ebeveynlerde PGT tüp bebek yöntemi tedavi giderlerinin SGK tarafından karşılanması için medya ve lobicilik faaliyetleri sürdürüyoruz.

7.Biz toplum olarak SMA hastalarına nasıl destek olabiliriz, sizin yükünüzü hafifletmek için bize düşen neler?


Sosyal medya hesaplarımız üzerinden bizi takip edebilir, faaliyetlerimize destek verebilirsiniz. Bununla birlikte web sitemizde yer alan gönüllü formunu doldurarak, derneğimiz için gönüllü olabilirsiniz. Hasta yararına olacak her türlü faaliyet içinde bulunmak bizi mutlu, eder. Proje fikirlerinizi bizleri le paylaşabilirsiniz.


Ece Hanım’a aktardığı bilger için teşekkür ediyoruz. Aynı zamanda SMA karşısındaki dik duruşu için de onu yürekten kutluyoruz. Siz de SMA hastalığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, Ece Hanım’ın ve SMA-Der’in çalışmalarını yakından takip etmek için İnstagram hesaplarına buradan, web sitelerine buradan ulaşabilirsiniz.

SMA ile Savaşan Bir Annenin Kaleminden: SMA Nedir, Bizler SMA Hastaları İçin Neler Yapabiliriz?
42
35
Görüşünü yaz

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • benbendeğilimartık
  Anneyi çok iyi anlıyorum, çünkü benim annem de aynı hisleri yaşıyor, bunu belki sizlerle çok paylaşmadım ben de nörolojik olan ilerleyen spinoserebellar ataksi hastasıyım, genetik bir hastalık. bu sebeple henüz tedavisi yok. Fizik tedavi alıyorum, evde her gün egzersiz yapıyorum. 30 yaşında oluştu bu hastalık daha önce hiçbir sorunum yoktu, gerçekten annenin neler hissettiğini biraz da olsa anlayabiliyorum. Daha önce nişanlandım ve eski nişanlımı tanıyamadım ve bunun üzerine bir de evlendim. Eski nişanlımdan da beter biriydi bu sebeple hastalığım biraz daha ilerledi, çok geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Dünyada o kadar çok nörolojik hastalık var ki herkese acil şifalar diliyorum, farkındalık yarattığın için sana da teşekkür ederim. Ben de bu sayede kendimden bahsettim, emeğine yüreğine sağlık.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • SMA ile savaşan minik hastalar için sosyal medyada sürekli bir yardım çalışması var. Maalesef ki ülkemizde ameliyatları yapılmıyor ve ameliyatlar oldukça pahalı. Geçen haftalarda çok güzel bir şekilde yardım toplandı ve bir SMA hastası miniğimiz ameliyat olabilecek. Aslında herkes üstüne düşeni yapsa hicbir şey bu kadar zor olmaz. Bizde KizlarSoruyor ailesi olarak Xper puanlarımız ile bir kampanya başlatalım. O şekilde daha önce bir kampanya yapmıştik. Tekrardan yapalım. Gerekiyorsa bu konu hakkında @KizlarSoruyor hesabında bir canlı yayın yapılsın ve geliri bagislansin. Bizde elimizden geleni yapmaya hazırız. Çok bilinçli bir bence olmuş. Eline sağlık kuzum 😘🥰
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

