Eski Türklerle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

İslam öncesi Türk devletlerine ''eski Türkler'' adı verilir. Orta Asya'da hüküm sürmüş birçok Türk devleti mevcut. Bu Türk devletlerinin siyasi, askerî, ekonomi kısacası zihniyet yapısı günümüzde de merak konusu. Fakat belgeler dışına çıkıp epey bir kahramanca göstermekle de şu anki Türk milletine epey yanlış bilgiler verilmiş. Ben de tespit ettiğim o bilgileri sizlere kısaca özetleyeceğim.

Eski Türklerde kadınlar ata biner, kılıç kuşanıp savaşlara katılırdı.

Açıkçası bunu iddia edenlerin Ölümcül Deney filminin etkisinde kaldıklarını düşünüyorum. Çünkü anlayışa göre kadınlar, erkekleriyle beraber savaşır, takla atarak ok kullanır ve usta bir şekilde ata binerdi. Buradan doğru olan yalnızca ata bindikleridir. Elbette o da bir sebebe dayandırılır.

Göçebe olduklarından dolayı kadınlar ata binebilirdi.

Atı ilk evcilleştiren milletin Türkler olduğu rivayet edilir. Göktürk Devleti Bumin Kağan önderliğinde kurulmadan evvel Juan Juan Devleti (Cücenler)'ne silah imalatında bulunur ve çeşitli atlar satardı. Geçimlerini bir nevi at ticaretiyle de geçindiren Türkler, kışları ''kışlak'', yazları ise ''yaylak'' denen bölgelere göç etmek zorunda kaldıklarından dolayı kadınlar da mecburen ata binmek zorunda kalırdı. Bu yönüyle eski Türklerde kadınlar ata binebilirdi fakat kılıç kuşanıp savaşlara katıldıklarına dair bir bilgi yoktur.

Eski Türklerde kadınlar demokrasiden faydalanırdı.

Bunu ortaya atanların demokrasi anlayışlarını çok merak etmekle beraber, demokrasinin ilk olarak ortaya çıktığı yerde kadınların demokrasiden faydalanamadığının altını çizerim. Demokrasi ilk olarak MÖ 4'üncü yüzyılda Antik Yunan Kentlerinde ortaya çıktı. Ki orada bile kadınlar, köleler ve şehirden olmayanlar demokrasiden faydalanamazdı. Demokrasi tam manasıyla 21'inci yüzyılda yaygınlaşmıştır. Eski Türklerdeki kadınlar bir kenara, krallar bile demokrasiyle başa geçmezdi.

Eski Türklerde kadınlar çeşitli haklara sahipti.

Hiçbir dayanağı olmayan bir bilgi de eski Türklerde kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmasıdır. Eski Türklerde sadece hakanın eşi hatunun belli başlı siyasi hakları vardı. Bu siyasi haklar da hakanın sefere çıkma süresi kadar geçici süreliğine tanınırdı. Bu haklara göre hatun; antlaşmalara imza atar, dinî törenler düzenler ve elçileri buyruğuna kabul ederdi. Onun dışında kadın hükümdar olarak yalnızca Tomris Hatun bilinir. Fakat 6. yüzyılda yaşadığı rivayet edilen Tomris Hatun'un eşi öldüğü için tahta geçtiğini ve Türk olduğunun kesin ifade edilemeyeceğinin de altını çizerim. Zira İskitlerin Türk olup olmadıkları hâlâ tartışılan bir konudur.

Eski Türklerde tek eşlilik hakimdi.

