#KIZGİBİ

Orkid

Regl Baş Ağrısı Neden Olur? Sebepleri ve Çözümleri...

KardanKadın

"Başım çok ağrıyor, kesin regl dönemimim yaklaştı" veya "Başım çok ağrıyor, ışıksız ve sessiz bir ortama ihtiyacım var" cümlelerini bazımız adet dönemlerimizin öncesinde, bazımız da sonrasında kurarız. Çünkü biz kadınların regl döneminde yaşadığı en belirgin sorunlardan biri de şiddetli geçirdiğimiz baş ağrıları olabiliyor. Aslında bu durumun en önemi nedeni, regl dönemlerinde hormonlarımızın baskılanıyor olması. Vücudumuzda baskılanan hormonlar çoğumuzda migren ağrısı olarak ortaya çıkıyor. Peki, adet dönemimizde baş ağrılarımızla ortaya çıkan başka belirtiler var mı, regl döneminden kaynaklanan baş ağrılarımızın önüne geçebilir miyiz? Aklını kemirip duran bu soruları biraz daha çeşitlendirmeye ve cevaplarını vermeye başlayalım...

Regl Baş Ağrısı Neden Olur? Sebepleri ve Çözümleri...

Regl baş ağrısı yapar mı, regl döneminde ağrı neden olur?


Kritik sorularımızdan bir tanesi olan ''Regl baş ağrısı yapar mı?'' sorusunun cevabının evet olduğunu söyleyebilir, hem bireysel deneyimler hem de uzman görüşleriyle bu süreci destekleyebiliriz. Hormonlarda meydana gelen baskılar sonucunda çoğu kadının migren belirtileri gösterdiği söylenir. Ayrıca çektiğimiz migren ağrılarında yaşadığımız süreçler de farklılık gösterebilir. Bazılarımız adet öncesi şiddetli baş ağrıları çekerken, bazılarımız ise adet sonrası bu ağrıları çekebilir.

Regl Baş Ağrısı Neden Olur? Sebepleri ve Çözümleri...

Regl döneminde baş ağrısı ve mide bulantısı neden olur?


Mide bulantısı, adet döneminde yaşadığımız baş ağrısının şiddetinden kaynaklanan bir yan etkidir. Bu sorunun önüne geçip süreci hafifletmek için çözümlerimi anlatacağım. Beklemede kal!

Regl Baş Ağrısı Neden Olur? Sebepleri ve Çözümleri...

Regl döneminde baş dönmesi ve halsizlik neden olur?


Vücudumuzda hissettiğimiz halsizlik sadece regl baş ağrısından kaynaklanmaz. Regl döneminde yaşadığımız halsizliğin nedeni kişiye göre farklılık gösterir. En önemli etkenlerden biri adet döneminde yaşadığımız aşırı kanamalardır. Bu aşırı kanamalar hem kansızlığa hem de buna bağlı gelişen baş dönmelerine ve halsizliğe sebep olur. Bu durumda doktorumuza danışmak önemli!

Regl Baş Ağrısı Neden Olur? Sebepleri ve Çözümleri...

Adet neden baş ağrısı yapar?


Adet döneminde yaşadığımız baş ağrılarının pek çok nedeni ve tetikleyicisi olur. Şimdi bu sürecin nedenlerini ve tetikleyicilerini anlatmaya başlayalım!

Östrojen seviyemizdeki yükselme!


Uzmanların araştırmalarına göre şiddetli baş ağrılarımızın en önemli sebeplerinden biri hormonlarımızda meydana gelen değişimlerdir. Biz kadınlarda bu hormonal değişimlerin belirleyicisi ise östrojen hormonudur. Östrojen hormonunun vücudumuzda yükselmesiyle çektiğimiz baş ağrılarının şiddeti artar.

Regl Baş Ağrısı Neden Olur? Sebepleri ve Çözümleri...

Ergenlik dönemimizde yaşadığımız ilk adet!


Çektiğimiz ya da çekeceğimiz baş ağrılarının diğer bir nedeni ise ergenlik döneminde yaşadığımız ilk adet deneyimidir. Araştırmalara göre erkek ve kadınlarda yakın bir oranda görülen migren belirtileri ilk adet deneyimiyle, kadınların aleyhine artış gösterir. Üstelik bu oran %3 olup, oldukça yüksek bir sayıyı temsil eder.

Girmek istediğim başka bir konu daha var! İlk adetinde deneyimlediğin bir diğer süreç ise kullanacağın ped seçimidir. Benim de ilk günden beri kullandığım Orkid, rahatlığı ve kullanımı açısından mükemmel Orkid Platinum ile karşımızda. Denemelisin!

