#KIZGİBİ

Orkid

Regl Döneminde Şişkinlik Derdi: Patlamaya Az Kaldı!

AngelKiss

Hatırlar mısın? Harry Potter filmlerinden birinde Harry istemeden büyü yapıyordu da Dudley'nin lanet halası balon olup uçuyordu. Bildin mi o sahneyi? İşte şu an ben de aynı durumdayım! Ama benim dünyamda maalesef öyle fantastik olaylar yok. Keşke olsa! Haha!

Regl Döneminde Şişkinlik Derdi: Patlamaya Az Kaldı!

Benim derdim tamamen hormonal. Tahmin edebileceğin gibi regl olmak üzereyim. Bu nedenle de her yerim şiş şiş! Böyle vücudum kabına sığmıyormuş gibi hissediyorum resmen. Bir de havalar ısınmaya başladı ya. Regl dönemi ödem derdim iyice arttı. Çünkü sıcak benim bünyeme hiç yaramıyor. Vücudum hemen su tutmaya başlıyor. Şimdilerde rahat rahat dışarıya da çıkamıyorum. Yürüyüş falan da yapamayınca ödemi atamıyorum. O yüzden de dedim en iyisi gideyim, KScanlarla dertleşeyim. Hem benim gibi ödem sıkıntısı olan ve regl şişkinliği ne zaman iner diye düşünenler varsa şöyle baş başa veririz bu derdin üstesinden beraber geliriz dedim!

Neden adet öncesi karnım çok şişiyor? Neden? Neden?!

Regl Döneminde Şişkinlik Derdi: Patlamaya Az Kaldı!

Adet olmadan önce başlayan ve regl bitene kadar devam eden bu şişkinlik halinin iki sebebi var. Bunlardan biri PMS olarak bildiğimiz adet öncesi sendroma bağlı olarak gelişen ödem durumu. Diğeri de yine aynı sendromun bizi bir kurabiye canavarına dönüştürmesi sebebiyle yaşadığımız iştah artışı.

 • Regl döneminde vücutta birçok değişiklik oluyor. Bahsettiğim PMS döneminde ortaya çıkan belirtilerin birçoğunun sebebi henüz net olarak bilinmiyor. Ama bir şekilde hormonlarla alakalı olduğu düşünülüyor. İşte bu dönemde salgılanan çılgın hormonlar vücudun su tutarak şişmesine sebep oluyor.
 • Regl şişkinliği aslında kişiden kişiye değişen bir durum. Kimisi benim gibi balona dönüyor, kimisi o kadar hissetmiyor. Bu biraz yapı meselesi. Biraz da yediklerimizle ve o günleri nasıl geçirdiğimizle alakalı. Bu konuya ilerleyen dakikalarda daha derinlemesine bir giriş yapacağım.
 • Dediğim gibi işin bir de iştah boyutu var. Adet öncesinde artan iştah bizi daha çok, daha çok yemeye teşvik ediyor. Ama bu süreçte metabolizma yavaşladığı için yediklerimizi sindirmemiz daha uzun sürüyor. Bu durum zaten var olan ödemle bir araya gelince de işler iyice çığırından çıkıyor.


Geliyor, gelmekte olan: Adet şişkinliği kaç gün önceden başlar?

Regl Döneminde Şişkinlik Derdi: Patlamaya Az Kaldı!

Anladık ki bu işten kaçış yok. O ödem illa bir yerde bizi ele geçirecek. Bari ne zaman geleceğini bilelim de hazırlıklı olalım, değil mi ama?

 • Regl dönemi yaşanan ödem sıkıntısı diğer adet belirtileriyle birlikte başlar. Bu da kanamadan yaklaşık 1 hafta veya 10 gün önce vücudun hafiften şişmeye başlayacak demek oluyor!
 • Şişkinliği kanamanın sinyali olarak görüp önlem almaya başlayabilirsin. Ben vücudum şişmeye başlayınca çantama şekerimi, çikolatamı bir de Orkid Essential'ımı atıyorum, rahat ediyorum.