Hayal kırıklığı yaşatmak istemem lakin eski Türklerde tek eşlilik yoktu. Eski Türklerde erkekler birden fazla kadınla evlilik yapma hakkına sahipti. Hatta öz kardeşi ölen bir kimse, kardeşinin karısıyla da koruma maksatlı evlilik yapabilirdi. Eski Türklerde birden fazla evlilik yapılacaksa ve ilk eşten sonra gelecek ikinci kadın Türk ise ''kuma'', Çinli ise ''kunçay'' denirdi. Günümüzdeki ''kuma'' kelimesi de buradan gelir. Sadece halk değil, hakanlar da Çinli kadınlarla evlilik yapmıştı. Fakat anlayışlarına göre sadece Türk kadından doğan bir kimse tahta çıkabilirdi. Bu sebeple başarılı bir genç olan Talopien Kağan'ın annesi Çinli olduğu için tahta çıkarılmamış, onun yerine Türk anadan doğan kardeşi tahta çıkarılmıştı.

Çinli kadınlarla yapılan evliliklerin Türklere kültürel ve siyasi yönden ciddi zararlar verdiğini hatırlatırım.

Eski Türklerde kadınlara değer verilirdi.

Moğol olan ama herkesçe Türk zannedilen Cengiz Han'ın eşi için ''Ben han'ınızım, bu da benim han'ım.'' sözüyle ve bazı Türk mitoloji ve kitabelerde kadınlar için söylenen özlü sözlerle yola çıkarak kadınlara değer verildiğini söylemek yanlıştır. Zira Asya Hun Devleti'nin kurucusu Mete Han'ın söylediği ''Atım ve karım benim malımdır ancak toprak devletin malıdır.'' sözü de buna epey ters düşmekte. Ama her şeyden önce biz söze değil, icraata bakarız. Değer verilecek bir yönde icraat olmadığını da hatırlatırız. Zira namussuz olan bir kimse ''Ben namussuzum.'' demez.

Tengricilik dininin var olması.

Türkler birçok dine inanmış bir millettir. İslam, Hristiyanlık, Tengricilik, Mahiheizm ve Budizm bunlar arasında örnek olarak gösterilebilir. Fakat Tengricilik daha çok ulusal bir görüştür. Dinlerde peygamberlerin olduğu ve bir yaratıcının insanlar üzerinde yaptırım uyguladığı savunulur. Fakat Tengricilik tek tanrı inancını baz alsa da dinî yönden herhangi bir kaynakları yoktur. Bu sebeple Tengricilik bir dinden ziyade ulusal bir görüştür. Buna âdet demek de yanlış olmaz. Ayrıca inanılan bu tek tanrı da siyasi olarak hakanlar tarafından kullanılmıştır. Çünkü kut anlayışına göre hakana yönetme yetkisini Tanrı vermiştir. Tıpkı firavunun kendisini Güneş Tanrısı Ra'nın oğlu olduğunu iddia etmesi gibi. Bu dinin siyasi çıkarlar uğruna kullanılması demektir.

Ayrıca bakınız: Türk tarihinde kadına değeri veren Mustafa Kemal Atatürk'tür.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün kadınlara verdiği değeri burada anlatmama gerek yok. Eminim siz bunları biliyorsunuz. Ki o verdiği değeri sözlerden ziyade icraatleriyle de kanıtlamış bir liderdir. Toplumda elbette kadınlara değer verilmiştir fakat erkeklerle eşit seviyeye getirilmesi Mustafa Kemal Atatürk sayesinde olmuştur.

NOT: Lütfen öteden beriden işittikleriyle ve ''onedio'' gibi sitelerden aşırı turancıların abartarak yazdıkları yazılarla eleştirilerde bulunmayın. Yazdıklarım ''Türkler Ansiklopedisi''nde ve ''Türk Millî Kültürü'' gibi daha birçok tarihçinin hazırladığı eserlerde geçmektedir. Yazdıklarıma katılmayacak olanların bu yönde kaynaklarla delil göstermesini rica ederim, ismi belirsiz kişilerin farklı sitelerde yazdıklarıyla değil. Okuduğunuz için teşekkür ederim.


