REGL DÖNGÜNÜ KOLAYCA TAKİP ET!

Orkid

Pika ve Yeme Bozuklukları Nedir?

BloodyGamer

Pika, yeme bozukluğuna sebep veren bir hastalıktır. Bu hastalığa muzdarip olan bireyler, yenilmemesi gereken yiyecekler olan toprak, boya gibi maddeleri ısrarla yemek isterler. Bu sindirim sistemine tehlikeli ise o zaman sağlığına ciddi zararlar verecektir.

Pika ve Yeme Bozuklukları Nedir?

Pika yeme bozukluğu nedir?

Pika ve Yeme Bozuklukları Nedir?

Pikadan muzdarip olan çocuk ve yetişkinler, hayvan dışkısı, çamur, toprak, sümük, buz, boya, kum veya hatta cam bile yiyebilir. Yetişkinlerde bu bozukluk, çocuklara oranla daha azdır. Garip şeyler yeme davranışı, zehirlenme ve keskin objeler yüzünden sindirim sistemine ciddi anlamda zarar verecek sorunlar yaratabilir. Pika teşhisini koyabilmek için davranışlarını 1 ay süreyle incelemek ve ardından koymak gerekir. Olağan dışı arzu ve isteklerinin kökeninde, beslenme yetersizliği ya da anemi gibi sebepleri elemek için tıbbi yollarla tedavisi mümkündür.

1-) Yediğini çıkarma

Pika ve Yeme Bozuklukları Nedir?

Yedikten sonra ısrarla kusma eylemine başvurmaktır. Çocukluk döneminde yaşadığı ihmal veya taciz gibi durumlardan dolayı sebebiyet vermektedir. Yemeklerden sonra kusma, laksatifler kullanma, kilo veya görünüş takıntısı, diş çürümesi ve gözlere kan oturması; belirtilerden birisidir. İlişkileri, iş hayatını hatta kendine güveni bile etkileyen kaygı; depresyon ve intihar düşüncesine kadar götürebilir.

2-) Gece yeme bozukluğu

Pika ve Yeme Bozuklukları Nedir?

Günlük gıda ihtiyacının çoğunu geceye saklama arzusudur. Depresyon, özgüven eksikliği, stres veya diyete karşı tepkiler sebep olabilmektedir. Uyku bozukluğu yaşan bireylerin geceleri atıştırmalık şeylerle karnını doyurma arzusu ile uyanması belirtisidir. Çalışma hayatında ve sosyal hayatta ciddi anlamda zarar vermektedir.

3-) Ruminasyon

Pika ve Yeme Bozuklukları Nedir?

Zeka bakımından geri olan küçük çocuklarda görülen yutulan yiyeceği kısmen yeniden çiğneme eğilimidir. Ebeveyn veya bakıcı ile normal olmayan bir ilişki veya ihmal sonucunda ilgi arayışını, buna sebep verebiliyor. Yiyeceği geri çıkarıp yeniden çiğneme, kilo kaybı, diş sorunları, mide ağrısı ve dudaklarda yaralar varsa belirtileridir. Genellikle erken yaşlarda aşırı büyüme, bozukluk devam ederse yaşamını etkileyecektir.

Pika ve Yeme Bozuklukları Nedir?
Pika ve Yeme Bozuklukları Nedir?
3
3
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • canselcanım
  Bu tür yeme bozuklukları senin de dediğin gibi psikolojik maalesef ve çocuk yetiştirirken özen gösterilmediğini acı bir şekilde gösteriyor bizlere. Teşekkürler.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • scorpion80
  Hamilelikte sabun yiyen gördüm :)
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

22
 • Me_Se-38
  Güzel bilgiler elinize sağlık
 • kuğuu
  Yararlı bir paylaşımdı emeğine sağlık.
 • Bunlar bence psikolojik başkada bir şey değiö
 • Gizli Üye
  Çok dikkat edilmesi gerekli.
YÜKLENİYOR...