Bu Kış Konfor Ve İpeksi PÜRÜZSÜZLÜK Bir Arada!
Kapat
İzliyor 1 ay

Beynimizin %100'ünü Kullansaydık Neler Olurdu?

Vurur yüze ifadesi,yine ben geldim bitanesi🙋‍♀️🤣Nasılsınız bakalım?Keyifler yerindedir inşallah.Benim ki yerli yerinde bugün.Bir ara kaçar gibi oldu ama hemen boynuna tasmayı geçirdim.Bir kere giderse evin yolunu bulamıyor çünkü.

Bugün ki konumuza gelelim hemen.Bugün sizlere Beynimizin %100'ünü kullansaydık neler olabilirdi onlardan bahsedeceğim.Bakın olurdu demiyorum olabilirdi diyorum.Yani birer ihtimal.Lütfen celâllenmeyelim.Lucy filmini defalarca kez izlemiş biri olarak,miniminnacık etkilenmiş olabilirim filmin konusundan.Ama dediğim gibi miniminnacık(!)Hadi o zaman fazla oyalanmadan konumuza geçelim.Keyifli okumalar🌸

Beyninizin %100'ünü kullansaydık neler olurdu?

1.Dış görünüş

Aynanın karşısında gördüğün kişinin her gün farklı bir bedene büründüğünü düşünsene🙊Mükemmel olmaz mıydı?Bir gün güzel biri,bir gün yaşlı biri,bir gün zayıf,bir gün kilolu.Bu kadarı ile sınırlı değil elbette.Bir gün mavi gözlü,bir gün yeşil gözlü,bir diğer gün kahverengi..Bedeninde her türlü hakimiyete sahipsin,sadece düşünmen yeterli.Ayrıca başka birinin bedenine dâhi bürünebilirsin.Tabi bu pek iyi olmazdı🤐

Beynimizin %100ünü Kullansaydık Neler Olurdu?


2.Zamanda yolculuk

Tüm insanlığın her dönem hayal ettiği ve bunun için alet,makina icat etmeye çalıştığı mucize şey;Zamanda yolculuk yapabilmek.Geçmişe gidebilmek,geleceğe gidebilmek.Her insanın hayatının bir döneminde hayal ettiği durumlar.Geçmişe gitmek istiyor belki yaptığı hataları düzeltmek belki eski zaman insanlarını merak ediyor.Geleceğe gitmek istiyor çünkü merak ediyor bundan 100 yıl sonra nasıl bir yaşam var.Merak bizi öldürecek.

Beynimizin %100ünü Kullansaydık Neler Olurdu?


3.Vücut sıcaklığı

Hava bilmem ekşi kaç derece ve sen donuyorsun.Normalde her insanın yapacağı ilk şey battaniye,yorgan ne varsa sarılarak ısınmak olur.Belki yanına sıcacık bir çay.Fakat beyninin %100'ünü kullanan biri için bu durum çok daha farklı olacaktır.Çünkü vücut sıcaklığını istediği gibi artırıp,azaltabilme yeteneğine sahiptir.Sıcak ortam da düşürüp,soğuk ortamlar da yükselebilme şansı..Hımm güzel olurdu.

Beynimizin %100ünü Kullansaydık Neler Olurdu?

4.Uçmak

İnsanın belki de en eski cağlardan beri değişmeyen tek hayalidir uçmak.Her insan bir defa olsa dahi uçmayı hayal etmiştir.Bazen bulutların üzerine oturmayı,bazen havada süzülmeyi.Uçak işte tam da bu hayal üzerine icat edilmişti.Uçağın gökler de kalmasını sağlayan kanatları aslında insanoğlunun bir kuş misali kanat çırpmak istemesinin yansımasıydı.Eğer beynimizin yüzde yüzünün kullanıyor olsaydık belki de gökyüzünde çekirdek kola yapardık.Durun! ben kola sevmem,vazgeçtim.Çay olsun.

Beynimizin %100ünü Kullansaydık Neler Olurdu?


5.Dil öğrenmek

İkokuldan bu yana gramer ile ingilizceyi bize öğretmeye çalıştılar.Sonuç ne oldu derseniz;Elde kocaman bir sıfır!Yaklaşık 8 yıl boyunca ingilizce gördük fakat 'My name is Ali.' demekten öteye geçemedik.Eğer beynimizin %100'ünü kullanıyor olsaydık hafızamız çok güçlü olacaktı.Dünyada ki tüm dilleri ana dilin gibi konuştuğunu düşün,bu inanılmaz!

