Konfor ve İpeksi Pürüzsülüğü Bir Arada İsteyen Kızlar Buraya!
Kapat

Mide Rahatsızlıklarına Genel Bakış

Midenin yapısı

Mide Rahatsızlıklarına Genel Bakış

Merhaba;

Bu aralar mide şikayetleri ile ilgili çok soru görüyorum karnım ağrıyor, midem yanıyor, karnım şiş, nasıl geçer? Nevinden sorular. Bu sebeple bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim.

Mide rahatsızlıkları çok çeşitli ve çok farklı nedenlere bağlı olur bu nedenle öncelikle sorunun kaynağı bilinmeli ki ona göre çözüm aransın.

Mide yapı itibariyle basit bir anatomik yapıya sahip olsa da komplike bir organ. Yemek borusunun bitişi ile başlayan ve on iki parmak bağırsağına ile biten çeşitli kaslardan oluşan esnek ve sert bir organ. Mide yapısı gereği genleşip genişleyebilen bir kas yapısına sahip.

Giriş kısmına Özofogus çıkış kısmına Duodenum adı verilir. Bunlar mideye bağlı midenin birer organı gibi düşünülebilir.

Mide Rahatsızlıklarına Genel Bakış

Mide vücudumuzda hafif yatay biçimde durur safra kesesi, karaciğer, bağırsaklar ve pankreas ile koordineli çalışır.

Mide içerisinde bir tür asit olan mide öz suyu bulunur. Tamda burada bir mucize vardır. Aslında bir asit olan ve etler de dahil mideye giren her şeyi parçalamaya çalışan bu sıvı mide yapısına zarar vermez çünkü midenin iç yapısı buna göre dizayn edilmiştir.

Midenin yapısı ile ilgili bu kadar bilgi yeterli sanırım şimdi çeşitli mide rahatsızlıklarına bakalım.

Gastrit

Mide Rahatsızlıklarına Genel Bakış

Eskiden stresten olduğu sanılan ama daha sonra 2005 yılında yapılan araştırmayla nobel tıp ödülünü kazanan Barry J. Marshall ve J. Robin Warren'in Helicobacter pylori yi keşfetmesi gastrit ile ilgili bütün bilinenleri değiştirdi

Evet gastrit Helicobacter pylori bakterisinin neden olduğu mide duvarında oluşan enfeksiyon hali. Alkol, sigara, stres, kötü beslenme, aşırı asitli (kola gibi) gıdalar gastrit için tetikleyici oluyor. Midede yanma ekşime bulantı kusma gibi şikayetlere neden olur tedavi edilmeden iyileşmesi beklenmez.

Kesin teşhis için endoskopi yapılması gerekir. Ayrıca gaita da Helicobacter pylori tespiti yapılır.

Gastrit gençlerde beklenilen bir durum değil iken artık beslenme düzenindeki bozukluklar fastfoot ve asitli içeceklerin fazla tüketilmesi nedeniyle gençlerde de görülmeye başlanan bir durumdur.

Duodenit

Mide Rahatsızlıklarına Genel Bakış

Midenin çıkışı Duodenum kısmının enfeksiyonu diyebiliriz kısaca. En yaygın duodenit sebebi, Helicobacter pyloridir. Genç yaşlarda vücuda giden bakterilerin uzun yıllarda ortaya çıkan sonuçlarından birisidir. Belirtileri gastrit ile benzerlik gösterir. Kişiden kişiye farklı şikayetler olsa da koyu renkli gaita ayırıcı olabilir. Endoskopi ve gaita tahlili ile kesin tanı konulabilir.

Özofajit

Mide Rahatsızlıklarına Genel Bakış

Midenin yemek borusu ile birleştiği kısım özofagus un enfeksiyonu. Barret ozafagus ismi ile anılır. Genellikle kronik ya da uzun süreli reflüsü olan hastalarda ortaya çıkan bir durumdur.

Genellikle mide ile göğüs kafesi arasında yangılı bir ağrı şeklinde kendisini hissettirir. Hızlıca tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Peptik Ülser (Peptik Ulcus)

Mide Rahatsızlıklarına Genel Bakış

Bu aslında sadece midenin değil tüm sindirim sisteminin bir sorunu. Çünkü normal şartlarda kendini koruyabilen mide yapısı çeşitli nedenlerle kendini koruyamaz ve mide mukozasında tahribat oluşur. Mide asidi kendi kendine zarar vermeye başlar. Bu durum mide den sonra bağırsakları da aynı şekilde etkileyebilir. 30-50 yaş arasında daha sıklıkla görülen bu rahatsızlık için kesinlikle hızlı tedavi gerekir.

Uzun süre açlık, dengesiz beslenme, aşırı asitli ve tuzlu tüketim temel nedenleri olarak sıralanabilir.

Mide de yanma, ağrı, sancı, yemekten sonra başlayan ağrı, aç kalındığında bulantı ,sık acıkma hazımsızlık gibi çok farklı şikayetlerle ortaya çıkabilir.