9|3
4972

En İyi Kız Görüşü

 • Çok bilgilendirici 👌👌👏

  0|0
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Yazdıklarının doğru olduğunu düşünüyorum.
  Bu konuda hiç araştırma yapmadım.
  Türk milliyetçiliği adı altın da ;günümüzde kabul olacağı kalıba sokuluyor bence.
  Modern Türkiye Atatürk le başlamıştır.
  Bu hem kadın hem erkek için geçerlidir bence.
  william shakespeare bir sözü: gerçekler ; yalan olduğu ispat edilmemiş yalanlardır.
  Emeğine sağlık ; köşe yazarımız.
  Günaydın yeğenim

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 48

 • Emeğine sağlık. Çok güzel bir bence olmuş. Bu da demek oluyor ki Eski Türklere bakacak olursak bizler ölelim ya.

  0|1
  0|0
 • Canlı yayında benceyi görünce dedim ki, kesin Yılmaz yazmıştır bunu. Ve yine şaşırtmadın beni Türk düşmanlığınla :)

  Şimdi tek tek ''kaynak belirtilmiş'' (!) bu benceye bir bakalım.

  1. Eski Türk kadınlarının ata binmesi, silah kuşanıp savaşa katılması. Bilir misin bilmem ama Turan Kurultayı diye bir toplantı var günümüzde yapılan. Eğer azıcık bir göz attıysan kadınların da ata bindiğini görürsün. Ha, silah kuşanıp savaşa giderler miydi, lazım olunca evet. Ama genel olarak hayır.

  2. Zaten bunu bir üstte açıkladım. Gelenek ve göreneklerin devam ettirildiği bu etkinlikte kadınlar da ata biniyor. Ne garip. Karşımızda o kadar kaynak var, düşmanımız Çin'den aldığımız birçok yazıt var. Bir yanda da Yılmaz var. Tabii ki de Yılmaz'a inanacağız. Eski Türk kadınları ata binmezdi tabii ki de (!)

  3. Kadınların hakandan sonra siyasi yetkileri vardı. O kısma katılıyorum. İskitler yani Sakalar, tarih araştırmacılarının büyük bir çoğunluğuna göre zaten Türklerin kökeni olarak kabul edilir.
  https://www.youtube.com/watch?v=w3tA9E6d2OA
  Gariptir ki, İskitlerin İrani olduğu söylenir. Ama yine gariptir ki Tomris Hatun bizzat Perslerle savaşmıştır.

  4. Türk hukuk tarihi dersimde gördüm. Tek eşlilik yaygındı. Ama dürüst olmalıyım ki, çok eşlilik de vardı. Yine de, genel olarak Araplara kıyasla daha az çok eşlilik görülüyordu.

  5. MÖ'ki Türk devletlerinin daha İslamiyeti kabul etmemelerine rağmen Arapça kökenli ''mal'' sözcüğünü kullanması da ayrı bir ironi. Artık kim çevirmişse, eminim ki kadınlara olan bu saygısından (!) dolayıdır. Karım ve atım bana ait (Türkçesi iye) ve toprak ise devlete aittir demek istediğini düşünüyorum. Moğolistan topraklarında doğan Cengiz Han'ı Türk kabul etmeyip de yine Moğolistan topraklarında doğan Mete Han'ı Türk kabul etmek de güzel bir olay. Tarihçiler der zaten, Türklerle Moğollar aynı ırk değildir ama kardeş ırktır diye.

  4|3
  0|0
  • 6. Bu maddeye bir şey yazamam. Çünkü doğru. Ama ''Tengricilik bir dinden ziyade ulusal bir görüştür'' diyip sonra da ''Bu dinin siyasi çıkarlar uğruna kullanılması demektir'' demeni anlayamadım. Açıklarsan sevinirim.

