Ped Alerjisi Kabusuna Son Vermeye Hazır mısın?

UyuyanSakine

Daha önce, "kadınlara özgü alerjik İiritasyon" olarak adlandırılan hastalığı duydun mu? Bu hastalık halk arasında "ped alerjisi" olarak da ifade ediliyor. Ped alerjisi, her 10 kadından 8'inin başına gelen can sıkıcı bir durum. Vajina bölgesinde meydana gelen bu hastalığın çeşitli sebepleri olabiliyor. Kısa bir araştırmayla ped alerjisi hakkında öğrendiğim her şeyi sana anlatacağım.

Halk arasında ped alerjisi olarak bilinen hastalık nedir?

Ped Alerjisi Kabusuna Son Vermeye Hazır mısın?

Kadınlar, regl döneminde veya bu dönemden hemen sonra vajinal bölgelerinde yaşadıkları alerjik reaksiyonlarla ortaya çıkan çeşitli problemler için jinekologlara başvuruyor. Jinekologlar, bu problemlerin halk arasında "ped alerjisi" olarak bilindiğini söylüyor. Ped alerjisi, yaz aylarında daha sık yaşanmasına rağmen genelde mevsim fark etmeksizin biz kadınların baş belası olabiliyor. Ped üretimi sırasında pamukla karıştırılan sentetik materyaller bu tarz alerjilere sebebiyet verebiliyor.

Ayrıca kullanılan pedin güzel kokması için parfüm ve beyazlatılması için boya içermesi de tam bir kabus oluyor. Bu durumların sonucunda ped alerjisine yakalanan ve kafasındaki soru işaretleriyle mücadele eden kadınlar için önce ped alerjisinin belirtilerinden bahsetmek istiyorum.

Ped alerjisi belirtileri nelerdir?

Ped Alerjisi Kabusuna Son Vermeye Hazır mısın?

Pek çok kadının zaman zaman başına gelen ped alerjisi rahatsızlığı, huzursuz edici birçok belirtiyle kendini gösteriyor. Bu belirtiler şu şekilde:


● Regl döneminde ped kullanırken vajinal bölgende ve bu bölgenin dışında kaşıntı yaşıyorsan yüksek ihtimalle ped alerjisi sorunuyla karşı karşıyasın.

● Ped alerjisi, pedin yapısından kaynaklı olarak cildinde kızarıklık ve pişiğe benzer tahrişe sebep olabilir.

● Vajinal bölgende yanma, acı hissi yaşıyor olabilirsin.

● Ped alerjisi, özel bölgende akıntıya sebep olabilir.

● Bu akıntı regl akıntınla birleşerek dayanılması zor bir kokuya sebebiyet verebilir.

● Ped alerjisini pişikle karşılaştırdığımızda, pişikte genellikle akıntı olmadığını görüyoruz. Ayrıca pişikte acı hissinin yanında batma hissi de meydana gelebilir. Bu ikisinin belirtilerini karşılaştırarak pişik veya ped alerjisi olduğunu anlayabilirsin.

Ped alerjisi olmamak için nelere dikkat etmeliyiz?

Vajinal alerji olarak da bilinen ped alerjisine yakalanmamak için birkaç noktaya dikkat etmen gerekebilir.

Pedini sık sık değiştir

Ped Alerjisi Kabusuna Son Vermeye Hazır mısın?

Regl döneminde kullandığın pedlerin 3-4 saatte bir değiştirilmesi gerektiğini biliyor muydun? Pedin yapısı gereği kullandığımız her pedin en fazla 4 saat vücudumuzda kalması gerekiyor. Pedimiz kirlenmemiş olsa bile terimizi de içine hapsediyor. Özellikle yaz aylarında bu durum çekilmez bir çile oluyor. Eğer bu sıklıkta ped değişimi yapmazsak ped alerjisi ile karşılaşabiliriz.

Vücudunu sadece güvendiğin markanın ürettiği pedlere emanet etmelisin

Ped Alerjisi Kabusuna Son Vermeye Hazır mısın?

Regl döneminde hassas olan vücudumuza gerekli özeni göstermek için organik ped markaları kullanmak büyük konfor sağlıyor. Ben de ped alerjisi yaşadıktan sonra yaptığım araştırmalar sonucunda Orkid Essential kullanmaya başladım.


Doğruyu söylemek gerekirse Orkid'in bu serisinin bedenime bu kadar nazik davranacağını tahmin etmiyordum. Orkid Essential; parfüm ve boya içermemesi, ultra yumuşak olması ve esnekliğiyle vazgeçilmez pedim oldu. Sana da gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.

Aman... Temizliğe dikkat!

Ped Alerjisi Kabusuna Son Vermeye Hazır mısın?

Vajinal rahatsızlıkların temelinde temizlik sorunu yatabilir. Bu nedenle sadece ped alerjisi veya pişik için değil, tüm vajinal rahatsızlıkların önüne geçmek için regl döneminde de vajina temizliğine özen göstermeliyiz. Ayrıca iç çamaşırımızı da sık sık değiştirmeliyiz.

Ped alerjisi nasıl geçer?

Ped Alerjisi Kabusuna Son Vermeye Hazır mısın?

Ped alerjisi hem hayat kalitemizi düşürüyor hem de duygusal olarak biz kadınları etkileyebiliyor. Yukarıda bahsettiğim belirtileri yaşıyorsan sen de ped alerjisi için çözüm bulma arayışına girmiş olabilirsin. Rahat ol! Ped alerjisi yaşamış biri olarak senin için birkaç çözüm önerim olacak.

● Öncelikle alerji tedavisine başlamadan önce sabırlı olmamız gerektiğini hatırlatmam gerekiyor. Çünkü vajinal bölgenin daha kapalı bir bölge olması tedavi süresinin nispeten uzamasına sebep olabilir.

● Özel bölge temizliğinden bahsettik. Bu temizliği yaparken sabun gibi cildimizi kurutacak ürünleri kullanmamalıyız. Çünkü vajinal bölgemizin nemli kalması gerekiyor.

● Alerji belirtileri geliştiyse vajinal bölgeyi saf suyla temizledikten sonra jinekoloğa görünmekte fayda var. Çünkü her belirti ped alerjisi olarak karşımıza çıkmayabilir. Rahatsızlığımızın ne olduğundan emin olmalıyız.

Ped Alerjisi Kabusuna Son Vermeye Hazır mısın?

Cildimizde meydana gelen tahrişler için kullandığımız aloe vera jeli vajinal bölgemiz için de oldukça faydalı. İnce bir tabaka halinde aloe vera jelini tahriş olan bölgeye sürüp bir süre beklemeliyiz. Daha sonra ise koruma amaçlı zeytinyağı sürebiliriz.

Ped Alerjisi Kabusuna Son Vermeye Hazır mısın?

Ped alerjisine yakalandıysak organik pamuktan üretilmiş iç çamaşırı ve pamuklu ped kullanmalıyız. Ayrıca kullanmadan önce iç çamaşırımızı ütülememiz de alerijden korunmamız için çok faydalı bir adım olabilir.

Peki sen ped alerjisine yakalandın mı? Yakalandıysan kurtulmak için neler yaptın? Yorumlar bölümünde dertleşelim...

Ped Alerjisi Kabusuna Son Vermeye Hazır mısın?
10 Görüş