Enflasyon 2017'den Sonra Yeniden Tek Haneyi Gördü (Yıllık Yüzde 9,26)

Enflasyon 2017'den Sonra Yeniden Tek Haneyi Gördü (Yıllık Yüzde 9,26)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) eylül ayı enflasyon rakamlarını duyurdu. Verilere göre eylülde enflasyon tek haneye düştü. Son 1 yıllık enflasyon yüzde 9,26'ya inmiş oldu. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ise, aylık yüzde 0,99 arttı.

TÜİK verilerine göre, eylül ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalara bakıldığında tüketici fiyatları yüzde 18,27, yurt içi üretici fiyatları yüzde 26,44 arttı.

Geçen yılın aralık ayına göre de tüketici fiyatları yüzde 8,42, yurt içi üretici fiyatları yüzde 6,53 yükseldi.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), eylülde ağustos ayına göre yüzde 0,99, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,26 artış kaydetti. Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ise ağustosa göre yüzde 0,13, Eylül 2018'e kıyasla da yüzde 2,45 arttı.

Bakan Berat Albayrak'tan enflasyon açıklaması:

Yıllık enflasyon Temmuz 2017'den sonra yine tek haneyi gördü

Eylülde yüzde 9,26'ya gerileyen yıllık enflasyon, Temmuz 2017'den sonra yeniden tek haneyi görmüş oldu.

TÜFE, eylülde bir önceki aya göre yüzde 0,99, geçen yılın aralık ayına göre yüzde 8,42, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,26 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 18,27 artış gösterdi.

Ana harcama grupları itibarıyla eylülde aylık bazda en yüksek artış yüzde 2,15 ile konut grubunda görülürken, giyim ve ayakkabıda yüzde 2,13, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 2,09, alkollü içecekler ve tütünde yüzde 1,79 artış kaydedildi.

Eylülde ana harcama grupları itibarıyla endekste en çok düşüş gösteren grup yüzde 0,60 ile gıda ve alkolsüz içecekler olurken, eğlence ve kültürde yüzde 0,53, haberleşmede yüzde 0,07 düşüş gerçekleşti.

TÜFE'de yıllık bazda en yüksek artış yüzde 43,86 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda görüldü. Bunu yüzde 15,41 ile sağlık, yüzde 14,98 ile çeşitli mal ve hizmetler, yüzde 14,87 ile lokanta ve oteller, yüzde 14 ile eğitim izledi.

Geçen ay endekste kapsanan 418 maddeden 42'sinin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 292'sinin ortalama fiyatlarında artış, 84'ünün ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.

Tüketici fiyat endeksi, Eylül 2019
Tüketici fiyat endeksi, Eylül 2019
Enflasyon 2017'den Sonra Yeniden Tek Haneyi Gördü (Yıllık Yüzde 9,26)
6
22
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Kız Görüşü

 • Gizli Üye

  7000tl laptop aldım 15 gün önce. şu an 8600tl aşağı satan yok bu laptopu. Bence hiç bişey iyiyye gitmiyor.5 yıla kalmaz 1 ekmeği 5tl alma şansımız %99.1kg et 500-600tl olmas ihtimali daha da yüksek. Bu türk düşünce tarzıyla bu sistem yürümez. Her yıl fakirle milyarder arasında ki fark açılıyo. Fakirler tüm vergiyi öderken zenginler 5kr vermeden fakirin vergisiyle hizmet alıcak ama fakir vergisinin hakkını asla göremicek olan bir sistemdir türkiyenin vergi adaleti sistemi. Şu manzarada iyi bir tablo çizmeye çalışana mal denir. Ayrıca devletin gereksiz harcamaları azaltmak yerine kat kat arttırması sonucu mecbur her yıl 1 milyar tl getiren ülke mallarını 1 milyar tl 20-50 yıl özelleştiriyor. Bu da bir çöküş göstergesi. Umarım şu salak iyiyiyz iyi diyenlere birer kapak olur.