   7. https://pbs. twimg. com/media/Cf5z8kEW4AAWn6d. jpg

   Ellerine sağlık. Saygılarımla ^_^

  • Hepsini Göster
  • Ahaha değil mi :D Bence de Yılmaz'ım :) İyi günler dilemiştim zaten ^_^

 • uğraşıp yazdığınız için emeğinize saygı duyasım vardı. ama bu bilgileri kaynaksız kendi zatınızın fikirleri ile yazılmış olduğunu ilk cumleden anladım. bana bu konuda en az 3 kaynak gösterirseniz sevinirim. ki bu kadar kaynak tarih yazmak için yeterli olmadığını en cahil insan bile bilir. Tarih yazmak tarih yapmak kadar mühimdir Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır. (M. Kemal ATATÜRK:) ben bir tek kaynak ile sizin biraz ufkunuzu açacağımı düşünüyorum : HANIM HALİLOVA'NIN KAHRAMAN TÜRK KADINLARI. Tomris hatun için de ayrıca bu bilgi arkeolojik kazılar sonucu bulunmuş bir bilgidir. arkeolojik kazılarda bulunan mezarın genetik dna testi ve kemik analizi ile tomris hatunun Türk olduğu tespit edilmişti. ayrıca antropolojik tespit de yapılır. bilim sadece tek bir daldan da yaralanmaz.! tamam kitap okumuyorsunuz arkeolojik haberleri biraz takip edin. ben daha uzatmak istemiyorum. fıtratımız, tarihimiz belli. çin kaynaklarından edinilen birçok bilgide de Türk kadın savaşçılarından bahseder. (sırf eğlence için kadını ve tarihi aşağılamaktan ne zevk alırsınız anlamıyorum)

  1|1
  1|1
  • Tomris Hatun'un Türk olduğu kesin değil dedim burada. Kesin Türk değil demedim. Lütfen iyi okuyun ve şahsıma kitap okumayan demeyin. Sadece senin yaşın kadar eski Türklerle ilgili kitap okudum bak Selçuklu sonrasını kastetmiyorum bile.

   Bu bilgiler eski Türklerle ilgili yazılan çoğu kitapta yer alır. Esasen sen kendi tarihini okusaydın bunları görürdün. Burada hiç kitap okumayanın kim olduğu anlaşılıyor.

  • Hepsini Göster
  • Hayır okuması bozuk arkadaş, sadece eski Türklerle ilgili yazılmış 33 kitap.

   Eğer gerçekten tarihinizi okusaydınız bu Bence'de yazanların doğru olduğunu bilirdiniz. İnkâr ederseniz alanında profesör olmuş 50'den fazla tarihçinin araştırmalarını inkâr etmiş olursunuz.

   Akademik yönden ilerleme kateden arkadaşlarınız da sanırım lise 1'inci sınıf eski Türkelr konusunda aşama kaydediyor.

  • Tomris hatunu ve SakalarRı Türk kabul eden bir avrupa ülkesi veavrupa kaynaı göstebilirsen buyur göster.
   Sakalar haricinde hicbir Türk devletinin tahtı kadına bırakmaması bile zaten gerçeği gösteriyor yeterınce. İran devletlerinde ise kadınlar ok kez tahta çıkıp ülke yönetmiştir. Bugün sakaların Torunları Osetler de İrani kavimnler arasında yer alır ve diller Kuzeybatı İran dilleri arasındadır.
   gene olarak Sakalar irani kavimler arasında kabul edilir.
   Benceyi yazanın maddelerine gelirsek yarı yarı katılıyorum. Ama islam öncesi kadının degerinin daha fazla oldugu aşikardır.

 • Kıpçak kadınlarının selçukluları oktan kılıçtan geçirdikleri bilinen bir tarihi kaynaktır. (Tamara Dönemi)
  Türk tarihinin bu kadar arap cahılıye donemıne benzediini düşünmüyorum. Ama inceliceğim.
  Ama böyleyse Kurban olayım Zerdüş dönemi İran İmparatorlugunun kadına verdiği değere hakka #KeyhusrevAşığıBirKızçe

  0|0
  0|0
 • bizim kahramanlıgı ihtiyacımız yok. dilimizin kültürümüzün bilincinde olup bu unsurlar çevresinde birleşmeye ihtiyacmz var. ayrıca eski kelimesi cok saçma. çünkü bugun dünyadaki tüm Türkler müslüm degl. hala tengirci olmaya devam eden Türkler var ki bu bizim bilinen ilk ve asıl inanç sistemimiz.

