"Kırmızı Başlıklı Kız"ın Hikayesine Farklı Bir Bakış

KIRMIZI BAŞLIKLI KIZIN HİKAYESİNE FARLI BİR BAKIŞKırmızı Başlıklı Kız'ın hikayesini hepimiz okumuşuzdur. Çocukluğumuzun unutulmaz masalları arasına girmeyi başaran bu güzel masalı bir de şimdiki gözümüzle inceleyelim. Bakalım biz büyüklere ne anlatılmak istenmiş.

Kırmızı Başlıklı Kız Kimdir? Nasıl Bir Baş Kahramandır?

Masalımızın baş kahramanı, her sabah yalnız yaşayan ninesine yaptığı kurabiyeleri götürmek için bütün bir ormanı tek başına kateden küçük bir kızdır. Buraya kadar her şey normal gözükse de aklımıza gelen bir iki soruyla olayın detaylarını daha iyi kavrayabiliriz. 1. Neden Kırmızı Başlıklı Kız'ın ninesi ormanda tek başına yaşamaktadır? 2. Neden Kırmızı Başlıklı Kız her sabah ninesine kurabiye götürmek istiyor?

Bu iki sorunun cevabı toplamda Kırmızı Başlıklı Kız'ın hikayesinin başlangıcını oluşturuyor. Bizim bildiğimiz hikayenin sonuç bölümü. Bunun başlangıcında Kırmızı Başlıklı Kız'ın ninesi küçük kızın ailesi tarafından yalnız kalmaya mahkum ediliyor. Bunu masalın hiç bir yerinde kızın ailesine rastlamamış olmamızdan öğreniyoruz. Küçük kız tek başına bütün ormaı geçerken yanında ailesinden kimse yok. Demek ki ailesi nineyi ziyaret etmeye gitmiyor. Tabiri caizse nine bu gün huzur evine kapatılan yaşlılarımız gibi çocuklarının hayatlarından uzaklaştırılıyor. Bu bilgiyle ikinci sorumuzun cevabını da öğrenmiş oluyoruz. Küçük kız ninesine yapılan haksızlığın farkında. Bu yüzden ona yardımcı olabilmek için yapabildiği tek şeyi yapıyor. Her sabah kurabiye taşıyor ona. Ninesinin yanında olduğunu ona hissettiriyor ve bu uğurda her türlü tehlikeye rağmen bütün bir ormanı tek başına kat edebiliyor. Korkmuyor çünkü doğru yolda olduğunu bilmek ona cesaret veriyor. Karşısına çıkan kurda da aynı cesaretle kafa tutabiliyor.

Kurt Kimdir? Neden Kırmızı Başlıklı Kızı Yolundan Çevirmeye Çalışıyor?

Gelelim masalımızın kötü karakteri olan kurta. Kurtun bütün yaptığı masal boyunca Kırmızı Başlıklı Kız'ı yolundan alıkoymaya çalışmaktır. Onu yanlış yönlendirmeye ve onu hata yapmaya zorluyor. Kim bu kurt peki? Aslında kurt her gün hayatlarımızda karşılaştığımız, sırf doğru bildiğimizi yaptığımız, doğru bildiğimiz yolda ilerlediğimiz için bize düşman olan, bizi yolumuzda çevirmeye çalışan insanları temsil etmektedir. Onlar her türlü doğruyu kötü gördükleri için böyle davranırlar. Tıpkı kurt gibi bizi yolumuzdan çevirmek için her türlü hileye başvururlar. Hatta kurtun yaptığı gibi bizim çok sevdiğimiz bir insanın kılığına dahi girebilirler. Kimi zaman dostumuz gibi, kimi zaman sevgilimiz gibi davranırlar. Hatta kardeşimiz, annemiz, babamız gibi davrananlar bile olmuştu. Bu insanlar bizim başarılarımızla ve doğrularımızla mutlu olmayı öğrenemedikleri için bizi başarısızlığa ve yalnışa sevk ederler. İşte kurtun karakteri aynı bu insanların karakteri gibidir.