Bu çile ne zaman biter? Adet döneminde ödem kaç gün sürer?

Regl Döneminde Şişkinlik Derdi: Patlamaya Az Kaldı!

Kadınların çilesi biter mi? Bitmez tabii. Ama en azından ara verir diyebiliriz.

 • Regl şişkinliği adet kanamasının sonlarına doğru azalır. Kanamanın 5-7 gün sürdüğünü düşünürsek şişkinlik derdi 4 veya 5. gün azalmaya başlar diyebiliriz.
 • Ama bazen adet sonrası karında şişlik yaşayan kadınlar da oluyor. Bu biraz kişinin metabolizmasıyla alakalı. Adet döneminde yavaşlayan metabolizma regl bitince hemen kendine gelemeyebilir. Biraz da, daha önce dediğim gibi, yiyeceklerin yaptığı şişkinlik faktörü var. Eğer regl döneminde kendine hakim olamaz ve her bulduğunu yersen vücutta oluşan şişkinliği atman biraz uzun sürebilir.


Şimdi o tartıyı usulca yere bırak: Adet şişkinliği kaç kilo fark eder?

Regl Döneminde Şişkinlik Derdi: Patlamaya Az Kaldı!

Ben normalde adetliyken asla tartılmam. Çünkü moralim bozuluyor! Ama bu sefer bir istisna yaptım. Sana her şeyi açık açık anlatabilmek için regl dönemi yaklaşırken ve dönem boyunca düzenli olarak tartıldım. Sonuçları açıklıyorum. Hazır mısın? 3 kilo! Tam olarak 3 kilo fark etti!

Tabii bu kilo farkı da herkes için değişebilir. Ama uzmanlar genel olarak 1-4 kilo arasında bir fark oluşabileceğini söylüyorlar. Bence en güzeli regl süresince hiç tartıya çıkmamak. Nasıl olsa sonra hepsi gidecek. Can sıkmaya gerek yok yani!

Balonu söndürmeye var mısın?

Regl Döneminde Şişkinlik Derdi: Patlamaya Az Kaldı!

"Ne yapacağız biz böyle? Her ayın 10 gününü balon gibi gezinerek mi geçireceğiz?" dediğini duyar gibiyim. Tabii ki de bunun da bir çözümü var. Yani şişkinliği tamamen bitiremesek de azaltabiliriz.

 • Bu süreçte çok tuzlu yiyeceklerden uzak dur.
 • Bol bol yürüyüş yap.
 • Bol yeşillikli salata gibi sindirimi kolay besinlere yönel.
 • Lifli gıdalar tercih et.
 • Litre litre su iç.
 • Keten tohumu, çiya tohumu gibi kendinden yağlı tahıllar tüket.
 • Öğünlerine kırmızı orman meyveleri ekle. Çaylarını da içebilirsin.
 • Atıştırmalıkların çiğ fındık, kaju gibi sağlıklı kuru yemişler olsun.


Bir adet döneminin daha sonuna geldik. Bana eşlik edip bütün sıkıntılarıma katlandığın için teşekkür ediyorum. Umarım merak ettiğin her detayı yazımda bulabilirsin. Eklemek ya da sormak istediğin bir şey varsa yorumlarda bekliyorum.

Regl Döneminde Şişkinlik Derdi: Patlamaya Az Kaldı!
5
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar Ne Diyor (5)

 • HappyHalloween
  Benim de 3 kg fark oluyor tartıda, o kadar su içiyorum tık yok su giriyor ama çıkmıyor, en iyisi kahve bana sorarsan
 • Mavis2409
  Şu adet sancısına care bulan yok ya... İğne vurdura vurdura hal oluyor insan...
 • venivedivici
  Bilmez miyim güzel sahneydi. Şişkinlik çok kötü ama tabi. Kadınların işi zor.
 • nurryılmazzz
  Güzel bir bence olmuş bu konuda benim de şikayetlerim var bende de oluyor fena bişi
 • Meltemsena
  Bunu bazıları çok derin, onulmaz ve şifasız bir şekilde yaşar, neden?
YÜKLENİYOR...