#KIZGİBİ

Orkid

Adet Düzensizliği Nedenleri Nelerdir?

_DenizTuzu_

Kadın olmanın olmazsa olmazı her ay yaşanan adet döngüsü diyebiliriz. Her ay tekrarlanan bu döngü kimi zaman sıkıntı verebilir ancak olmaması halinde daha büyük sıkıntı yaşadığımız da su götürmez bir gerçek. Normal şartlarda, eğer bir sorun yoksa 21-35 gün aralığında olmak üzere adet döngüsü görülür. Döngünün 21 günden az ya da 35 günden fazla zamanda gerçekleşmesi halinde ise regl düzensizliği meydana gelir. "Adet gecikmesi kaç gün olur ise endişe etmeliyim?" diye düşünüyorsan iki adet döngüsü arasında kırk günün üzerinde gecikme varsa mutlaka doktora başvurmalısın. Bununla birlikte yılda 1-2 defa adet düzensizliği görülmesi normal karşılanır, endişe etmene gerek yok. Peki, regl kaç gün sürmeli dersen de 2 ile 7 gün arası normal kabul edilir. Burada da sıklıkla 2 günden az ya da 7 günden fazla kanama oluyorsa yine adet düzensizliği var demektir.

Peki, hangi durumlarda adet düzensizliği oluşur bir bakalım;

Adet düzensizliğinin sebepleri

Adet Düzensizliği Nedenleri Nelerdir?


Fizyolojik ve psikolojik nedenler

Adet Düzensizliği Nedenleri Nelerdir?
 • Kimi zaman iş kaynaklı kimi zaman ailevi sorunlardan kaynaklı olarak yaşadığın stres
 • Beslenme düzeninde yaptığın değişiklikler
 • Hızla kilo alıp vermek
 • Tatil ya da taşınma gibi sebeplerle kısa ya da uzun süreli iklim değişikliğine maruz kalmak
 • Antidepresan ve kan sulandırıcı ilaçların kullanımı adet düzensizliğine neden olabilir.

Polikistik over sendromu

Adet Düzensizliği Nedenleri Nelerdir?

Adet düzensizliği söz konusu olduğunda en başta gelen sebeplerden biri olan polikistik over sendromu, gebeliğe de ciddi bir engel teşkil eder. Yumurtalıklarda iyi huylu ve ufak pek çok kistin oluşması şeklinde gelişen polikistik over sendromu; tüm vücutta tüylenme, kilo artışı, sivilcelenme gibi sorunlara da sebep olur.

Tiroit hastalıkları

Adet Düzensizliği Nedenleri Nelerdir?

Tiroit hormonlarının hem olması gerektiğinden az çalışması durumu olan hipotiroidi, hem de olması gerektiğinden fazla çalışması durumu olan hipertiroidi adet düzensizliğine neden olur. Tiroit bezinin işlevleri ilaç yardımıyla düzeltilebilir ve böylece adet döngüsü de normale döner.

Diyabet

Adet Düzensizliği Nedenleri Nelerdir?

Diyabetin kendisi doğrudan adet düzensizliğine sebep olmaz ancak diyabet sebebiyle oluşan komplikasyonlar ve diyabeti oluşturan faktörler düzensizliğe sebep olur. Bu faktörlerin başında karşımıza fazla kilolar çıkıyor. Fazla kilo, adet düzensizliğine de doğrudan sebep oluşturuyor.

Hamilelik komplikasyonları

Adet Düzensizliği Nedenleri Nelerdir?

Adet gecikmesi akabinde kasıklarda ağrı ile birlikte lekelenme ya da fazlaca kanama olması, dış gebelik kaynaklı olabileceği gibi düşük sebebiyle de ortaya çıkabilir. Gecikmeden uzmana görünmekte yarar var. Genelde sorun olarak karşımıza çıkan adet gecikmesi, eğer hamile kalmak istiyorsan mutlu haberin ilk müjdecisi olabilir.

Yumurtalık kistleri

Adet Düzensizliği Nedenleri Nelerdir?

Adet düzensizliğinin bir diğer sebebi ise hormonal bozukluklar sonucu oluşan yumurtalık kistleridir. Bu kistler genellikle tedavi bile gerekmeden kendiliğinden kaybolan iyi huylu oluşumlardır.

