#KIZGİBİ

Orkid

Regl Öncesi Belirtiler: Kadınların En Büyük Kabusu

TheHealerWoman

Herkese selam kızlar,

Hepimizin korkulu rüyası, hormonlarımızın altüst olduğu regl döneminde yaşadığım tecrübeleri paylaşmak istiyorum. Adet olmadan önce belirtiler hepimizin yaşadığı deneyimler olarak karşımıza çıkar. Depresyon eşiğine beş kala canın bir şey yapmak istemiyorsa; gereksiz sinirli, yorgun ve kaygılı hissediyorsan korkma, adet öncesi sendromuyla karşı karşıya olabilirsin. Bu dönemde kendimce aldığım önlemler var ve senin için elimden geldiğinde bunları tek tek yazmaya çalıştım.

Düzensiz adet periyotlarına sahip biri olarak dürüst olmak gerekirse, regl belirtileri, durumu anlamak anlamında bazen hayatımı kurtarıyor. Sen de benim gibi regl zamanlarını hesaplayamıyor ve ne zaman gelecek kuşkusuyla günlerini geçiyorsan yaşadığın belirtilerden regl döneminin yaklaşıp yaklaşmadığını anlayabilirsin. Kendi deneyimlerimden yola çıkarak adet semptomlarını anlatmaya çalışacağım. Hadi başlayalım.

Adet dönemi yaklaşınca neler olur?

Regl Öncesi Belirtiler: Kadınların En Büyük Kabusu

Uzaklaş, regl öncesi sendrom (PMS) geliyor! Sakin ol, hepimiz neredeyse aynı şeyleri yaşıyoruz. Adet döneminin yaklaşmasıyla beraber vücudun bazı uyarılar vermeye başlar. Birçok kadın adet öncesi günlerde benzer fiziksel veya ruhsal değişimler yaşar. Hormon seviyesindeki değişiklikler nedeniyle ani gelişen dalgalanmalar yaşarız. Bu dönemde sen de normalden daha gergin ve sinirli olabilirsin. Hatta gereğinden fazla verilen tepkiler erkek arkadaş ya da eşler tarafından hemen fark edilir, "regl misin?" sorusuyla fazlaca muhatap olursun. "Nasıl anladı ya?" diye hiç düşünme; bil ki kimse atomu parçalamıyor. Sadece sen PMS'nin verdiği yetkiye dayanarak çok gerginsin ve normalde vermeyeceğin tepkileri veriyorsun. İşin kötü tarafı ise; verdiğin tepkiler sana son derece normal, üstüne üstlük mantıklı geliyor.

Huysuzluğun had safhaya çıktığı dönemde bil ki; kanamanın gelmesi yakındır. "Ne zaman gelecek" diye düşünüp, kıyafetlerine çıkma endişesinden uzaklaşmak için bu dönemde günlük ped kullanarak önlem alabilirsin. Böylece günlük rutinine rahatça devam edebilirsin ve devamlı kanama kontrolü yapmana gerek kalmaz. Benim PMS dönemindeki en büyük yardımcım ise; Orkid Essential Platinum...

Adet belirtileri kaç gün önce başlar?

Regl Öncesi Belirtiler: Kadınların En Büyük Kabusu

Canımız, ciğerimiz, yoldaşımız PMS bize adetten 10-15 gün öncesinde haber vermeye başlar. Adet öncesinde en sık rastlanan psikolojik belirtilerin başında gerilim ve sinirlilik hali gelir. Ani duygu değişiklikleriyle başlayan süreç adet döneminin yaklaşmasıyla beraber şiddetini arttırır, kanamanın başlaması ile ortadan kaybolur.

