Akımdan Zamansızlığa: Minimalist Gardırobun Temel Parçaları

canselcanım
Akımdan Zamansızlığa: Minimalist Gardrobun Temel Parçaları
Akımdan Zamansızlığa: Minimalist Gardrobun Temel Parçaları

Selam canlar :)

Dolabımızda her telden kıyafet ve aksesuar var, farkındayım. Hangi parça hangi akıma uygun diye düşünüp gardırobu ağzına kadar doldurduk ve artık vakit; temizlik ve sadelik vakti. 🙌

Son yıllarda bizi iyiden iyiye saran minimalizm, gardıroplarımızı ister istemez değiştirdi ve nerede sade, nerede gösterişli giyineceğimizi şaşırmaya başladık. Aslında bu şaşkınlığımızın temel sebebi: minimalist gardırobunda neler olması gerektiğini tam anlamıyla bilemiyor oluşumuzdur. Yani minimalizm akımı göze hoş geliyor fakat layığını verebilmemiz ve yaşam stili haline getirebilmemiz için temel sayılan ögelere dair ipuçlarına ihtiyacımız var. Ben de buna istinaden sizlere Minimalist Gardırobun Temel Parçalarından bildiğim ve uyguladığım kadarını sunmak için klavyemin başına geçtim. Hadi başlayalım :)

Akımdan Zamansızlığa: Minimalist Gardırobun Temel Parçaları

Basic Tişörtler

Basic Tişörtler

Minimalist gardrobunun vazgeçilmezi olan basic tişörtlerle işe başlayalım. Öyle dümdüz, baskı yapılmadan önce üretilmiş tişörtler gibi değil daha ziyade kendince bir tarzı olan, sade ve şık duran basic tişörtlerden bahsediyorum. Üstüne aksesuar eklemeden yani yalın halde bile kendini göstermeyi bilen basic tişörtler, minimalist gardrobunun en temel parçasıdır.

Sade Kumaş Pantolonlar

Sade Kumaş Pantolonlar

Bence kumaş pantolon bir jokerdir. Özellikle düz paça ve siyah kumaş pantolonlar; her ortama, neredeyse her tarza ve döneme rahatça uyum sağlar niteliktedir. Bunun için minimalist bir gardrop oluşturmak gibi bir niyetiniz var ise işe kumaş pantolondan başlayın derim. Daha sonra yavaş yavaş stiliniz şekillenecektir.

Ten Rengi Mat Stilettolar

Ten Rengi Mat Stilettolar

Minimalizm'de işin özü sadelik ve şıklık ise ayaklarda da nude yani ten rengi ayakkabılar görmemiz gerekiyor. Her kombinin altına rahatça giyilebilecek yetenekteki bu tarz ayakkabılar, minimalist gardrobunuzun baş köşesinde durmalıdır. Ten renginize en uygun nude tondaki ayakkabı seçiminizi rahatlık ile harmanlamanızı öneririm. Benim tercihim mat stilettolardan yana.

Sade Gömlekler

Sade Gömlekler

"Sade Gömlekler" diyince aklımıza düz beyaz veya açık mavi gömlekler gelse de minimalizmde bu tabir: "tek renk, kendinden desenli veya benim eklediğim gibi güpürlü ve tek başına da kendini gösteren" modelleri işaret ediyor. Eğer minimalist bir gardrop oluşturacaksanız, tercihinizi aksesuar takmadan da şık duran gömleklerden yana kullanın.

Kot Pantolonlar

Kot Pantolonlar

Zaman geçtikçe kot pantolonlardaki çeşitlilik de artıyor. Gerek yırtıklı söküklü modeller, gerekse parıltılı ve renkli modeller olsun sayısız çeşit kot pantolon var. Fakat biz minimalist bir giyim tarzı istiyoruz ve bir kotun en sade, şık ve rahat olanını tercih etmek gibi bir arzu barındırıyoruz içimizde. Düz paça ve normal beldeki sade kot modelleri oldukça makul bir seçimdir.