  Görüş hala geçerli mi?
  • mal sensin kuş beinli, 1.500 tlyede laptop var görgüsüzüz gibi 7 bine almış. havanı mikim senin birde 8.6 bin olmuş bababbaba ulan olmayan beynini mkm birde akıl vermezmi boş kafayla.
   ekmek kaç yıl 1 tlden satıldı sen biliyormusun?
   et 20 yıl önce gene alamıyorduk pahalı diye. ozamanlar sanki ucuzmuş gibi demogoji yapıyorsun.
   bu dünyada yaşadım yaşayalı taaaa çoçukluktan yani 87 yılından beri bu anasını belledimin suyundan ve elektirk zamından bahsediyor insanlar ve zam geldi diye ağlıyor ulan bu ülkede elektirik ve suya göremi yaşam sürüyorsunuz.
   7 bin liralık pc 8 binliralık ipone kullanan yavşaklar 50 -80 liralık kendi kullandığın elektirk parasını eleştiriyor üstelik o aldığı aletleri şarj ederken harcadığı elekriği pekkkkk kusura bakma ama miktirrrrrrrrr...

  • Gizli Üye

   Benimle konuşucak seviyede değilsin çocuk. Git boş atarını az ötede yap. İşi bilmeden de bir daha millete kuş beyninle akıl vermeye kalkma.

  • yaw he he bumu cevabın?
   seviye 100 maşallah :)

  • Hepsini Göster

En İyi Erkek Görüşleri

 • aerolite

  "Yalancıyı sevsinler mi?" diyorum...
  *** Bu ülkede asgari ücret alanların, daha yüksek ücret alanlara oranı, birçok ülkeye oranla çok yüksektir.
  *** Asgari ücret alan insanların harcama kalemleri büyük oranda temel gıda ürünleridir.
  *** Enflasyon sepeti toplumun genelinin aldığı bu asgari ücretli kesimin genel harcama kalemine paralel değildir.
  ***Ayrıca maaş zammı verirken hedeflenen enflasyon oranını baz alırken sattığı ürünlere zam yaparken mevcut enflasyonu bile katlıyor.
  *** Yani rakamlarda aldatma konusunda diğer eski hükümetler gibi mevcut hükümet te benzer bir yolu tercih edip halkı ezmeye devam ediyor.

  Görüş hala geçerli mi?
 • Berkan25

  Türkiyede okadar üniversiteye gitmis ama akli derste degil oynasmakla gecmis genclerimiz varki, enflasyonun hangi sartlarda düstügünü anlayamamis, ya da anlamak isine gelmiyor.
  Enflasyonu Devlet cani isteyince göz boyamak icin düsürebilse, gecmiste 16 tane Banka batmazdi, sayin Bülent Ecevit, Demirel canlari isteyince %400 lerden sifira indirirdi, Deprem yardimi ile memur maaslari ödenmezdi, degilmi aydin, entel arkadaslarim.

  Böyle bir tablodan nankörlük yapip memnun olmayan insanlarimiz var, bunlari ayda 5 bin dolar maasla 25 yasdinda emekli yapsam yine sikyaetci olurlar.

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

520
 • Ponçiknom

  Fiyatların arttığı enflasyonun düştüğü bir dönem ben bilmiyorum. Burdan siyasal bilgiler fakültesinde ki ömrümü çürütmelerine rağmen bana bu teoriyi öğretmeyen hocalarımı tek tek kınıyorum. :D hayır fiyatı yükseltiyorsun tamam enflasyonu niye düşürüyorsun ya da enflasyonu düşürürken fiyatı nasıl yükseltebiliyorsun? Adam yılın başından beri %60 elektiriği öpmüş doğalgaz zaten uçmuş ama enflasyon düşmüş. Bunu içsel bir yolculuk olarak düşünün.

  • wertz7

   Sana ögretiken yaşamın hakikatı ve gercekleri canım , Takunya ziyniyeti hayal ve yalan üzerine kurulmuş bir hirsızlik ve sömürü düzenidır de ondan şaşırıyon;))

 • Gülesim geldi bak tek haneye düştü deyince. Hangi gıda olmayan ucuz malzemeleri listeye eklemişler onuda yazsaydın keşke 😂 düştü düştü eve hissettik önceden 100 TL ile market sepeti dokuyodu şimdi yarısı bile dolmuyo🤣 ama düştü ya kesin düşmüştür. Allah düşürmesin 😂

 • Metalhead7

  neredeyse herkes işin aslını biliyor, burada rakamlar düşünce kıçımıza giren hayat pahalılığında bir değişiklik olmuyor hatta her gün daha da pahalı bir hayat yaşıyoruz, iyi de enflasyon nasıl düşüyor peki diyorsanız, enflasyon hesaplamasını nasıl yaptıklarını bir araştırın, benim hesabıma göre gerçek enflasyon %40'ın üzerinde, bu aldatmaca rakamların da faturası ağır olacak ve yine o faturayı da biz ödeyeceğiz.

