Faiz Artışı Sonrası Dolar ve Beklentiler

Ksproff

Bu senenin ilk faiz kararı beklentileri karşıladı ve 250 baz puan arttırıldı. Böylece faiz oranı yüzde 45 oldu. Peki şimdi ne olacak?

Faiz Artışı Sonrası Dolar ve Beklentiler

Faiz, Enflasyon, Dolar İlişkisi: dolar arayışında olan ülkelerin dolar çekmek için kullandıkları esas yöntem aslında bu faiz arttırışları. Nitekim de yabancı girişi olacaktır. Fakat kendi açımızdan değerlendirecek olursak enflasyonun yüzde 60'larda olması bizim yüzde 45'lerde faiz alıyor olmamız pekte mantığımla örtüşmüyor. Ülkeye giren para doların düşmesine etki etmeyeceğinden bu kumarda maalesef her zamanki gibi kasa kaybedecek.

İçiniz yeterince karardıysa devam ediyorum. Hal böyle olunca yakıtın 40 TL olduğu yerde doların 30 TL kalması ya da enflasyonun şimdilik yüzde 60'larda olup da dolarım 30 TL kalması pekte mümkün görünmüyor. Çayın bile demli olanı makbuldür demişler. Eğer bu çayı demli içiyorsak ekonominin demi bize pekte etki etmez. O halde devam..

Bu Son Faiz Artışı mı?

Atılan adım doğru mu bilinmez ama nereye kadar sürecek? Daha fazla devam ederse iç piyasada iplerin gerileceği düşüncesindeyim. Enflasyona yansımasını elbette ki göreceğiz fakat düşer diyemiyorum ama enflasyon artış hızı yavaşlayacaktır. Bu aşamada faiz artışı son ise bile bunun böyle servis edilmemesi gerekmektedir.

Yabancı açısından olumlamalar yapılması kanaatindeyim. Hasta ziyaretinin kısa olanı makbulmüş. Umarım ekonomide iyileşmeler olurda uzun uzun vakit geçiririz. Okuduğunuz için teşekkürler efenim.

Faiz Artışı Sonrası Dolar ve Beklentiler
7 Cevap