  0|0
  0|0
 • atalarımız bizim atalarımız gerçekten insan hayret ediyor

  0|0
  0|0
 • Emeğinize sağlık :))

  0|0
  0|0
 • Eline saglık :)

  0|0
  0|0
 • doğru

  0|0
  0|0
 • harikaaa bir yazı
  emeğine sağlık :)
  ne hoş bir şey eski Türklerde kadın olmak.

  0|0
  0|0
 • Bilgi dolu bir bence. Eline sağlık.

  0|0
  0|0
 • Eskiden dha degerlydik galiba.

  1|0
  0|0
 • Guzel olmus.

  0|0
  0|0
 • Zaten bunlara pek inanasim gelmiyordu😂kadinlara boyle deger veren bir milletken bu hale geleceksin olacak is mi😂inanilir gibi mi😂sucu bir de araplara atiyorlar 😂

  0|0
  0|0
  • Türklern Kadınlara verdiği değerin kac da kacını Araplar kadına veriyor 1 tane söylermsn kim kime suc atıyor? ağzı olan konusuyor işde

  • Hepsini Göster
  • ben sana o iyi bu kotu dedin demedim ama malumunuz ülkemizde son zamanlar da olan Suriyelilerden arapların kadınlara ne den li değer verdiklerini de görüyoruz sucu araplara atıyor derken 1 kez daha düşün istersen

  • @ImFromMersin dusundum evet sucu sadece araplara atip kendinizi sutten cikmis ak kasik gibi gosteriyorsunuz... gorende suriyelilerden once kadina siddet taciz tecavuz yok zannedecek...

 • Tabi canim eski caglarda kadın daha degerlydi. Erkek savasa gitti mi taht kadina kalirdi. Smdi ne yapsak da kadini gomsek topa tutsak dye beklyolar.

  1|0
  0|0
 • Tarihteki en büyük yanlış muhakkak ki Hükümdarların yabancı kadınlarla evlenmesiydi. Bencen güzel olmuş :)

  0|0
  0|0
 • Ellerine sağlık.

  0|0
  0|0
 • Yazdiginiz icin asil tesekkurler Yüreğinize sağlik

  0|0
  0|0
 • Demek ki meb bizi yıllarca uyutmuş 😃

  0|0
  0|0
  • MEB müfredatında sadece eski Türk devletlerinin özellikleri yazar, kısa olarak. Asya Hun'dan Uygurlara kadar ele alırlar. Ha bir de göçebe oldukları, atla uğraştıkları ve ''kışlak'' ve ''yaylak'' bölgede geçindikleri anlatılır. MEB eski Türklerin aile yaşantısını ele almaz. Ki ben lisede öğrenciyken de buna hiç denk gelmedim.

  • Alıyor artık. Geçen sene mezun oldum. bir önceki sene 11. sınıfta hatırlıyorum gördüğümü. Gerçi ben sözel öğrencisiydim belki de o yüzden o kadar detaylı gördük dersi.

 • simdiki turklerden cok daha medeni.

  1|0
  0|0
 • Kızlar Devam
  28

Erkekler Ne Diyor 71

 • Tuğrul Bey'in eşi Altuncan Hatun devlet hayatında da onun en büyük yardımcısı oldu. Melikşah'ın eşi, Karahanlı Prensesi Terken Hatun, devlet idaresinde son derece etkiliydi. Ayrı bir divanı vardı. Bazı meseleler onunla olgunlaştırıldıktan sonra sultana sunulurdu. Harezmşahlar Hükümdarı Alaeddin Tekiş'in eşi Terken Hatun da devlet idaresinde söz sahibi idi. Onun da ayrı divanı, sarayı, iktaları hatta başkenti bile vardı. Devlet memurlarını tayin eder veya görevden alabilirdi. Daha da önemlisi, sultanın emirleri onun imzası (tuğra) olmadan geçerli sayılmazdı. Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu, Türk Milli Kültürü, s. 348.
  Umarım bu yeterli olmuştur.

