#KIZGİBİ

Orkid

Ped Nasıl Kullanılır? Aradığın Kılavuz Burada!

TheHealerWoman

Geçen gün internette sörf yaparken enteresan bir listeye denk geldim. Eski medeniyetlerde kadınların ped olarak kullandığı şeyler hakkındaydı. Aman aman! Neler neler varmış ya! Papirusun içine sarılan hayvan gübreleri mi dersin, kurutulmuş yosun ve mısır yaprakları mı... Hayvan derisi bile kullanılıyormuş! Şok oldum resmen. Meğer annemin Amerikan bezi hikayeleri ne kadar teknolojikmiş dedim içimden!

Ped Nasıl Kullanılır? Aradığın Kılavuz Burada!

Neyse ki biz insanlığın güzel zamanına denk geldik. Regl döneminde bizi koruyup kollayan, pamuklara saran ürünler var. Bu sayede her an rahat hareket edebiliyor, hayatımızı doyasıya yaşayabiliyoruz. Yaşasın teknoloji! Neyse! Ben bugün ped kullanımı hakkında konuşmak istiyorum seninle. Aklında sorular, kafana takılan noktalar varsa hepsinin cevabını bu yazıda bulabilirsin böylece!

Gelsin boy boy pedler!

Ped Nasıl Kullanılır? Aradığın Kılavuz Burada!

Biliyoruz ki hijyenik pedler emici özellikleri sayesinde regl kanamasını içerisine hapsediyor ve bizi ayaklı çeşme gibi gezmekten kurtarıyor. Özel günlerimiz için tasarlanan farklı boy ve yapılarda ped çeşitleri var. Bir de bunların yanında adet dönemleri dışında oluşabilecek akıntıların nemli hissinden bizi kurtaran günlük pedler var. Önce bütün bu arkadaşlarımızı biraz daha yakından tanıyalım.

Klasik ped çeşitleri

Ped Nasıl Kullanılır? Aradığın Kılavuz Burada!

👠 Adet günleri boyunca yanımızdan ayırmadığımız pedlerden bahsediyorum. Bunların genelde 3 boyu oluyor. Normal, uzun ve ekstra uzun; nam-ı diğer gece pedleri.
👠 Normal boyda olanlar adetin ilk günü gibi hafif zamanlar için gayet ideal.
👠 Uzun ve gece çeşitleri ise regl kanamasının yoğunlaştığı günlerde imdadımıza koşuyor. Eğer uzun süre ped değiştiremeyeceksen ya da kanamaların çok yoğun oluyorsa, o günlerde gece pedinden şaşma derim. Çünkü daha geniş bir yüzey oluşturduğu için hem daha emici hem de sızıntılara karşı daha güvenli oluyor o tarz zamanlarda.
👠 Konu hijyenik ped olunca her kadının vazgeçemediği ve onsuz yapamadığı bir ürün mutlaka vardır. Ben kendi tercihlerimden de bahsedeyim örnek olması açısından. Benim adet dönemi kankam Orkid. En çok Platinum serisini kullanıyorum. Ve kanamalarım genelde yoğun geçtiği için gece pediyle apayarı bir ilişki yaşıyorum.


Günlük ped

Ped Nasıl Kullanılır? Aradığın Kılavuz Burada!

Geldik ped ailesinin en tartışmalı üyesine. Kadınlar arasında günlük ped kullanımı ile ilgili çekinceler var. Doğru bilinen yanlışlar insanın kafasında "Ya bu günlük ped zararlı mı acaba?" tarzında sorulara sebep oluyor.

💋 Günlük ped dediğimiz ürün klasik hijyenik pedlerin çok daha ince ve küçük versiyonu.
💋 Bu ürünlerin çıkış amacı, kadınlara regl dönemleri haricinde de ihtiyaç duydukları hijyen ve konfor hissini yaşatmak.
💋 Her kadının adet zamanları dışında akıntı ve ufak kanama problemleri olabiliyor. Aslında bunlar gayet doğal. Vajinal akıntılar kadın sağlığının bir parçası. Ama elbette günlük hayatta çamaşırda sürekli bir ıslaklık hissi yarattığı için insanın tadını kaçırıyor, rahatını bozuyor.
💋 Böyle günlerde sürekli çamaşır değiştirme şansımızın olmadığını düşününce de günlük pedler aslında bize büyük kolaylık sağlıyor.

