Tarihe Damgasını Vuran Türkler

Kaba kuvvet ile tarih sayfalarında yer alan, hatta Vizigotların ve Ostrogotların onları görünce kendilerine barbar demekten vazgeçen atalarımızı sadece bu yönleriyle yansıtan bir tarih anlayışı daima tozlu raflarda kalmalıdır. Şimdi geriye gidin... Hatta daha da geriye.

1-) TİMUR

Tarihe Damgasını Vuran Türkler

Maveraünnehir'li komutan, barbar ve kaba bir kişilik olarak aktarılırdı. Savaş sürecinde zaten öyledir de. Ancak onu en çok Yıldırım Bayezid ile Ankara Savaşı münasebetinden hatırlıyoruz. Tarihin gizlediklerinin aksine savaştan önce Timur, Yıldırım Bayezid ile mektuplaşmalarında daima ılımlı bir üslup takınıp hatta savaşmamak için elinden gelen tüm gayreti gösterirken, Bayezid hitaplarında hep sert davranmış, hatta bir yazışmasında 'ey kendini bilmez Timur denen herif' şeklinde hitap etmiştir.

2- SELAHADDİN EYYUBİ

Haçlıların korkulu rüyası ve korkulu gerçeği olan Selahaddin Eyyubi, diğer sultanlardan farklı olarak matematik, edebiyat, tarih, strateji gibi alanlarda kendini yetiştirmeye özen göstermiştir. Selahaddin serveti olmayan bir sultandı. Hatta kendisine başka bir deyişle 'Saraysız Sultan' denirdi. Mütevazı yaşamı keşke diğer önderlere de örnek olabilseymiş.

3- ŞAH İSMAİL

Diğer ismiyle Hıtayi. Şah İsmail'in Türk olduğunu tartışmanın dahi gereksiz olduğunu araştırmacılar nihayetinde ortaya koymuşlardır. Stratejik kabiliyeti ve cesur çıkışlarıyla tanına lider, çok da güçlü bir bedene sahipti. Bir söylentiye göre, yay ile oku gererken, kollarının iriliğinden kaftanının söküldüğü iddia edilir. Ayrıca Osmanlı sultanı Yavuz Sultan Selim ile aralarındaki seviyeli ve saygı içerikli mücadeleleri de dillere destandır. Her ne kadar bölücü ve ayrıştırıcı söylemlere alet edilseler de Şah İsmail de bizim, Yavuz Sultan da bizim diyerek bu faslı kapatıyoruz.

4- METE HAN

Mete Han deyince akla ilk gelen orduda başlattığı Onlu Sistem devrimidir. Şu anda aklınıza gelebilecek her ülkedeki ordularda Mete Han'ın kurduğu Onlu Sistem geçerlidir. Hatta Onlu Sistem'in ortaya çıktığı tarih aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kuruluşu kabul edilir.

5- ALP ARSLAN


Büyük Selçuklu Devleti'nin ikinci imparatorudur. Bizans'ın mağlup etmesiyle esir aldığı Romen Diyojen'e gösterdiği misafirperverlik onun zamanla islamiyeti kabul etmesine vesile olacaktır. Alprarslan 30.000 kişilik birliğiyle 100.000 kişilik Bizans Kuvetlerine karşı aldığı zafer Turan Taktiğini en başarılı uygulayan komutan olduğunu da göstermektedir.

6- ATTİLA

Avrupa Hun İmparatorluğu hükümdarıdır. Roma'da saldığı korku, Roma halkının ve hatta batılı barbarların Hıristiyanlığa sığınmalarına neden olmuştur. Kendi topraklarını işgal etmemesi için Papa, Attila'nın önünde diz çöküp adeta yakarmıştır. Bu yüzden ona batılılar 'Tanrının Kamçısı' şeklinde hitap ederler.

7- MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Onu anlatmak için cümleler kurmakta en çok zorlandığım insan. Kendisine ne demeli ki onu tarif edebilsin? Yüzyılın dahisi... Ülkesini, adına idam fermanı salıverilmişken makus talihlerden söküp çıkaran bir komutan. 18 Mart'tan bir kaç gün sonra, Curchill'in Parlamento binasına suratı asık, yaralanmış ve donanmasıyla beraber hırpalanmış girmesine sebep olan isim. İngiltere'nin vur emri veremediği tek askeri birlik olan ANADOL kumandanı. Kubilay için Menemeni yaktıran, inkılapların yegane mimarı. Aynı zamanda Türk tarihinin ilk geometri kitabının da yazarıdır.


0|0
03

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Erkekler Ne Diyor 3

 • Bari hepsi Türk olaydı iyiydi.

  1|0
  1|0
  • Biraz aydınlatır mısın?

  • Hepsini Göster
  • Evet biliyorum.

  • Biliyorsun ya da bilmiyorsun onu bilemem. Ancak çok çok önemli bir isimdir. Yazdıkları ile vs. Mukaddime adlı eserinde Eyyubi'nin atalarının, Arap olduğunu söylemektedir. Aslında aşiret ismi vs. daha detaylı bilgiler veriyor da kısası Arap olduğunu söylüyor.

 • Eline sağlık faydalı bir bence olmuş

  0|1
  0|0
 • hepsi doğru bir tek alparslan dışında kenisi yüzbine değil üçyüzbine harp etmiştir

  0|0
  0|0
Yükleniyor...