  0|1
  0|0
  • Evet bende 349'uncu sayfada.
   https://i.hizliresim.com/29BAgq.jpg
   https://i.hizliresim.com/ZEm4Va.jpg
   Lakin ben bunları reddetmiyorum. Bunları biliyorum hatta hakanın eş hatunun görevlerini de yazdım Bence'de. Fakat Bence'de yazılanlar, başkalarının doğru zannettiği yanlışlardır.

  • Bence hatunun haklarıyla ilgili kısmı çok kısıtlı tutmuşsunuz: Bu haklara göre hatun; antlaşmalara imza atar, dinî törenler düzenler ve elçileri buyruğuna kabul ederdi.
   Attığım yazıda başkentlerden, saraylardan ve hatta sultanın emirleri hatun razı gelmediği vakit kabul edilmemesi gibi bir husustan bahsediyor.

  • Evet o da vardı fakat fazla detaya girmedim. Zira burada hatunun görevlerini açıklamak için yazmadım bu Bence'yi. Doğru zannedilenleri yazdım ki eğer eski Türklerde hatunun görevlerini yazsaydım bunların hepsinin tek tek detayına kadar yazardım. Eğer hatunun devlet yönetiminde müdahalesi oladığı biinilseydi bunları tek tek açıklardım.

 • aynı benceyi kaç kişi paylaşıyorsunuz ki? 1 ay önce falan birebir aynısını görmüştüm.
  neyse aynı yorumu tekrar paylaşayım bilgiler eksik yalan ya da manipüle edilmiş.
  Türk Milli Kültürü kitabında yazar Türkler hiçbir zaman şamanizme inanmamıştır der. tamamen akıl ve mantık dışı bilgiler içerir.

  2|1
  0|0
 • Kızlarımız hakkında bu kadar güzel şeyler duymak gurur verici

  0|0
  0|0
 • İlk olarak buraya üye olmamın tek sebebi okuduğu kitabı anlamamış arkadaşa cevap yazmak. İslamiyet öncesi kadının değeri veya kadına verilen değer ortada ve aşikar. Burada kabul edilecek tek şey islamiyet öncesi Türk tarihi ile ilgili bir kayıt tutmamış olmamız. Başkalarının tuttuğu kayıtların da ne kadar taraflı olduğunu hepimiz biliriz taraflı çın ve iran tarihinde bile atın üstünde savaşan Türk kadınlarından bahsederken ve H. Nihal Atsız, Ziya Gökalp ve Yusuf Halaçoğlu ki Türkler Ansiklopedisinin araştırmacı profesörlerindendir söylediği yazdığı yüzlerce makaleyi veya kitabı (belgeyi) yalanlayarak oluşturduğunuz bu yazı gereksiz niteliğinde saçma. Bide işin kadınlar tarafından yapılmayacağı yapılamayacağı gibi bir söylem söz konusu ki bu da aşırı cinsiyetçi bir söylem. (Kaynak göstermek ikinci bir yorum yapacağım)

  1|0
  0|0
  • Türkler ansiklopedisi 1. cilt syf 956-963 (Saka Türkleri)
   3. cilt syf 9 (Günümüzdeki erkek ile kadın arasında fiziki kuvvet farkı, eskiden pek görülmüyordu. Bu fark, bugün doğuştan olmaktan ziyade çevrenin etkisi ile meydana gelmş bir durumdur. Özellikle eski Türk kadını kuvvet, tahammül, gayret, azim, cesaret bakımından erkeğin hemen hemen bir eşiydi.)
   3. cilt syf 39
   3. cilt syf 217 (Davullar çaldırarak muharebeye başlayan Shanyü ve askerleri, Shanyü‟nün hanımı ve diğer kadınlar da birlikte olarak, hepsi düşüp ölünceye kadar kuleden Çin askerine ok atarak orduyu müdafaa etmişlerdi.)
   Devamı için sadece üçüncü cildi okumanız yeterli daha fazla akademik makalede sunabilirim. Sizin konu sonunda yazdığınız kaynak dahi sizinle çelişkide.