 • KürşattTarıkk

  Ya benden TEFE TÜFE veya TÜİK gibi gibi T ile başlayan Türkiye’yi bağlayan istatistik kurumlarının verilerine inanmamı beklemeyin. Bana OECD ile gelin. Zira OECD verilerine göre güzel ülkemiz olarak yerlerde sürünüyoruz.

 • Gerçek enflasyonu açıklasınlar en basiti 3.03 e aldığım. lpg bir gecede 3.40 a çıktı elektriğe gelen gaza helen zamlar en basiti ve görünmeyenler kağıt kalem. ellerinde istedikleri gibi çizip gösteriyorlar kral çıplak. diyenleride yargiliyorlar...

 • wertz7

  Cok iyi ayarlamişlar, bir yil icinde herşeye yüzde 40 la yuzde 70 zam gelde, galiba bu zamlar başka ülke insanı iicin geldiki yüzde 9.26 cikmiş,, bunlar şeytana papucunu ters giydirler şeytanın haberi olmaz..

 • Takao_Max

  Enflasyon düştü ama bir doblo bile 150.000 lira, etin kilosu 80 lira, muz 15 lira, pantolon 100 lira, ayakkabı 400 lira, damacana su olmuş 10-15 lira. Millet fakirlikten kendi yaşadığı ilçeden çıkamıyor.

 • dreamliner61

  zerre inanmıyorum gerçek enflasyonun tek haneli olduğuna.
  madem enflasyon yüksek değil, elektrik, doğalgaz ve yakıt zamlarını geri alsınlar !
  yiyorsa tabi !!!

 • Volrath

  Yalanınızı... Diyemiyoruz tabı Mart ayından bu yana elektrik %86 zamlandı ama enflasyon %9 yersen

  • slapkinq

   Ağız bozmaya gerek yok çünkü kimsenin sesi çıkmadığı sürece bu iş böyle gider bizde sinir olmakla kalırız

 • slapkinq

  Bunun bize faydası var mı yok mu bununla 1 ay geçinebiliyormuyuz karın doyuruyormu acaba

 • oguzhankuzey

  O neden öyle çıktı bilen biliyordur, asgari ücret belirleme konseyi toplanacak şimdiden tezgahı kuruyorlar, neyse bu dolmayıda yedik deriz

 • Endymiοn

  bu nasıl bir yalan :D
  geçen seneye göre en az zamlanan şeyler bile %50 nin üzerinde zamlandı

 • by_simit

  Asgari ücret vs zam zamanında enflasyonu hep düşük göster ki , ona göre zam yap tabi ya yersen

 • Bordobere61

  TÜFE artışında enflasyon nasıl düşüş gösteriyor çok merak ediyorum

 • Çapkın_kuru_fasulye3

  Maaşlar eridi
  Borç batağındayız

 • mysterious9

  İş işten geçtikten sonra.. düzelmez artık

 • blackkinq1

  Kesin akepeli

 • Pempom

  Bu tablolar degil pazar gercek

 • rahip gitti yedimiz kazıklar yanımıza kar kaldı

 • Lockheed

  İnanmıyorum yalan hepsi

 • entelman

  İnanalım mı? :)

 • Kimbuu16

  Şöför ile eniştenin işine karışılmaz

 • inciniyır

  Çok iyi. Uçuşa geçti kemerleri bağlayın

 • Teşekkürler faydalı bilgiler

 • Gizli Üye

  Zam geldikçe düşen enflasyon sistemi geliştirdik... bu gizli tutulan sistemi abd israil cia mossad facebok twiter bazzers ele geçirmeye çalışıyor. uyanık olalım kardeşlerim😂😂

  • Gizli Üye

   Öyle değillmi @Ponçiknom

YÜKLENİYOR...