3441
 • hayalibirhis
  Okurken duygulanmamak elde değil, hem çok güzel hem de bilgilendirici bir bence olmuş. Elinize emeğinize sağlık.
  Umuyorum toplumumuz bu tarz hassas konularda daha duyarlı ve dikkatli olur.
 • Milyonlarca hucreden birisi normal calismasa insan hasta oluyor ne müthiş bir yaratılış ki... RABBİM sagligimizi korusun ne verirse hayırlısını verir dayanma gucu versin
 • OjeliKadın
  #HelpSteps projesi de tanıtılmalı. Çok faydalı konular bunlar.
 • bayjön
  Rabbim bu bunun gibi bildiğimiz bilmediğimiz birçok çaresiz ya da tedavisi zor süreç ve imkanlar isteyen hastalarımıza biran önce hayırsever yardımsever eller, şifalar sağlık ve sıhhatler versin ve ailelerinede sabırlar güç kuvvet maddi manevi imkanlar nasip etsin inşAllah diyorum. Çeken yaşayan bilir her anını dönemini. Zor bir durum. Sağlık afiyet huzur ve mutlulukla çarelerin imkanların her zaman açık olduğu güzel günler dilerim 🌸🌼🌺🌹😔
 • Çok güzel ve farkındalığı arttıracak bir paylaşım olmuş Allah bütün hastalarımıza acil şifalar versin ve yardımcısı olsun zor bir yaşam şekli ama bir nevide bu dünya sınav dünyası Ece hanımda bu sınavdan inşallah başırılı bir şekilde çıkabilir 🙏🏻🙏🏻
 • Üşüyenbuz
  Zaten böyle onurlu bir hareketi anne ve babalar yapar duam şudurki sma ve benzer tip hastaliklarin erken tani metod teşhis ve akabindeki tedavi süreclerinde ihtiyac duyulan ilaç ve gereclerin saglik bakanligimizca yapilan giderlerin kapsam altina alinarak bu hastaligi daha kolay atlatilabilir ve yasanabilir hale getirilmesidir insallah o günleride görücez buradan hasta ailelerine minik hastalarimiza gecmis olsun diyorum rabbim acil sifalar versin insallah
 • Allah kimseye dert verip derman artırmasın. Çok zor hele ki hasta ve çaresiz olan bir çocuksa... Güzel ve farkındalık yaratacak bir söyleşi olmuş. Emeği geçen herkese teşekkürler...
 • Merve281907
  Sma ve niceleri etrafimizda niceleri var ama hangimiz merak edip araştırıp bilgileniyoruz ki anne baba olarak en büyük imtihanlardan geçiyorlar Allah yardımcıları olsun ekim ayı da serebral. palsi ayı beyin felci beynin oksijensiz kalıp kaba ve ince motor gelisimini kaybetmesi demek onlar yavruları anne desin diye senelerde gözlerinin içine bakarlar yürüsün diye eli kolu olurlar uzun ve sabırlı bir bekleyiş sabr ve inanç
 • Sortieee
  Kistik fibröz hastalığında böyle bir sey yapıp bizlerin daha bilinçli olmasını sağlarsanız olur. Gerçi bu site sadece maksati belli işler için kullanılsa da ;/ sma hastaligida hayatın maaoesef var:(( her bebeğin her çocuğun saglikli olması dileğimdir. Onlar benim kırmızı cizgimdir
 • Elyise_
  Allah kolaylık versin bu insanlara😔 zor bir durum olsa gerek üzüldüm vallah!
  Eline sağlık ❤️ Bu konuyu kaleme aldığın için teşekkür ederiz bilgilendik sayende
 • SMA ile Savaşan Bir Annenin Kaleminden: SMA Nedir, Bizler SMA Hastaları İçin Neler Yapabiliriz?Aziz cemal de sma hastası minik canlardan bir tanesi Allah hepsinin yardımcısı olsun
 • Eline sağlık. @KizlarSoruyor bir kampanya başlatsa ve bu vesileyle bizde elimizden gelen yardımı yapsak yine xper puanlarımızla.
 • Rabbim şifa versin kas hastalığı taşımak cidden çok zor hele ki o yaşta Rabbim şafi sıfatıyla şifa versin tez zamanda sağlığına kavuşur inşallah 🙏
 • bahardan
  Böyle annelerin ne kadar güçlü olduğuna şaşırıyorum.
 • Seda131
  Günün birinde kendimi geçindirecek kadar param olursa yardima muhtaç insanlara hep yardım etmek istiyorum rabbimden en büyük isteğim bu
 • meyvelisedaaaa
  Eline emeğine sağlık, gerçekten görmezden gelinmemesi unutulmaması gereken bi konuya değinmişsin👍🏻👏🏻💜
 • Kayla96
  Yazi icin Tesekkürler. Rabbim sifalar versin tüm hastalarimiza 🤲🏻🥀
 • Büyün hastalara geçmiş olsun acil şifalar diliyorum
 • Erronblack41
  Bütün hastalarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunmak isterim.
 • Allah çok güzel bir yazıcısı onu okudum öyle olan insanlara Allah yardım etsin ailesine Allah yardım etsin kurban olduğum ya Rabbim herkese yardım etsin böyle hastalara acil şifalar versin inşallah
 • Hayallerinrengi
  Farkındalık oluşturucu duyarlı paylaşım için teşekkürler 🌸🌸
 • Allah bütün hastalara şifa versin paylaşım için teşekkürler
 • LaStCaCa
  Eline sağlık. Kolay değil rabbim kimseye yaşatmasın
 • Unsalss
  Allahım acil şifalar versin keşke daha fazlası gelse elimizden...
 • Just_Muco
  Allah yardım etsin öyle bireylere ve onlara bakanlara
 • Dilaraeowiw