Final Sahnesinin Bize Anlattıkları ve Masalın Bize Verdiği Mesajlar

Masalın şüphesiz en akılda kalıcı yanı final sahnesi ve orada geçen diyalogdur. Kırmızı Başlıklı Kız ninesinde bir şeylerin değiştiğini anlar ancak anlamadığı tek gerçek karşısında duranın ninesi değil kurt olduğudur. Peki bir insan masal ürünü dahi olsa bile bu derece aptal olabilir mi? Cevabımız kesinlikle evettir. Hatta eminim bir çoğumuz bu derece kör olduk hayatımızda. Kırmızı Başlıklı Kız ninesinin kurta dönüştüğünü bilir. Burada kurtun nineyi yemesinin simgesel bir anlamı vardır. İnsanın kötü yanını temsil eden kurt, Kırmızı Başlıklı Kız'ın fedakarlıklarına karşı insanın nankörlüğüdür. Nine, insanın kurt yanı tarafından yenilmiştir ve şimdiki amacı da Kırmızı Başlıklı Kız'ı yemektir. Küçük kız ise ninesine bunu konduramadığı için onun hala eski haliyle var olduğunu düşünür. Gerçeklere gözünü kapatmıştır. Sadece belli ufak değişikliklerden dem vurur. "Gözlerin neden büyük?", "Dişlerin neden sivri?" gibi... Gerçek bir tokat gibi yüzüne vuruncaya kadar da bu körlüğünü sürdürmekte ısrarcı olur. Artık Kırmızı Başlıklı Kız'ın da teslim alınma vakti gelmiştir kurt tarafından. Ninenin hapsolduğu yere küçük kızda hapsedilmelidir. Buraya kadar işleri yolunda giden kurtun hesap etmediği şey ise oduncudur. oduncu insanın kurtarıcı tarafıdır. Kendi hapisanesinde çürümeye mahkum olmuş insan yine buradan kendisini kurtarabilecek güçtedir. Kötüler isterlerse iyilik yapmayı da seçebilirler. İşte oduncu insanın kötülüğe karşı olan mücadelesinde sergilediği sağlam iradedir. Bir gün kurt bizi yiyecek dahi olsa oduncu gelip bizi kurtaracaktır. Tıpkı Kırmızı Başlıklı Kız'ın kurtuluşunun ninenin de kurtuluşu olması gibi bizim kurtuluşumuz da çevremizdekilerin kurtuluşu olacaktı. Doğru bütün karanlık hapisaneleri aydınlatacak kadar güçlü bir ışıktır. Doğrunun peşinden cesaretle gidenler ise ne kadar güçsüz olursa olsun doğrunun ışığıyla aydınlanır ve kuvvet kazanır. Kendi yarattığı kurda karşı mücadelede doğrular bizi koruyan odunculardır.

Evet masallar çocukların hayal güçlerinin gelişmesi adına yaratılmış edebi yapıtlardır. Ancak unutulmamalıdır ki her yaşın zekası ve çıkarımları farklıdır. Büyükler de masallardan çok güzel dersler ve anlamlar çıkarabilirle. Bu yüzden yaşınız kaç olursa olsun masallardan kopmayın. Çocukluğun tatlı birer hatıraları olarak değil fakat yeniden dersler çıkarılacak, yeniden anlaşılmayı bekleyen yapıtlar olarak onlara yaklaşın. Saygılarımlar.


5|3
43

En İyi Kız Görüşü

 • Çok beğendim

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Emeğine sağlık yine beni farklı düşüncelere ittin ilk bencedeki gibi sen bu işi biliyorsun dediğin her masalda çıkarılacak bir ders vardır her masalın içinde bazı unutulan doğrular ve yanlışlar vardır :) Yazılarının devamını bekleyeceğim :)

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 3

 • Süper.🙆🖒

  0|1
  0|0
 • Cok guzel olmus 👏

  0|1
  0|0
 • Güzel bir konuya değinmişsin. Sevdim.

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 2

 • Bravo dostum. Emeğine sağlık

  0|1
  0|0
 • Güzel konu, yorum.
  Tebrikler.

  0|1
  0|0
Yükleniyor...