Stil Sahibi Çantalar

Stil Sahibi Çantalar

Dışarı adımımızı atarken illa ki yanımıza çanta almak gerekiyor ve şayet minimalist bir gardrop oluşturuyorsak, bu çantanın kendine has bir stili ve albenisi olmalı. Biliyorum, düz model çantalar, özellikle siyah renkteki modeller her kombine ve stile rahatça uyum sağlıyor. Fakat minimalizm felsefesine nazaran basit kaçabiliyor. Kendimde örnek bir model ekledim buraya :)

Minimal Takılar

Minimal Takılar

Takılar, bir stilin olmazsa olmaz parçasıdır. Takı takmayı sevmeyenlerin bile ilgisini çekecek kadar yetenekli bu tarz minimal takılar, minimalist bir gardrop oluşturmada iyi birer aksesuar tercihidir. İster tek tek, isterseniz de birkaçını aynı zamanda takarak sade ve şık görünümünüze ışıltı katabileceksiniz.

Sade ve Şık Kol Saatleri

Sade ve Şık Kol Saatleri

"Minimalizm" diyince akla hemen siyah, beyaz ve gri gibi temel renkler gelse de takılarda iş değişiyor. Özellikle minimalist bir stili benimseyen insanlarda bu denli şık takılar görmek bize tuhaf gelebiliyor. Fakat işin temelinde "albeni" olduğundan, bu tercihlerini yerinde buluyoruz. Bunun için bir saatte, minimal takılarla uyumlu olabilecek nitelikler aramanızı öneriyorum.

Akımdan Zamansızlığa: Minimalist Gardırobun Temel Parçaları
5
7
Görüşünü yaz
7Kız Görüşü
5Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • _Ateşkelebeği_
  Tişört ya, kesinlikle mevsimsiz bir parça, saat çok zarif görünüyor, mini çantalara bayılıyorum pratik ve şıklar, jean vazgeçilmez, motifli olanlar fazlasıyla dikkatimi çekiyor şu sıralar. 🛍
  Sevdim 2 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?
  • Motifli kotlar benim de gözümden kaçmadı değil ;) Ona uygun kombinler pek bana göre değil işte, ondan yanaşmıyorum.

  • Bir arkadaşım incik boncuk alıyor işliyor kotlara, ondan kaptım biraz da, sana da yakışır bence denemelisin bir ara. 💎

  • canselcanım

   Ooo işleme dikiş falan tam benlik gerçekten, teşekkür ederim :)

En İyi Erkek Görüşü

 • MagRipOgLu
  Çogu olması gereken
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

64
 • rockinrolla
  hepsi mevcut nerdeyse ve hayat kurtaran anlik parçalar hem şık ve gündelik hale takı ve ayakkabılarla getirmesi zevkli oluyor
  Sevdim 1 Kişi
 • elbasantava
  Bence parçalar ismen doğru ama resmen bana fazla geldi süslü gibiler ama güzel bir çalışma hazırlamışsın
  Sevdim 1 Kişi
 • MaçaKızı_
  Kot pantolonlar ve minimal takılar vazgeçilmezim 😍
  Sevdim 1 Kişi
 • Lapaíxaprèslerêve
  Olması gerekenler
  Sevdim 1 Kişi
 • darkleyl96
  Hepsini de beğendim
  Sevdim 1 Kişi
 • whiteswan0
  Çok güzel parçalar
  Sevdim 1 Kişi
 • Aman aman bu kadar eşya istemem dolabımda
 • Memur25
  Uzun zamandır öyle bir derdim yok 🙂
 • firatda
  Nine tam anlamıyla
  Katılmıyorum 1 Kişi
  • Haeso

   O ne demek

  • firatda

   Zaman akımı ve iç güdüsel

 • Gizli Üye
  Hepsi olması gereken parçalar
  Sevdim 1 Kişi
YÜKLENİYOR...