  • Hepsini Göster
  • Uzun uzun yazardım ama konu çok eşlilik değil. Zaten doğru olan bileti yanlış yazdın da demedim. Belirttiğim kaynağın sosyal yaşamı anlattığını da söyledim yani için verdiğin bilgiler yazıyor ama belirteyim o konuyla ilgili de kançuy değil konçuy tek yanlış o oda olabilir. Aşırı turancılıkla da alakası yok doğru bilgi ile alakası var.

  • Siz komple o dönemin sosyal yaşantısını anlattığımı düşünüyorsunuz sanırım. Bunlarla sınırlı değil. Ben sadece doğru bilinen yanlışları ele aldım. Kelimeyi yanlış yazmış olabilirim ezberden yazıyorum nasılsa.

   www.kizlarsoruyor.com/.../a91701-orta-asya-turklerinde-kultur-zihniyet-yapisi

   Buda da Orta Asya Türkleri için ufak bir özet geçmiştim ama bu bilgi verici yönde idi. Komple sosyal hayatı anlatsaydım ek olarak kadınların fiziksel özelliklerini de ele alırdım ben.

   Kadınların erkeklerle eşit seviyede güçlü olmasının bu Bence'yle alakası yoktur. Eğer kadınlar böyle bilinmeseydi ve çok zayıf bilinseydi o zaman bunu Bence'de yazardım.

 • ne alaka şimdi bu

  Ayrıca bakınız: Türk tarihinde kadına değeri veren Mustafa Kemal Atatürk'tür.

  Osmanlı saraylarında saray içini idare eden Valideler de kadındı Selçuklu zamanında her kadının hakkı erkeklerden ayrı değildi şimdi reklam yapmanın ne gereği var ki ayrıca Atatürk Osmanlı askeri ve osmanlının büyütüp yetiştirdiği bir komutan

  0|1
  0|0
 • iyii

  0|0
  0|0
 • Okudugum guzel bencelerden biri

  0|0
  0|0
 • yani söylediklerin mantıklı geliyor ama tabi resmi olması da önemli. bazıları bildiğimiz şeylerdi. emeğine saplık beğendim ben.

  0|0
  0|0
 • Al işte dağda pkk, şehirde kurumda fetö ile uğraş. azcık kafa dağıtmak isteyince de sosyal medyada da böyle zeki insanlarla karşılaş sonra Türk ler neden sabırsız neden sinir stres sahibi. Neden acaba

  1|1
  0|0
 • bir de okla hedefleri 12 den vururlardı geyiği var ama nedense ırkımızda yay sporlarında hiç birinciliğimiz yok :D

  0|0
  0|0
 • Kendi genlerine ihanet eden insanları hiç sevmem. Orta Asya'yı 3 başlık altında incelemek lazım. Birincisi Milattan Önce, ikincisi İslamiyetten Sonra ve üçüncüsü de Çin hakimiyeti.
  Milattan Önce kadının yeri, erkeğinin yanıdır.
  İslamiyet Sonrası kadın aşağılanmıştır.
  Kavimler Göçü ardından oluşan Çin hakimiyeti ise Türklerin sömürülmesidir ve köleleştirilmesidir.

  0|0
  0|0
 • Meselenin sonundaki finalden anladık, mevzu yine dönüp dolaşıp Atatürke geldi. Esas mesele Atatürkmüş.

  0|0
  0|0
 • Ellerine saglik

  0|0
  0|0
 • Eline saglik

  0|0
  0|0
 • Emeğine sağlık.

  0|0
  0|0
 • Çok iyi ya çok iyi çok 😎
  Oğuz Türk'üyüm. Gurur duyuyorum ♥️

  0|0
  0|0
 • Emeğine saglık

  0|0
  0|0
 • Good.

  0|0
  0|0
 • Eline sağlık

  0|0
  0|0
 • emeğine sağlık

  0|0
  0|0
 • Erkekler Devam
  51
Yükleniyor... ;