Beynimizin %100ünü Kullansaydık Neler Olurdu?


6.Algılama kapasitesi

Kulaklarımız belli bir mesafede ki sesleri oldukça net algılıyor ve evet bu bizim için yeterli.Fakat şöyle bir şey olduğunu düşünün size 5 km mesafede olan birinin sesini sanki tam yanınızdaymış gibi netçr duyabiliyorsunuz.Size ne kadar uzak mesafede olursa olsun sesini aynı netlikte algılıyorsunuz.O zaman telefon denen alete pek de ihtiyaç kalmazdı sanki.

Beynimizin %100ünü Kullansaydık Neler Olurdu?

7.Işınlanmak

Sihirli annem,Selena gibi dizilerle aklımıza yer edinen olaydır aslında.Çocukken çoğu kez Çilek perinin hareketlerini tekrar ederdim ve bu şekilde ışıklanmadı beklerdim.Gözlerimi açtığında yine evimizde olduğumu görünce ise çok üzülürdüm.Eğer beynimizin %100'ünü kullanıyor olsaydık bu fikir pek de imkansız sayılmazdı sanırım.

Beynimizin %100ünü Kullansaydık Neler Olurdu?

Lucy ve benim üzerimde yarattığı etkilere an ve an şahit oldunuz.Bir deli olduğumu düşünebilirsiniz.Ayrıca akıllı olduğumu kim söyledi size ha kim söyledi🤣Şaka bir yana bilimsel yanları da mevcut bu tabi🤷‍♀️Benceme iyi davranın,bayss🤭

#Birhayalimvargibi🌸

Beynimizin %100'ünü Kullansaydık Neler Olurdu?
5
2
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

25
 • Bunları yapın:
  MENÜ

  5
  Sıradaki HaberMuzlu ve Çikolata Soslu Mini Makaronlar

  Hayat
  Haber Giriş: 18.08.2014 - 01:19
  Siz hala beyninizin yüzde 10'unu mu kullanıyorsunuz?

  refid:26983090 ilişkili resim dosyasıYüzyıllardır yaptığımız kitlesel yanlışları, beynimizin yüzde 10'unu kullanabildiğimiz inanışına sığınarak tatlıya bağladık. Fakat son yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bu inanış tamamen hurafe... Aslında varoluşumuzdan beri beynimizin yüzde 100'ünü kullanıyoruz! İşin kötüsü; yüzde 100 ile yapabileceklerimiz bu kadar!
  Luc Besson'ın son filmi 'Lucy'de, Scarlett Johansson'ın canlandırdığı aynı adlı başkarakter, vücudunun içine yerleştirilen bir tür sentetik uyuşturucuyla mucizevi bir durum yaşıyor. Lucy'nin damarlarında dolaşan kimyasallar, beyninin yüzde 100'ünü kullanmasını sağlayarak, ona insanüstü yetenekler kazandırıyor. Akıl okuma, telekinezi ve acıyı hissetmeme gibi güçlere sahip olan Lucy'nin tüm algı kapıları sonuna kadar açılıyor.

  Fransız sinemacı Luc Besson'un senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı film, yüzyıllardır insanoğluna inandırılan bir hurafenin üzerine kurulmuş bir yapım. İnsanın beyninin yüzde 10'unu kullanabildiği inanışına...

  BEYNİMİZDE ÇALIŞMAYAN BİR BÖLÜM YOK  Halbuki bu sadece nörolojik bir mit. Bilim adamları, beyninizin büyük bir kısmının her zaman aktif olduğunu söylüyor.

  Hazırladığı popüler bilim videolarıyla YouTube kanalında3 milyona yakın takipçisi olan Mitchell Moffitt, "Çoğu sci-fi kitap insanların beyninin yalnızca yüzde 10'unu kullanabildiğini bize inandırdı ancak bu tamamen saçmalık" diyor, "Neyse ki beynimizi inceleyen modern teknolojiler var da tamamını kullanabildiğimizi öğrendik. Tabii ki hepsini bir anda değil! Yani, beynimizde hiç çalışmayan bir bölüm elbette yok. Bu çok saçma olurdu."

  Scientific Amerikan dergisinin araştırmasına göre de, beyin vücudun sahip olduğu enerjinin yüzde 20'sini kullanıyor. Ancak vücudunuzun sahip olduğu ağırlığın çok küçük bir bölümünü oluşturuyor.