GÖRH-Reflü-Gastroözofageal Reflü Hastalığı

Mide Rahatsızlıklarına Genel Bakış

Gastroözofageal Reflü Hastalığı mide de bulunanların yemek borusuna geri kaçmasıdır. Çeşitli nedenlerle mide ile yemek borusu arasındaki kapak tahriş olur ya da esnerse bu hastalıkla karşılaşmak mümkün olur. Mide içeriğinin ağza gelmesi, yutma güçlüğü, nadiren ağrılı yutkunma, geğirti, hıçkırık, bulantı, kusma şeklinde şikayetler görülür. mide asidi zamanla yemek borusunu ve gırtlağı tahriş ederek farklı hastalıklara zemin hazırlayabilir, bu nedenle erken tedavi önemlidir. Mideyi aşırı doldurmak, asitli, aşırı baharatlı tüketmek başlıca sebebidir.

Dispepsi

Mide Rahatsızlıklarına Genel Bakış

Genelikle gastrit, ülser, reflü gibi başkaca hastalıklarla birlikte ortaya çıkan hazımsızlık hissi, şişkinlik halidir. Çoğunlukla midenin-karnın üst kısmında akciğerin altında ağrı ve gaz sıkıştırması gibi bir hisle ortaya çıkar. Dispepsi hastalık değil diğer hastalıkların semptom ve semptomlar birlikteliğidir diyebiliriz yani diğer hastalıkların işaretçisidir.

Mide polipleri

Mide Rahatsızlıklarına Genel Bakış

Mide içerisinde oluşan çıkıntılar diyebiliriz. Genellikle belirti vermezler ailesinde mide kanseri ve mide hastalıkları öyküsü olanlarda sıklıkla görülebilir. Çoğu kez kanser riski taşırlar takip edilmeleri ve gerektiğinde alınmaları gerekir. Mide bölgesinde ağrısı olan, hazımsızlık gibi şikayetleri olan kişilerin daha dikkatli olması gerekir.

Genelleme

Mide Rahatsızlıklarına Genel Bakış

Genel olarak mide hastalıklarının genetik faktörlerin yanı sıra dengesiz beslenme, alkol, aşırı baharatlı, tuzlu, mideyi tıka basa doldurma ve helicobacter pylori nedeni ile doldurmak olduğunu söyleyebiliriz.

Şikayetler genellikle ortak olmakta hazımsızlık, yanma, ekşime, şişkinlik, gaitada siyahlaşma ve kan, kusma, bulantı, istemsiz kilo kaybı, kazıntı hissi, sık genirme, sık hıçkırma gibi durumların görülmesi hastalıklara işarettir. Mide ile ilgili rahatsızlıklarda zamanında ve doğru teşhis çok önemlidir. Mide hastalıkları erken dönemde tedavi edilmediğinde başta kanser olmak üzere sindirim sisteminde ağızdan makata kadar tüm mekanizmada ciddi sıkıntılara gebedir.

Mide hastalıklarından korunmak için az yemek, sık yemek, acıkmadan oturmak, doymadan kalkmak, asitlerden, yapay gıdalardan aşırı tüketimden kaçınmak çok önemlidir

Özellikle anlatmak istediğim aslında mide hastalıkları konusunda bir farkındalık oluşturmaktı. Umarım başarılı olur.

Sağlıklı Günler Dilerim

#gastrit #mide #duodenit #özofajit #dispepsi #polip #reflü #ülser #bulantı #kusma #görh

Mide Rahatsızlıklarına Genel Bakış
7
6
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • Birtebessumyeter
  Peptik ülser tanisi konuldu hatta hemoraji diyede bir not düsüldü ilac vermedi diyetisyene yolladi beni pazartesi günü randevum var
  Görüş hala geçerli mi?
  • Yukarda yazan şikayetlerin bir cogu var bende dün doktor birsey vermedi karnimin agridiginida söyledjm bagirsaktan ses geldigini stresten dedi ayin 19 baska hastanede muane olucam

En İyi Erkek Görüşü

 • halilim123
  Bence değil. Ansiklobedi gibi olmuş 👏👏
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

65
 • _Dilek_34
  Ek olarak stresten olabildigince uzak durulmali, baharati da dozunda kullanmak gerekiyor ve bol su icmeliyiz
  • betljeveed

   aynen zaten mide ağrısının başlıca sebebi STRES

 • Masalyapıcı
  Paylaşımınız için teşekkürler bende endoskopiye giricem.
 • superpsikolog
  Bir organı incelerken mucizelere tanık olduk. Çok teşekkür ederim üstadım.
 • Wiilmaaa
  Herkese sağlıklı günler dilerim. Güzel bir Bence olmuş
 • Bu faydalı paylaşım için teşekkür ederim..
 • neolabilrki
  Güzel bir tavsiye mideyi korumak lazım
 • muratby
  Reflu var bende de
 • En cok hastalık yeri mideymiş
 • gokcemdere33
  Teşekkürler
 • Gizli Üye
  gastrit im var çok kötü midem
 • Gizli Üye
  Mide sağlığı, çok önemlidir. Bu yüzden, tükettiğimiz besinlere dikkat etmeliyiz.
YÜKLENİYOR...