Regl Baş Ağrısı Neden Olur? Sebepleri ve Çözümleri...

Hormonlu besinlere dikkat edelim!


Hormonlu besinler bugün sağlığımıza her açıdan zarar veriyor. Biz kadınlara verdiği zarar da oldukça önemli. Çünkü gerek meyve ve sebze, gerek de hayvansal gıda olarak tükettiğimiz besinlere hızlı büyümesi için hormon takviyesi yapılır. Besinlere bu hızlı büyüme için östrojen hormonu verilir. Bu hormonun da migren ağrılarının tetikleyicisi olduğunu artık biliyoruz.

Regl Baş Ağrısı Neden Olur? Sebepleri ve Çözümleri...

Kullandığımız doğum kontrol haplarına dikkat edelim!


Kullandığımız doğum kontrol haplarını, migrenimiz olduğunu bilmeden almak bizlere büyük sıkıntılar yaşatabilir. Uzmanların söylemlerine göre bu haplar, insan vücudundaki damarlarda çeşitli sıkıntılara neden olabiliyor. Özellikle baş bölgemizde meydana gelebilecek damar sorunlarına yol açtığı dile getiriyor. Damarlarımızda meydana gelebilecek bir sıkıntı baş ağrılarımızı tetikleyecek, bu da migren ağrılarımızı etkileyecektir.

Regl Baş Ağrısı Neden Olur? Sebepleri ve Çözümleri...

Şimdi geldik, bu ağrıların önüne nasıl geçebileceğiz sorusuna!

Adet baş ağrısı nasıl geçer?


Adet döneminde baş ağrılarımızı tamamen geçiremiyorsak da bu konuda alacağımız önlem ve benim de deneyimlediğim birkaç öneriyi seninle paylaşacağım. Paylaşacağım bu önlemler ve öneriler hem fizyolojik hem de ruhsal deneyimler olacak.

Işıkları söndürelim. Sessizliğe ihtiyacımız var!


Regl sürecinde yaşadığın baş ağrılarına en iyi çözümlerden biri sessiz ve ışıksız bir oda olacak. Baş ağrılarında yaşadığın ışık ve ses duyarlılığı yerini sakin ve dinlendirici bir ortama bırakacak.

Regl Baş Ağrısı Neden Olur? Sebepleri ve Çözümleri...

Stres yapmayalım, sakin kalalım!


Stres, adet dönemimizde bizim en büyük düşmanımızdır. Stres günlük yaşamımızın en büyük sorunlarından biri olup özellikle biz kadınların adet sürecine büyük oranda etki eder. Yani bu süreçte sinir ve stres dengemizi kontrol altında tutarak bizi etkilemesine izin vermemeliyiz. Bence meditasyon, stres için en iyi ilaç!

Regl Baş Ağrısı Neden Olur? Sebepleri ve Çözümleri...

Tuz ve kafein düşmanımız!


Beslenme alışkanlığı olarak tuz ve kafeinden uzak durmalıyız. Uzmanların araştırmalarına göre vücuda giren kafein ve tuz, baş ağrılarının en büyük tetikleyicilerinden biri.

Regl Baş Ağrısı Neden Olur? Sebepleri ve Çözümleri...

Artık sıra sende, regl döneminde başın ağrıyor mu? Ağrıyorsa bu ağrıları nasıl geçiriyorsun? Gözüm yorumlarda olacak!

Regl Baş Ağrısı Neden Olur? Sebepleri ve Çözümleri...
4
1
Görüşünü yaz

Orkid Ne Diyor

 • Orkid
  Güzel yorumların için çok mutlu olduk.💙Orkid ile konfor keyfi hep seninle!😍

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

31
 • Yararlı bilgiler teşekkür ederim
 • zeusaSelam
  Cidden önemli Sorulardan biri teşekkürler👍🏻
 • Balzacc
  Bu durumdan epey rahatsızım ben de. Hem regl öncesinde pms döneminde hem regl sırasında hem de bazen regl sonrasında başım feci ağrıyor. Dediğiniz gibi migren gibi karanlık ve sessiz ortama ihtiyaç duyuyorum. Ben bu ağrıyı geçiremiyorum vallahi. Sadece yatıp dinleniyorum sesten uzak duruyorum bol su içiyorum biraz hafifliyor yalnızca. Güzel ve yararlı bilgiler dikkate alacağım. Ellerine sağlık.
 • axish2s
  tahmin ediyorum "sıvı kaybı" olabilir mi?
YÜKLENİYOR...