Regl Öncesi Semptomları İçin Neler Yapabiliriz?

lovebooming

Regl dönemi kadar öncesi olan PMS döneminde vücudumuzda değişiklik görülüyor. Aşırı tepki verme, sinirlilik, dalgınlık, sosyal ilişkilerin azalması, karın ağrısı, mide bulantısı ve baş ağrısı gibi farklı psikolojik ve fizyolojik değişiklikler oluyor.

PMS Nedir?

pms semptomları
pms semptomları

Premenstrüel sendrom yani kısaca PMS olarak bilinen süreç regl öncesi öncesi vücutta hissedilen değişiklikler olarak tanımlanabilir. Bu süreçte şişkinlik, ani duygu değişiklikleri, iştah artışı, yorgunluk gibi farklı semptomlar görülüyor. Kişiden kişiye PMS sendromları farklılık gösteriyor. Yaşam rutinine bağlı olarak sendromlar çeşitlenebiliyor. Bu süreci hafif atlamak sancısız regl geçirmek gibi konforlu bir his :)

Bu semptomları azaltmak için yaşam rutinimizde bazı farklılıklar yaparak daha konforlu bir süreç yaşayabiliriz.

Beslenme düzeninde değişiklikler yaparak ödem oluşumunu azaltabilirsin.

Regl Öncesi Semptomları İçin Neler Yapabiliriz?

Kafein içeren içecekleri daha az tüketmek ve şeker alımını azaltmak etkili olabilir. Ayrıca bol su içmek ödemleri azaltmak için doğru bir yöntem. Lifli gıdalar tüketerek bu süreçte değişen sindirim sistemini destekleyebilirsin.

Düzenli egzersiz yaparak zinde hissedebilir ve ağrılarını hafifletebilirsin

Regl Öncesi Semptomları İçin Neler Yapabiliriz?

Regli sancıları kadar öncesi dönemde yapılan egzersizler, vücuda olumlu katkı sağlıyor. Ağrıların azalması ve daha enerjik hissetmek için düzenli yürüyüş yapabilirsin. En az 30 dakikalık yürüyüşler yaparak stresli hissetmeyi de azaltabilirsin.

Regl Öncesi Semptomları İçin Neler Yapabiliriz?
18 Cevap