Kıyafetlere küsmene, makyaja sarılmana ve kendini berbat hissetmene neden olan regl belirtileri genel hatlarıyla şu şekilde:

- Uyku düzensizliği
- Göğüs bölgesinde hassasiyet, ağrı hissi ve şişlik
- Ödem
- Halsizlik, yorgunluk, isteksizlik hali
- Sıcak basması
- Beslenme bozuklukları
- Karında şişkinlik hissi
- El ve ayaklarda şişme
- Cilt bozuklukları (sivilce)
- Kabızlık
- Devamlı susuzluk hissi
Son aşamada ise seni yatağa yapıştıracak kadar şiddetli bir adet öncesi karın ağrısı kucağını açar. Adet öncesi ağrı için en etkili silahın sıcak olabilir. Büyüklerimizden öğrendiğimiz "karnını ve ayaklarını sıcak tut" yöntemi hayat kurtarıcın, mutlaka kulağına küpe yapmalısın. Sıcak tutmak için ılık havlu ya da sıcak su torbasından yardım alabilirsin. Aynı zamanda imkanın varsa böyle günleri yorgan altına sığınarak ve yatarak geçirmeyi deneyebilirsin.

Adet belirtilerinin yaşandığı dönemde kendini kötü hissedebilirsin

Regl Öncesi Belirtiler: Kadınların En Büyük Kabusu

Önceki haftalarda eğer hamilelik gibi bir durum yaşamadıysan adete yaklaşan haftada sinirlerinin yay gibi gerilmesi kaçınılmaz olur. Gerilen sinirlere bir de tatlı krizi eklendiğinde kaos yaratan günler başlar. Tatlı krizi yetmezmiş gibi, fast food ürünler öğünlerin haline dönüşebilir.

Adet döneminden önce yeme bozuklukları ve iştahsızlık belirtilerinin yanı sıra; normalden çok daha fazla yeme gibi bir durum da yaşayabilirsin. Tatlıdan nefret eden bir insan olsan bile canın kriz derecesinde tatlı isteyebilir. Vücuduna yayılan negatif hissiyatı yemek yiyerek geçirmeye çalışabilirsin. En kötüsü de; dozunu biraz kaçırdığımızda regl dönemi bize fazlaca kalori olarak dönebilir. Her ay durumun tekrarlandığını düşündüğümüzde sanırım böyle günlerdeki yeme alışkanlıklarına dikkat etmek, muhtemel pişmanlıkların önüne geçebilir.

Umarım benim yaşadığım tecrübeler sana da tanıdık gelmiştir. Sen bu dönemde neler yaşıyorsun? Adet öncesi belirtiler için aldığın herhangi bir önlem var mı?

Regl Öncesi Belirtiler: Kadınların En Büyük Kabusu
20
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar Ne Diyor (20)

 • isimiçirkin1i
  Ya beni rahatsiz eden sadece hızlıca vucudumun her yeri şişiyor nerden baksan 4 5 kilo almış gibi oluyorum. Ağrıların başımın üstunde yeri var. Ve aniden gelen her boku yeme isteği. Buna saat kaç olursa olsun karşı koyamıyorum
 • Hepsii hepsii var.. hatta bende tansiyon düşüklüğü yapıyor.. bayılıyorum.. ordan anlıyorum olduğumu 😂😂
 • Her zamankinden daha sinirli oluyorum ve bel ağrısı yaşıyorum
 • Birebir aynı sendromlar var ama o olmazsa eksik kalırız. Eh birazda anlayışlı insanlar lazım çevremizde bu dönemlerde.
 • Sinakaplan
  Sivilce, şişlik, ağrılar, ruh halinin çabuk değişimi olabiliyor
 • Karnım şişiyo benim göğüslerim fena ağrıyo kilo alıyorum bir de
 • sinirim bozuk oluyor memem acıyor başka belirti yaşamıyom
 • Kelekbelerdiyarii
  Ben encok sinir basiyor ateş basiyor bide kaygılı oluyorum hep 🤷
 • Bu dönemde yanımızda olan partnerin daha şefkatli olması gerekiyor 🌺
 • Doğru şeyleri yaşıyorum 😅
 • Votaaa
  Sivilce, göğüs ağrısı, sinirlilik... :)
 • Ay nefret ederim en çok ta karın ağrısından
 • _maybe_one_day_
  Gergin ve sinirli hissediyorum.
 • Hasibes33
  Bu göğüs hassasiyeti beni bitiriyor 😢
 • Bnce en büyük sorun kudurmamız dkmdmdmdmdnd
 • psychologisthealer
  Doğru hepsi doğru 😂♀️
 • Hepsi aynen
 • KaraAyna
  Ben dengesiz oluyorum
 • Mirakayra12
  Hepsi var😭
 • Sivilce ve stres
YÜKLENİYOR...