#OrkidSeninle

Adet Olamama Sebepleri Nelerdir?

SüslüBakteri

Ah bir başlasa da bitse diye düşünürsün ama o beklenen kanama bazen insanı canından bezdirircesine inat eder ve bir türlü başlamaz. Başlamamakla da kalmaz, üstüne bir de baş ağrısı, karın ağrısı ve daha neler neler yaşatır. Bir bakarsın gülüyorsun ama iki saniye sonra bunun nesi komik diye ağlamaya başlamışsın. Ama üzülmene ve korkmana gerek yok. Emin ol, bunu hayatında en az birkaç kez yaşamış olan dünya üzerinde milyonlarca kadın var ve hepsi seni çok iyi anlıyor. Ne de olsa çeken bilir öyle değil mi? Bu nedenle kendini yalnız ve çaresiz hissetmene hiç gerek yok. Öyleyse hadi bakalım, adet olamama durumu neden başına geliyor? Ya da bu durum karşısında neler yapabilirsin? Hazırsan başlayalım...

Adet düzensizliği nedir?

Adet Olamama Sebepleri Nelerdir?

Her kadın için gün sayısı ve ortalaması değişiklik gösterse de, adet döngüsü genel olarak 21 ile 35 gün arasında seyreden bir döngüdür. Ve yine kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte adet kanamaları ortalama 3 ile 7 gün sürer. İşte bu sürelerin dışında seyreden tüm adet rutini bir düzensizlik olarak tanımlanır. Yani 21 günden erken ya da 35 günden geç başlayan regl kanamaları düzensiz adet döngüsü olarak ifade edilir.

Adet düzensizliğinin nedenleri nelerdir?

Adet Olamama Sebepleri Nelerdir?

Adet gecikmesi yaşayan birçok kadının "adet gecikmesi normal mi?" diye düşünmesi son derece doğal ve normal bir durumdur. Çünkü bu dönemlerde beden, adet kanaması başlayamadığı için bazı tepkiler gösterir ve bu da gerçek anlamda bir huzursuzluk ve rahatsızlığa neden olur. Öyle ki bu durumu çevrendeki insanların bile hissetmeleri mümkün olabilir. Çünkü bu şikayetler yalnızca bedenen yaşadığın şikayetler değildir. Aynı zamanda ruh halin de oldukça değişken olabilir ki bu durum çevrendeki insanları biraz zorlayabilir. Peki ama tüm bunlara sebep olan regl gecikmesi neden olur?

 • Fizyolojik nedenler, adet düzensizliği sebepleri arasında en sık rastlanan nedenler arasında yer alır. Aslında bu nedenler tam olarak günlük yaşam rutinlerini ifade eder. Yani stres, aşırı kilo değişikliği, beslenme tarzındaki değişim, ağır egzersizler ya da kullandığın birtakım ilaçlar adet düzensizliğine neden olabilir.
 • Hormonal nedenler de adet gecikmesine ve adet düzensizliklerine neden olabilir.
 • Polikistik over sendromu, bilinen en önemli adet düzensizliği nedenleri arasındadır. Erken dönemde adet düzensizliğine ve gebe kalmada zorluğa neden olan sendrom, uzun dönemde şeker ve kalp hastalıklarına hatta rahim kanserine neden olabiliyor
 • Tiroit ve diyabet hastalıkları da adet gecikmelerine ve düzensizliklerine neden olan durumlar arasındadır.
 • Yumurtalıklarda oluşabilen kistler de hormon dengesizliği nedeniyle adet gecikmesine neden olabilir.
 • Bunun yanı sıra rahim duvarlarında oluşan miyomlar da aşırı kanamaların ya da adet düzensizliklerinin nedeni olabilir.
 • Ve tabii ki hamilelik. Korunmasız cinsel ilişki sonrası adet gecikmesi hamilelik için bir gösterge olabilir. Adet gecikmelerinin olduğu dönemlerde bir gebelik testi yardımı ile gecikmenin hamilelikten kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenebilirsin.

Adet düzensizliğine iyi gelen doğal yöntemler

Adet Olamama Sebepleri Nelerdir?

Eğer adet düzensizliğin herhangi bir sağlık probleminden kaynaklanmıyorsa bu durumda doğal adet gecikmesine çözüm yöntemlerini deneyebilirsin. Böylelikle hem bedenini adete hazırlayabilir hem de gecikmeden kaynaklanan gerginlikleri ve rahatsızlıkları en az seviyeye indirebilirsin.

Zerdeçal

Adet Olamama Sebepleri Nelerdir?

Regl olamıyorum diyen birçok kişinin belki de mutfaklarının baş köşelerinde tuttukları baharatlardan birisi de zerdeçaldır. Birçok derde deva olan zerdeçal aynı zamanda hormonal dengesizliklere iyi gelir ve adet periyodunu düzenler. Regl kanamaları başladığında kramplara da iyi gelen toz zerdeçalı ılık süte ekleyerek tüketebilirsin.

Tarçın

Adet Olamama Sebepleri Nelerdir?

Tarçın regl dönemlerinde menstrüel krampları azalttığı gibi regl düzensizliğine de iyi gelen bitkiler arasındadır. Bu etkilerinden yararlanabilmek için bir çay kaşığı toz tarçını bir bardak süte ekleyerek içmen yeterli. Ya da tarçın çubuklarını kaynatarak demleyeceğin tarçın çayı da seni rahatlatacaktır.

Zencefil

Adet Olamama Sebepleri Nelerdir?

Regl düzensizliğine ve regl kramplarına iyi gelen bir mucize bitki de zencefildir. İnce doğranmış taze zencefil dilimlerini bir fincan suya ekleyerek 5-10 dakika kaynattıktan sonra biraz bal ve limon ekleyerek tüketebilirsin.

Ayrıca bu dönemlerde kişisel hijyenin için kullanacağın pedler konusunda da dikkatli olmalısın. Bu konuda seçici olan, cilt sağlığına önem veren ve iyi bir korumanın yanı sıra esneklik ve konfor arayanların en çok tercih ettikleri ped Orkid Platinum'dur. Benim de tavsiyemdir!

Peki, sen adet olamama konusunda neler düşünüyorsun? Sen de böyle bir sorunla karşı karşıya geldiğinde ne gibi önlemler aldığını bizimle paylaşmak istemez misin?

Adet Olamama Sebepleri Nelerdir?
7
4
Görüşünü yaz
7Kız Görüşü
4Erkek Görüşü

Orkid Ne Diyor

 • Orkid
  Yorumun için teşekkür ederiz, konforun bizim için de olmazsa olmaz.💙

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Denden22
  Arkadaşlar merhaba seks sırasında bir süre sonra kondomu çıkarttık fakat eşim içime boşalmadı ben her ihtimale karşı 24 saat sonra ella kullandım bir hafta sonra yine seks yaptık ve içime boşalmadı yine de korktum ve tekrar ella kullandım adetim 3 4 gün gecikti hamile olabilir miyim yoksa hapın hormonları bozması ile mi alaklıdır?
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

54
 • Ağustosmavisii
  Üzüldüğüm zamanlarda 2 kez ertelendi
 • kkkık
  Stres
 • gönülçelen27
  Stres ve yeterli beslenememek
 • onlyflowerpott
  Stres
 • ezg06
  Kaygı stres
 • bugencyazar
  bilgilendirici olmuş kadınlar için
 • serifhacioglu
  Stres ve hamilelik😃😃😃
 • Oktay_34
  Hamilesinnnnnn
 • Gizli Üye
  Dengesiz beslenme de adet düzensizliğine yol açabilir.
YÜKLENİYOR...