  PARMAK ŞIKLATTIĞIMIZDA BİLE YÜZDE 90 ÇALIŞIYOR  Cambridge Üniversitesi Psikiyatri kliniğinde Nörobilim üzerine doktora yapan Dr. Muzaffer Kaşer de, “Beynin yüzde 100’ünü kullanıyoruz" diyor. "Beyin görüntüleme araştırmaları sayesinde beynin bir bütün halinde çalıştığını, bağlantıların etkileşim halinde olduğunu ve bir görev yapılmadığında dahi arka planda çalışan aktivitesi (default mode network) bulunduğunu biliyoruz. Parmağımızı şıklattığımızda dahi beynimizin yüzde 90’ını çalıştırıyoruz. Zaten vücudun enerjisinin büyük kısmını kullanan bir organın, çoğunun çalışmadan kalması yaşamla bağdaşmazdı.”

  Prof Dr. Ziya Selçuk, konuyla ilgili şunları söylüyor:

  BU İNANIŞI EINSTEIN VE REKLAMCILAR OLUŞTURDU

  "Beynimizin yüzde 10'unun kullanıldığına ilişkin mitin başlangıcı 1890 yılına dayanıyor. Bir nörolog cerrahın beyin çukuru boşaltığında davranışlarda farklılık olup olmadığını anlamak için yaptığı çalışmalar, bu mitin oluşmasına neden oldu. 1920 yılında Einstein ile yapılan röportaj da mitin yaygınlaşmasını sağladı. Einstein yüzde 10 figürünü kullanarak daha fazla düşünmemiz gerektiğini vurgulamak istemişti. İkinci Dünya Savaşı'ndan hemen önce ise Amerikalı reklamcılar yüzde 10 figürünü kullanarak müşterilerini etkilemeye çalıştılar. Böylece yüzde 10 miti en yaygın haline ulaştı.

  O günden sonra 20'nci yüzyılın sonuna kadar eğitimle ilgili ilgisiz milyonlarca insan bu miti sıklıkla kullanır oldu. Ne yazık ki fonksiyonel MR cihazları ne de beyin cerrahları beynin kullanılmayan bir bölgesi olduğunu söylüyorlar. Beyin esnektir ve nöroplasite özelliği vardır ama bu yüzde 90'ı kullanılmıyor anlamına gelmez. Açıkçası beynimizin yüzde 10'unu kullanıyor olmamız, bitkisel hayatta olmamız anlamına gelir."

  BEYNİMİZİ DAHA ETKİN KULLANMAK İÇİN  - Egzersiz yapın. Özellikle açık alanlarda, deniz kenarında yürüyüş yapın. Beynin aktif çalışması için oksijene ihtiyacı vardır.
  - Yazmak veya diş fırçalamak için zaman zaman ters elinizi kullanın. Beyin alışık olduğu durumun dışına çıkınca gelişir.
  - Televizyondan mümkün olduğunca uzak durun. Monotonluk beyni yorar ve tembelleştirir.
  - Farklı aktiviteler, farklı tatlar deneyin. Öğrenmeye açık olun.
  - Kendinize güvenin.
  - Bulmaca çözüp düzenli kitap okuyun.
  - Yeteri kadar uyuyun. Fazla uyku beyni tembelleştirir.
  - Hafıza tekniklerini öğrenin ve uygulayın.
  - Korku, stres, telaş, zaman baskısı ve şüpheden mümkün olduğunca uzak durun.
  - Derin nefes alın. Mümkünse nefes meditasyonu yapın. Yalnızca gözlerinizi kapatıp dikkatinizi nefesinize yöneltmek bile kaslarınızın gevşemesine, zihin egzersizi yapmanıza yardımcı olacak. 5-10 dakikalık bir nefes egzersizi, zihinsel bir iş için sizi hazır hale getirir.
  • Böyle şeyleri okudum aslında ama hayal dünyam bambaşka kafalarda. Bilgi için teşekkür ederiz ama iç sesim hala inkar ediyor😂

 • çarliabiniz
  Çok güzel benceler yazardım sizlere :D emeğine sağlık :)
 • uye656332
  Kötü olurdu.. herşeyin olumlu olumsuz tarafları dusunulurdu.. hatasız yaşam.. ve öğrenmeye doyma olacak.. bir süre sonra hayattan solarsn
 • Ağlaya_Jacqson
  Ah "Lucy" ah! 😊 Güzel paylaşım, emeğine sağlık 😊
 • darkleyl96
  Çok entersan şeyler oldu 😲😀
 • Yaïr-in_Söylemleri
  Yalan tatlım yalan
  Seni kanırıyorlar
 • çok güzel yazı.
YÜKLENİYOR...