Ped Nasıl Kullanılır? Aradığın Kılavuz Burada!

💋 Uzmanlar defalarca günlük pedin bir zararı olmadığı konusundaki görüşlerini dile getirdiler. Günlük ped kullanımının vajina florasını bozduğu iddiaları da böylece tarihe gömülmüş oldu, bilgin olsun.
💋 Tüm bunların yanında günlük ped kullanmak regl döneminin yaklaştığı günlerde kadınlara ayrı bir güven veriyor bence. Ben adet olmayı beklediğim günler günlük ped takmadan çıkarsam kendimi çok huzursuz hissediyorum. Sürekli çamaşırımı kontrol etme ihtiyacı duyuyorum.


Kılavuza geçelim: Ped nasıl kullanılır?


Hiç "İlk ped kaç yaşında kullanılır? Bir kadın kaç yıl boyunca ped kullanır?" diye düşündün mü? Kadınlarda ortalama ergenlik yaşı 10-11. Ben de 11 yaşımda başladım adet görmeye. Şöyle bir bakınca üzerinden yıllar geçmiş ve daha uzun yıllar var beni bekleyen. E senin de aynı şekilde tabii ki. O yüzden de bu ped kullanımı işini iyice öğrenmek ve pratikleşmek lazım bence.

Ped Nasıl Kullanılır? Aradığın Kılavuz Burada!

💄 Öncelikle seçtiğimiz boyut ve tipteki pedi alıyoruz ve paketinden çıkartıyoruz.
💄 Bütün hijyenik pedlerin arka tarafında yapışkanı saklayan bir koruyucu bant vardır. İlk olarak onu çıkarıyor ve pedi çamaşırımızı ortalayacak şekilde düzgünce yerleştiriyoruz.
💄 Günlük ped için iş burada bitti zaten. Diğer pedlerin bir de kanat kısmı var. Ürünün çamaşıra iyice tutunmasını sağlayan kanatların da kağıtlarını soyup, çamaşırın altına doğru kıvırıyoruz. Sonra artık özgürüz!
💄 Değiştirme zamanı geldiğinde de kirli pedi yeni açtığımız ürünün paketine sarıyor ve doğru çöpe gönderiyoruz. Ne kadar da kolay, değil mi ama?

Ped Nasıl Kullanılır? Aradığın Kılavuz Burada!

Bir kadının en yakın dostlarından biriyle de böylece tanışmış, kaynaşmış olduk. Hijyenik ped, teknolojinin bize en büyük hediyelerinden biri. Onlar sayesinde regl dönemlerinde çok daha özgür, çok daha hareketli ve çok daha mutluyuz!

Peki, sen ped kullanımı hakkında ne düşünüyorsun? Hangi ped çeşitlerini tercih ediyorsun?

Ped Nasıl Kullanılır? Aradığın Kılavuz Burada!
11
Görüşünü yaz

Orkid Ne Diyor

 • Orkid
  Güzel yorumların için çok mutlu olduk.💙 Orkid ile konfor keyfi hep seninle!😍

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar Ne Diyor (10)

 • Orkid Platinum benim de favorimdi, ama Orkid Essential Protection deneyince favorim değişti. Çoook beğendim 🌺
  • Orkid

   Bunu duyduğumuza çok mutlu olduk OjeliKadın!💙

 • Neolani_84
  Çok tutmayacaksın kirlendi mi atacaksın beklemeyeceksin... Genelde çoğunluk sarmadan etmeden göstere göstere atar iğrenç bir durum cidden...
 • womaniron
  Çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler 💖
 • kesşovu
  Gece de gündüz re gece pedi kullanıyorum
 • AnkaKuşupınar
  Güzel yöntemler thanks
 • Secildederler
  güzel yönlendirme sağolun :)
 • melliflousu
  Genellikle günlük.
  • Orkid

   Her an temiz iç çamaşırı hissi için Orkid Günlük Serisi hep yanında💙

 • HurremSultaan
  Teşekkür ederiz, emeğine sağlık 🌺
 • Gizli Üye
  Teşekkür ederiz
 • Gizli Üye
  Ped kullanmayi biliyorum teşekkür
YÜKLENİYOR...