Hemen adet olmak için ne yapılmalı?

Adet Düzensizliği Nedenleri Nelerdir?
 • Özellikle stres seviyesini azaltmak için de etkili bir yöntem olması sebebiyle sıcak suyla banyo yapmak sana oldukça iyi gelecektir. Kan dolaşımının artmasını sağlaması açısından sıcak su dolu bir küvete uzanmayı deneyebilirsin.
 • D vitamini alımının üreme sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı hormonlar üzerinde olumlu etkisi var. Bu sebeple güneşin faydadan çok zarar getirdiği zamanlar haricinde güneş banyosu yapabilirsin.
 • Adet getirici özellikleriyle de bilinen, biberiye, ada çayı, zencefil, kekik gibi bitkilerden yararlanabilirsin.
 • C vitamini burada da kurtarıcı rol üstleniyor. C vitamini içeren gıdalar tüketmek, adet kanamasının gelmesini sağlayabilir.


Kanama başladıktan sonra hem gündüz hem gece yaşam kaliteni düşürmeden özgürce hareket etmen için Orkid Platinum serisi pedleri tercih edebilirsin. Ne kadar memnun olduğumu kelimeler ile anlatamam!

Çok bilinmeyenli bir denklem: Düzensiz adet yumurtlama günü hesaplama

Adet Düzensizliği Nedenleri Nelerdir?

Düzenli adet görüyorsan yumurtlama gününü kolaylıkla hesaplaman mümkün. Ancak adet döngün düzenli değilse yumurtlama gününü tespit edebilmek için farklı yöntemlerden yararlanman gerekir.

 • Bu yöntemlerden biri, eczaneden alacağın eliza testi ile LH'ın, yani luteinleştirici hormonun tespit edilmesi şeklindedir. Güvenilirliği %100 olmamakla birlikte evde kolaylıkla ölçüm yapılabilir.
 • Bir diğer yöntem takvim metodu. Burada öncelikle birkaç ay boyunca reglin başladığı günden bir sonraki adet kanamasına kadar olan süreyi takip etmek gerekir. Bu dönemler arasında geçen süreye göre, tahmini olarak bir sonraki reglin başlayacağı günden 14 gün öncesi beklenen yumurtlama günüdür.
 • Kesin bir bilgi vermemekle birlikte, vücuttaki bazı değişimleri takip etmek de işe yarayabilir. Regl döngüsü arasında mukus salgısında artış, ani kasık ağrısı, memelerde hassasiyet gibi durumlar yumurtlama günü ile ilgili haber verebilir.


Düzensiz adet görüyorsan yumurtlama da düzensiz olacağı için vakit kaybetmeden bir uzmana danışmayı ihmal etme!

Sen de adet düzensizliği yaşıyor musun? Varsa tavsiyelerini bizimle paylaşır mısın?

Adet Düzensizliği Nedenleri Nelerdir?
9
4
Görüşünü yaz

Orkid Ne Diyor

 • Orkid
  Rahat hissetmene çok sevindik💙 Önceliğimiz her zaman sensin.😇

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

84
 • melissa_96
  3.5 ay olmamıştım bir ara 😨
 • iamelectraheart
  Reglim 61 gün gecikti döngüm 96 gün sürdü bugün regl oldum ama rengi kırmızıdan çok kahverengimsi salgın var diye hastaneye gidemiyorum ama büyük bir sorun var mıdır ki
 • Barbieeekiz
  En büyük sorun stress kızlar
 • Bende bu durumdan çok şikayetçiyim 😏
 • darkleyl96
  Stres yüzünden düzensiz benimkisi
 • esma_qc
  3 sorunda bende var fakat düzensizlik yaşamıyorum 🤷👍🏻
 • Gizli Üye
  Benim reglim 10 gün gecikti. Kimse paniğe girmesin. Stres olduğum içinmiş meğersem. Her şeyi kafaya takmamak lazım.
 • Perimasalı3434
  Hava değişimi ve stresten ben de var düzensizlik
 • bilgi verici bir yazı
 • hayathayatdelice
  ellerine sağlık
 • omerul
  stres bence
 • Gizli Üye
  Kadınların düzensiz beslenmesinden de kaynaklanabiliyor adet düzensizliği.
YÜKLENİYOR...