  Allah tüm hastalara acil sifalar versin inşallah
 • alprn02
  Eline saglik cok aciklayici ve bilgilendirici olmus
 • 44asi44
  Dünyanın bin bir çeşit hali var ne kadar şükretsek az bu arada emeğinize sağlık 😊
 • RubbieRolePlay
  Allah kolaylık versin bu durumda olan ailelere
 • MrEftal
  Allah yardımcıları olsun. 🙏🏻
 • restinerest
  Allah yardim etsin kotu bir hastalik
 • aShameless
  eline sağlık
 • Çok güzel olmuş elinize sağlık
 • LovecezaM
  Çok gecms olsn acil şifa versn Rabbm..
 • Eline sağlık, güzel olmuş..
 • marcus26
  Çok geçmiş olsun Allah acil şifalar versin hepsine
 • Dilers
  Onlara sosyal medyadan destek verebilirsiniz
 • Parlamentmavi
  Emeğine sağlık, allah şifa versin tüm hastalara
 • Herhangibiriişte
  farkındalık yaratır umarım.
 • Jokerr_21
  emeğinize sağlık güzel bence olmuş
 • Hocahanım
  Elinize saglik kimseye yaşarmasın Allah
 • kediliçek
  Sabır ve şifa diliyorum.
 • cenk06cenk
  Hastalarımızın hepsine acil sifalar
 • AdilOlmayanYıldırım
  Farkındalık için teşekkürler.
 • Teodora_M
  Çok üzücü. Elimizden geleni yapmamız gerekiyor.
 • MahmutUcar
  Farkındalık için teşekkürler.
 • Dilrüba22
  Allah yardıncınız olsun 🙏
 • yagizkurtulus
  Rabb’im kimseyi sinamasin bununla
 • PapatyaTaaneleri
  Hastalıkla savaşan herkese acil şifalar diliyorum
 • kanatsızmaceracı
  Allah şifa versin miniklerimize
 • Bilgilendirme için teşekkürler
 • Alarasmin
  Çok cok iyi olmus
 • BitterCoffee
  Emeğine sağlık
 • Duyarlı olmalı ve empati yapmalıyız.
 • cankıraçç
  Halkı bilinçlendirici bence olmulş
 • Eline emeğine sağlık faydalı bi bence olmuş.🌸
 • MühimAdam
  devletimiz bu giderleri karşılamalı
 • enfectiondesease
  Kiyamam Allah kimseye boyle seyler gostermesin
 • Emeğinize sağlık güzel bence olmuş.
 • karsiyakaliali
  Çok güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.
 • Daha Fazla (15)
YÜKLENİYOR...